Duże okna i drzwi tarasowe - najważniejsze informacje

Największą zaletą jaką charakteryzują się okna i drzwi przesuwne na taras, to dzięki temu, że są to duże okna można nimi uzyskać duże przeszklenia, a dzięki temu do pomieszczeń wpada dużo światła. Daje to szczególnie dobre efekty w domach i apartamentach z dużymi salonami. Daje to także możliwość wizualne połączenia salonu z tarasem, balkonem lub ogrodem.

 Okna i drzwi tarasowe to stolarka, która wykonana może być z drewna, PCV, mogą być także aluminiowe lub drewniano aluminiowe. Drzwi i okna tarasowe mogą się także różnić budową oraz systemem, w którym pracują, a także ilością skrzydeł. Mogą to być drzwi i okna tarasowe, rozwieralno-uchylne, ale także przesuwne: uchylno-przesuwne, czyli PSK i podnoszono-przesuwne, czyli HST.  Spotkać możemy także okna i drzwi na taras i balkon jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach balkonowych.

Okna i drzwi tarasowe - rodzaje i ich zastosowanie

Okna i drzwi tarasowe rozwieralno-uchylne jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe

Rozwierno-uchylne to najczęściej spotykane drzwi i okna tarasowe. Otwierają się do wewnątrz, a duże okna dają możliwość komponowania ich w duże przeszklenia. Tego typu klasyczne drzwi i okna tarasowe mogą także występować jako drzwi balkonowe pojedyncze (jednoskrzydłowe) i drzwi balkonowe podwójne (dwuskrzydłowe).

Rozwierno-uchylne okna i drzwi tarasowe dostępne są zazwyczaj w szerokości do 90 cm, natomiast ich wysokość nie przekracza zwykle 240-250 cm. Rozwierne okna i drzwi balkonowe podwójne mają pośrodku wzmocnienie. Rozwierno-uchylne okna i drzwi tarasowe zarówno jednoskrzydłowe, jak i dwuskrzydłowe można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc całe duże przeszklenia.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele okien

Planujesz zakup okien fasadowych i szukasz atrakcyjnych promocji? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników. Ceny Cię zaskoczą!

Co jednak jest bardziej uciążliwe w oknach i drzwiach tarasowych bardziej uciążliwe, to posiadają one próg o wysokości zazwyczaj ok. 5 cm, choć można również zakupić takie, które mają niższy próg ok. 2cm wysokości. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uchylenia, aby trochę przewietrzyć pomieszczeń, można też spotkać modele z możliwością ich rozszczelniania.

Drzwi i okna tarasowe uchylno-przesuwne PSK

Wśród drzwi i okien balkonowych przesuwnych spotkać się możemy z drzwiami uchylno-przesuwnymi PSK. Otwieranie przesuwne daje tym drzwiom tarasowym taką wygodę, że nie są one otwierane do wewnątrz, czyli nie zajmują miejsca wewnątrz pomieszczeń. Jest to zastosowanie dające bardzo dużo możliwości aranżacyjnych przestrzeni wewnątrz pomieszczeń przyległych do tarasu, balkonu czy ogrodu. Sprawdź także ten artykuł z cenami drzwi tarasowych przesuwnych.

Spośród rozwiązań przesuwnych drzwi i okna tarasowe uchylno-przesuwne działają w ten sposób, że skrzydło stałe oraz skrzydło przesuwne tworzą linię prostą, a skrzydło stałe przemieszcza się równolegle do skrzydła stałego. Na ościeżnicy takich drzwi montowana jest specjalna szyna, którą widać. Całe rozwiązanie jest estetyczne i tworzy duże przeszklenia, a szczególnie drzwi balkonowe podwójne tego typu, które mogą tworzyć nawet cztery poszczególne duże elementy szklane.

Uchylno przesuwne okna werandowe może mieć próg wysoki lub niski. Skrzydło pojedyncze takich drzwi może osiągnąć nawet do 160 cm szerokości i umożliwia to utworzenia przejścia o świetle do 150 cm. Zatem pełne uchylno przesuwne drzwi balkonowe podwójne mogą osiągać przeszklenia nawet do 6 metrów.

Drzwi i okna tarasowe podnoszono-przesuwne HST

Kolejnym rodzajem drzwi i okien tarasowych są okna podnoszono przesuwne, czyli HST. To pod względem konstrukcji i działania najbardziej skomplikowany rodzaj drzwi balkonowych, ale także najbardziej komfortowy, gdyż nie występuje w tych drzwiach próg. Tego typu drzwi przesuwne na taras mogą mieć szerokość nawet do 250 cm, co pozwala na osiągnięcie prześwitu do 240 cm. Cała przeszklona ściana utworzona przez podnoszono przesuwne drzwi balkonowe podwójne, może mieć zatem nawet do 10 m, a gdy wykorzystamy narożnik, można tą liczbę nawet podwoić.

Podnoszono przesuwne okna werandowe działają w ten sposób, że skrzydła ruchome przemieszczają się równolegle do elementów i skrzydeł stałych tych okien, lecz po zamknięciu przesuwają się nieco w bok i stanowią linię prostą krawędzie skrzydeł stałych i krawędzie skrzydeł przesuwnych.

Rodzaje drzwi i okien tarasowych ze względu na materiał wykonania

Drzwi i okna na taras wykonane mogą być z różnych materiałów. Spotkać można między innymi aluminiowe i aluminiowo drewniane okna tarasowe. Aluminiowe okna werandowe są rozwiązaniem najsolidniejszym. Najestetyczniejsze są bez wątpienia okna i drzwi na taras wykonane z drewna, które również są solidne. Można się także zaopatrzyć w okna tarasowe z PCV. A może zainteresuje cię także ten artykuł o oknach balkonowych?

Para na tarasie, a także okna tarasowe i drzwi tarasowe oraz drzwi balkonowe podwójne, a także ich rodzaje i cena
Okna tarasowe - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady przy wyborze

Okna i drzwi tarasowe i balkonowe - inne ciekawe rozwiązania

Wśród różnych nietypowych propozycji producentów możemy się spotkać między innymi z zewnętrznymi klamkami, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się pomiędzy ogrodem, tarasem czy balkonem a salonem, mieszkaniem, domem. To ciekawe, lecz jednak nieco ryzykowne rozwiązanie, które naraża nas na nieproszone wizyty osób trzecich w naszym domu, a tego przecież nikt nie chce.

Okna i drzwi tarasowe - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów okien i drzwi tarasowych warto zwrócić uwagę na ofertę takich uznanych marek jak między innymi Aluplast, Schuco, Bas czy Pamo. Okna na balkon, taras, ogród tych producentów to zawsze gwarancja najwyższej jakości. Poniżej przykładowe ceny okien tarasowych:

  • Okna Drzwi ALU Aluminiowe Tarasowe Harmonijkowe Przesuwne to cena ok. 7 300,00 zł
  • Drzwi Tarasowe Aluminiowe Przesuwne MB-77HS kosztują 8 752,68 zł
  • Drzwi przesuwne tarasowe suwane, przesuwane PVC to koszt 3 305 zł
  • Drzwi Okno Tarasowe Dwuskrzydłowe Rozwierno-uchylne to cena 1 039,00 zł
  • Drzwi Balkonowe Przesuwne HST Okna Tarasowe to koszt 8 988,84 zł
  • Drzwi Tarasowe PCV Schuco RU+R+RU Okna i drzwi PCV to cena 1 950,00 zł
  • Drzwi przesuwne HST Aluplast Tarasowe kosztują 10 925 zł
  • Okno Tarasowe 111X198 TROCAL RS to cena 1 299,99 zł
  • Okno Tarasowe 132X324 TROCAL RS kosztuje 1 399,99 zł
  • Okna DRZWI ALU Tarasowe Harmonijkowe Przesuwne to cena 6 800 zł

Tarasowe drzwi i okna to rozwiązanie, które daje wiele możliwości na duże przeszklenia w domu, mieszkaniu czy salonie. Dzięki dużym powierzchniom szklanym możemy przeszklić całe wielkie powierzchnie. Dostępne są między innymi uchylne okna i drzwi na taras, a także okna i drzwi przesuwne. Mogą być one jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Dostępne są okna na taras aluminiowe, aluminiowo-drewniane, plastikowe oraz drewniane. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem okien PCV.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna