Kilka słów o współczynniku przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najistotniejszych parametrów okien, na który warto zwrócić uwagę. Współczynnik odnajdziemy w danych technicznych okna pod symbolem Uw. Możemy przyjąć ogólnie, że im współczynnik Uw jest niższy, tym większa izolacja termiczna (a co za tym idzie, mniejsze straty energii grzewczej). W polskim obrocie handlowym możemy jeszcze znaleźć okna PCV o maksymalnym współczynniku 1,8 Uw. Jednak znacznie większą popularnością cieszą się okna o parametrze 1,2 – 1,4 Uw. Taką wartość uznajemy obecnie za standardową i przeważnie odpowiadają jej typowe okna dwuszybowe.

Okna trzyszybowe to rozwiązanie bardziej energooszczędne, które pozwala zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła poniżej poziomu 1 Uw. Potrójne pakiety szybowe zostają dodatkowo wypełnione gazem szlachetnym (argonem), zmniejszającym przenikalność termiczną. Lepszej jakości produkty z dodatkowymi okuciami i powłoką niskoemisyjną posiadają współczynnik poniżej 0,6 Uw. Jest to typowa stolarka okienna przystosowana do wykorzystania w domach pasywnych.

Okna trzyszybowe pozwalają na znaczące oszczędności. Dlatego są tak często stosowane na przykład w domach pasywnych. Więcej na temat doboru okien do domów pasywnych i związanych z tym oszczędności na ogrzewaniu znajdziesz w tym artykule.

Nie tylko szyby mają znaczenie

Okna dwuszybowe są już standardem. Jednak ich współczynnik przenikania ciepła może być porównywalny ze współczynnikiem słabszej jakości okien z trzema szybami. Warto pamiętać, że izolacyjność termiczna jest liczona dla całego okna (pakietu szybowego, ramki dystansowej, ramy). Dużą rolę odgrywa także liczba komór w ramach z PCV. Im jest ich więcej, tym większa izolacyjność termiczna. Drewniana stolarka okienna nie posiada komór. Tutaj kluczową rolę odgrywa grubość ramy oraz sposób wpuszczenia do niej pakietu szybowego.

Jakie są ceny okien trzyszybowych w porównaniu do dwuszybowych?

Okna dwuszybowe są stosunkowo tanie.  Najtańsze produkty o rozmiarach 150 x 150 cm nabędziemy już od kwoty 400 zł/szt. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z wysokim współczynnikiem przenikania ciepła (średnio ok. 1,5 Uw). Za bardziej szczelne okno dwuszybowe z PCV zapłacimy przynajmniej 600 zł. Modele drewniane będą już wydatkiem rzędu 900 zł.

Okna trójszybowe są nieco droższe. Ceny dobrej jakości szyby rozpoczynają się od kwoty 1 300 zł za okna PCV oraz 1 500 zł za produkty z drewna. Górna granica cenowa jest trudna do określenia. W ofertach handlowych znajdziemy też okna 3 szybowe ze współczynnikiem przenikania ciepła poniżej 0,6 Uw. Ich zakup często przekracza kwotę 2 000 zł. Dodatkowe folie niskoemisyjne i nowoczesne okucia potrafią dodatkowo podnieść ceny zakupu. Jednak niski współczynnik Uw sprawia, że okna stają się bardzo szczelne i są rozwiązaniem przeznaczonym pod typowy dom pasywny.

Okno dwuszybowe i okno trzyszybowe w przekroju w ramie na białym podłożuna tle okna wprawionego w ścianę
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego

Co ciekawe, zdarzają się już okna z bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, które jednocześnie należą do grona tzw. „okien samoczyszczących”. Jak sama nazwa wskazuje są to okna, które (oczywiście do pewnego stopnia) czyszczą się same. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do lektury tego artykułu.

Wydaje się, że jednostkowe ceny okien nie są zbyt zróżnicowane. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że w typowym domu jednorodzinnym znajdzie się kilkanaście takich przeszkleń. Dlatego sumaryczne różnice cenowe pomiędzy pakietami dwu i trójszybowymi będą znacznie większe.

Jako przykład weźmy pod uwagę piętrowy dom jednorodzinny z dwunastoma oknami. Standardowe okna dwuszybowe będą nas kosztować ok. 7 200 zł. Za lepszej jakości okna trzyszybowe przyjdzie nam już zapłacić 15 600 zł. Produkty z górnej półki cenowej staną się jeszcze większą inwestycją, wartą ok. 24 000 zł. Przyjmujemy przy tym podany wcześniej rozmiar okien (150 x 150 cm). W rzeczywistości rozmiary okien w nowoczesnych budynkach będą nieco większe, co przełoży się na dodatkowe podwyższenie wydatków.

Okna dwu- czy trzyszybowe?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, które okno będzie lepszym rozwiązaniem. Warto wykonać własne kalkulacje oraz przeanalizować potencjalne korzyści i straty. Nie ulega wątpliwości, że okna 3 szybowe są już standardem w domach energooszczędnych.

Zapotrzebowanie na energię grzewczą tego typu budynków jest bardzo małe i nie przekracza 70 Kwh/(m2 x rok). Aby utrzymać optymalne wyniki trzeba zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zwykłe, podwójne przeszklenia przyczyniłyby się do odczuwalnego zwiększenia zapotrzebowania energetycznego. Dlatego w tym przypadku są stanowczo odradzanym rozwiązaniem.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Warto także podkreślić, że okna trzyszybowe mogą odpowiadać wymaganiom domów pasywnych (roczne zapotrzebowanie energetyczne tych budynków nie może przekraczać 15 Kwh/(m2 x rok)). Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła okien staje się bardzo niski. Okna PCV dedykowane do domów pasywnych mogą być dość drogie, jednak w tym wypadku zakup będzie opłacalny. Inwestycja w produkty z górnej półki może się zwrócić już po kilku latach użytkowania dobrze zaizolowanego budynku. Dlatego możemy założyć, że okno 3 szybowe będzie dobrym rozwiązaniem w nowym, energooszczędnym budownictwie.

Standardowe okna dwuszybowe nie osiągają tak dobrych parametrów jak ich trzyszybowe odpowiedniki. Jednak mogą być z powodzeniem montowane w domach o standardowym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Starsze domy jednorodzinne często są słabo zaizolowane. W ich ścianach znajdują się liczne mostki termiczne, które podnoszą zapotrzebowanie energetyczne. W tym przypadku inwestycja w bardzo szczelne, trójszybowe okna może się okazać mało opłacalna. Nawet najszczelniejszy pakiet szybowy nie zmniejszy zbytnio zapotrzebowania energetycznego budynku, jeśli większość ciepła będzie uciekała przez ściany czy podłogi.

Dlatego im słabiej zaizolowany jest nasz budynek, tym inwestycja w okna trzyszybowe będzie mniej opłacalna. W niektórych wypadkach zwróci się dopiero po kilkunastu latach użytkowania (bądź wcale). Możemy zatem stwierdzić, że w przypadku standardowo zaizolowanych budynków w zupełności wystarczą nam dobrej jakości okna dwuszybowe. Unikajmy natomiast okien najtańszych, które posiadają wysoki współczynnik przenikania ciepła. Kiepska jakość ich wykonania może sprawić, że zapotrzebowanie energetyczne budynku zostanie dodatkowo podniesione.

Czy rodzaj ramy ma znaczenie?

Z pewnością tak. Nie chodzi tu tylko o współczynnik przenikania ciepła (może być bardzo zbliżony). Równie ważne będą walory użytkowe. Zarówno okna trzyszybowe jak i okna dwuszybowe mogą posiadać ramy z drewna, aluminium oraz PCV.

Zestawienie okien i różnych rodzajów ramy - z drewna, z PCV, tworzywa sztucznego, ramy różnych wielkości i kolorów
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego

Okna drewniane – wyglądają bardzo elegancko i zdobią elewację budynku. Nie ulegają nagrzewaniu, dzięki czemu profil nie wykazuje zmienności rozmiarowej. Jednak wymagają konserwacji przynajmniej raz na pięć lat. W ofertach handlowych znajdziemy też okna drewniano-aluminiowe. Jest to ciekawa stolarka okienna o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Możemy ją z powodzeniem wykorzystywać przy większych otworach okiennych.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Okna PCV – nie wyglądają tak reprezentatywnie jak ich drewniane odpowiedniki. Jednak są nieco tańsze, zapewniają dobre parametry termoizolacyjne, a jednocześnie gwarantują dużą żywotność. Tego typu stolarka okienna nie wymaga konserwacji, co jest jej oczywistym atutem. Lepszej jakości produkty możemy nabyć z okleiną drewnopodobna, która skutecznie imituje naturalne drewno.

Okna aluminiowe – nie cieszą się zbyt dużą popularnością ze względu na wyższy współczynnik przenikania ciepła w ramie. Są rozwiązaniem dedykowanym do dużych otworów okiennych. Aluminiowa stolarka okienna nie jest zbyt często stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Znacznie częściej wykorzystuje się ją w obiektach użyteczności publicznej.

Co jeszcze wpływa na opłacalność zakupu okien trzyszybowych?

Ciekawostką jest fakt, że na opłacalność całego przedsięwzięcia wpływa specyfika ogrzewania naszego budynku. Okna 3 szybowe będą szczególnie opłacalne wszędzie tam, gdzie korzystamy z opalania prądem elektrycznym, gazem ciekłym oraz olejem opałowym.  Oszczędność na energii grzewczej spadnie, jeśli nasz budynek został wyposażony w ogrzewanie gazem ziemnym, pelletem bądź drewnem. Najmniejszy poziom oszczędności osiągniemy przy zastosowaniu kotłów na eko-groszek oraz węgiel kamienny. Oczywiście wszystkie wyliczenia są uzależnione do zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego warto wykonać własne, indywidualne kalkulacje oszczędności.

O czym pamiętać przy zakupie

Określiliśmy już orientacyjne ceny zakupu, ustaliliśmy, które okno będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. W ostatnim etapie przystępujemy do kupna wybranych produktów. Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na parametry techniczne okna. Warto wniknąć w specyfikację techniczną i sprawdzić realne osiągi termoizolacyjne. Przyjęło się, że współczynnik przenikania ciepła podaje się w odniesieniu do okna jednoskrzydłowego o rozmiarach 1230x1480 cm. Jest to uniwersalna wytyczna, którą podaje większość wiodących producentów.

Musimy jednak pamiętać, że nie jest to odgórnie narzucona zasada. Niektórzy producenci podają współczynnik przenikania ciepła obliczany dla okien z większym przeszkleniem. Może to być dość mylące, bowiem sam pakiet szybowy posiada najniższy współczynnik przenikania ciepła. Zwiększenie jego powierzchni wpływa na obniżenie współczynnika Uw i sztuczne poprawienie parametrów okna. Niektórzy producenci idą nawet o krok dalej i podają współczynnik Uw okna z roletą. Jest to świadome wprowadzanie klienta w błąd oraz podawanie zaniżonych wartości współczynnika przenikania ciepła. Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem i wybrać okno z odpowiednimi oznaczeniami.

Pamiętajmy też, że na energooszczędność okna będzie miał wpływ sposób jego montażu. Dlatego warto powierzyć prace wykwalifikowanym pracownikom, którzy wyeliminują ewentualne mostki termiczne i stworzą szczelne połączenia okien ze ścianą. Przy oknach trzyszybowych zalecany jest już ciepły montaż. Powinien go wykonać doświadczony monter, znający daną technologię montażową. Pozwoli to wyeliminować ewentualne niedociągnięcia, które mogłyby się przyczynić do zwiększenia zapotrzebowania energetycznego budynku. 

ikona podziel się Przekaż dalej