Wyłazy dachowe – rodzaje ze względu na poddasze

Chociaż mogłoby się wydawać, że właz dachowy nie jest szczególnym produktem, to jednak wiele parametrów weryfikuje do jakiego typu budynku, a dokładniej poddasza konkretne modele będą mogły być zamontowane. Najprostszy podział wyłazów dotyczy typu poddasza. W ten sposób wydzielić możemy:

  • Standardowe wyłazy dachowe – są to tradycyjne wyłazy, które mogą być montowane na poddaszach nieogrzewanych. Ich inna nazwa to wyłazy zimne. Oczywiście mogą być wypełnione szkłem hartowanym lub kopułami wykonanymi z poliwęglanu. Właz dachowy tego typu jest odporny na czynniki atmosferyczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o montażu okna dachowego?
  • Wyłaz na dach do pomieszczeń ogrzewanych – jest to okno wyłazowe, które spełnia rolę zarówno wyłazu kominiarskiego, jak i również okna dachowego. Wykonane są one z materiałów termoizolacyjnych, w tym między innymi szyb zespolonych o współczynniku przenikania ciepła na poziomie 1,4 W/(m2K). Ich dodatkowym plusem są dość duże wymiary, dzięki czemu przyczyniają się do lepszego doświetlania poddasza promieniami słonecznymi.

Wyłazy dachowe - rodzaje ze względu na budowę dachu

Kolejny podział wyłazów dachowych dotyczy kąta nachylenia poddasza, jak i również wysokości profilu połaci dachowej. Pod tym względem możemy wyróżnić:

  • Okno wyłazowe do dachów płaskich – są dużo droższe, jednak pozwalają na swobodne otwieranie i wyjście na płaski dach. Bardzo często do wyłazu dołączone są schody strychowe.
  • Właz na dach do nachylonych poddaszy – tego typu wyłaz kominiarski najczęściej może być montowany w połaciach dachowych o kącie nachylenia wynoszącym od 15 do 60 stopni
  • Wyłaz kominiarski do pokryć płaskich – sprawdzą się między innymi w przypadku pokryć takich jak papa termozgrzewalna lub gonty. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyłazach dachowych.
  • Wyłaz kominiarski do pokryć wysokoprofilowych – wyłazy dachowe są wyposażone w specjalne kołnierze, które umożliwiają montaż w pokryciach wysokoprofilowych, takich jak blachodachówka lub blacha trapezowa.
  • Wyłaz kominiarski do pokryć niskoprofilowych – kołnierze, które znajdują się przy wyłazach kominiarskich pozwalają na montaż ich w połaciach o niskim lub standardowym profilu.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze wiertarko-wkrętarki

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Okno wyłazowe – przykładowe ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny okien wyłazowych popularnych producentów.

Okna wyłazowe - producenci i ceny

Nazwa produktu

Cena

Wyłaz na dach do pomieszczeń ogrzewanych Okpol Versa WVD/WVD + kołnierz zintegrowany

Cena od 249,00 zł

Okno wyłazowe termoizolacyjne FWL U3

Cena od 990,86 zł

Wyłaz na dach do pomieszczeń ogrzewanych Okpol Versa ISW E2 55x78

Cena od 808,00 zł

Okna dachowe wyłazowe termoizolacyjne Versa Okpol IGWX E2 55x78

1098,00 zł

Okna dachowe wyłazowe termoizolacyjne Fakro WLI, wymiary 54x83

821,64 zł

Wyłaz dachowy Fakro WGT, wymiary 46x55 cm

316,11 zł

Wyłaz dachowy Fakro WSS, wymiary 86x86 cm

623,61 zł – bardzo dobre opinie

Wyłazy dachowe Velux VLT

280,00 zł

Wyłazy dachowe Velux GVK/GVT, wymiary 49x76 cm

598,83 zł – bardzo dobre opinie

Wyłaz dachowy Velux Velta Grafit 45x73 cm

355,00 zł

Schody strychowe Fakro LST 70x120 „H”

841,37 zł

Schody strychowe Fakro LMF 45 86x130

1450,93 zł

Powyższy cennik wskazuje na to, że okna wyłazowe firmy Velux są droższe od produktów firmy Fakro. Jednocześnie różnicę cenową odczujemy pomiędzy wyłazami o większych rozmiarach, termoizolacyjnych, a także przeznaczonych do montażu w płaskim dachu. Warto jednak przed zakupem nie kierować się ceną, ale parametrami, które spełnią nasze oczekiwania. Zupełnie inne modele dedykowane są do poddaszy nieużytkowych, a inne sprawdzą się w przypadku ogrzewanych pomieszczeń. Na szczęście szeroki wybór wyłazów dachowych pod względem ich przystosowania do konkretnych warunków, pozwala na znalezienie idealnego rozwiązania do budynku mieszkalnego. Okna dachowe czy okno wyłazowe to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł na temat świetlików dachowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna