Drzwi balkonowe i tarasowe – rodzaje

Okna tarasowe – wykonanie

Pierwszy i zarazem najpopularniejszy podział okien balkonowych dotyczy typu materiału, z jakiego zostały wyprodukowane.

Okna balkonowe ze względu na materiał wykonania

Typ okna

Charakterystyka

Plastikowe okna balkonowe

Drzwi balkonowe wyprodukowane z tworzywa sztucznego są najtańszą i jednocześnie najpopularniejszą propozycją. Zaletą okien PCV jest łatwość utrzymania ich w czystości, jak i również szeroki wybór okleiny.

Drewniane okna balkonowe

Okno balkonowe wykonane z drewna posiada bardzo wiele cennych zalet. Wśród nich wymienia się między innymi wysoką wytrzymałość na czynniki mechaniczne, a także doskonałą termoizolację. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że naturalny wygląd okien balkonowych, wymaga regularnej renowacji.

Aluminiowe okna balkonowe

Uchodzą za najbardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej z aluminium produkowane są przesuwne drzwi balkonowe. W porównaniu do okien wyprodukowanych z innych materiałów aluminiowe ramy uchodzą za najdroższe.

Wybierając okno balkonowe, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę. Patrząc jednak na powyższe zestawienie, powinniśmy kierować się jak największą wytrzymałością materiału. Im większy chcemy rozmiar okien balkonowych, tym bardziej opłaca się zdecydować na aluminiowe ramy, które są wyjątkowo stabilne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach balkonowych.

Okno balkonowe – sposób otwierania

Kolejna klasyfikacja dotyczy podziału okien balkonowych pod względem sposobu ich otwierania. Pod tym względem wyróżniamy:

Okna balkonowe ze względu na sposób otwierania

Typ okna

Charakterystyka

Okno balkonowe rozwierno-uchylne

Wymiary okien rozwieralno-uchylnych wynoszą najczęściej 90 cm szerokości, natomiast maksymalna wysokość nie przekracza 250 cm. Tego typu okna balkonowe można ze sobą łączyć w dowolnej ilości. Bardzo często okna tego typu są jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Montaż drzwi balkonowych rozwierno uchylnych zaleca się w przypadku dużych pomieszczeń, ponieważ ich sposób otwierania zajmuje sporą ilość miejsca. Ze względu na kilkucentymetrowy próg wynikający z montażu, nie poleca się ich dla osób mających kłopoty z poruszaniem.

Okno balkonowe harmonijkowe

To dość rzadko spotykany typ okien balkonowych, który jednak niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zaleca się montaż drzwi harmonijkowych w przypadku niedużych pomieszczeń. Dodatkowo gwarantują duże światło, co jest bardzo praktyczne podczas przenoszenia dużych mebli.

Drzwi balkonowe przesuwne

Zaletą drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca podczas ich otwierania. Dlatego zalecane są szczególnie w przypadku niewielkich przestrzeni. Wymiary okien przesuwnych mogą osiągać nawet do 240 cm szerokości. Dlatego ten typ drzwi balkonowych świetnie sprawdza się w sąsiedztwie okien panoramicznych.

Drzwi uchylno-przesuwne

Kolejny typ okien balkonowych, które są dość rzadko spotykane. Jednak posiadają wiele zalet pod względem sposobu otwierania, a także oszczędności miejsca. Najczęściej są to jednoskrzydłowe drzwi o szerokości do 160 cm. Dlatego wymiary światła pozwalają na przenoszenie przez drzwi wielkogabarytowych przedmiotów. Należy jednak uważać z montażem okna uchylno-przesuwnego, ponieważ każdorazowe odchylanie i domykanie skrzydła, może naruszać konstrukcję nośną budynku.

Ceny okien balkonowych zróżnicowane są również pod względem ich systemu otwierania. Najwięcej zapłacisz za drzwi balkonowe przesuwne, szczególnie drzwi podnoszono-przesuwne. Wykonane z aluminiowej ramy mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Natomiast najtańszą wersją są plastikowe okna balkonowe rozwierno-uchylne. Ich cena waha się już od 700-800 zł wzwyż.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Drzwi balkonowe – inne podziały

Wybierając odpowiednie drzwi balkonowe czy drzwi tarasowe do swojego domu, możesz zwracać uwagę na wiele innych parametrów. Dzięki temu produkt będzie spełniał wszystkie twoje oczekiwania. W końcu należy wybrać okna, które będą nie tylko wytrzymałe, ale również praktyczne oraz wygodne podczas ich użytkowania. Sprawdź także ten artykuł z cenami drzwi tarasowych przesuwnych.

Przeglądając foldery popularnych producentów, możemy wybierać okna balkonowe:

  • Jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe – w tym drzwi dwuskrzydłowe mogą być wyposażone w słupek stały.
  • O różnych szerokościach i wysokościach – tutaj okna dzielimy na typowe oraz nietypowe. Okna typowe są produkowane według wytycznych konkretnego producenta, natomiast nietypowe – pod indywidualne zamówienie Klienta.
  • Antywłamaniowe – drzwi balkonowe czy drzwi tarasowe antywłamaniowe często są wyposażone w zamek, a także wkładki antyrozwierceniowe znajdujące się w okuciu. Warto zainwestować w szyby podklejone specjalną folią antywłamaniową, chroniącą przed rozbiciem okna.
  • Energooszczędne, zwane również oknami pasywnymi – okucia wykonane są z termoizolacyjnych materiałów, natomiast UW zastosowanych szyb, wynosi od 0,53 W/m2K.
Słoneczny balon oraz okno balkonowe i zamknięte drzwi balkonowe, a także polecani producenci i cennik okien balkonowych
Okno balkonowe – rodzaje, opinie, ceny, wiodący producenci

Okna tarasowe – ceny i porady przedzakupowe

Ceny okien balkonowych

Poniżej przedstawiamy ceny okien balkonowych popularnych producentów.

Przykładowe ceny okien balkonowych

Producent

Produkt

Cena

OMNIcorp

Okno balkonowe PCV rozwierno uchylne, podwójne 2200x2150 mm

Cena od 1315,00 zł

OMNIcorp

Okno balkonowe PCV rozwierne, jednoskrzydłowe 865x2195 mm

Cena od 535,00 zł

OMNIcorp

Okno balkonowe podnoszono-przesuwne, podwójne, aluminiowa rama 2016x2470 mm

8988,84 zł – bardzo dobre opinie

Castorama

Okno PCV rozwierne, dwuskrzydłowe 1465x1435 mm

598,00 zł

Oknoplast Kraków

Drzwi balkonowe PCV 1945x2490 mm, dwustronny kolor macore

Cennik od 1999,00 zł – bardzo dobre opinie

Oknoplast Kraków

Drzwi balkonowe przesuwne 3080x2460 mm, dwustronny kolor

4999,00 zł – bardzo dobre opinie

Veka

Drzwi balkonowe 970x2100 mm

Cennik od 1200,00 zł

OKNANA

Drzwi balkonowe PCV 1500x2100 mm, dwuskrzydłowe

814,00 zł

Na co zwrócić uwagę, kupując okno balkonowe?

Decydując się na zakup okien balkonowych, należy zwrócić uwagę na szereg szczegółów. Nie tylko na sposób ich otwierania, a także materiał z jakiego zostały wykonane. W pierwszej kolejności spójrz na projekt mieszkania lub domu. To pozwoli Ci na dopasowanie odpowiednich wymiarów okien balkonowych. Ponadto będzie dla Ciebie sporą wskazówką, czy możesz pozwolić sobie na drzwi rozwierne, czy jednak musisz walczyć o każdy metr kwadratowy. W drugim przypadku sprawdzą się drzwi przesuwne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o oknach balkonowych?

Najlepszym rozwiązaniem będzie spisanie wszystkich swoich oczekiwań. Jeżeli chcesz, by przez drzwi balkonowe bez problemu przenosić różne meble, zadbaj o jak największe światło. Tutaj ponownie egzamin zdadzą drzwi przesuwne, ewentualnie drzwi rozwierne dwuskrzydłowe bez stałego słupka. W zależności od projektu dopasujesz do drzwi balkonowych odpowiedni rozmiar okien stałych. Pamiętaj, że im większą zastosujesz powierzchnię przeszklenia w swoim domu, tym lepszą osiągniesz energooszczędność budynku. Ostatnim aspektem, na który opłaca się spojrzeć, jest cena. Na oknach balkonowych pod żadnym pozorem nie powinno się oszczędzać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna