Okno kolankowe na poddaszu - najistotniejsze informacje

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się projekty domów z dachami bez okapów. Do domów o takiej konstrukcji najlepiej sprawdzają się w narożach okna kolankowe. Często zdarza się również, że konstrukcja dachu naszego domu może mieć na przykład dosyć mały kąt nachylenia. Zdarza się również, że konstrukcja domu ma bardzo wysoką ścianę kolankową, która uniemożliwia osadzenie typowego okna połaciowego. Okna kolankowe to ciekawy wybór na poddaszu.

Okna kolankowe składają się z okna dachowego, które montowane jest w połaci dachu oraz z dolnego okna pionowego, które z kolei montowane jest w ścianie kolankowej. Okna kolankowe, nazywane również oknami fasadowymi lub oknami łamanymi, łączą więc zalety i cechy okien dachowych oraz tradycyjnych okien pionowych. Okna kolankowe można zamontować w domach, które mają poddasze o konstrukcji dachu ze ścianką kolankową.

Aby zastosować ten rodzaj okien, kąt nachylenia dachu domu powinien zwierać się w przedziale od 15O do 90O. Ścianka kolankowa jest zewnętrzną ścianą poddasza, która stoi na stropie kondygnacji ostatniej i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Na ścianie tej jest oparta konstrukcja więźby dachowej. Od wysokości taj ścianki kolankowej uzależniona jest wysokość pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Okna dachowe są przedłużone w dół oknami pionowymi. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

Okno kolankowe można również stosować w połączeniu z oknami połaciowymi. Taki zestaw okienny na poddaszu sprawia, że jest ono znakomicie doświetlone oraz mamy z niego dobrą panoramę. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że okna kolankowe są specjalnym rodzajem okien połaciowych. Okna kolankowe często kupuje się w komplecie wraz z odpowiednio dopasowanym oknem połaciowym. Wymiary okien fasadowych dostosowane do standardowych wymiarów okien połaciowych. Dobór właściwego okna kolankowego uzależniony jest od wysokość ścianki kolankowej na poddaszu.

Okno kolankowe - zastosowanie i rodzaje

Okna kolankowe - podział ze względu na materiał wykonania

Okna kolankowe wykonane mogą być z drewna klejonego warstwowo, z drewna z warstwą poliuretanu lub z PCV. Tworzywa sztuczne, które stosuje się do produkcji tych okien są odporne na wilgoć, przenikanie wody oraz inne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł opisujący montaż okna dachowego.

Podobnie jest w przypadku okien kolankowych wykonywanych z drewna klejonego warstwowo oraz z drewna z powłoką poliuretanu. Należy pamiętać, że okna kolankowe, podobnie jak okna połaciowe są bardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak między innymi opady deszczu, gradu i śniegu oraz zaleganie śniegu niż zwykłe oka pionowe.

Okno kolankowe to świetne rozwiązanie. Można je podzielić na rodzaje ze względu na rodzaj okucia. Ceny takich okien mogą być dość wysokie.
Okno kolankowe - rodzaje, opinie, ceny, wiodący producenci, wymiary

Okna kolankowe - rodzaje ze względu na okucia

Jeśli chodzi o rodzaje okien fasadowych ze względu na rodzaj okucia rozróżniamy okna dachowe kolankowe uchylno rozwierane, uchylne okna łamane, obrotowe okna na poddasze oraz nieotwierane, czyli takie, których zastosowano szkło stałe. Okna łamane uchylno rozwierne to takie okna na poddasze, których obie części, zarówno dolna, pionowa, jak i górna połaciowa otwierają się. Dolna część jest otwierana rozwiernie, czyli w bok do środka, natomiast część górna połaciowa otwierana jest do wewnątrz w sposób uchylny, czyli w pionie. A może zainteresuje cię także artykuł o oknach dachowych firmy Fakro?

Z kolei okna dachowe kolankowe uchylne to takie okna do poddasza, w których dolna pionowa część nie otwiera się wcale, natomiast część górna połaciowa otwierana jest do wewnątrz w uchylnie, czyli w pionie. Obrotowe okna kolankowe to taki rodzaj okien, w których górna część połaciowa otwierana jest w sposób obrotowy. Okna kolankowe mogą mieć w różne wymiary, które z reguły są analogiczne do innych okien na poddaszu, okien połaciowych.

Okna kolankowe - ciekawe rozwiązania

Okna kolankowe na poddaszu montowane są najczęściej stosowane wraz z oknami połaciowymi. Otwór w ścianie kolankowej musi być z po obu stronach o ok. 2-3 cm większy aniżeli szerokość okna, które jest tam montowane.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Dolną część okna kolankowego można montować jedną nad drugą. Łączy się je ościeżnicami. Podobnie rzecz ma się w przypadku górnej połaciowej części okna. Nad oknem połaciowym górnym istnieje jeszcze możliwość zainstalowania nadstawki łukowej, która powiększa powierzchnię przeszklenia. Zestawy tych okien montowane są na krokwiach, natomiast w przypadku, gdy rozstaw krokwi nie pasuje do szerokości okna, to stosuje się wymian. Okna kolankowe można łączyć w pary lub w większe zestawy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Do montażu okien kolankowych stosowane są kołnierze uszczelniające, którymi te okna się otacza. Gdy decydujemy się za połączony zestaw okien kolankowych lub łączymy okna kolankowe z połaciowymi i pionowymi, kołnierze uszczelniające należy umieścić wokół całego zestawu okien. Innym ciekawym rozwiązaniem są portfenetry, czyli duże okna ciągnące się na poddaszu od podłogi do sufitu.

Okno kolankowe - najlepsi producenci, cena

Cena okien kolankowych jest zdecydowanie wyższa od ceny okna dachowego. Na koszt zestawu okien kolankowych wpływ mają wymiary, materiał, z jakiego zostały wykonane oraz sposób w jaki zostaną one zamontowane na poddaszu. Musimy pamiętać o tym, że w przypadku okien kolankowych, jak również typowych okien połaciowych do dachów, w cenę należy wliczyć także koszt montażu. Cena montażu okien na poddaszu jest znacznie wyższa od ceny montażu tradycyjnych okien pionowych w ścianach. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Wśród firm, które zajmują się produkcją okien kolankowych prym wiodą, takie firmy jak Fakro oraz VELUX. Okna kolankowe VELUX to wydatek od ok. 1600 zł. Okna dachowe VELUX, z których można konstruować okna kolankowe to koszt od ok. 1000 zł. Podobnie wyglądają ceny, jeśli chodzi o okna kolankowe Fakro i okno dachowe Fakro. A może zainteresuje cię także artykuł o oknach ze szprosami?

Dla osób, które chcą swoje poddasze urządzić w bardzo ciekawy sposób, nadając temu pomieszczeniu dobre naświetlenie a jednocześnie uzyskując świetny szeroki widok znakomitym rozwiązaniem są okna kolankowe. Takie okna dachowe wyjątkowo dobrze sprawdzają się w domach, które posiadają dach bez okapu. Nadają one takim poddaszom charakter oraz sprawiają, że pomieszczenie to wygląda niebanalnie. Warto również zwrócić uwagę na to, że okna kolankowe łączą w sobie wszystkie zalety okien połaciowych oraz okien pionowych. Zwłaszcza istotny jest to fakt, że okna te odznaczają się znakomitą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna