Postaw na okna narożne i wpuść trochę natury do swojego wnętrza

Okno narożne sposobem na doświetlenie wnętrza

Poza aspektem wizualnym, okna narożne pozwalają przede wszystkim doświetlić wnętrze. Dając większą możliwość w rozmieszczeniu przeszkleń, pozwalają osiągnąć swobodny dopływ światła, co nie jest bez znaczenia dla samopoczucia domowników. Szczególnie miarodajne okazują się okna z konstrukcją bezsłupkową, najczęściej montowane w salonie. W przeciwieństwie do tych ze słupkiem, okno narożne bez słupka charakteryzuje przeszklenie całej jego powierzchni. Sprawia to, że do takiego pomieszczenia wpada nawet do 30% więcej światła.

Naturalne światło ma ogromny wpływ zarówno na samopoczucie domowników, jak i uwydatnienie aranżacji wnętrza. Nieodpowiednio doświetlone pomieszczenie staje się przygnębiające. Okna narożne pozwalają wpuścić do środka więcej światła, co w przypadku projektu małego domku jest niezwykle cennym atutem.

Dodatkowym walorem tego typu rozwiązań jest również naturalna dekoracja okna. Okno narożne nie wymaga bowiem dodatkowego "upiększania". Sam widok przez nie będzie nietuzinkową dekoracją, zarówno samego okna, jak i całego wnętrza. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w salonie lub jako kuchnia z oknem narożnym.

Indywidualne dostosowania, czyli jak wybrać okna narożne?

Rodzaj okien narożnych daje dzisiaj możliwość indywidualnego dostosowania, zarówno pod względem konstrukcji, jak i wymiarów. Pośród głównych rodzajów, mamy do wyboru okno narożne bez słupka i ze słupkiem. Na czym polega różnica?

Okna narożne ze słupkiem posiadają specjalny łącznik w kolorze stolarki. Łącznik ten spaja ze sobą dwa przeszklenia pod kątem 90%, a także jest pewnego rodzaju wspornikiem dla konstrukcji budynku. Jednak dostępne są również okna bez tego typu wsporników, których cała powierzchnia jest przeszklona. Szyby w takiej konstrukcji połączone są specjalnym klejem odpornym na promieniowanie UV oraz inne niekorzystne warunku atmosferyczne.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Konstrukcje bez łącznika kątowego zdecydowanie lepiej się prezentują. Co więcej, zwiększają również ilość przenikającego do wnętrza światła. Wybierając okno narożne tego typu zarówno wnętrze, jak i elewacja bardzo zyska na estetyce.  Niepotrzebna jest również dekoracja okna, ponieważ samo w sobie jest elementem dekoracyjnym. Należy jednak mieć świadomość, że okno narożne bez słupka może mieć gorsze parametry termiczne.

Parametry termiczne są szczególnie istotne przy dużych powierzchniach. Nowoczesne systemy pozwalają bowiem na montaż panoramicznych okien narożnych. Tego typu okna montuje się głównie w salonie. Tutaj często stosuje się drzwi balkonowe właśnie w formie okien narożnych, co pozwala uzyskać przeszklenie nawet na całą ścianę. Pakiety, z których wykonane są tego typu okna narożne, posiadają szyby wykonane ze szkła hartowanego. Zapewnia to dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu są one bezpieczne.  Aby wiedzieć, jak wybrać okna, należy zgłębić wiedzę na ich temat.

Narożne okno do kuchni jest świetnym rozwiązaniem, który sprawia, że kuchnia jest wspaniale oświetlona. Na dodatek jest to sposób na otwarcie przestrzeni.
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie

Kuchnia z oknem narożnym

Wbrew pozorom okna narożne sprawdzają się nie tylko w salonie, ale dosłownie w każdym pomieszczeniu. Nie dziwne więc, że coraz częściej projekty przewidują ich zastosowanie również w takich pomieszczeniach jak kuchnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy optycznie większą przestrzeń, co jest szczególnie istotne w małej kuchni.

Kuchnia z oknem narożnym i takie optyczne powiększenie ma także znaczenie w przypadku połączenia kuchni z jadalnią. Wówczas można zastosować okna narożne ze szprosami. Co prawda tutaj warto postawić na szprosy wewnętrzne. Ten element ozdobny, choć dodaje uroku szczególnie dużym przeszkleniom, to jednak jest dość trudny w utrzymaniu czystości. Osiadający kurz wraz z parą może tworzyć nieestetyczne zanieczyszczenia w łączeniach. Dlatego wybierając okna ze szprosami, warto przejrzeć katalogi i postawić na nowoczesne rozwiązania. Kuchnia z oknem narożnym idealnie prezentuje się, jeśli wzdłuż okna zamontujemy meble narożne na wymiar. Takie połączenie optycznie powiększy kuchnię i nada jej nietuzinkowy design.

Cena okna narożnego – jaki jest całkowity koszt inwestycji?

Cennik zależny od producenta, ale i nie tylko

Fakt, że ten sam rodzaj okna może mieć różną cenę zależnie od producenta, nie powinien nikogo dziwić. Choć zarówno technologia wykonania, jak i wykorzystane materiały mogą być bardzo zbliżone, to duży wpływ na cennik odgrywają również inne kwestie. Są to między innymi gwarancje posprzedażowe, możliwość montażu okien w cenie, a nawet sama marka. Znane i cenione marki poza gwarancją jakości, zapewniają zwykle fachową instalację okien. W przypadku tego rodzaju okien ma to szczególnie istotne znaczenie.

Cena okna narożnego to nie tylko sam koszt jego zakupu czy montażu. Nie każdy może zamontować takie okno u siebie w domu. Ogromne znaczenie ma tutaj bowiem cała konstrukcja budynku. Dlatego też wymiana okien tradycyjnych na okna narożne, nie w każdym przypadku będzie możliwa. Nowe projekty są dostosowane od podstaw do montażu okien narożnych. Posiadają specjalne zbrojenia oraz dodatkowe wzmocnienia. Ich bryła jest tak zaprojektowana, by ciężar nacisku w miejscu mocowania okna był odpowiednio rozmieszczony.

Cennik okien narożnych jest zróżnicowany ze względu na bardzo wiele czynników - ich wielkość, liczbę ramek i powierzchnię przeszkleń.
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie

Kolejną kwestią wpływającą na cennik jest wielkość przeszkleń oraz rodzaj okna. Aby móc zagwarantować bezpieczne, bezawaryjne i zarazem wieloletnie funkcjonowanie okna, należy dostosować jego wielkość do budynku. Wybór rozwiązania (okno ze słupkiem czy bez) ma również wpływ na metodę montażu oraz przygotowanie otworu okiennego. W przypadku wielkogabarytowych elementów, wokół okna stosuje się specjalną ramę żelbetonową. Jest ona elementem układu konstrukcji całego budynku. A takie rozwiązania zdecydowanie podnoszą koszty montażu okna narożnego w domu. Co więcej, w przypadku standardowych, wieloletnich budowli, wymiana okien na okna narożne może okazać się niemożliwa.

Ile kosztuje okno narożne?

Okna narożne są droższe od tych standardowych. Niemniej jednak zdecydowanie podnoszą wartość rynkową domu. Ma to ogromny wpływ na konkurencyjność na rynku producentów oraz dystrybutorów. Cena okna narożnego zależna jest również od sposobu jego otwierania, rodzaju szyb, materiału, z którego wykonano profile, czy też rodzaju progów, a także izolacji cieplnej i akustycznej.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Różnice w cenie mogą więc być kolosalne. W związku z czym ciężko jest określić konkretne granice cenowe dla tego rodzaju okien. Dla przykładu okno narożne o wymiarach 200x150x150 cm, PCV SwissForm marki OknoPlus zawierające pakiet 3 szybowy z ciepłymi ramkami oraz profilem 82 mm Salamader, to koszt około 4200 zł. Można jednak trafić na okazję i kupić okno już za 1600 zł. Tyle bowiem po uwzględnieniu rabatów kosztuje okno marki VEKA o wymiarach 2750x148, 3 szybowe, profil w systemie Veka Softline 82mm. Ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych za okno. Na cenę ma wpływ również parametr termiczny. Przy planowaniu dużych przeszkleń nie bez znaczenia są dobre parametry, a im lepsze, tym wyższa cena za okno narożne. W końcu zależą one od rodzaju pakietu szybowego, w tym ilości oraz grubości szkła, a także od rodzaju gazu wypełniającego przestrzeń pomiędzy szybami. Najlepszymi parametrami cechują się okna narożne wykonane z trzech tafli, ponieważ trzecia szyba wyraźnie ogranicza straty ciepła. Jeśli dodatkowo przestrzeń pomiędzy nimi wypełniają gazy szlachetne, takie jak krypton lub argon, możemy mieć pewność, że takie okno narożne będzie dobrym wyborem. Sprawdź także, co warto wiedzieć o oknach dwu- i trzyszybowych.

Czy zatem warto zainwestować w okna narożne?

Inwestycja w okna narożne, podobnie jak w okna dachowe, jest kwestią gustu. Jednym się to podoba, innym niekoniecznie. Niemniej jednak nie da się ukryć, że okna narożne, to poniekąd ikona luksusu i nowoczesności. I choć cena okna narożnego jest kilkukrotnie wyższa od standardowych okien, to jednak jest to inwestycja podnosząca wartość rynkową całego domu. Nie dziwne więc, że wiele ludzi chętnie w nie inwestuje.

Zalet dużych przeszkleń jest wiele. Elegancja, nowoczesny styl wyróżniający się w tłumie innych zabudowań, to pierwszy argument, który przemawia za wyborem okien narożnych. Kolejnym atutem jest również doświetlenie wnętrza, które ma niebagatelny wpływ na samopoczucie domowników. Co więcej, choć cena okna narożnego nie należy do niskich, to jednak warto pamiętać, że jego zastosowanie jest poniekąd dekoracją wnętrza, jak i elewacji budynku. Takie okno dające widok na piękny ogród lub okolicę, będzie naturalną i zarazem luksusową ozdobą każdego wnętrza. Szczególnie docenianym widokiem jest piękna zimowa sceneria, która w połączeniu z blaskiem kominka pozwoli na przyjemne odprężenie po ciężkim dniu.

Okna narożne, podobnie zresztą jak okna dachowe, mają w sobie urok. Decydując się na ich zakup, kierujmy się przede wszystkim komfortem użytkowania, jakością i oczywiście parametrami termicznymi i akustycznymi. Budowa domu to życiowa inwestycja. Pomimo, że cena okna narożnego nie jest niska, warto postawić na nowoczesny i innowacyjny produkt, który nie tylko będzie cieszył oko, ale także gwarantował komfort użytkowania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna