Dekoracja okien kuchennych - materiały i wskazówki

Dekoracja okna w kuchni - materiały

Dekoracje w kuchennym oknie mogą być wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak np. woale czy szyfony jak również naturalnych, np. lnu lub bawełny. Spotyka się także materiały mieszane, np. bawełnę i len z domieszką poliestru.

Do produkcji rolet używa się także takich materiałów naturalnych jak drewno, trzcina lub bambus. Można również spotkać inne drewniane dekoracje w postaci shuttersów, czyli wewnętrznych odpowiedników okiennic. Żaluzje mogą być także aluminiowe.

Ciekawym rozwiązaniem jest dopasowanie materiału zasłon czy rolet do innych elementów wystroju kuchni. Dobrze będzie wyglądać dekoracja okna w kuchni dopasowana do obrusu czy pokrowca na krzesło z tkaniny w tym samym kolorze lub deseniu. Będzie to stanowić przemyślaną i spójną kompozycję w naszej kuchni.

Okno kuchenne - wskazówki przy aranżacji

Poza zasłonami i firankami czy też roletami i żaluzjami istotnym elementem dekoracji okna w kuchni jest parapet. Warto na nim postawić doniczki z ziołami lub kwiatami, flakony czy inne ozdoby kuchenne.

Wybór stylu dekoracji okien kuchennych powinien być powiązany z materiałem i rodzajem tych dekoracji. W kuchennym oknie lepiej unikać skomplikowanie upiętych firan i zasłon. Okno w kuchni powinno być z łatwością zasłaniane i odsłaniane, a taki styl zdecydowanie to utrudnia. Poza tym ich zdjęcie do prania i ponowne założenie może sprawiać dużo trudności.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to dekoracja okna w kuchni powinna być utrzymana raczej w jasnych barwach. Kolory ciemniejsze przytłaczają i zabierają światło, a okno w kuchni najczęściej nie jest dużych rozmiarów. Najlepiej sprawdzają się kolory beżowe, kremowe, biel oraz błękit.

Dekoracja okna w kuchni w stylu nowoczesnym

Wystrój okna w nowoczesnej kuchni minimalistycznej

W stylu nowoczesnym bardzo dobrze sprawdza się minimalizm. Świetnie wyglądać będą w takim zestawie gładkie zasłony, żaluzje lub rolety. W kuchennym oknie w stylu nowoczesnym ciekawym rozwiązaniem będą rolety rzymskie z przeźroczystej tkaniny lub też ozdobione nowoczesnym wzorem.

Gdy nasza kuchnia ma być utrzymana w minimalistycznym stylu nowoczesnym, znakomicie będzie także wyglądało okno kuchenne z żaluzjami harmonijkowymi. Są one dostępne są na rynku w wielu kolorach i wyglądają oryginalnie. Żaluzje tego typu zajmują mało miejsca w pozycji rozłożonej oraz po złożeniu. Są one łatwe w demontażu, dzięki temu z łatwością je zdjąć, wyprać i odświeżyć.

Nowoczesne projekty kuchni z oknem w stylu minimalistycznym również dobrze wyglądają z elementami drewnianymi. Gdy nasza podłoga wykończona jest panelami wodoodpornymi, a ściany płytkami kamiennymi, doskonale będą wyglądały w takim zestawieniu żaluzje drewniane.

Okno kuchenne w stylu surrealistycznym

Ciekawym sposobem na nowoczesne zaaranżowanie okna w kuchni oraz całego pomieszczenia kuchennego jest styl surrealistyczny. Może on nawiązywać do twórczości znanych artystów tego stylu, jak np. Salvador Dali czy Pablo Picasso.

Znakomicie sprawdzą się tu zasłony w krzykliwych kolorach z rozmaitymi figurami geometrycznymi. Powinny one być oczywiście kolorystycznie dopasowane do mebli kuchennych, czy ewentualnie obrazów w tym stylu zawieszonych na ścianie.

Równie dobrze będzie wyglądała roleta rzymska w jaskrawych kolorach. Na parapecie można ustawić futurystyczny wazon lub inne surrealistyczne ozdoby. Należy jednak pamiętać o tym, aby dekoracja okna w kuchni nie przytłaczała. Ma być jedynie uzupełnieniem wystroju całego pomieszczenia kuchennego.

Inne pomysły na nowoczesny wystrój okien kuchennych

W nowoczesnej dekoracji okna kuchennego sprawdzą się specjalne samoprzylepne folie dekoracyjne. Użycie takiej transparentnej folii może skutecznie osłonić kuchnię od zewnątrz i jednocześnie nadać jej ciekawy charakter.

Współcześnie ładnie wykończone nowoczesne okna kuchenne często pozbawione są zasłon i firanek. Takie rozwiązanie z nieosłoniętym oknem wizualnie powiększa wnętrze. W takiej aranżacji okna kuchennego najlepiej sprawdzają się rolety. Dobrze, gdy są w jednym kolorze lub z prostym wzorem.

Nowoczesny wystrój całej kuchni świetnie mogą urozmaicić także aluminiowe żaluzje. Dobrze będą pasować do prostych nowoczesnych mebli kuchennych oraz komponować się z metalową armaturą, kranami i zlewozmywakami w kolorze srebrnym.

Okno w kuchni to mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Dzięki niemu kuchnia będzie jaśniejsza i ciekawsza.
Okno w kuchni - jak udekorować okno kuchenne? Sprawdzone pomysły!

Kuchnia z oknem w stylu tradycyjnym

Typowa kuchnia z oknem w stylu tradycyjnym

Okno w kuchni o wystroju klasycznym świetnie udekorują zazdrostki, firanki i zasłony. Bardzo dobry efekt mogą w tym zestawieniu dać krótkie zasłony i firanki. Doskonale może się także sprawdzić w klasycznym stylu roleta rzymska zdobiona frędzlami lub falbankami.

W tradycyjnym stylu znakomicie będzie także wyglądać prosta roleta w kolorze brązowym, która pasuje do drewnianych mebli kuchennych. Sprawdzą się tu także żaluzje drewniane, bambusowe lub z trzciny.

Wystrój okna w kuchni klasycznej powinien być utrzymany w kolorach stonowanych, dobrze komponujących się z meblami. Zasłony mogą być ozdobione wzorami kwiatowymi, firanki także mogą mieć wzory kwiatowe. Z dodatkowych ozdób można zastosować klasyczne flakony z kwiatami lub kwiaty doniczkowe.

Projekty kuchni z oknem w stylu skandynawskim

Dekoracja okna w kuchni w tradycyjnym stylu skandynawskim powinna się opierać na prostocie. Świetnym uzupełnieniem tego stylu w kuchni są rolety rzymskie. Wystrój okien kuchennych w tym stylu mogą uzupełnić także rolety lub żaluzje drewniane.

Dominującymi kolorami w stylu skandynawskim powinny być brąz drewna oraz biel. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie typowych rolet lub żaluzji drewnianych lub pomalowanych na biało.

Jeżeli decydujemy się na zasłony i firanki, powinny być one jak najprostsze, najlepiej w jednym kolorze. Należy tutaj jednak unikać dodatkowych ozdób, gdyż dekoracja okna w stylu skandynawskim, jak wspomniano wcześniej, powinna się opierać na prostocie i minimalizmie.

Dekoracja okna w kuchni w stylu prowansalskim

Kuchnia z oknem w stylu prowansalskim powinna być bogato zdobiona. Dekoracja okna w kuchni w takim stylu powinna opierać się na zazdrostkach, zasłonach i firankach. Bardzo dobrze gdy mają one falbanki lub frędzle, im więcej zdobień tym lepiej. Zasłony mogą być także zdobione. Ciekawym pomysłem będzie dekoracja okna zasłonami z motywami starodawnego sprzętu kuchennego.

W kuchniach w stylu prowansalskim najlepsze będą zasłony i firanki wykonane z tkanin naturalnych. Dobrze będzie się także prezentować roleta rzymska ze zdobieniami z falbanek czy frędzli. Tutaj również najlepsze będą naturalne materiały. Okno w kuchni urządzonej w tym stylu może być także ozdobione drewnianymi żaluzjami lub roletami.

Bardzo ważne, aby meble kuchenne oraz wystrój okna stanowiły spójną całość, co w przypadku stylu prowansalskiego ma szczególne znaczenie. Nie zaszkodzi również ułożenie tradycyjnych wazonów z kwiatami na parapecie.

Aranżacja okna w kuchni w stylu Etno

Aranżacja okna w kuchni jak i całego pomieszczenia może być także wykonana w stylu Etno. To bardzo modny styl w ostatnim czasie. Kuchnie z motywami afrykańskimi znakomicie dopełnią rolety z bambusa, drewna lub trzciny. Dobre będą także kolorowe zasłony lub rolety ze wzorami afrykańskimi. Parapety można urozmaicić typowymi ozdobami rodem z czarnego lądu.

Dużą popularnością cieszą się także aranżacje w stylu orientalnym. Takie dekoracje okna kuchennego mogą stanowić rolety lub zasłony z motywami chińskimi czy japońskimi. Dobre będą się także komponowały rolety bambusowe, z drewna lub trzciny. Parapet może ozdobić chińska porcelana.

Bardzo ważną zasadą dekoracji wnętrz jest utrzymanie jednolitego stylu. Zasada ta jest również istotna w przypadku, gdy urządzamy kuchnię i okno kuchenne. Aranżacja okna w kuchni powinna być utrzymana w takim samym stylu w jakim utrzymane są meble kuchenne oraz ściany i podłogi. Do wystroju okna kuchennego można użyć żaluzje, zasłony, firanki lub rolety. Ważnym elementem są także parapety, które można ozdobić doniczkami z ziołami lub kwiatami, flakonami czy też porcelaną. Należy jednak pamiętać o tym, że dekoracja okna jest uzupełnieniem aranżacji kuchni i nie powinna przytłaczać.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna