Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny? Wyjaśniamy krok po kroku
Prawidłowo zamontowany parapet zewnętrzny to nie tylko element dekoracyjny. Jego zadaniem jest odprowadzanie wody i zabezpieczanie elewacji budynku. Montaż parapetu podlega kilku uniwersalnym zasadom. Co ważne, musimy wypuścić go poza elewację. Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy krok po kroku.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Prawidłowy parapet zewnętrzny – wybór materiału
Przygotowania do montażu parapetu zewnętrznego rozpoczynamy od wyboru konkretnego produktu. W budynkach mieszkalnych przeważnie montuje się parapety z tworzywa sztucznego, metalu, kamienia naturalnego oraz klinkieru. Każde z tych rozwiązań posiada indywidualną gamę zalet oraz mankamentów.
Parapet wykonany ze stali lub aluminium jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Materiały wyróżniają się łatwością obróbki, dzięki czemu bez trudu przeprowadzimy prawidłowy montaż. Stal i aluminium cechują się również dużą odpornością oraz atrakcyjną ceną. Blacha przeznaczona pod okno musi posiadać odpowiednie wymiary, dopasowane do rozmiarów ościeży. Musimy ją też wypuścić poza elewację. Na końcu parapetu powinny znajdować się odpowiednio wyprofilowane kapinosy, umożliwiające optymalne odprowadzenie wody deszczowej.
Kolejne rozwiązanie to parapety z PVC. Możemy dopasować je pod każde okno, a różnorodność kolorystyki umożliwia optymalne dopasowanie do elewacji. Parapet z tworzywa sztucznego jest w pełni odporny na działanie wilgoci. Musimy wysunąć go poza elewację tak samo, jak parapety metalowe.
Osobną kategorię stanowią parapety z kamienia naturalnego, konglomeratu i klinkieru. Możemy je dopasować pod niemal każde okno. Prawidłowy montaż powinien uwzględniać wymiary ościeża, dylatację i odpowiednią zaprawę klejową. Parapet trzeba wykonać z odpowiednim spadkiem i wypuścić kilka centymetrów poza elewację.
Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny? Ile wypuścić poza elewację
Jakie wymiary powinien posiadać parapet zewnętrzny i o ile wysunąć go od lica ściany? Zbyt małe wysunięcie mogłoby doprowadzić do podciekania wody pod elewację. Z kolei za duży odstęp może zmniejszyć stabilność i trwałość. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo wysunąć parapet od elewacji budynku.
Prawidłowy montaż parapetów zewnętrznych uzyskamy poprzez dokładne wyliczenia. Wymiary parapetu muszą być dopasowane pod konkretne okno i ościeże. Zaleca się montaż z około 2% spadkiem na stronę zewnętrzną. W ten sposób zapewnimy odpowiednie odprowadzanie wody opadowej i zabezpieczymy okno przed podciekaniem.
Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny? W przypadku parapetów z metalu i tworzyw sztucznych zaleca się wysunąć produkt o około 2 – 3 cm poza lico ściany. Z kolei parapet z kamienia naturalnego, konglomeratu lub klinkieru warto wypuścić na około 3 – 5 cm od elewacji. Prawidłowo wykonany spadek oraz dobrze dopasowane wymiary zabezpieczą elewację przed podciekaniem wody. Warto także zwrócić uwagę na kształt kapinosów w parapetach metalowych i PVC. Kapinos umożliwia odprowadzenie wody opadowej i zabezpiecza elewację przed podciekaniem. Jego kształt powinien zapewniać odprowadzanie cieczy w stronę zewnętrzną. Efekt przeważnie osiąga się poprzez lekkie podwinięcie tworzywa. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat parapetów.
Kiedy i jak zamontować parapet zewnętrzny pod okno?
Jedną z bardzo istotnych kwestii jest prawidłowy czas montażu parapetu. Najlepiej będzie zamontować go w momencie wykańczania elewacji. Parapet montujemy po ociepleniu ościeży i ścian zewnętrznych. Specyfika montażu będzie uzależniona od wybranego materiału. Parapety blaszane i wykonane z tworzywa sztucznego przytwierdzamy do podłoża za pomocą niskoprężnej pianki poliuretanowej. Pamiętajmy też o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej, którą wypełniamy silikonem.
Jednym z możliwych błędów montażowych jest bagatelizowanie aktualnej pogody. Pamiętajmy, że parapety zewnętrzne należy montować wyłącznie w suchy, pogodny dzień. Montaż w czasie deszczu lub bezpośrednio po opadach doprowadzi do pozostawienia wilgoci pod miejscami łączenia parapetu. W efekcie miejsca łączenia mogą nie być odpowiednio szczelne i nieustannie gromadzić wilgoć. Pierwsze negatywne efekty można będzie zaobserwować już w zimie. Ujemne temperatury mogą spowodować uszkodzenia parapety, ale i znajdującej się pod nim elewacji.
Jedną z często pomijanych kwestii jest również lokalizacja otworów odwadniających w oknach z tworzywa sztucznego lub aluminium. Pamiętajmy, że parapet nie może ich przysłaniać. Najlepiej wsunąć go pod okno, umożliwiając wydajne odprowadzanie wody z otworów odwadniających w dolnej części ościeżnicy. Ich przysłonięcie może wywołać gromadzenie się wilgoci wewnątrz ramy, a także bezpośrednio pod parapetem.