Jak ozdobić parapet w salonie? Nowoczesne dekoracje i bardziej klasyczne ozdoby

Salon stanowi wizytówkę każdego domu. Nic zatem dziwnego w tym, że wiele osób chce udekorować to pomieszczenie w sposób nowoczesny, a jednocześnie elegancki. W ofercie sprzedaży znajdziemy różnorodne dekoracje, które idealnie komponują się w salonie. Ich wybór będzie uzależniony od metrażu pomieszczenia, a także od oczekiwanego efektu dekoracyjnego.

Nowoczesna aranżacja w salonie może wykorzystywać efektowne figurki. W sklepach branżowych znajdziemy dekoracje o minimalistycznym i nowoczesnym wyglądzie. Niewielka figurka kota lub ozdobna, jednobarwna donica mogą idealnie udekorować parapet.

Czym udekorować salon w stylu glamour? W salonie idealnie sprawdzą się złote, bogato zdobione ozdoby. Mogą to być eleganckie donice z kwiatami, a także bardziej tradycyjne złote misy i tace. Dobrze sprawdzą się również ozdoby szklane. W salonie idealnie komponują się bogato zdobione wazony lub karafki. Uniwersalną ozdobą będą również dekoracje z kryształu.

W salonie zainspirowanym stylem minimalistycznym dobrze sprawdzają się delikatne, jednobarwne dekoracje. Pamiętajmy, że aranżacja zainspirowana stylem minimalistycznym posiada niewielką ilość elementów wyposażenia. Na parapecie możemy postawić jedną elegancką ozdobę. Pozostała ilość miejsca powinna być niezagospodarowana. Dzięki temu podkreślimy charakter wybranej stylistyki aranżacyjnej.

Jak ozdobić parapet w kuchni? Niebanalne inspiracje i funkcjonalne dekoracje

Czym ozdobić parapet w kuchni? Pierwszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem będą ozdobne donice. Ustawione na parapecie donice można obsadzić ziołami. Dzięki temu zyskamy własne, aromatyczne przyprawy, a aranżacja zyska ciekawego wyglądu.

Niebanalne inspiracje na ozdoby parapetu w kuchni mogą wykorzystywać naturalny czar roślin ozdobnych. Kuchnia jest jednym z wilgotniejszych pomieszczeń, dzięki czemu możemy wykorzystać ją do hodowli wielu ciekawych kwiatów. Parapet możemy udekorować eleganckimi storczykami lub postawić donice z mandarynkami. Tego typu dekoracje idealnie podkreślą elegancki klimat kuchni. Pamiętajmy jedynie, że kwiaty należy umieszczać w eleganckich osłonkach. Kolor osłonki zależy wyłącznie od naszego upodobania i oczekiwań estetycznych. Nowoczesna aranżacja może być ozdobiona osłonkami w białym oraz czarnym kolorze. Uzupełnieniem pomieszczeń zainspirowanych stylem francuskim mogą być z kolei duże, jednobarwne donice z lawendą.

Czym jeszcze ozdobić parapet w kuchni?  Przeglądając inspiracje internetowe, często natrafiamy na eleganckie ozdoby z filiżanek. Parapet w kuchni może być idealnym miejscem do przechowywania ozdobnych filiżanek i czajniczków. W ten sposób możemy udekorować większy parapet, a przy okazji zyskać miejsce do przechowywania niektórych naczyń kuchennych. Aranżacja zyska wtedy niebanalny wygląd, a jednocześnie większą praktyczność. Sprawdź także ten artykuł na temat dekoracji okna w kuchni.

Co na parapet w sypialni?

Wiemy już, co postawić na parapecie w salonie i w kuchni. Niektóre inspiracje aranżacyjne obejmują także dekoracje parapetów w sypialni. Czym możemy je ozdobić i co warto postawić na parapecie w sypialni? Pierwszy i najbardziej praktyczny pomysł to dekoracje kwiatowe. Podobnie jak każda inna aranżacja, sypialnia powinna tworzyć przyjemny klimat. Jest to miejsce do wypoczynku, w którym odpoczniemy od gwaru dnia. W sypialni dobrze sprawdzą się pastelowe donice, a w nich mało wymagające rośliny. Zwróćmy szczególną uwagę na kwiaty, które mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Najlepszymi przykładami są:

  • Bluszcz pospolity – to łatwe w pielęgnacji pnącze, które idealnie sprawdza się do uprawy na parapecie. Jego jedynym istotnym wymaganiem jest zapewnienie umiarkowanie wilgotnego podłoża. Bluszcz pospolity może delikatnie nawilżać powietrze w sypialni. Dodatkowo oczyszcza powietrze z dymu tytoniowego oraz formaldehydów.
  • Aloes zwyczajny – to kolejna roślina, która idealnie sprawdza się w sypialni. Młody aloes dobrze rośnie na parapecie, jednak po zwiększeniu swojej objętości wymaga ustawienia na większej przestrzeni. Roślina wykazuje się bardzo wydajną filtracją powietrza. W nocy następuje oczyszczenie powietrza z dwutlenku węgla.
  • Sansewieria gwinejska – omawiając inspiracje na rośliny do sypialni, nie sposób pominąć sansewiery gwinejskiej. Roślina jest też nazywana jęzorem teściowej lub wężownicą. Jej atutem jest efektowny wygląd oraz niewielkie wymagania uprawowe. Sansewieria gwinejska dobrze znosi przesuszenie podłoża i słabe oświetlenie. Jedynym zagrożeniem uprawowym może być nadmierne przelanie rośliny. Jęzor teściowej świetnie prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach. W nocy skutecznie pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen.

Jak ozdobić parapet w sypialni? Kolejnym pomysłem na dekoracje pomieszczenia są świece. W ofercie sprzedaży znajdziemy najróżniejsze rodzaje świec, które można dopasować do każdej stylistyki aranżacyjnej. Delikatne oświetlenie świec zapewni nastrój skłaniający do relaksu i wyciszenia. Ciekawie sprawdzają się świece zapachowe oraz kadzidełka, które zapewniają przyjemną, relaksującą woń. W sypialniach użytkowanych przez dzieci możemy umieścić świece LED. Co prawda nie oddają w pełni nastroju płonącego płomienia, jednak skutecznie ozdobią pomieszczenie, bez obawy o zaprószenie ognia.

Poznałeś już pomysły na to, jak ozdobić parapet w salonie, w kuchni i w sypialni. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiemy Ci między innymi, jak ozdobić ogród na święta.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły