Jak zamontować parapet zewnętrzny i wewnętrzny? Praktyczne wskazówki
Prawidłowo zamontowany parapet wewnętrzny i zewnętrzny zapewnia estetykę, ale i zabezpiecza przed podciekaniem wody. Z pewnością warto osadzić go prawidłowo, stosując się do podstawowych zasad montażowych. W ten sposób zapewnimy pełną funkcjonalność parapetu i zabezpieczymy się przed uszkodzeniami ścian. Jak zamontować parapet zewnętrzny i wewnętrzny? Przedstawiamy praktyczne wskazówki montażowe.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zamontować parapet wewnętrzny. Prawidłowo wykonany montaż krok po kroku
Wybór materiału na parapet wewnętrzny, przygotowania do montażu
Prawidłowo wykonany montaż parapetów wewnętrznych powinien być przewidziany na etapie wykończenia lub remontu pomieszczeń. Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli zaplanujemy montaż parapetu po zamontowaniu okna i przed ostatecznym wykończeniem ścian wewnętrznych.
W domach jednorodzinnych możemy wykorzystać różne rodzaje materiałów. Dużą popularnością cieszą się parapety wewnętrzne z PCV i konglomeratu. Niebanalnym wykończeniem aranżacji będzie także parapet wewnętrzny z wyglądającego luksusowo kamienia naturalnego lub ponadczasowego drewna.
Wybór zależy od naszych indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki pomieszczenia. Każde z materiałów na parapet posiada własny szereg wad i zalet. Najłatwiejsze w montażu na ogół okazują się parapety z tworzyw sztucznych i drewna. Są stosunkowo lekkie, a ich dodatkowym atutem jest możliwość dopasowania do niemal każdego rozmiaru wnęki okiennej. Parapet drewniany będzie rozwiązaniem uniwersalnym, który dopasujemy do stylistyki każdego pomieszczenia. Z kolei parapety z kamienia naturalnego (np. z marmuru) zapewnią luksusowy wygląd oraz dużą trwałość. Ich największym mankamentem okaże się duża waga, a także wysoka cena zakupu.
Jak prawidłowo osadzić parapet wewnętrzny krok po kroku?
Jak zamontować parapet wewnętrzny? Montaż przebiega przez kilka uniwersalnych etapów. Na wstępie ustalamy lokalizację. Parapet warto osadzić minimum 15 centymetrów nad grzejnikiem. W ten sposób zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza.
Pierwszym krokiem będzie wykonanie bardzo dokładnych pomiarów szerokości i głębokości wnęki okiennej. W ten sposób dobierzemy odpowiedni rozmiar parapetu i ułatwimy sobie późniejszy montaż. Parapet powinien być nieco dłuższy od szerokości wnęki okiennej, dlatego do pomiarów dodajemy około 6 cm. Głębokość wnęki będzie pomocna w doborze odpowiedniej głębokości parapetu, który powinien delikatnie wystawać poza ścianę.
W drugim kroku należy przygotować szczelinę pomiędzy ościeżnicą i murem. W przypadku zbyt dużej szczeliny nakładamy odpowiednią warstwę zaprawy cementowej. W odwrotnej sytuacji (zbyt mała szczelina), delikatnie skuwamy fragment muru. W wielu pomieszczeniach wnęka idealnie nadaje się do montażu parapetu i możemy od razu przejść do podcięcia w ościeżu. Podcięcie powinno mieć około 2 – 3 cm na każdą stronę. Dzięki temu zapewnimy optymalną stabilność parapetu i efektowny wygląd wnęki okiennej. Po przygotowaniu miejsca na parapet możemy rozpocząć właściwy montaż. Specyfika działań będzie uzależniona od wybranego materiału.
Parapety z tworzyw sztucznych i konglomeratu możemy prawidłowo osadzić za pomocą pianki poliuretanowej. W ten sposób stworzymy spójne i łatwe do wykonania połączenie. W przypadku parapetów wewnętrznych wykonanych z innych materiałów, warto dopasować odpowiedni klej.
Parapet wewnętrzny podklejamy i umieszczamy w przygotowanej uprzednio wnęce. Następnie dokładnie dociskamy, wsuwamy do szczeliny i mocujemy kliny dociskowe. Co bardzo ważne, parapet odpowiednio poziomujemy (zaleca się wykonanie niewielkiego spadku w kierunku pomieszczenia). W ostatnim kroku czekamy do pełnego wyschnięcia kleju, zabezpieczamy miejsca po klinowaniu i tynkujemy fragmenty ściany. Po zakończeniu prac możemy zdjąć folię ochronną, która zabezpieczała powierzchnie parapetu przed zarysowaniem.
Wiesz już, jak zamontować parapet wewnętrzny. A może zainteresuje Cię, jak ozdobić parapet? Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat parapetów.
Jak zamontować parapet zewnętrzny? Prawidłowo wykonany montaż
Prawidłowo osadzony parapet zewnętrzny zabezpiecza elewację i odprowadza wodę opadową. Specyfika montażu będzie uzależniona od zastosowanego materiału. Prace rozpoczynamy od dokładnego przygotowania. Parapety zewnętrzne przeważnie montuje się przy okazji wykończenia elewacji budynku. Zadaniem montera jest dopasowanie parapetu do miejsca montażu. Parapet nakładamy dopiero po ociepleniu elewacji, dzięki czemu wyeliminujemy ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Przy okazji zwracamy szczególną uwagę, by parapet nie blokował otworów odpowietrzających, które znajdują się na zewnątrz okna z PCW bądź aluminium.
W wielu domach montuje się parapety blaszane. Ich głównym atutem jest szeroka paleta kolorystyczna, atrakcyjna cena oraz uniwersalność. Tego typu parapety są też łatwe do zamontowania we wnęce okiennej. Wystarczy zastosować się do kilku prostych kroków. Po pierwsze dobieramy odpowiedni wymiar parapetu. Jego długość wraz z nakładkami powinna być o około 1 cm mniejsza niż szerokość ościeża.
Parapet wciskamy w listwę progową lub rowek ościeżnicy (stosowane w oknach z tworzywa sztucznego). Od spodu przytwierdzamy parapet na piankę montażową. Dokładnie przyciskamy parapet i czekamy aż do pełnego stwardnienia pianki. Do wykończenia parapetu potrzebujemy jeszcze silikonu dekarskiego, który nakładamy w szczelinie pomiędzy nakładkami a murem.
Podobnie montuje się parapety wykonane z tworzywa sztucznego PCW. W przypadku parapetów z kamienia lub ceramiki należy zastosować dobrej jakości kleju do płytek. Niezbędne mogą okazać się również fugi do spoinowania. Boki parapetu możemy wpuścić w elewację lub osadzić bezpośrednio przy ścianie. W szczelinach pomiędzy parapetem, a elewacją stosujemy wypełnienie silikonowe.
Odrębną kwestią jest montaż parapetów klinkierowych. Ze względu na dużą wagę, parapet powinien być wykonany podczas etapu budowy domu. Elementy klinkierowe powinny być właściwie zamontowane w ścianie, dzięki czemu zyskają odpowiednią stabilność. Parapet możemy też zamontować na późniejszym etapie (np. przy remoncie), jednak wymaga to podkucia otworu okiennego. Tego typu prace warto powierzyć sprawdzonemu fachowcowi.
Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Znajdziesz w nim wiele wskazówek montażowych. A może zainteresuje Cię również, jak ozdobić okno na święta?