Rozsuwane drzwi balkonowe - podstawowe informacje

W domach jednorodzinnych oraz w dużych mieszkaniach w blokach nowego budownictwa bardzo popularne są tarasy oraz balkony o bardzo dużych powierzchniach. Drzwi prowadzące na balkon czy taras mogą być wykonane w klasycznych systemach rozwiernych. Coraz większą popularnością cieszą się jednak systemy przesuwne. Przesuwne drzwi oraz okna tarasowe, czy też balkonowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak PCV, aluminium oraz drewno.

Okna przesuwne wiodących producentów mają bardzo dobre parametry izolacyjne zarówno w zakresie ciepła, jak i hałasu. Stosowane są różne pakiety szybowe oraz głębokości ościeżnic i skrzydeł w zależności od systemów okiennych, z jakich są produkowane.

Przeszklenia tego typu możemy spotkać najczęściej w pokojach dziennych czy salonach, które mają wyjście na taras, balkon lub ogród. Rozwiązanie to jest optymalne dla osób, którym zależy, aby wyjście z ich domu na taras, na balkon, na werandę, czy do ogrodu było bardzo dobrze doświetlone, a także umożliwiło wizualne połączenia tych miejsc. Drzwi i okna tarasowe w systemach przesuwnych HST oraz PSK to taki element wyposażenia domu, który daje możliwość zastosowania bardzo dużych powierzchni i dzięki temu uzyskania możliwości doświetlenia pomieszczenia. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

Okna suwane - rodzaje

Okna PSK uchylno przesuwne

Jednym z typów okien i drzwi balkonowych, tarasowych, werandowych, czy też ogrodowych są uchylno przesuwne okna PSK. Jedną z zalet tych drzwi względem typowych rozwiernych drzwi balkonowych, tarasowych jest to, że okna PSK przy ich otwieraniu nie zajmują powierzchni wewnątrz pomieszczenia. Rozwiązanie to umożliwia większe zagospodarowanie przestrzeni w pomieszczeniach z oknami tego typu. Są one bardzo często stosowane w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach o bardzo dużych powierzchniach. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o oknach PCV.

Okna unoszone i przesuwne dobrze sprawdzają się nie tylko na loggi. Mają bardzo wiele zalet, ich cena także nie należy do najwyższych.
Drzwi i okna HST i PSK - opis, opinie, ceny, zalety, wady, wiodący producenci

W sytuacji, gdy drzwi uchylno przesuwne PSK są zamknięte, ich skrzydło stałe wraz ze skrzydłem przesuwnym tworzą linię prostą. Takie rozwiązanie powoduje, że zestaw okienny w tym systemie wygląda estetycznie. Na ościeżnicy okien PSK zamontowana jest szyna, którą widać. Po szynie tej poruszają się wózki, które zamontowane są na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego i ukryte pod specjalnie przygotowanymi do tego celu maskownicami. Otwieranie drzwi i okien w systemie uchylno przesuwnym PSK rozpoczyna się od uchylenia i odsunięcia skrzydła ruchomego od progu. Następnie przesuwa się to skrzydło po szynie, która znajduje się w prowadnicy umieszczonej w dolnej części ościeżnicy. System uchylno przesuwny PSK umożliwia płynne oraz bardzo ciche przesuwanie nawet bardzo dużych i ciężkich okien tarasowych. Natomiast uchylanie okien PSK odbywa się w identyczny sposób jak w oknach tradycyjnych. Warto również zwrócić uwagę na to, że obsługa okien PSK jest niezwykle prosta, pomimo sporych wymiarów i dużego ciężaru. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

W oknach uchylno przesuwnych PSK można zastosować zarówno próg niski, jak i próg wysoki. Zastosowanie progu niskiego znacznie ułatwia przemieszczanie się pomiędzy wnętrzem i balkonem, tarasem, werandą, ogrodem. Jest to bardzo dużą zaletą szczególnie dla wózków. Wymiary, jakie może mieć okno suwane tego rodzaju to nawet ok. 160 cm szerokości, co umożliwia utworzenie przejścia o świetle nawet do ok. 150 cm. Cały pojedynczy system okienny może zatem przekraczać 3 m szerokości i mieć powierzchnię do 8 m². Cieszą się one największą popularnością wśród systemów okien przesuwnych, przede wszystkim ze względu na cenę niższą niż w przypadku okien unoszono przesuwnych wykonanych w systemie HST. Niższa cena wymieniana jest jako jedna z zalet tych okien.

Okno HST unoszono przesuwne

Wśród drzwi i okien przesuwnych jednym z rozwiązań jest system HST. Jedną z zalet jakie mają okna przesuwne HST jest bardzo duży komfort użytkowania. Drzwi tarasowe tego typu mają skrzydło przesuwne i skrzydło stałe, które są przesunięte względem siebie i położone równolegle do siebie. Okno HST otwierane jest poprzez przesuwnie skrzydła ruchomego za skrzydło stałe. Zaletą jest w tym przypadku fakt, iż nie trzeba do tego celu używać siły, gdyż skrzydło ruchome porusza się po ukrytej w podłodze szynie na specjalnych rolkach, a ruch ten odbywa się bardzo płynnie. Dzięki temu ciężkie i duże skrzydła w tym systemie są przesuwane bardzo lekko i bez problemów mogą je przesunąć nawet dzieci. Uchylanie okna HST odbywa się natomiast poprzez zatrzymanie jego ruchomego skrzydła w dowolnym miejscu, a następnie opuszczenie go przy użyciu klamki. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Duże okna panoramiczne przesuwne PSK są bardzo ciekawym rozwiązaniem. Można je zamontować w salonie lub innych pomieszczeniach reprezentacyjnych
Drzwi i okna HST i PSK - opis, opinie, ceny, zalety, wady, wiodący producenci

Okna przesuwne HST mogą mieć ościeżnicę o maksymalnej szerokości nawet nawet 6500 mm oraz wysokości do 2700 mm. Powierzchnia takiego okna może osiągać nawet 14 m² i można stosować bardzo duże konstrukcje przeszkleń o bardzo dużych powierzchniach. Systemy unoszono przesuwne HST umożliwiają także zastosowanie przeszkleń narożnych, które powodują, że pomieszczenie otrzymuje bardzo dużo światła słonecznego. Ponadto jest to bardzo ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Kolejną zaletą jaką mają drzwi przesuwne HST jest niski próg. Taki bardzo niski próg może mieć jedynie 3 mm i być zlicowany z podłogą. Rozwiązanie to umożliwia swobodne wyście na taras, balkon, werandę, czy do ogrodu, które można bez żadnych kłopotów pokonać na przykład wózkiem. Wyeliminowanie bariery progu sprawia, że system HST ułatwia komunikację na zewnątrz i do wewnątrz pomieszczenia.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Drzwi przesuwne HST często są otwierane i zamykane za pomocą sterowania elektrycznego, na przykład przy użyciu pilota, co stanowi koleją zaletę użytkową tego rodzaju okien. Jako wadę okien HST wymienia się wysoką cenę tego rozwiązania. Jest ona znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych balkonowych, tarasowych okien uchylnych. Jest także wyższa od cen okien uchylno przesuwnych wykonanych w systemie PSK. Ze względu na duży komfort użytkowania coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie i sprzedaż okien w systemie HST rośnie w bardzo szybkim tempie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat montażu okien.

Okno balkonowe przesuwne - wiodący producenci, ceny, wymiary

Ceny okien i drzwi przesuwnych, które wykonane są w systemach PSK oraz HST zależą od kilku czynników. Na cennik rozsuwanej stolarki tarasowej, balkonowej, okiennej mają wpływ takie aspekty, jak materiały, z jakich wykonano okna suwane, rodzaj konstrukcji tych okien oraz ich wymiary. Okna PSK uchylno przesuwne charakteryzuje niższy cennik niż okna HST unoszono przesuwne.

Analizując te poszczególne czynniki, możemy przyjąć, że cena zestawu drzwi i okien balkonowych, tarasowych, ogrodowych wykonanych w systemie przesuwnym będzie się zaczynać od ok. 2 000 zł. Cena taka możliwa jest w przypadku drzwi o małych rozmiarach w systemie PSK. Zestaw dużych przeszkleń w systemie HST to cena osiągająca nawet ok. 20000 zł. Tak wysoka cena wiąże się z użyciem kilku zestawów dla bardzo skomplikowanych konstrukcji okien suwanych o dużych powierzchniach.

Wśród producentów systemów przesuwnych do balkonów, tarasów, werand oraz ogrodów warto wymienić takie firmy jak AdamS, Drutex, Awilux, Oknoplast, Oknoplus oraz Vetrex. Bardzo często spotykane są systemy przesuwne okienne takich uznanych marek jak VEKA, Salamander, Aluplast, czy Schucco. Popularne wymiary systemów przesuwnych to: 6000 mm x2800 mm, 5200 mm x 2500 mm, 6500 mm x 2800 mm, 6500 mm x 2500 mm, 6500 mm x 2600 mm, 4500 mm x 2300 mm, 6500 mm x 2300 mm, 6500 mm x 2350 mm, 6000 mm x 2700 mm, 5000 mm x 2400 mm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł opisujący montaż okna dachowego.

Drzwi i okna tarasowe w systemach przesuwnych cieszą się bardzo dużą popularnością. Szczególnie często możemy je spotkać w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach o dużej powierzchni w blokach. Do wyboru mamy systemy drzwi HST unoszono przesuwne oraz PSK uchylno przesuwne. Oba systemy przesuwna mają swoje zalety oraz wady. I są coraz częściej alternatywą dla tradycyjnych drzwi na balkon, na taras, na werandę czy do ogrodu. Drzwi przesuwne HST czy PSK to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej