Jak zmierzyć okno do rolet? Rolety materiałowe

Pomiary okna do rolet montowanych w sposób bezinwazyjny

Mierzenie okna pod rolety materiałowe powinno być dopasowane do specyfiki montażu. Jest to dość istotne, bowiem pomiary mogą odbywać się na dwa, całkowicie różne sposoby. Pierwszym z nich jest mierzenie okna pod rolety materiałowe, montowane metodą bezinwazyjną. Tego typu rolety wewnętrzne nie wymagają wiercenia i trwałej ingerencji w ramę okna. Łatwy i nieinwazyjny montaż cieszy się coraz większą popularnością.

Rolety materiałowe montowane w sposób bezinwazyjny wymagają przytwierdzenia na specjalnych plastikowych zaczepach. Owe zaczepy nakleja się do ramy okiennej.

Wewnętrzne rolety materiałowe osłaniają wyłącznie szybę okienną. Dlatego warto wymierzyć szerokość szyby i dodać do pomiarów około 3 – 4 cm. Mierzenie długości rolety obejmuje pomiar całej wysokości okna.

Zobacz również: Cennik rolet wewnętrznych

Jak zmierzyć okno do rolet? Materiałowe rolety do montażu na ścianie

Roleta montowana na ściany powinna być tak dopasowana, by zapewnić osłonę całej wnęki okiennej. Mierzenie nie powinno być nadmiernie skomplikowane. Wystarczy, że zmierzymy szerokość wnęki okiennej i dodamy około 4 cm.

Dobrze dobrane, wewnętrzne rolety materiałowe powinny posiadać odpowiednią długość. Dlatego warto wybrać dokładne miejsce montażu na ścianie i zmierzyć odległość do parapetu. Uzyskane wymiary oznaczają minimalną długość rolety, najlepiej będzie dodać do nich około 6 cm zapasu. W ten sposób roleta będzie mogła wychodzić poniżej linii parapetu, gwarantując optymalne zabezpieczenie pomieszczenia.

Jak zmierzyć okno do rolet ukrytych w kasecie? Prawidłowe pomiary pod rolety wewnętrzne lub zewnętrzne

Zewnętrzne lub wewnętrzne rolety mogą mieścić się w niewielkiej kasecie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia komfortowe otwieranie skrzydła. Ponadto niewielka kaseta świetnie sprawdza się zarówno do rolet zaciemniających, jak i rolet typu dzień noc.

Pomiar okna pod rolety ukryte w kasecie może być uzależniony od specyfiki montażu. Produkty zewnętrzne i wewnętrzne można montować w sposób bezinwazyjny lub inwazyjny. Aby przeprowadzić idealne pomiary, warto zapoznać się z instrukcją producenta rolet. Dzięki temu będziemy w stanie wymierzyć dokładnie takie wymiary, które są wymagane do prawidłowego montażu. W większości przypadków stosuje się pomiar szerokości pomiędzy zewnętrznymi krawędziami listew przyszybowych. Będą to wymiary oznaczające idealną szerokość rolety. To tutaj montuje się prowadnice do opuszczania rolet. Wysokość rolety mierzymy poprzez pomiar wysokości skrzydła okiennego.

Pamiętajmy, że pomiary rolet ukrytych w kasecie mogą być uzależnione od specyfiki prowadnicy. Powyżej opisaliśmy mierzenie rolet z prowadnicami żyłkowymi, jednak w ofercie sprzedaży znajdują się także rolety z prowadnicami płaskimi i zaokrąglonymi. Pomiar wewnętrznej rolety kasetowej z prowadnicą zaokrągloną powinien być dokonany na odległości od środka lewej do środka prawej listwy. W przypadku rolet z prowadnicami płaskimi dokonujemy pomiaru szerokości od krawędzi do krawędzi listew. Sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów rolet okiennych.

Jak zmierzyć okno do rolet? Rolety zewnętrzne

Dobrze dopasowane rolety zewnętrzne stanowią dobrą ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie zabezpieczenie antywłamaniowe. Ich wymiary powinny być dobrze dopasowane do wielkości wnęki okiennej. W ofercie sprzedaży znajdziemy produkty podtynkowe, które warto zaplanować już na etapie wykańczania budynku. Innym rozwiązaniem są rolety elewacyjne.

Wymiary rolet montowanych we wnęce okiennej dobieramy do szerokości wnęki. Szerokość rolety powinna być taka sama jak szerokość wnęki. Ta sama zasada dotyczy wysokości. Pamiętajmy, żeby powtórzyć pomiar w kilku miejscach. W ten sposób uzyskamy najbardziej precyzyjne wymiary wnęki okiennej. W sprzedaży znajdziemy także zewnętrzne rolety do montażu na elewacji. W ich przypadku mierzymy szerokość wnęki okiennej, dodając do niej szerokość prowadnicy. Z kolei do wysokości wnęki okiennej dodajemy wysokość skrzynki. Dzięki temu uzyskamy optymalne wymiary całej rolety.

Zobacz również: Cennik rolet i żaluzji - wybierz miasto i sprawdź ceny

Rolety zewnętrzne montowane pod tynkiem znajdują się przy samym oknie. Jest to duże ułatwienie podczas dokonywania pomiarów. Szerokość okna oznacza szerokość rolety. Wysokość rolety to wysokość okna plus rozmiar skrzynki. Podobna zasada dotyczy rolet nadstawnych. Ich szerokość równa się szerokości okna. Z kolei wysokość rolety to wysokość okna plus rozmiar skrzynki, która powinna zmieścić się w otworze okiennym.

Wiesz już, jak zmierzyć okno do rolet. Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych wskazówek, przeczytaj pozostałe artykuły w naszym portalu. Podpowiemy Ci między innymi, jakie okna do domu warto wybrać. Wskażemy też, ile powinien wystawać parapet zewnętrzny.

ikona podziel się Przekaż dalej