Prowadnice do rolet – rodzaje i zastosowanie

Zdecydowanie się na rolety z prowadnicami, dostarczy nam wielu korzyści. Pierwszą i jednocześnie najpopularniejszą zaletą, jest operowanie roletą przy samej szybie. Dzięki prowadnicom osłona nie zwisa bezwiednie, jeżeli zdecydujemy się na uchylenie okna, tylko ściśle przylega do szyby. Dodatkowym atutem prowadnic, jest estetyczne wykończenie brzegów materiału. Dodatkowo podczas zwijania rolety, na pewno unikniemy wszelkich nierówności.

Listwy do rolet możemy podzielić pod względem materiału, z jakiego zostały one wyprodukowane. Pod tym względem wyróżniamy:

  • Prowadnice aluminiowe – są rzadziej stosowane. Wyróżniają się doskonałą wytrzymałością. Najczęściej prowadnice aluminiowe są lakierowane, dzięki czemu nabierają estetycznego wyglądu.
  • Prowadnice z tworzywa sztucznego – to najpopularniejsze rozwiązanie, występujące w szerokim wachlarzu kolorów. Są lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe.
  • Prowadnice drewnopodobne – charakteryzują się typową, drewnopodobną okleiną. W ten sposób można je dopasować do drewnianej lub również drewnopodobnej ramy okiennej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roletach.

Kolejny podział prowadnic dotyczy ich kształtu. W tej klasyfikacji wymienimy:

  • Prowadnice płaskie do rolet – sprawdzają się przy roletach wykonanych z pojedynczej tkaniny, np. roletach mini. Ich zaletą jest minimalizm, a także łatwość montażu przy krawędziach okna.
  • Prowadnice przestrzenne – inaczej nazywane są prowadnicami wypukłymi, ponieważ swoim kształtem przypominają literę „C”. Znajdują swoje zastosowanie przy roletach z podwójnej tkaniny np. dzień noc. Tutaj jednak należy uważać, aby do prowadnicy nie dostała się wilgoć, ponieważ może dojść do pleśnienia materiału.

Polecane modele rolet - zobacz ceny!

Listwy do rolet – porady zakupowe

Jeżeli już wiemy, jakie rodzaje prowadnic możemy dopasować do rolet, dobrze jest się dowiedzieć, na jakie detale powinniśmy zwracać uwagę przed dokonaniem zakupu. Okazuje się, że rolety w prowadnicach nie zawsze występują w gotowych kompletach. Przy samodzielnym montażu prowadnic, należy na początku wymierzyć ich prawidłową długość. Powinniśmy uczynić to od końcowej krawędzi kasety, aż do końca listwy. Dopiero w taki sposób unikniemy przedostawania się przy krawędziach promieni słonecznych. Zatem każda prowadnica powinna delikatnie nachodzić na szyby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roletach zaciemniających?

Jeżeli mamy niestandardową długość okna, to możemy zdecydować się na listwy do rolet na wymiar. Inną opcją będzie zakupienie listew PCV, które z powodzeniem przytniemy na dowolnej długości. Wybierając prowadnice przestrzenne, nie musimy martwić się jej montażem, ponieważ najczęściej wyposażone są one w taśmę montażową, którą przyklejamy do szyby. Jeśli zależy nam na montażu rolet zewnętrznych, to pamiętajmy o dokupieniu odpowiednich prowadnic. Powinny być wykonane z aluminium, dzięki czemu element ten jest odporny na wszelkie czynniki atmosferyczne. Tutaj jednak musimy liczyć się z inwazyjnym montażem, poprzez przykręcenie listew do konstrukcji budynku bądź ramy okiennej. Sprawdź także ten artykuł o roletach w Leroy Merlin.

Prowadnice do rolet – przykładowe ceny

Zazwyczaj w sprzedaży dostępne są gotowe rolety w prowadnicach, dlatego nie ma konieczności kupowania osobnych akcesoriów. Jednak czasami chcemy dopiero założyć listwy do rolet bądź też wymienić stare na nowe. Wtedy warto dowiedzieć się, w jakich cenach dostępne są poszczególne produkty.

Przykładowe ceny prowadnic do rolet

Nazwa produktu

Cena

Aluminiowe prowadnice do rolet, długość 50 cm, Domero

4,64 zł

Prowadnica PCV biała do rolet materiałowych, Domero

2,99 zł

Prowadnica PCV przestrzenna biała, Domero

6,89 zł

Prowadnice płaskie do rolet, długość 50 cm

1,99 zł

Prowadnice do rolet maskujące, Domero

5,99 zł

Prowadnica PCV do rolet drewnopodobna, Złoty Dąb

8,69 zł

Prowadnica PCV do rolet drewnopodobna, mahoń

8,69 zł

Prowadnice płaskie do rolet 135 cm, brązowe

4,20 zł

Rolety w prowadnicach w kasecie PCV, dzień noc

Od 10,00 zł

Prowadnice do rolet zewnętrznych, na wymiar

Od 56,57 zł

Prowadnice płaskie do rolet PCV, 32 mm

11,90 zł

Rura nawojowa do rolet zewnętrznych, na wymiar

Od 42,51 zł

Prowadnice do rolet zewnętrznych, białe ze szczotkami

13,00 zł

Rolety w prowadnicach z tkaniną zaciemniającą

86,90 zł

Rolety w prowadnicach w kasecie płaskiej, na wymiar

64,27 zł

Ceny prowadnic wcale nie zaliczają się do bardzo wysokich. Już za kilka złotych możemy zakupić zarówno prowadnice aluminiowe, jak i również wykonane z tworzywa sztucznego. Oczywiście dużo droższe są prowadnice dedykowane do rolet zewnętrznych. Wtedy musimy nastawić się na wydatek na poziomie nawet kilkudziesięciu złotych za komplet akcesoriów. Warto wybierać listwy do rolet na wymiar, dzięki czemu nie będziemy mieć żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o rozmiary okien. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roletach w Castoramie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii rolety