Rodzaje rolet okiennych do kuchni

Dekoracja okna w kuchni to bardzo ważny element całej aranżacji pomieszczenia. Kuchnia jest reprezentacyjna, to tam najwięcej czasu spędza cała rodzina i często zaprasza się do niej gości. Bardzo często jest otwarta na salon, zatem roleta powinna być spójna z pozostałymi pomieszczeniami i stylem całego mieszkania. Jednak rolety z pokoju czy sypialni nie zawsze dobrze sprawdzą się w przypadku kuchni.

Tak na przykład bardzo popularne rolety dzień noc nie zawsze dobrze wyglądają w kuchni. Wiele osób lubi mieć odsłonięte okna w kuchni, by od rana w pomieszczeniu było dużo słońca. Rolety dzień noc wiszą na oknie przez cały czas, można regulować dopływ światła, ale nie będzie to pełne nasłonecznienie. O wiele lepiej sprawdzają się rolety plisowane (układane w kontrafałdy, które zajmują górną część okna po zwinięciu) czy tak zwane rolety rzymskie.

Największą zaletą tego rodzaju rolet jest ich dekoracyjność. To bardzo nowoczesne rolety kuchenne, które nadają się także do bardziej klasycznych kuchni. Pod względem estetycznym z powodzeniem mogą zastąpić firanki do kuchni.

Zobacz również: Cennik rolet i żaluzji - wybierz miasto i sprawdź ceny

Rolety do kuchni – idealny materiał

Rolety do kuchni powinny być wykonane z trwałego materiału, który można łatwo wyczyścić. Obojętnie, czy decydujesz się na rolety rzymskie, plisowane czy proste, powinny być wykonane z poliestru lub mieszanek z dodatkiem poliestru. Wtedy są o wiele łatwiejsze do wyczyszczenia. Bardzo popularne rolety plisowane czy proste z zamszu są niestety trudne do umycia i pochłaniają zapachy, a to w kuchni może być problematyczne. Rolety kuchenne z bambusa także nie sprawdzają się zbyt dobrze, bowiem są trudniejsze do wyczyszczenia.

Rolety poliestrowe mogą być specjalnie podgumowane lub wykończone odbijającymi światło włóknami. Wtedy nie przepuszczają promieni słonecznych. To świetne rozwiązanie do sypialni, ale w kuchni raczej się nie sprawdzi – tutaj bardziej przydają się rolety plisowane lub proste półprzepuszczające światło. Jeśli jednak mieszkanie ma orientację południową, rolety kuchenne zaciemniające lub odbijające promienie słoneczne mogą się przydać – nieco obniżają temperaturę w pomieszczeniu w czasie intensywnych upałów. Sprawdź także ten artykuł o żaluzjach i roletach dzień noc.

Wybór rolet okiennych do kuchni

Nowoczesne rolety kuchenne, które najczęściej są wybierane do kuchni to te utrzymane w modnej kolorystyce – szarościach, bieli i ciemnych odcieniach. Jednakże większość aranżacji kuchni potrzebuje nieco koloru – można go śmiało wprowadzić właśnie na roletach. W wielu sklepach znajdziesz bardzo barwne propozycje – paski, geometryczne wzory.

Piękna kuchnia i rolety rzymskie jako rolety do kuchni, a także przykłady rolet okiennych, jak rolety dzień noc
Rolety do kuchni - rodzaje, materiały, opinie, ceny, wzory i kolory

Kupując rolety okienne warto wziąć pod uwagę sposób ich montażu. Ładnie wyglądają te mocowane do okna z kasetą, ale niestety są droższe niż standardowe rolety łańcuszkowe. Bardzo wiele osób decyduje się na zamawianie rolet do kuchni na wymiar. Jeśli jednak masz okna w standardowym rozmiarze, możesz kupić rolety w Castoramie czy innym tego rodzaju sklepie z materiałami wykończeniowymi i budowlanymi. Dzięki temu zapłacisz o wiele mniej. Jeśli jednak zdecydujesz się na rolety rzymskie, lepiej zamówić je na wymiar. Muszą być idealnie dopasowane, aby ładnie wyglądać. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem żaluzji i rolet.

Ceny rolet do kuchni

Rolety to może być bardzo duża inwestycja. Niestety, ale pojedyncza roleta kosztuje od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych. Jeśli zdecydujesz się na opcję sterowaną elektronicznie, są droższe i wymagają jeszcze dodatkowych środków na montaż.

Ceny rolet są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od ich rodzaju, wykonania i zastosowanego materiału. Rolety w Castoramie mogą kosztować dość podobnie jak te, które oferują firmy pośredniczące. Rolety przygotowywane na wymiar zawsze będą nieco droższe. Można skonsultować się z przedstawicielem takiej firmy, by sam wymierzył i dobrał odpowiednie rolety do twojej kuchni – taka usługa jest jednak najczęściej dodatkowo płatna. Sprawdź także ten artykuł o roletach rzymskich dostępnych w sklepach Ikea.

Ceny rolet do kuchni

Rodzaj rolety

Cena za sztukę (długość 150 cm)

Rolety rzymskie na karnisz

Ok 180 zł

Rolety dzień noc z ozdobną falbaną

Ok 300 zł

Rolety plisowane z montażem inwazyjnym

Ok 130 zł

Rolety plisowane zaciemniające

Ok 160 zł

Roleta termoizolacyjna (zaciemniająca) prosta z mechanizmem żyłkowym

Ok 50 zł

Roleta prosta wolnowisząca z montażem bezinwazyjnym

Ok 30 zł

Roleta prosta sterowana automatycznie

500-700 zł

ikona podziel się Przekaż dalej