Rolety do okien dachowych

Rolety do okien dachowych - funkcjonalność

Rolety do okien dachowych służą przede wszystkim przyciemnianiu. W zależności od ich rodzaju możemy manipulować, jaka ilość promieni słonecznych dotrze do wnętrz znajdujących się na poddaszu. Rolety dachowe zostały skonstruowane w taki sposób, by idealnie współgrały z oknami dachowymi. Dzięki temu okna zamontowane pod skosem nie będą przeszkodą do skutecznego zaciemnienia pomieszczenia - wybrane rolety idealnie będą przylegać do powierzchni szyby oraz ramy okiennej.

Ponadto mechanizm zastosowany w każdym typie rolet dachowych, pozwala na dogodne manewrowanie przy ich zasłanianiu. Większość proponowanych typów rolet na okna dachowe, wyróżniają się walorami estetycznymi. Przez to stają się one nieodłącznym elementem dekoracyjnym wyposażenia wnętrz. Nie ma także żadnych trudności, jeżeli chodzi o utrzymanie rolet dachowych w czystości.

Rolety dachowe a tradycyjne rolety

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego na poddaszu muszą znaleźć się dedykowane rolety na okna dachowe, to przyczyn szukaj w sposobie ich montażu. Rolety przeznaczone do tradycyjnych okien fasadowych niestety nie spełnią swojego zadania, ponieważ mogą być zamontowane pod kątem prostym do podłoża. Również pod tym samym kątem można manewrować ich długością. Dlatego, gdy zamontujemy tradycyjne rolety na okna dachowe, będą one bezwładnie zwisać, zamiast idealnie przylegać do szyb. Dzieje się tak, ponieważ zwykłe rolety pozbawione są specjalnego mechanizmu sprężynowego. To on jest odpowiedzialny za precyzyjne przyleganie rolety do szyby okiennej.

Polecane modele rolet - zobacz ceny!

Rolety na okna dachowe - zalety

Rolety do okien dachowych skrywają w sobie bardzo wiele zalet. Wśród nich wymienia się:

 • Doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi - rolety na okna dachowe doskonale zabezpieczają przed promieniami słonecznymi. Jeżeli zdecydujemy się na rolety przyciemniające, to pomieszczenie będzie jeszcze bardziej zaciemnione niż w przypadku tradycyjnych rolet.
 • Ochrona pomieszczenie przed zbytnim nagrzaniem - promienie słoneczne padające bezpośrednio przez szybę, w upalne dni przyczyniają się do nagrzania pomieszczenia. Pod dachem pokrytym blachodachówką, temperatury są jeszcze wyższe. Natomiast zamontowane rolety na okna dachowe osłaniają poddasze, dając nie tylko zacienienie, ale również zabezpieczając przed nagrzaniem.
 • Funkcja dekoracyjna - niewątpliwie rolety dachowe spełniają również walory estetyczne. Szeroki wybór kolorów i wzorów pomoże idealnie wpasować się w wystrój wnętrz.
 • Ochrona okien przed warunkami atmosferycznymi - taką właściwość zapewniają rolety zewnętrzne. Chronią one nie tylko przed nagrzaniem szyb, ale również przed opadami atmosferycznymi. Bardzo często opady pozostawiają zacieki oraz pyłki roślin. A może zainteresują cię także ceny i sposób montażu okien dachowych?
 • Podwyższają izolację termiczną budynku - jest to kolejna cecha, którą można z powodzeniem zawdzięczać roletom zewnętrznym. Dzięki im obecności straty ciepła są zdecydowanie niższe. Według informacji producentów rolet zewnętrznych, straty mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent. Niektóre rolety w tym celu są wykonane nawet z pianki poliuretanowej.
 • Możliwość wentylacji pomieszczeń - montaż rolet wcale nie oznacza, że będziemy musieli wybierać pomiędzy uchyleniem okna a jego zasłonięciem, ponieważ producenci w swojej ofercie posiadają rolety ze specjalnymi perforacjami, czyli szczelinami wentylacyjnymi. Innym sposobem jest montaż moskitiery, która jest optymalnie połączona z roletą. W ten sposób zyskujemy dodatkową ochronę przed nieznośnymi insektami.

Rolety do okien dachowych - rodzaje

Rolety dachowe zewnętrzne

Rolety zewnętrzne pozwalają na uzyskanie nieco większej ilości cennych właściwości. Wśród nich wymienia się między innymi lepszą izolację cieplną, ochronę szyb przed warunkami atmosferycznymi i pyłem. Ich konstrukcja opiera się przede wszystkim na aluminiowych lamelkach, które są wzmocnione elementami z tworzywa sztucznego lub specjalną tkaniną. Rolety zakładane na zewnątrz, można stosować przy oknach dachowych obrotowych oraz uchylno-obrotowych. Aluminiowe lamelki zachowują się bardzo podobnie jak tradycyjna żaluzja. Można regulować odpowiedni kąt, dzięki czemu mamy wpływ na ilość naturalnego wpadającego do pomieszczenia, ale z reguły są to dobrze zaciemniające rolety.

W przypadku rolet zewnętrznych należy pamiętać o ich konserwacji. Zaleca się dokładne czyszczenie oraz przesmarowanie przynajmniej raz na pół roku.

Jakie dachowe rolety mamy do wyboru? Wśród rolet zewnętrznych wymienia się między innymi:

 • markizy manualne,
 • markizy solarne - sterowane na energię słoneczną,
 • markizy elektryczne.

Rolety okienne wewnętrzne

Zdecydowanie częściej montowane są rolety okienne wewnętrzne. Są one dużo tańsze od rolet zewnętrznych, a także bardziej dekoracyjne. Jakie dachowe rolety z tego rodzaju mamy do wyboru? Wśród nich wymienia się:

 • Tradycyjne rolety - wszystkie rolety, które montowane są na oknach dachowych z prowadnicami. Dzięki temu można je rozwinąć do wymaganej długości. Jest to specjalny mechanizm sprężynowy, którego nie znajdziemy w roletach montowanych przy oknach fasadowych. Oczywiście rolety z prowadnicami wykazują się bardzo dużą wytrzymałością, a także żywotnością na wielokrotne zasłanianie oraz odsłanianie okna.
 • Rolety zaciemniające - rolety zaciemniające wyróżniają się tym, że po wewnętrznej stronie rolety znajduje się aluminiowa powłoka. Jest ona odpowiedzialna za odbijanie promieni słonecznych, dzięki czemu, nawet w ciągu dnia gwarantuje doskonałe zaciemnienie pomieszczenia. Rolety zaciemniające świetnie sprawdzają się w sypialniach, a także pokojach dziecięcych.
 • Rolety plisowane - są to rolety, dzięki którym możemy z powodzeniem zasłonić dół okna, czyli zasłaniamy szybę nie tylko od góry, ale również od dołu. Tak jak pozostałe rolety dachowe, rolety plisowane również występują z prowadnicami. Różnią się jednak tym, że w swojej konstrukcji nie posiadają kasety. Można powiedzieć, że plisowane rolety, to jedne z najbardziej eleganckich produktów. Zatem uchodzą one za rolety dekoracyjne.
 • Żaluzje okienne - żaluzje okienne składają się z wąskich aluminiowych lamelek. Dzięki temu, że można je obracać nawet o 180 stopni, pozwalają na swobodne dozowanie promieni świetlnych wewnątrz pomieszczenia. Oczywiście lamelki są odporne na działanie promieni UV, a także na wilgoć. W ten sposób żaluzje okienne pod żadnym pozorem nie niszczeją. Mogą być zatem zamontowane z powodzeniem w pomieszczeniach takich jak kuchnia lub łazienka. Są to skutecznie zaciemniające rolety.
 • Rolety rzymskie - rolety rzymskie mogą być zamontowane nie tylko w przypadku okien fasadowych. Odpowiednie konstrukcje pozwalają na przymocowanie ich również na oknach dachowych. Innowacyjnym rozwiązaniem są rolety Velux, wyróżniające się tkaniną, którą można wymieniać. W ten sposób nie ma problemu, by w ciągu kilku minut zmienić kolor rolety, a co za tym idzie - wystrój całego pomieszczenia.

Rolety na okna dachowe - porady dla wybierających

Rolety do okien dachowych - czym się kierować przy zakupach?

Wybierając rolety na okna dachowe, musimy zastanowić się, na czym najbardziej będzie nam zależało. Czy będziemy woleli typowe rolety dekoracyjne, czy może rolety zaciemniające. Właściciele domów na wsi lub na obrzeżach miast, często borykają się z komarami oraz innymi owadami próbującymi dostać się do środka. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie moskitiera zintegrowana z roletą dachową. Rolea dachowa do okna dachowego musi być przede wszystkim wygodna w użyciu.

Podjęcie decyzji warto zdecydować od tego, czy mają to być rolety okienne wewnętrzne, czy jednak zewnętrzne. Te drugie są droższe, jednak mają więcej zalet. Są w stanie zagwarantować nie tylko lepszą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale również lepszą izolację cieplną. Dodatkowo chronią szyby przed silnymi opadami atmosferycznymi. Natomiast rolety okienne wewnętrzne są nie tylko w przystępniejszej cenie, ale uchodzą również bardziej za rolety o wyższych standardach estetycznych.

Rolety na wymiar oraz rolety dachowe a sterowanie elektryczne

Dysponując nietypowymi oknami dachowymi, zalecane są rolety pod wymiar. Są to oczywiście osłony okienne z prowadnicami. Rolety na wymiar mogą być przyciemniające, transparentne lub plisowane. Ich szeroki wybór powoduje, że nie musimy się wcale ograniczać, jeżeli chodzi o ich rodzaj.

Rolety dachowe zewnętrzne są w stanie zagwarantować niesamowity komfort, również podczas ich użytkowania. W tym celu warto zdecydować się na rolety wyposażone w sterowanie elektryczne. Rolety mogą być zasilane solarnie, jak i również elektrycznie. Oba sposoby pozwalają na zdalne sterowanie przy pomocy pilota bądź specjalnego panelu dotykowego. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ nie trzeba podchodzić do okna, by regulować ustawienie rolety. Bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zamontowania rolet w wysoko umiejscowionych oknach dachowych, do których nie mamy dostępu.

Rolety na okna dachowe - ceny i podsumowanie

Rolety dachowe - przykładowe ceny

Rolety okienne wewnętrzne i zewnętrzne - cennik:

 • Rolety Velux obrotowe zewnętrzne - od 1259 zł
 • Rolety elektryczne zewnętrzne - od 1399 zł
 • Rolety przyciemniające - od 320 zł
 • Żaluzje Velux standard - od 358 zł
 • Żaluzje Velux Premium - od 404 zł
 • Moskitiera 1600x530 - od 369 zł
 • Moskitiera 2000x640 - od 480 zł
 • Moskitiera 2400x1120 - od 575 zł
 • Rolety rzymskie manualne - od 406 zł
 • Sterownik elektryczny - od 480 zł

Rolety do okien dachowych - podsumowanie

W celu zwiększenia użytkowania poddasza warto zainwestować w rolety dachowe. Tym bardziej że dzięki nim możemy uzyskać jeszcze więcej korzyści. Szeroki wybór produktów proponowanych przez renomowane marki takie jak Velux lub Roto, pozwolą na znalezienie optymalnych rozwiązań. Mając typowe okna, większość rolet dostępnych jest od razu po ich zamówieniu. Natomiast rolety na wymiar sprawdzą się przy oknach nietypowych. Ich cena wcale nie musi być dużo wyższa od standardowych produktów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii rolety