Rolety do okien dachowych - podstawowe informacje

Przy urządzaniu poddasza, a szczególnie okna na poddaszu, należy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest kąt nachylenia dachu, a co za tym idzie, także kąt nachylenia okien dachowych. W związku z tym nie można do okien dachowych stosować rolet przeznaczonych do zwykłych okien. Zwykłe rolety typu dzień noc lub rolety rzymskie, opadałyby, nie dając pożądanego efektu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat rolet.

Skośne okna dachowe powinny posiadać osłony ze specjalnym mechanizmem sprężynowym. Mechanizm ten pozwala na utrzymanie materiału rolety, ściśle przylegając do szyby. Innym bardzo ważnym elementem rolet do okien dachowych jest mechanizm sterujący. Z reguły w roletach na okna dachowe jest on inaczej skonstruowany niż w klasycznych roletach.

Rolety na okna dachowe spełniają kilka bardzo ważnych funkcji. Pierwszą z nich jest ochrona wnętrza poddasza przed nadmiernym przegrzaniem. Kolejna funkcja rolet do okien dachowych to rozpraszanie wpadającego światła. Rolety mogą także całkowicie zaciemnić pomieszczenie oraz pełnić funkcję dekoracyjną. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o opłacalności okien energooszczędnych.

Gdy decydujemy się na kupno rolet dachowych, warto sprawdzić, czy mają one dodatkową warstwę tkaniny podgumowanej. Warstwa ta ma właściwości izolujące nadmierną temperaturę. Rolety z warstwą podgumowaną sprawdzają się szczególnie latem, gdy panuje bardzo wysoka temperatura, a na poddaszu może być jaszcze bardziej gorąco.

Rolety do okien dachowych - zastosowanie i rodzaje

Rodzaje rolet do okien dachowych ze względu na system sterujący

Przy zakupie rolet do okien na poddasze możemy wybrać pomiędzy dwoma różnymi systemami sterującymi. Można wybrać system sterujący mechaniczny lub system sterujący elektryczny. System mechaniczny może występować w postaci systemu żyłkowego, łańcuszkowego lub sprężynowego.

System mechaniczny najlepiej zastosować w przypadku, gdy dostęp do okna na poddaszu nie jest utrudniony. Natomiast w sytuacji, gdy ten dostęp jest utrudniony zdecydowanie lepiej jest zastosować system sterujący elektryczny. Jeśli planujesz wymianę okien, sprawdź także ten artykuł z cennikiem okien PCV.

Rolety dachowe wewnętrzne i zewnętrzne

Kolejnymi rodzajami rolet na poddasze są rolety dachowe wewnętrzne i zewnętrzne. Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem są rolety wewnętrzne. Wewnętrzne rolety tkaninowe mogą stanowić ciekawy element aranżacji wnętrza naszego poddasza. Tego typu rolety posiadają systemy na haczykach i osłony na prowadnicach.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne. Zapewniają one ochronę przed nadmiernym promieniowaniem świetlnym oraz cieplnym, jak również sprawdzają się jako bariera akustyczna. Chronią bowiem przed dźwiękiem deszczu lub gradu. Stanowią także izolację termiczną i mechaniczną, chroniąc szybę przed zalegającym śniegiem.

Polecane modele rolet - zobacz ceny!

Standardowe rolety na okna dachowe

Zwykłe, standardowe rolety do okien poddaszowych produkowane są z poliestru impregnowanego. Materiał ten charakteryzuje się dużą trwałością. Nie przeciera się, nie strzępi, jest zmywalny. Tkanina poliestrowa jest rolowana na wałku ze sprężyną, który jest ukryty w specjalnej aluminiowej listwie.

Roleta posiada boczne prowadnice, po których się porusza. Umożliwiają one zatrzymanie jej w dowolnej pozycji. Standardowa roleta na okna dachowe przyciemnia i rozprasza światło słoneczne, dając efekt przytulnego zacienienia wnętrza. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat okien dwu- i trzyszybowych.

Rolety dekoracyjne na okna poddaszowe

Specjalnym rodzajem rolety do okien dachowych są rolety dekoracyjne. Mają one taką samą budowę i właściwości jak standardowe rolety do okien dachowych. Są wykonane z poliestru, mają boczne prowadnice i aluminiową listwę.

Posiadają jednak również właściwości dekoracyjne. Mogą to być ciekawe kolorowe wzory, różnego rodzaju motywy związane z kulturą, bajkami, zwierzętami lub po prostu motywy roślinne. Istnieje wiele rodzajów rolet dekoracyjnych. Wybór zależy od osobistych upodobań.

Rolety do okien dachowych są droższe niż standardowe, ale ich montaż nie jest trudny. Możesz kupić rolety dachowe zewnętrzne i wewnętrzne.
Rolety do okien dachowych - rodzaje, ceny, producenci, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Roleta zaciemniająca na poddasze

Roleta zaciemniająca na okno dachowe produkowana jest z poliestru. Jedną jej stroną pokrywa się białą lub srebrną powłoką, która ma odbijać promieniowanie świetlne i cieplne. Dzięki takiemu zabiegowi, nawet roleta w jasnym kolorze ma właściwości zaciemniające.

Zaciemniające rolety do okien poddaszowych są przesuwane w prowadnicach bocznych. Dzięki temu szczelnie przylegają do ramy okiennej. Daje to dodatkową, jeszcze większą izolację przed promieniowaniem świetlnym. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także cennik rolet i żaluzji w tym artykule.

Rolety plisowane na okna dachowe

Rolety plisowane, potocznie nazywane po prostu plisami, także mogą występować w wersji dla okien dachowych. Umożliwiają one zasłonięcie dowolnej części okna na poddaszu, zarówno od góry, jak i od dołu. Charakteryzują się one węższymi listwami i prowadnicami od standardowych rolet, nie posiadają kasetki, do której zwykle chowane są zwinięte rolety.

Rolety plisowane na okna dachowe są produkowane z półprzezroczystej poliestrowej tkaniny, która rozprasza światło. Rolety plisowane mają duże właściwości estetyczne, dzięki czemu można je także wykorzystywać jako rolety dekoracyjne.

Markizy do okien na poddasze

Markizy poddaszowe produkowane są ze specjalnej siateczki PCW, które mogą mieć różny procent prześwitu lub z włókien szklanych, które są powlekane tworzywem sztucznym odpornym na czynniki atmosferyczne. Markiza zwija się na wałek ze sprężyną, który jest montowany w specjalnej kasecie wzdłuż ościeżnicy okna.

Markiza nie przylega do szyby, co pozwala na cyrkulację powietrza. Redukują one ciepło i światło słoneczne, nie zasłaniając jednocześnie widoku z okna. Dzięki montażowi na zewnątrz redukują także odgłosy deszczu lub gradu. Sprawdź także artykuł z poradami, jakie okna dachowe wybrać.

Żaluzje na okna połaciowe

Żaluzje i rolety okienne - sprawdź promocje!

Żaluzje na okna połaciowe charakteryzują się możliwością kontrolowania natężenia i kierunku wpadania światła do pomieszczenia. Żaluzje zbudowane są z wąskich listków, zwanych lamelami. Lamele wykonane są z aluminium obustronnie lakierowanego. Listki te mogą być obracane w różne strony pod kątem 180O.

Żaluzje, dzięki budowie z aluminium są odporne na wilgoć. Można nimi w dowolny sposób regulować dopływ promieni słonecznych. Ponadto większe zaciemnienie poddasza umożliwiają dodatkowe boczne prowadnice.

Rolety do okien dachowych - ceny, producenci

Wśród producentów rolet okiennych dachowych, na największą uwagę zasługują rolety okienne Velux, który jest także producentem okien dachowych. Rolety okienne velux to ceny od ok. 140 zł. Można także kupić rolety do Weluksów pochodzące od innych producentów. Inne rolety do weluksów to koszt od ok. 80 zł.

Okna na poddaszu doświetlają pomieszczenie. Jednak przez szyby na dachu często wpada za dużo promieni słonecznych. Aby regulować dostęp do promieniowanie słonecznego na poddaszu, stosuje się różnego rodzaju rolety, żaluzje lub markizy. Należy pamiętać, że do okien dachowych nie sprawdzą się typowe rolety dzień noc, gdyż poprzez pochyłe ułożenie, muszą one przylegać do ościeżnicy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii rolety