Rolety odbijające promienie słoneczne - istotne informacje

Własności fizyczne promieniowania słonecznego i szkła

Nie sposób zrozumieć sposobu, w jaki funkcjonuje wewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna bez poznania najważniejszych własności światła słonecznego oraz szkła. Szkło to materiał, który przepuszcza promieniowanie słoneczne praktycznie bez przeszkód w zakresie długości fal 330 - 2 500 nm. Promieniowanie słoneczne, którego składową jest także zimne promieniowanie cieplne jest pochłaniane przez powierzchnie, które znajdują się w pomieszczeniach, a następnie przemieniane są w zakresie długości fali do 10 000 - 50 000 nm. Fale o takich długościach nie są już w stanie przejść przez szkło, co z kolei powoduje efekt cieplarniany w skali mikro, czyli mówiąc bardziej potocznym językiem - pomieszczenia się mocno nagrzewają. Aby w pomieszczeniach narażonych na silne promieniowanie słoneczne zastosować skuteczną wewnętrzną ochronę przeciwsłoneczną konieczne jest zastosowanie warstwy silnie odbijającej, na której ma miejsce natychmiastowe odbicie promieniowania słonecznego bez jednoczesnej zmiany długości fali.

Zobacz również: Cennik rolet i żaluzji - wybierz miasto i sprawdź ceny

Rolety wewnętrzne odbijające ciepło i światło słoneczne

Jak już zdołaliśmy się przekonać z powyżej przedstawionych własności fizycznych szkła i promieniowania słonecznego, ale przede wszystkim na własnej skórze, skuteczna ochrona pomieszczenia przed promieniowaniem słonecznym to nie tylko ochrona przed światłem, ale również przed ciepłem. W związku z tym rolety odbijające słońce powinny spełniać trzy istotne funkcje. Pierwszą z nich jest zatrzymanie promieniowania cieplnego. Kolejna to skuteczne wyeliminowanie oślepiającego światła. Trzecia funkcja to funkcjonalność połączona z estetycznym kształtem. Najnowsze badania, które są w stanie rozwijać zastosowane rozwiązania i podnosić ich właściwości pozwolił na to, aby powstały rolety wewnętrzne odbijające ciepło - rolety termoizolacyjne.

Rolety odbijające promienie słoneczne - zastosowanie

Rolety odbijające słońce w sposób skuteczny mają wiele zastosowań. Sprawdzają się w tych pomieszczeniach w domach i mieszkaniach, których okna mają wystawę południową, czyli wszędzie tam, gdzie na okna padają bezpośrednio promienie słoneczne. Innym zastosowaniem rolet odbijających promienie słoneczne są wszelkiego rodzaju biura, a zwłaszcza te przeszkleniami o dużych powierzchniach i wystawach południowych. Rolety termoizolacyjne mają bardzo dobre opinie szczególnie wśród pracowników biurowych. Pamiętajmy o tym, że w takich pomieszczeniach biurowych we współczesnych czasach pracownicy korzystają przede wszystkim z komputerów i większość swojego czasu spędzają przed monitorami. Światło i promieniowanie słoneczne, połączone z promieniowaniem pochodzącym z monitorów komputerowych powodują, że pracownicy biurowi są mniej wydajni, odczuwają zmęczenie, co finalnie prowadzi do uszczerbków na zdrowiu. Jeśli szukasz podobnych rozwiązań, sprawdź także ten artykuł o roletach okiennych zaciemniających.

Rolety odbijające promienie słoneczne - materiał wykonania i konstrukcja

Jak już wspomniano, najważniejsze znaczenie dla skutecznego odbijania promieniowania słonecznego ma materiał, z jakiego wykonane są rolety odbijające słońce. Okazuje się, że tkanina odbijająca promienie słoneczne - świetlne to jednak za mało. W związku z tym powstała specjalna folia, która poddana została laminowaniu i tworzy specjalne foliowe systemy z aluminiową powłoką. Jednak taka tkanina odbijająca promienie słoneczne z aluminiową powłoką jest dużo sztywniejsza od typowych materiałów, tkanin służących do produkcji rolet i nie można jej zbyt łatwo rolować i opuszczać.Tkanina odbijająca promienie słoneczne z aluminiową powłoką jest może być natomiast plisowana, dzięki czemu powstają systemy plisowane dla takich rolet.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że rolety termoizolacyjne powinny całą swoją powierzchnią osłaniać przed słońcem. W związku z tym jako rolety wewnętrzne odbijające ciepło nie sprawdzą się rolety dzień noc, szczególnie do okien o wystawach południowych. Jednak rolety dzień noc to dobre rozwiązanie dla pomieszczeń mieszkalnych, które nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, np. w tych pomieszczeniach, które mają wystawę północną.

Rolety odbijające promienie słoneczne - rodzaje systemów

Rolety Supermini

Rolety odbijające promieniowanie słoneczne mogą występować m.in. w systemie Supermini. Rolety takie posiadają bardzo zwartą formułę konstrukcyjną. Wymiary kasety mają przekrój jedynie 33 x 33 mm. Systemy te charakteryzują się tym, że prowadnice pionowe spełniają także funkcję nośną. Oznacza to, że kaseta jest podwieszona do prowadnic na górnym końcu. Natomiast szyny prowadzące pełnią w tym systemie zadanie połączenia rolety z oknem. Ten system sprawdza się przede wszystkim w przypadku montażu pomiędzy listwami przyszybowymi oraz na skrzydle okiennym. Jako że kaseta w tym systemie charakteryzuje się zwartą formą, nie ma możliwości zastosowania w nim napędu elektrycznego.

Zobacz również: Cennik rolet kasetowych

Rolety Mini

Kolejnym systemem rolet odbijających promienie słonecznie jest Mini. Konstrukcja systemu Mini jest klasyczna. Kaseta w takim systemie ma wymiary 44,50 x 46,50 mm, a ze skrzydłem okiennym jest ona połączona mocno śrubami. Do kasety w tym systemie są podwieszone pionowe prowadnice. Tego rodzaju rolety odbijające promienie słoneczne mogą mieć napęd elektryczny, co jest dużym udogodnieniem.

Rolety Mini-stop

Możemy się również spotkać z roletami odbijającymi promienie słoneczne, które działają w systemie Mini-stop. Kaseta w systemie Mini-stop posiada specjalny mechanizm sprężynowy. Najważniejszym zadaniem mechanizmu sprężynowego jest zapewnienie tego, aby roleta cały czas była mocno napięta. System ten ma zastosowanie w przypadku okien połaciowych oraz przy oszkleniach skośnie profilowanych.

Nowoczesny salon z dużymi oknami oraz rolety odbijające promienie słoneczne i ich rodzaje
Rolety wewnętrzne odbijające ciepło oraz ich rodzaje i polecane rolety odbijające promienie słoneczne

Rolety odbijające promienie słoneczne - rodzaje montażu

Montaż przyszybowy

Rolety odbijająca promienie słoneczne mogą być montowane na dwa sposoby. Najczęściej montuje się je w bardzo typowych sposobach montażu, czyli przyszybowym oraz skrzydłowym. W przypadku montażu przyszybowego roletę umieszcza się pomiędzy listwami przyszybowymi, a ta porusza się wzdłuż okna i zachowuje minimalny odstęp od szyby, może również poruszać się bezpośrednio przy szybie.

Montaż skrzydłowy

Z kolei w przypadku montażu skrzydłowego roletę montuje się na skrzydle okiennym. W przypadku tego rodzaju montażu odstęp między szybą i roletą jest zależny od grubości listew przyszybowych. Montaż przyszybowy i montaż skrzydłowy mają te zalety, że okno bez problemu jest w staniezachować pełną zdolność funkcyjną bez względu na panujące warunki. Jeżeli profile okienne wykonane są z tworzywa sztucznego lub aluminium możliwy jest montaż bezinwazyjny na specjalnym kleju, bez konieczności wiercenia jakichkolwiek otworów na śruby.

Rolety odbijające promienie słoneczne - rodzaje folii

Poza rodzajami systemów prowadzących i rodzajami montażu rolety odbijające promienie słoneczne mogą się różnić także pod względem rodzaju zastosowanych w nich folii. Folie mają różne właściwości i charakteryzują się różnymi parametrami. Dzięki temu powstaje wiele możliwości kombinacji takich systemów foliowych. To z kolei daje możliwość wyboru odpowiedniej kombinacji folii do konkretnego zastosowania. Poniższa tabela prezentuje typowe systemy, kombinacje folii w roletach odbijających promienie słoneczne.

Popularne rodzaje kombinacji foliowych w roletach odbijających promienie słoneczne

Folia

SHGS10

SHGS03

SHBS10

SHBS03

SHWS00

Przepuszczanie promieni słonecznych

10%       

3%

10%    

3%      

8%

Pochłanianie promieni słonecznych

30%    

18%

28%

17%

12%

Odbicie promieni słonecznych

60%    

79%

62%

80%

80%

Przepuszczanie UV

<0,1%  

<0,1%

<0,1%

<0,1%

<0,1%

Wartość G

0,24

0,14

0,24

0,14

0,07

Rolety odbijające promienie słoneczne - ceny

Cena rolet odbijających promienie słoneczne zależy od takich m.in. od takich czynników, jak rodzaj systemu takiej rolety, czy jej rozmiar. Rolety przeciwsłoneczne mogą się także różnić kolorem wykończenia. Wiele rolet odbijający dostępnych w kilku kolorach do wyboru. Poniższa tabela przedstawia polecane modele rolet odbijających oraz ich parametry i ceny.

Modele rolet odbijających promienie słoneczne, parametry, ceny

Model

Szerokość rolety

Długość rolety

Typ mechanizmu

Cena

Roleta Termoizolacyjna Grafit (61)

35 cm

150 cm

Żyłkowy

36,52 zł

IKEA FYRTUR Roleta zaciemniająca, bezprzewodowy, na baterie szary, 120x195 cm

120 cm

195 cm

Elektryczny

649 zł

Roleta rolety zaciemniająca 100% ALU 245x250

245 cm

250 cm

Multistop

240 zł

ROLETA TERMICZNA ZACIEMNIAJĄCA 150X42 KOLORY

42 cm

150 cm

Bezinwazyjny

35 zł

ROLETA TERMICZNA DUO ZACIEMNIAJĄCA 150X57 KOLORY

57 cm

150 cm

Zwijana

43 zł

IKEA TRETUR Roleta zaciemniająca, jasnoszary, 100x195 cm

100 cm

195 cm

W kasecie

179 zł

Roleta TERMO 57x140 zaciemniająca z NAPINACZEM

57 cm

140 cm

Z napinaczem

59 zł

Roleta TERMO 80x140 zaciemniająca z NAPINACZEM

80 cm

140 cm

Z napinaczem

74,70 zł

ROLETA Ścienna sufitowa TERMO Rolety 220x180cm

180 cm

220 cm

Multi-stop

169 zł

Roleta gumowana 100% zaciemnienia 100x230 napinacz

100 cm

230 cm

Z napinaczem

170,78 zł

Rolety, które odbijają promieniowanie słoneczne to bardzo skuteczne rozwiązanie, nie tylko w zakresie odbijania promieni świetlnych słońca, ale również w zakresie odbijania jego promieni cieplnych. Sprawia to, że takie rolety są doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku pomieszczeń mieszkalnych o południowej wystawie, jak również w biurach, szczególnie tych o dużych przeszkleniach. Rolety takie są łatwe w montażu i można je mocować w sposób bezinwazyjny.

ikona podziel się Przekaż dalej