Rolety plisowane - najważniejsze informacje

Rolety plisowane, który inna nazwa to plisy lub błędne nazwy żaluzje plisowane i żaluzje harmonijkowe to wewnętrzne rolety, które montować można metodą inwazyjną lub bezinwazyjną. Inwazyjna metoda montażu przewiduje wiercenie w ramie okna, a szyba powinna się znajdować przynajmniej 1,2 cm w głębi listwy przyszybowej. W przypadku, gdy szyba znajduje się płycej stosuje się specjalne podkładki dystansowe. Natomiast montaż bezinwazyjny przewiduje zastosowanie specjalnych zaciskanych zaczepów. Obydwa sposoby montażu tych rolet okiennych są łatwe i szybkie. Plisy do okien zamontowane inwazyjnie nie sprawiają większych kłopotów przy otwieraniu okna nawet na oścież, gdyż są zamontowane solidniej. Natomiast plisy montowane bezinwazyjnie można otwierać szeroko, jednak nie na oścież, gdyż można je nieopacznie strącić.

Działanie rolet plisowanych polega na tym, że poruszają się one w kierunku góra-dół. Dzięki temu można przy ich użyciu regulować dopływ światła słonecznego do wnętrza pomieszczeń. Można w zależności od upodobania, potrzeb zasłonić nimi dowolny fragment okna. Zastępują one skutecznie zazdrostki, będąc ich elegancką i nowoczesną wersją. Rolety plisowane to bardzo dobre rozwiązanie do okien dachowych. Rolety - żaluzje plisowane dostępne są w różnych sposobach funkcjonowania. Bardzo popularnym rozwiązaniem są plisy do okien, które poruszają góra dół w prowadnicach. Innym popularnym rozwiązaniem są żaluzje plisowane bez prowadnic.

Czytaj również: Cennik rolet i żaluzji wewnętrznych i zewnętrznych

Rolety plisowane wykonywane są z różnego rodzaju tkanin o różnej estetyce. Materiał, z którego wykonywane są plisy do okien, przy zwinięciu rolety składa się w harmonijkę. Dzięki temu takie plisowane żaluzje harmonijkowe są bardzo praktycznym i estetycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się nie tylko jako zasłona do okien, ale także jako znakomita dekoracja wnętrza. Należy także pamiętać o tym, że materiały, z których produkowane są żaluzje harmonijkowe powinny być regularnie w ruchu, „pracować”. W sytuacji, gdy pozostawi się je na dłuższy czas w pozycji rozciągniętej, materiał może się odkształcać, przez co rolety będą wyglądać nieestetycznie. Jeżeli decydujemy się na zastosowanie w naszych oknach rolet, warto także przyjrzeć się czym są rolety dzień noc.

Rolety plisowane - rodzaje

Rolety plisowane wolnowiszące bez prowadnic

Wewnętrzne rolety plisowane mogą występować w formie wolnowiszącej. Mają zastosowanie przede wszystkim w przypadku okien o dużych powierzchniach, dzięki czemu sprawdzą się na przykład jako rolety do drzwi i okien balkonowych i tarasowych. Nie posiadają one prowadnic i swobodnie zwisają przy oknach pod wpływem swojego własnego ciężaru. Bardzo często są one wykonywane w sklepach specjalistycznych na zamówienie na wymiar. W przypadku tych rolet wewnętrznych plisowanych górna belka mocowana jest na stałe, natomiast plisa porusza się w dół. Warto zaznaczyć, że rolety plisowane tego rodzaju nigdy nie stykają się bezpośrednio idealnie z szybą, zawsze pozostaje odstęp, co sprawia, że wzdłuż plisy i szyby okiennej zawsze będzie prześwit.

Sprawdź również: Cennik rolet i żaluzji - wybierz miasto i sprawdź ceny

Rolety plisowane z prowadnicami w kasecie

Drugim rodzajem rolet plisowanych są rolety posiadające specjalne prowadnice, a roleta po złożeniu jest chowana w kasecie. Prowadnica i kaseta wykonywane są zazwyczaj z aluminium lub PCV, przy czym aluminium jest znacznie trwalszym i solidniejszym materiałem. Dzięki zastosowaniu prowadnic materiał plis przemieszcza się wzdłuż nich, co sprawia, że roleta harmonijkowa przylega dobrze do szyb okiennych i likwidowane są prześwity pomiędzy oknem a plisą. Dzięki temu rolety plisowane z prowadnicami w kasecie mają szerokie zastosowanie do okien dachowych, które charakteryzują się skokami w stosunku do ścian. Kaseta umożliwia schowanie harmonijki, co zapobiega osiadaniu kurzu na jej materiale. Warto pamiętać, że tego typu rolety plisowane zawsze wymagają montażu inwazyjnego. Mogą być wykonywane w sklepach specjalistycznych na wymiar.

Rolety plisowane jednofunkcyjne

Podstawowym rodzajem rolet plisowanych pod względem sposobu rozwijania i regulacji dopływu światła do pomieszczeń są rolety jednofunkcyjne, czyli rolety zwijane do góry. To typowe, klasyczne rozwiązanie, które umożliwia podniesienie rolety do góry i regulację dopływu światła poprzez przesunięcie jej do interesującej na wysokości

Zobacz również: Cennik rolet dzień noc

Rolety plisowane dwufunkcyjne

Można się także spotkać z roletami plisowanymi dwufunkcyjnymi, czyli zwijanymi w obydwu kierunkach. Takie rolety plisowane rozwijające się dwóch kierunkach mają bardzo dobre opinie wśród użytkowników przede wszystkim dzięki podwyższonemu stopniowi funkcjonalności. Dzięki zastosowaniu takich rolet plisowanych dwufunkcyjnych otrzymujemy możliwość wyeksponowania wybranej połaci okna, zarówno u góry, jak i u dołu okna, a wyglądają przy tym bardzo gustownie, elegancko i szykownie. Sprawdź także ten artykuł o żaluzjach i roletach dzień noc.

Różowe rolety plisowane, czyli popularne pilsy jako rolety okienne oraz ceny rolet okiennych i ich zastosowanie
Rolety plisowane okienne - opis, opinie, ceny, porady użytkowe

Rolety plisowane - materiały i estetyka

Rolety - żaluzje plisowane cechują się bardzo dużą estetyką. Wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Mogą to być tkaniny naturalne, tkaniny sztuczne, dzianiny, a spotkać się można nawet z włóknem bambusowym. Tkaniny te są łatwe w czyszczeniu, można je prać ręcznie. Charakteryzują się różnymi właściwościami pod względem stopnia przyciemnienia, a także wykończenia i kolorów. Mogą odbijać światło dzienne, a nawet zaciemniać pomieszczenia całkowicie.

Rolety plisowane - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów rolet plisowanych warto zapoznać się z ofertą takich uznanych firm jak Plisso, Vertex, Benesol, Pliseo, Rolety Vegas. Mają one bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Rolety plisowane można tanio kupić w sklepach specjalistycznych w marketach budowlanych oraz w Internecie. Poniżej przedstawiamy ceny jak można tanio kupić rolety plisowanych różnych w różnych rodzajach. Ceny te mają charakter poglądowy:

 • Plisa roleta dachowa TERMO FAKRO VELUX ROTO to cena 110,00 zł
 • Plisa roleta okienna o wymiarach 70x130 cm 22 kolory wiąże się z wydatkiem 94,00 zł
 • Plisa roleta okienna o wymiarach 50x220 cm 22 kolory to koszt 98,00 zł
 • Plisa roleta okienna o wymiarach 60x80 cm B wiąże się z wydatkiem 86,00 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 55x150 cm w różnych kolorach to wydatek 47,90 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 65x150 cm w różnych kolorach kosztuje 50,90 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 70x200 cm w różnych kolorach to wydatek 59,90 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 70x120 cm w różnych kolorach to cena 49,90 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 50x120 cm w różnych kolorach kosztuje 36,99 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 55x120 cm w różnych kolorach to wydatek 44,90 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 70x120 cm w różnych kolorach kosztuje 41,99 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 60x120 cm w różnych kolorach to cena 38,99 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 65x120 cm w różnych kolorach to wydatek 39,99 zł
 • Plisa roleta żaluzja plisowana o wymiarach 50x120 cm w różnych kolorach to koszt 35,99 zł

Rolety plisowane to bardzo praktyczne i funkcjonalne, a przy tym estetyczne i eleganckie rozwiązanie do przyciemniania i zasłaniania okien. Rolety plisowane mają bardzo szerokie zastosowanie i opinie wśród użytkowników. Rolety - żaluzje harmonijkowe plisowane z kasetą i prowadnicami sprawdzają się także do okien dachowych. Osoby zainteresowane roletami plisowanymi mogą się także zdecydować na rolety dzień noc, które także są estetyczne i funkcjonalne. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem żaluzji i rolet.

ikona podziel się Przekaż dalej