Rolety zewnętrzne podtynkowe

Największą zaletą rolet umieszczanych pod tynkiem jest ich nowoczesny wygląd. Kaseta jest ukryta w warstwie izolacji domu (system Integro) lub ingeruje w ścianę. W obu przypadkach rolety powinny być montowane w czasie budowy domu. Dzięki ukrytym elementom sterowania, rolety wyglądają bardzo atrakcyjnie. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku antywłamaniowych instalacji, które zazwyczaj wymagają większych kaset. Je także można zamontować w ścianie. Jeśli chodzi o rolety podtynkowe, widocznym elementem jest sama żaluzja. Pozostałe części, czyli skrzynka i zwijacz podtynkowy są dobrze ukryte.

Zwolennicy takiego rozwiązania uważają, że rolety zewnętrzne podtynkowe zwiększają izolację termiczną i akustyczną budynku. Dzięki nim przez szczeliny ucieka mniej ciepłego powietrza, więcej – chronią także przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Wskazuje się na to, że dają większą ochronę przed włamaniem. Oczywiście rolety przeciwwłamaniowe podtynkowe do dość drogie rozwiązanie, ale rzeczywiście mogą być bardziej stabilne niż te natynkowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roletach okiennych.

Rolety podtynkowe – rodzaje

Można wyróżnić kilka rodzajów rolet podtynkowych. Najbardziej oczywista klasyfikacja dzieli je ze względu na materiał, z jakiego zostały zrobione. Najczęściej stosuje się aluminium, ale często pojawia się stal czy nawet drewno. Można wyróżnić także rolety przeciwwłamaniowe podtynkowe, które są wykonane ze wzmocnionych materiałów, są zamykane na klucz, mają dodatkowe rygle antywyważeniowe i blokady.

Druga klasyfikacja wyróżnia rolety ze względu na sposób montażu. Najczęściej zwijacz podtynkowy można zamontować bez ingerencji w strukturę okna lub drzwi. W jednym wypadku umieszcza się go w ścianie, w drugim – wpasowuje w elewację. Nie wymaga to zrobienia żadnego otworu, jedynie przygotowanie nadproży roletowych, czyli zrobienie wgłębienia w nadprożu okiennym. Wtedy skrzynka zostaje przykryta warstwą izolacji termicznej i tynku czy płytek elewacyjnych lub przykrywa ją klapa rewizyjna i jest po prostu niewidoczna.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele rolet

Słońce świecące prosto w okna nie daje Ci spokoju i zastanawiasz się co z tym zrobić? Kup i zamontuj na oknach rolety! Sprawdź najczęściej kupowane modele rolet przez naszych czytelników.

W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się właśnie te systemy, których nie trzeba wkręcać w ścianę ani w okna. Są o wiele bardziej estetyczne a przede wszystkim zapewniają wysoką izolacje termiczną i akustyczną. Jednak o tym, czy można zamontować roletę, decydują wymiary skrzynek. Muszą być idealnie dopasowane do grubości ocieplenia i elewacji, a to nie zawsze jest łatwe. Dlatego rolety podtynkowe koniecznie muszą być wymierzone i zaplanowane już na etapie projektu domu. Należy pamiętać, że wymiary skrzynek mogą być dość duże – przy dużych oknach szerokość wynosi nawet 21 cm, więc schowanie rolety nie jest takie proste. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami na temat zakupu rolet?

Rolety zewnętrzne podtynkowe - opinie o producentach i cennik

Szukając podtynkowej rolety na wymiar, z pewnością trafisz na rolety Integro, marki Wolny z Łodzi. Z pewnością to najbardziej popularna marka, która zbiera bardzo dobre opinie. Rolety Integro to jedne z pierwszych, które można dopasować do elewacji domu, nie wymagają robienia otworów w ścianie czy w oknie. Cały system Integro sterowania automatycznego to świetne rozwiązanie. Bardzo podobne systemy oferuje SOLIDO, firma, która specjalizuje się w wykonywaniu i montażu rolet na zamówienie.

Ponieważ najczęściej kupuje się rolety na wymiar, trudno ujednolicić i podać konkretną cenę. Wszystko zależy od wielkości, od tego, czy potrzebna jest klapa rewizyjna, jak mają być sterowane te rolety, czy nie trzeba wykonywać nadproży roletowych. Cennik rolet gotowych najczęściej wynosi około 350 zł za roletę o wymiarach 35,5 x 50 cm. Jest to oczywiście orientacyjna cena, bowiem najczęściej jest to liczone indywidualnie i zależy także od takich czynników jak liczba okien czy zakres prac monterskich. Rolety zewnętrzne podtynkowe to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o żaluzjach i roletach dzień noc.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii rolety