Rodzaje rolet okiennych

1. Roleta rzymska

Roleta rzymska jest najpopularniejszym typem rolety stosowanej od wewnątrz. Są to przede wszystkim rolety materiałowe, które pełnią rolę nie tylko przyciemniającą, ale również dekoracyjną. Szeroki wybór tkanin w różnych kolorach i wzorach powodują, że roleta rzymska staje się jednocześnie uzupełnieniem zamierzonego wystroju wnętrz. Nie jest ona skomplikowana w swojej budowie.

Dysponując maszyną do szycia, można wykonać ją we własnym zakresie. Składa się z tak zwanych plisów, które przy pomocy systemu sznurkowego lub koralikowego możemy ściągać do góry lub opuszczać. Roleta rzymska może być wykonana z tkaniny o różnym stopniu zaciemnienia. Często stosuje się delikatne i jasne materiały, które pełnią rolę zwiewnych i łatwo regulowanych zasłonek i służą jako roleta zaciemniająca w stopniu umiatkowanym. Ponadto roleta rzymska może posiadać różnorodne wykończenie, w postaci falban, pasów lub równej krawędzi.

2. Rolety dzień noc

Rolety dzień noc są kolejnym typem rolet okiennych, która gości w naszych domach. Są to rolety wewnętrzne składające się z pasów transparentnych oraz zaciemniających. Jenak roleta dzień noc nie jest w stanie zagwarantować idealnego zaciemnienia, ponieważ w 100% nie przylegają do okna.

Rolety dzień noc pozwalają natomiast na regulowanie natężenia światła przedostającego się do mieszkania. Tego typu rolety okienne mogą występować w wersji z kasetą oraz bez kasety. Zwykle rolety dzień noc zamawiane są na wymiar. Dzięki temu są w stanie dostosować się również do bardzo dużych przeszkleń. Roleta dzień noc cieszy się dużą popularnością.

3. Plisy jako rolety okienne

Plisy zwane są również jako roleta plisowana. Ich budowa przypomina pionową harmonijkę (plisy ułożone są równolegle do podłoża). Co ciekawe, tego typu rolety okienne sprawdzą się przy każdym typie okna: nie tylko prostokątnym, ale również okrągłym lub w kształcie trójkąta. Można zatem wywnioskować, że są one wykonywane na wymiar.

Rolety wewnętrzne plisowane montuje się najczęściej pomiędzy listwami przyszybowymi. Dodatkowo występują one w kilku systemach. Najstarszym systemem jest Standard, który najlepiej sprawdza się w przypadku okien o nietypowym kształcie. System New Cossi wyróżnia się udoskonalonym sposobem opuszczania i zaciągania rolet od góry oraz od dołu. Plisy w tym systemie przyjmują szeroką gamę kolorystyczną, w tym również drewnopodobną.

4. Rolety bambusowe

Rolety bambusowe są dość osobliwym typem rolet okiennych. Rzeczywiście we wnętrzach mieszkań spotykane są dość rzadko. Wszystko jednak ze względu na ich nietypowy, dość orientalny charakter.

Wbrew pozorom są to rolety wewnętrzne, które nie zwisają bezwładnie, nie dając się w ogóle regulować. Obecnie mamy do wyboru rolety okienne wykonane z bambusa, które są dostępne w kilku różnych mechanizmach. Steruje się je zwykle przy pomocy mechanizmu sznurkowego. Rolety wewnętrzne bambusowe są wyposażone również w hamulec, dzięki któremu ustawiamy matę na wybranej wysokości.

5. Rolety mini

Różne rodzaje rolet okiennych obejmują również tańsze produkty. To właśnie w tej grupie znajdują się rolety mini. Są to również rolety mini materiałowe wyróżniające się nieskomplikowaną budową. Najczęściej wyposażone są w żyłkę prowadzącą, dzięki czemu można manipulować wysokością rolety, nawet po odchyleniu okna.

Rolety mini są to najczęściej rolety wewnętrzne udostępniane w standardowych wymiarach. Nie ma jednak problemu, by zamówić je także na wymiar.

Żaluzje różnego rodzaju bardzo dobrze się sprawdzają. Mogą być zrobione z drewna lub bambusa. Są lekki ei ładnie się prezentują.
Rolety wewnętrzne - 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem

Rodzaje żaluzji

6. Żaluzje aluminiowe

Jednymi z najpopularniejszych i najstarszych form osłony okna, są żaluzje aluminiowe. Teraz są one stosowane raczej w obiektach biurowych i usługowych niż w mieszkaniach. Jednak z drugiej strony nadal cieszą się wyjątkową wytrzymałością na czynniki mechaniczne oraz na wilgoć. Dlatego można z powodzeniem żaluzje aluminiowe zawiesić w łazience lub kuchni.

Ich budowa składa się z poziomo ułożonych aluminiowych lameli, których szerokość waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milimetrów. Oczywiście każdy producent wypuszczający na rynek żaluzje aluminiowe ustala swoje standardy. Najczęściej żaluzje nie posiadają kasety. Minusem tego rozwiązania na pewno jest trudność w utrzymaniu ich w czystości. Na poziomych panelach osiada kurz, który jest uciążliwy w sprzątaniu. Dlatego nie zaleca się stosować tego rozwiązania, jeżeli ktoś jest uczulony na kurz i roztocza.

7. Żaluzje drewniane

Alternatywą do żaluzji aluminiowych, okażą się żaluzje drewniane. Zamiast aluminiowych lameli stosowane są lamele wyprodukowane z drewna, laminatu lub bambusa. Średnia szerokość takich lameli wynosi 25 mm. Zwykle żaluzje drewniane doskonale sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym, kolonialnym lub orientalnym. Raczej ze względu na swoją dość ciężką konstrukcję, najlepiej będą prezentować się na niewielkich i średniej wielkości oknach. Żaluzje drewniane w swojej budowie pozbawione są kasety. I tak jak żaluzje wykonane z aluminium są narażone na osiadanie kurzu.

Lamele można nie tylko podnosić i opuszczać, ale również można sterować ich kątem nachylenia. Dzięki temu precyzyjnie możemy kontrolować ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza mieszkania.

Rodzaje rolet ze względu na ich budowę

8. Rolety wewnętrzne w kasecie i bez kasety

Wyróżnić możemy rolety wewnętrzne, które chowane są w kasecie, jak i również bez kasety. Na pewno rolety okienne, które w swojej konstrukcji są pozbawione kasety, są zdecydowanie tańsze i lżejsze od rolet chowanych w kasecie. Ich montaż wymaga bezinwazyjnego przymocowania do ramy okiennej. Zwykle dostępne są w standardowych wymiarach, chociaż istnieje również możliwość przycięcia ich na wymiar.

Zazwyczaj roleta nawinięta jest na stalową lub aluminiową rurę. Jeżeli dodatkowo nie została wyposażona w prowadnice, wtedy jej koniec jest obciążony specjalną belką.

Rolety okienne w kasecie zyskują znacznie więcej możliwości montażu. Można przykręcić ją do sufitu, ramy lub ściany. W tym systemie istnieją również bezinwazyjne mocowania przy pomocy kleju lub taśmy dwustronnej. Rolety wewnętrzne w kasecie są nieco cięższe, ale jednocześnie stabilniejsze.

Sama kaseta może być wykonana z tworzywa sztucznego lub aluminium. Do wyboru są rolety okienne z kasetą i prowadnicami, jak i również wolnowiszące. Prowadnice często są umieszczone w kasecie rolety, tworząc spójną całość. Sprawdzonym rozwiązaniem są kasety montowane do listwy przyszybowej. W ten sposób nie naruszamy konstrukcji okna, pozostawiając je w doskonałym stanie. Prowadnice w kasecie rolety są również przyklejane do listwy przyszybowej, gwarantując w ten sposób jeszcze lepszy efekt zaciemnienia.

9. Rolety okienne z prowadnicami i bez prowadnic

Przeglądając różne rodzaje rolet okiennych, możemy natrafić na rolety z prowadnicami, jak i również wolnowiszące. Rolety okienne wolnowiszące są tańsze. Można je z powodzeniem zakupić w każdym markecie budowlanym lub w sklepie z wyposażeniem do okien. Występują w standardowych wymiarach, a także na specjalne zamówienie.

Jednak zdecydowanie lepszą jakością, wyróżniają się rolety okienne z prowadnicami. Dzięki temu roleta jeszcze lepiej przylega do okna, dając większe zaciemnienie. Wbrew pozorom montaż rolet z prowadnicami nie musi ingerować w konstrukcję okna. Prowadnice montuje się najczęściej do ramy okiennej. Tego typu rolety okienne są jeszcze lepiej zabezpieczone przed działaniem czynników mechanicznych, w tym również kurzem. W związku z tym tkanina, z której została wykonana roleta, cieszy się doskonałym wyglądem przez wiele lat.

Prowadnice zwykle wykonane są z tworzywa sztucznego bądź aluminium. Ich zadaniem jest nie tylko lepsze przyleganie rolety do szyby, ale również ochrona przed strzępieniem się materiału na brzegach. Wśród rolet z prowadnicami, wymienić można również rolety zaciemniające. W tym celu producenci wykorzystują również specjalną tkaninę, która w 100% nie będzie przepuszczała światła.

Rolety okienne - pozostałe porady

10. Rolety dachowe do okien dachowych

Wcześniej wymienione wszystkie propozycje rolet okiennych, dotyczyły okien fasadowych. Chcąc uzyskać takie same efekty na poddaszu, obiektem naszych zainteresowań powinny okazać się rolety dachowe do okien dachowych. Wyróżniają się one specjalną budową, dzięki czemu świetnie poradzą sobie przy wszystkich oknach znajdujących się pod skosem. Tradycyjne rolety okienne niestety zachowując prawo ciążenia, zwisałyby bezwiednie w dół. Jak można się domyślać, ich obecność na oknach dachowych okazałaby się zbędna.

Wybierając rolety wewnętrzne na okna dachowe, najczęściej natrafimy na rolety standardowe, plisowane lub zaciemniające. Możemy zdecydować się również na żaluzje. Ich głównym wyróżnikiem są prowadnice przymocowane do okiennej ramy lub listwy przyszyobowej. W ten sposób roleta nie tylko przylega do szyby, ale również można ją zatrzymać na dowolnej wysokości.

Jeżeli będzie nam zależeć na zasłanianiu okna zarówno od góry, jak i też od dołu, wtedy powinniśmy zdecydować się na plisy. Ich wyróżnikiem są znacznie węższe listwy i prowadnice. Jest to wyjątkowo eleganckie i nowoczesne rozwiązanie, które można zastosować w każdym oknie dachowym. Wybierając półprzezroczysty materiał, uzyskamy niewielki stopień zaciemnienia, ale jednocześnie światło docierające do wnętrza zostanie pięknie rozproszone. Taki wariant można zastosować w oknach dachowych w kuchni lub łazience.

Rolety okienne - podsumowanie

Mając na uwadze wszystkie rodzaje rolet okiennych, a także ich dokładną charakterystykę, podjęcie decyzji o wyborze konkretnego typu, będzie znacznie łatwiejsze. Na pewno warto określić swoje wymagania. Czy roleta ma dobrze zaciemniać pomieszczenie, w jaki sposób chcemy nią sterować, a także jakimi walorami estetycznymi powinna się wykazywać. Na pewno nie powinniśmy oszczędzać na roletach, ponieważ ich wyższa cena zostanie zrekompensowana nie tylko przez wysoką jakość rolet, ale również uzyskany przy ich pomocy komfort mieszkania.

ikona podziel się Przekaż dalej