Rolety zewnętrzne - cena , rodzaje, dodatkowe sterowanie i inne ciekawostki
Dom dla każdego jest osobistą twierdzą. Budynek, w którym mieszkamy, ma sprawiać, że czujemy się bezpiecznie, chroniąc się przed światem zewnętrznym. To nasza oaza spokoju oraz miejsce, w którym chronimy naszą prywatność. Chcąc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, często decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych. Mamy do wyboru realizację inwestycji z udziałem różnego typu rolet zewnętrznych, dzięki czemu wybierzemy te najbardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rolety zewnętrzne - czy to dobry wybór?
Sens zakładania rolet zewnętrznych
Obecność rolet zewnętrznych wydaje się być nieodłącznym elementem każdego nowoczesnego budynku mieszkalnego. Są one doskonałym zabezpieczeniem przed promieniami słonecznymi, hałasem oraz zanieczyszczeniami. Decydując się na rolety antywłamaniowe, jednocześnie zwiększamy ochronę naszego domu przed niepożądanymi gośćmi. Warto zatem rozważyć montaż rolet antywłamaniowych.
W odróżnieniu od tradycyjnych rolet i żaluzji wewnętrznych, roleta zewnętrzne - jak sama nazwa wskazuje - jest montowana po zewnętrznej stronie okna. Wielu osobom cena rolet zewnętrznych wydaje się być za wysoka, dlatego ostatecznie rezygnują z ich montażu. Jednak ilość zalet i właściwości posiadanych przez żaluzje zewnętrzne jest tak duża, że warto zastanowić się nad nieco większą, ale za to pewniejszą inwestycją.
Zobacz również: Cennik rolet antywłamaniowych
Rolety zewnętrzne - zastosowanie
Rolety zewnętrzne zdecydowanie częściej spotkamy w nowoczesnym budownictwie, gdzie stanowią one z budynkiem integralną całość. Wybierając rolety elewacyjne, można je z powodzeniem zamontować na każdym typie okna w wykańczanych lub remontowanych budynkach. Przyjęło się, że żaluzje zewnętrzne są raczej elementem typowym dla budownictwa mieszkalnego, szczególnie w Polsce. Natomiast w Europie Zachodniej oraz Południowej są chętnie stosowane również w budynkach usługowych, sklepach, kawiarniach, czy też restauracjach.
Żaluzje zewnętrzne - zalety i wady
Rolety zewnętrzne wyróżniają się zarówno mocnymi oraz słabszymi stronami. Chociaż roleta zewnętrzna zalet ma bardzo dużo, do największych korzyści rolet zewnętrznych zalicza się:
- Ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym - zewnętrzne żaluzje dają 100% efekt zaciemnienia. Roleta zewnętrzna całkowicie zasłaniająca okno, doskonale chroni przed naturalnym światłem.
- Izolacja termiczna - montaż rolety na zewnątrz budynku powoduje ochronę przed padaniem promieni słonecznych bezpośrednio na szybę, a tym samym nagrzewaniem się pomieszczeń. W czasie letnich miesięcy zasłonięte rolety gwarantują nam przyjemny chłód w pomieszczeniu. Natomiast w miesiącach zimowych, obniżają straty ciepła budynku. Jest to efekt utworzenia się pomiędzy szybą a roletą zewnętrzną tzw. poduszki powietrznej. Zasłonięte rolety w okresie zimowym przyczyniają się do zmniejszenia strat ciepła nawet do 30%. Należy pamiętać również, że często temperatura odczuwalna dość mocno różni się od temperatury wskazywanej przez termometr. Skutkiem tej różnicy są różne czynniki atmosferyczne, w tym również wiatr. Żaluzje zewnętrzne doskonale chronią przed wiatrem, mrozem, deszczem, a także zamieciami śnieżnymi. W ten sposób podwyższają komfort użytkowania mieszkania.
- Izolacja akustyczna - montaż rolet zewnętrznych przyczynia się do zwiększenia ochrony przed hałasem. Jest to komfortowe rozwiązanie szczególnie dla osób mieszkających blisko ruchliwych ulic lub w centrum miast, w których panuje o każdej porze dnia i nocy gwar uliczny. Sprawdź także ranking najlepszych producentów zewnętrznych rolet okiennych.
- Ochrona przed insektami i owadami - na specjalne życzenie, do rolet zewnętrznych może być zamontowana moskitiera. W ten sposób otworzenie okna na oścież nie będzie groziło pojawieniem się komarów, much oraz innych insektów wewnątrz domu.
- Ochrona antywłamaniowa - sama roleta (a co dopiero roleta antywłamaniowa) założona od zewnątrz okna staje się dodatkową osłoną i przeszkodą, którą włamywacz musiałby pokonać. Można jednak zastosować typowe rolety antywłamaniowe, które są wyposażone w specjalne prowadnice, a także typowe rygle, chroniące przed otworzeniem ich od strony zewnętrznej. Ponadto ich pancerz wykonany jest z bardziej wytrzymałego na urazy mechaniczne materiału. Montaż rolet antywłamaniowych jest wart rozważenia.
- Zwiększenie poczucia prywatności - zaciągnięte rolety sprawiają, że mamy poczucie znacznie większej prywatności wewnątrz własnego domu. W wielu domach i mieszkaniach, które mają okna tuż przy chodniku, możemy spotkać się z nachalnym zaglądaniem przechodniów przez okno. Mając do dyspozycji rolety zewnętrzne w każdej chwili, możemy odizolować się od tej sytuacji. Ponadto wszystkie zasłonięte rolety dają do zrozumienia, że nie ma nas w domu. Możemy skorzystać z tego przywileju, kiedy czujemy się gorzej lub nie mamy nastroju na niespodziewane odwiedziny.
- Wszechstronne zastosowanie - rolety mogą być montowane zarówno przy oknach fasadowych, jak i również do rolet dachowych. Jednak zamawiając rolety do okien dachowych, należy pamiętać o tym, by były one wyposażone w specjalne prowadnice, pozwalające na otwieranie i zamykanie pancerza pod odpowiednim kątem.
- Elektryczne sterowanie - rolety mogą być sterowane elektrycznie, co pozwala na oszczędność czasu.
Sprawdź również: Cennik rolet i żaluzji - wybierz miasto i sprawdź ceny
Wśród słabszych stron żaluzji zewnętrznych, możemy wymienić:
- Czas realizacji - niektóre typy rolet zewnętrznych robione są na specjalne zamówienie, a ich czas realizacji zajmuje sporo czasu. Do tego rodzaju rolet, zaliczają się m.in. rolety RKS.
- Wybór niektórych typów rolet na etapie projektu lub budowy domu - na określone typy rolet zewnętrznych musimy się zdecydować jeszcze na etapie budowy lub nawet projektowania domu. Do nich zaliczają się żaluzje zewnętrzne podtynkowe oraz RKS.
- Wyższa cena rolet zewnętrznych od rolet wewnętrznych - cena rolet zewnętrznych jest wyższa w porównaniu do rolet oraz żaluzji stosowanych po wewnętrznej stronie okien. Średnie ceny rolet wewnętrznych wahają się już od kilkudziesięciu złotych do ok. 200 złotych. Natomiast dla okna o takich samych wymiarach ceny rolet zewnętrznych zaczynają się od kilkuset złotych, nawet przekraczając sumę 1000 złotych.
Rolety zewnętrzne - rodzaje
Żaluzje zewnętrzne - modele do wyboru
Wśród rolet zewnętrznych wymieniamy kilka typów, które dzielą się między sobą pod względem montażu:
- Rolety naokienne - można stosować je zarówno w stawianych budynkach, jak i również mieszkaniach remontowanych. Mimo, to nie ma problemu by skrzynkę zakamuflować warstwą tynku. Podczas składania zamówienia należy pamiętać o mniejszej wysokości rolety, niż wysokość otworu okiennego. Należy od tej wartości odjąć wysokość skrzynki.
- Rolety natynkowe - nazywane również roletami elewacyjnymi. Rolety tego typu wyróżnia fakt, że można zdecydować się na nie w dowolnym momencie - zarówno jeszcze na etapie projektowania, jak i również podczas remontu starego domu. Decydując się na rolety natynkowe, nie możemy pozwolić sobie na ich zamaskowanie, dlatego dość mocno wyróżniają się na tle elewacji. Montuje się bezpośrednio nad wnęką okienna, na murze przy pomocy kołków montażowych. W przypadku ścian z warstwą izolacyjną bezpieczny montaż zapewni zastosowanie odpowiednio długich kotew. Skrzynkę rolety malujemy specjalną farbą, w ten sposób uzyskując wysokie walory estetyczne.
- Rolety podtynkowe - w momencie projektowania domu jednorodzinnego, możemy zdecydować się na rolety podtynkowe (rolety do zabudowy). W związku z tym najczęściej spotyka się je w nowoczesnym budownictwie. Aby móc zamontować roletę podtynkową, potrzebne jest wykonanie nadproża, elementu pod którym maskuje się skrzynkę z roletą.
- Rolety RKS - tak jak rolety podtynkowe, ich obecność musi być zaplanowana w projekcie domu. Jednak dzięki swojej konstrukcji oraz technice montażowej, są one scalone z elewacją budynku.
Czytaj również: Cennik rolet i żaluzji wewnętrznych i zewnętrznych
Zewnętrzna roleta a sposób sterowania
Do wyboru mamy rolety sterowane ręcznie oraz wyposażone w elektryczny system sterowania. Rolety sterowane ręcznie posiadają w swojej konstrukcji specjalną taśmę lub mechanizm korbowy.
Montaż rolet z elektrycznym systemem sterowania zwiększa komfort. Najczęściej obsługa odbywa się przy pomocy fal radiowych, które wysyłane są za pośrednictwem pilota. Ceny rolet sterowanych elektrycznie są dużo wyższe w porównaniu do rolet sterowanych ręcznie. Jednak mogą one stać się częścią systemu inteligentnego domu, łącząc się m.in. z inteligentnym oświetleniem, systemem alarmowym lub monitoringiem.
Zewnętrzne rolety okienne - dodatkowe cechy i właściwości
Rolety okienne oprócz ochrony przed promieniami słonecznymi, pełnią jeszcze wiele innych funkcji. Wśród nich wymienia się rolety antywłamaniowe z bardziej złożonym systemem zabezpieczeń. Rolety antywłamaniowe mogą być wyposażone w rygle ręczne, automatyczne, sprężynę i zamek baskwilowy bądź wieszakoblokady.
Ponadto rolety okienne mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Natomiast rolety typu RKS, zwykle są wyposażone w obudowę wykonaną z ceramiki, bądź poliuretanu.
Rolety zewnętrzne - pozostałe porady
Żaluzje zewnętrzne - sposób montażu
Rolety okienne zewnętrzne mogą być zamontowane we własnym zakresie. Ich montaż wymaga przyłożenia skrzynki w odpowiednim miejscu, złapanie kąta prostego, a następnie zaznaczenia punktów, w których należy wykonać otwory. Rolety okienne montujemy zwykle przy użyciu kołków rozporowych. W przypadku ściany nieizolowanej łączniki powinny znajdować się w murze na głębokości 6 cm.
Jak dbać o zewnętrzne rolety okienne?
Rolety okienne zewnętrzne przez długie lata cieszą się doskonałą jakością oraz estetycznym wyglądem. Wystarczy tylko odpowiednio o nie dbać. Regularne mycie, a także konserwacja prowadnic powinny zapewnić prawidłowe funkcjonowanie żaluzji. Smarowanie pasków oraz uszczelek musi odbywać się przynajmniej raz w roku. Dzięki temu rolety okienne są zabezpieczone przed procesem korozji.
Zobacz również: Cennik rolet dzień noc
Cennik rolet zewnętrznych i podsumowanie
Przykładowy cennik rolet
Przykładowy cennik rolet zewnętrznych charakteryzuje się w następujący sposób:
- Cena rolet zewnętrznych Standard PA39 - 151 zł/m2
- Cena rolet zewnętrznych omega lux - 183 zł/m2
- Cena rolet zewnętrznych Rollolux - 178 zł/m2
- Cena rolet zewnętrznych Intermo - 202 zł/m2
- Rolety antywłamaniowe - 400x800 mm - 476 zł
- Rolety antywłamaniowe z moskitierą - 3000x2600 mm - 3261 zł
- Ceny rolet do okien dachowych - obrotowa o wymiarach 550x780 mm - 1030 zł/szt.
- Ceny rolet do okien dachowych - Rototherm Elektryczna, o wymiarach 1140x1400 zł/szt.
Oczywiście jest to orientacyjny cennik rolet. Ostateczne ceny są uzależnione od producenta, typu rolety, przeznaczenia, a także wymiarów. Sprawdź także cennik żaluzji i rolet innego typu.
Rolety zewnętrzne - podsumowanie
Rolety okienne zewnętrzne są niezwykle przydatnym oraz funkcjonalnym elementem każdego budynku mieszkalnego. Swoim zastosowaniem różnią się od wewnętrznych rolet, takich jak plisy lub rolety rzymskie. Jednak warto zastanowić się nad nimi, jeżeli zależy nam na dodatkowej ochronie oraz innych korzyściach. W końcu wymienia się również rolety antywłamaniowe, które zwiększają dodatkowo bezpieczeństwo budynku. Przeglądając różne realizacje, możemy się przekonać o tym, że są to również elementy dekoracyjne dla każdego domu.
Okienne rolety zewnętrzne (określane również mianem osłon zewnętrznych) są funkcjonalnymi i coraz modniejszymi elementami wyposażenia domu. Obecnie montaż rolet zewnętrznych uwzględnia się już na etapie tworzenia projektów budowlanych, dzięki temu można poczynić pewne oszczędności. Ich montaż przeważnie przynosi wiele korzyści i poprawia bezpieczeństwo mieszkańców.
Jak działają rolety zewnętrzne?
Sposób działania rolet zewnętrznych jest stosunkowo prosty. Tego typu produkty montuje się na zewnątrz budynku, tuż przed ramami okiennymi. Typowe rolety zbudowane są ze zintegrowanych profili, połączonych ze sobą w jedną całość (nazywaną pancerzem). Tak wykonany element rolety umieszcza się na specjalnych prowadnicach, montowanych do ram okiennych bądź bezpośrednio do ściany budynku.
Sterowanie roletami może odbywać się ręcznie bądź przy użyciu specjalnych napędów. Pierwszy z tych sposobów jest nieco tańszy, ale znacznie mniej praktyczny, dlatego większość wiodących producentów zaleca montaż rolet automatycznych.
Podstawowe wady i zalety rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne są zaawansowanymi technologicznie produktami, które zapewniają większą ochronę antywłamaniową. W czasie silnych upałów sprawiają, że wnętrza pomieszczeń nie ulegają nadmiernemu nagrzewaniu i panuje w nich odpowiednia temperatura. Dobrze wykonane rolety stanowią też ochronę przed negatywnym oddziaływaniem promieni ultrafioletowych oraz opadów atmosferycznych.
Osłony zewnętrzne są też bardzo przydatne w okresie zimowym, bowiem znacznie poprawiają bilans energetyczny pomieszczeń. Ich dużym atutem są także walory dekoracyjne, obecnie produkowane rolety mogą bardzo efektownie ozdobić całą nieruchomość i stać się jej integralnym elementem.
Podstawową wadą większości rolet zewnętrznych jest czas, w którym trzeba pomyśleć o ich zamontowaniu. Większość dobrych jakościowo rolet powinno się uwzględnić już w projekcie budynku. W innych przypadkach często musimy dostosowywać wnęki okienne, bądź wybierać mniej praktyczne rozwiązania.
Kolejną wadą rolet zewnętrznych jest stosunkowo wysoka cena. Co prawda najtańsze rolety ręczne możemy zakupić już od 150 zł/m2, jednak bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania mogą być kilkukrotnie droższe.
Podstawowe typy rolet zewnętrznych
Największą popularnością cieszą się rolety natynkowe, które odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością i funkcjonalnością. W tym przypadku skrzynka montowana jest we wnęce okiennej bądź na murze. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku montażu na istniejących już budynkach, bowiem nie wymaga ich modernizacji.
Drugim typem rolet są konstrukcje podtynkowe, przylegające najbliżej okien. Ten typ rolet pozwala na największe poprawienie bilansu energetycznego pomieszczenia. Dużym atutem tego rozwiązania jest też aspekt wizualny, bowiem skrzynki nie są widoczne, a cała roleta wygląda bardzo efektownie.
Kolejnym popularnym rodzajem rolet zewnętrznych są produkty nakładane na ramę okienną. Taka konstrukcja jest nakładana wraz z oknem i stanowi jego nieodłączny element. Z tego powodu, rolety nakładane powinny być uwzględnione już podczas tworzenia projektu, bądź zakładane podczas wymiany okien.
Czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne?
Odpowiedź na to pytanie jest w przeważającej większości przypadków twierdząca. Rolety zewnętrzne to wprawdzie dość drogie, ale korzystne pod wieloma względami rozwiązanie. Zwiększają bezpieczeństwo, pozwalają zaciemnić każde pomieszczenie, wzrasta też efektywność cieplna budynku, gdyż rolety zewnętrzne stanowią dodatkową, bardzo dobrą izolację okien.
Koszty poniesione na rolety zewnętrzne można traktować jako inwestycję, która powinna zwrócić się już po kilku latach użytkowania.