Zwijacz do rolet – rodzaje

Jeżeli chodzi o zwijacze manualne, to obecnie wymienimy dwa najpopularniejsze rodzaje. Do nich zalicza się:

  • Zwijacz do rolet na taśmę lub linkę – jest to najczęściej stosowany zwijacz do rolet, który występuje w postaci taśmy lub linki. Najczęściej tego typu elementy znajdują się w zestawie z roletami. Oczywiście zwijacz do rolet na taśmę lub linkę ma charakter natynkowy. Zwijacz sprawdza się przede wszystkim przy lekkich roletach, których waga nie powinna przekroczyć 8 kilogramów.
  • Zwijacz korbowy – wykorzystuje się go do cięższych rolet, przy których zwijacz do rolet na taśmę lub linkę może być zbyt słaby. Mowa jest o pancerzach o wadze powyżej 8 kg. Roletę zwijamy oraz zasłaniamy przy pomocy specjalnej korbki. Dzięki specjalnej przekładni nie musimy używać aż tak dużej siły podczas podnoszenia rolet.

Zwijacze możemy wyróżnić również do rolet zewnętrznych. Tutaj także często do czynienia mamy ze zwijaczami na taśmę lub na linijkę. Zwykle taki system jest montowany podtynkowo. Oczywiście nie ma najmniejszego problemu z tym, aby do zwijaczy dokupować osobno taśmę oraz rączkę. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że w każdej chwili możemy wymienić konkretne elementy konstrukcji.

Sama konstrukcja zwijacza, zazwyczaj jest plastikowa. Czasami jednak znajdziemy w sprzedaży również zwijacze korbowe aluminiowe. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roletach.

Manualne zwijacze korbowe lub taśmowe, mogą być również wyparte zmechanizowanym systemem, którym jest elektryczny zwijacz do rolet. Zdalne zwijanie lub rozwijanie rolet jest nie tylko wygodne, ale również pozwala na skorzystanie z wielu opcji. Elektryczny zwijacz do rolet pozwala między innymi na ustawienie dowolnej prędkości, wykorzystanie systemu miękkiego stopu lub startu, czy też ustawienie programów o dogodnym dla nas czasie trwania. Tego typu elektryczny zwijacz do rolet może występować także z awaryjnym otwieraniem.

Mechanizm zwijacza do rolet – porady zakupowe

Jeżeli już wiemy, w jaki sposób działają konkretne typy zwijaczy do rolet, to warto dowiedzieć się jeszcze, jak należy je zamontować, by cały system działał bez zarzutu. Akurat najprostszy mechanizm zwijania rolety dotyczy zwijaczy działających na taśmę lub linkę. Już wcześniej wspomniano, iż takie systemy znajdują się zazwyczaj w zestawie wraz z roletami, dlatego nie musimy wiedzieć, w jaki sposób odbywa się montaż. Czasem potrzebna będzie wymiana zwijacza rolety, dlatego dobrze jest się dowiedzieć, na jakiej zasadzie działa instalacja taśmy lub linki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roletach zaciemniających?

Gdy chcemy zamontować zwijacz do rolet na taśmę, to koniecznie musimy pamiętać o jej przecięciu wzdłuż całej osi. Natomiast przy lince wystarczy zamontować specjalny zaczepik. Wymiana zwijacza rolety w późniejszych krokach przebiega identycznie. Kaseta zwijająca rolety powinna być otwarta, a następnie przewinąć przez otwór, z którego sznur lub taśma będzie zwisać. Następnie na kole zaczepiamy taśmę lub linkę. Gdy zwolnimy blokadę, linka sama nawinie się na koło. Nie należy jednak puszczać jej samowolnie, ponieważ trzeba kontrolować odpowiednią długość potrzebną do zwijania rolety. Jeżeli taśma lub linka są zbyt długie, nie ma problemu z ich przycięciem. Po wykonaniu takiej instalacji kaseta zwijająca rolety może zostać zamknięta. Sprawdź także ten artykuł o roletach w Leroy Merlin.

Zdecydowanie trudniejszym rozwiązaniem, będzie montaż podtynkowy, który najczęściej stosujemy do rolet zewnętrznych. Tutaj nie wystarczą same umiejętności manualne, ale potrzebne będą także odpowiednie narzędzia. W końcu mechanizm zwijania rolety znajduje się pod tynkiem. Wcześniej zatem potrzebne jest kucie tynku zewnętrznego w odpowiednich miejscach. Do rolet zewnętrznych, do których jest dołączony zwijacz korbowy, znajduje się instrukcja montażu. Zawsze możemy zlecić, aby taśma do rolet zewnętrznych została zamontowana przez profesjonalną ekipę.

Zwijacz do rolet – przykładowe ceny i opinie

Zwijacze korbowe do rolet zewnętrznych lub wewnętrznych na szczęście nie zaliczają się do zbyt drogich akcesoriów. Również za niewielką sumę dostępna jest taśma do rolet zewnętrznych bądź wewnętrznych. Dzięki czemu montaż lub wymiana zwijacza rolety ostatecznie nie powinna pochłonąć zbyt dużej sumy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roletach w Castoramie?

Przykładowe ceny popularnych zwijaczy do rolet

Nazwa produktu

Cena

Mechanizm zwijania rolety na taśmę Selvve biały

Cena od 19,00 zł – bardzo dobre opinie

Zwijacz do rolet na taśmę Lux złoty dąb

Cena od 24,00 zł – bardzo dobre opinie

Zwijacze korbowe na taśmę Mooven biały

Cena od 49,00 zł – bardzo dobre opinie

Zwijacz korbowy na linijkę

Cena od 49,00 zł

Zwijacz korbowy na taśmę Selve

59,00 zł

Zwijacz korbowy na linijkę Selve

59,00 zł

Elektryczny zwijacz do rolet RolloTron 1700 z awaryjnym otwieraniem

369,00 zł

Taśma do rolet zewnętrznych 14 mm/5m

5,99 zł

Taśma do rolet zewnętrznych 22 mm, brązowa

2,50 zł

Silnik TYP 45 NHK z awaryjnym otwieraniem

289,00 zł

Silnik TYP 35 z awaryjnym otwieraniem

115,00 zł

Mechanizm do rolet dzień noc Karwel biały/brąz

16,00 zł

Mechanizm do rolet dzień noc biały lub brązowy

23,44 zł

Zwijacz do rolet dzień noc + przelotka gratis

25,85 zł

Zwijacz korbowy do rolet dzień noc z przekładnią bez taśmy

139,90 zł

Kaseta zwijająca rolety PCV, rolety mini

19,20 zł

Kaseta zwijająca rolety dzień noc, aluminiowa

66,72 zł

Wymiana zwijacza rolety zewnętrznej na linijkę

80,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii rolety