Rolety czy żaluzje pionowe?

Nazwy rolety i żaluzje pionowe często są stosowane wymiennie. Jednak nie jest to ten sam produkt. Tak naprawdę rolety pionowe to pełne płachty materiału do samej ziemi. Używając tego słowa, najczęściej mamy na myśli żaluzje pionowe – zbudowane z podłużnych, wąskich lamel. Jednak przyjęło się, że te nazwy, tak jak verticale czy rolety wertykalne, stosuje się zamiennie.

Żaluzje pionowe najczęściej można spotkać w biurowcach lub na przykład w poczekalniach u lekarza. Długo kojarzyły nam się głównie z prostotą, chłodem i oficjalnością i większość osób nie zdecydowałaby się na umieszczenie ich w domu. A jednak znajdują zastosowanie w mieszkaniach. Wraz z popularnością dużych przeszkleń i ogromnych okien, rolety wertykalne okazały się po prostu bardzo wygodne i bardzo estetyczne. Obecnie można dostać lamele do żaluzji z najpiękniejszych materiałów, więc to świetne rolety dzienne. Ich popularność powoli wzrasta, powoli wypierają na przykład rolety rzymskie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roletach zewnętrznych?

Żaluzje pionowe – materiały

Żaluzje pionowe najczęściej robione są z tkanin sztucznych, tak jak standardowe rolety dzienne. Żaluzje wewnętrzne z reguły są wykonane z pogrubionego materiału o ozdobnej fakturze. W tym wypadku rzadko używa się podgumowanego akrylu czy poliestru, ponieważ lamele są na tyle grube, że nie przepuszczają promieni słonecznych. Żaluzje materiałowe są najmniej trwałe, ale zarazem najłatwiejsze w konserwacji i najłatwiejsze w czyszczeniu. Są także stosunkowo tanie i mogą naprawdę ładnie wyglądać. Wielu producentów oferuje żaluzje materiałowe o ozdobnej fakturze lub ciekawych wzorach.

Na uwagę zasługują także wewnętrzne żaluzje drewniane. Są one wykonane z drobnych, wąskich lameli. Takie żaluzje są o wiele bardziej trwałe i wspaniale się prezentują i w mieszkaniach w klasycznym stylu, i bardziej nowoczesnych. Żaluzje drewniane wymagają jednak dość intensywnej pielęgnacji, ponieważ od czasu do czasu należy je zaimpregnować. Są także bardzo drogie, więc nie każdego na nie stać.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele okien

Planujesz zakup okien fasadowych i szukasz atrakcyjnych promocji? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników. Ceny Cię zaskoczą!

Rolety pionowe i żaluzje pionowe, czyli tak zwane verticale oraz ich cena i opinie, a także zastosowanie rolet pionowych
Żaluzje i rolety pionowe - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady

Rolety pionowe z aluminium nie cieszą się za dużym powodzeniem. Być może decyduje cena, być może ich wygląd – są eleganckie, ale zimne, nie wprowadzają przytulności do pomieszczeń. Wbrew pozorom nie mają wiele wspólnego z peerelowskimi żaluzjami ze stali, to bardziej nowoczesne rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w eleganckich biurowcach. Sprawdź także ten artykuł o roletach zewnętrznych.

Cennik żaluzji pionowych ze względu na materiał

Żaluzje pionowe potrafią sporo kosztować. Wszystko jednakże zależy od ich rodzaju i wielkości. Lamele do żaluzji materiałowych są najtańsze, zatem cennik nie będzie wygórowany. Drewno, zwłaszcza drewno egzotyczne czy aluminium to już nieco droższe rozwiązanie.

Większość producentów żaluzji pionowych i sklepów prowadzących ich sprzedaż oferuje przygotowanie żaluzji na zamówienie. To najbardziej wygodne rozwiązanie – przedstawiciel sklepu wymierzy twoje okna i pomoże ci dobrać materiał do twoich potrzeb. Jednakże możesz kupić gotowe produkty w sklepach typu Dom i Ogród. Tam znajdują się jednak tylko typowe rozmiary, więc jeśli masz niestandardowe okna, niestety musisz zrezygnować z tego pomysłu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem rolet i żaluzji?

Pionowe żaluzje wewnętrzne – przykładowy cennik

Rodzaj żaluzji

Przykładowi producenci

Cena za sztukę (szerokość 150 cm)

Zastosowanie

Żaluzje materiałowe

Vertex, Roltex, InDecco, Anwis,

170-300 zł

Salony i pomieszczenia z dużymi przeszkleniami, biurowce, szkoły, witryny sklepowe

Żaluzje drewniane

Vertex, InDecco

700-1100 zł

Eleganckie salony, sypialnie w stylu retro, klasycznym a także glamour, mieszkania typu studio, jako żaluzje fasadowe

Żaluzje aluminiowe

Roltex, InDecco, Alutor

315-600 zł

Mieszkania typu studio, nowoczesne pomieszczenia, eleganckie biurowce, także jako żaluzje fasadowe

Pionowe żaluzje fasadowe

Wśród rolet pionowych można znaleźć także żaluzje fasadowe, czyli takie, które umieszcza się na oknie na zewnątrz. Oczywiście w roli rolet zewnętrznych nie mogą wystąpić materiałowe verticale, ale zarówno aluminium, jak i drewno świetnie się sprawdzają.

Drewniane rolety pionowe na zewnątrz są bardzo popularne. Ładnie wyglądają na prostych, nowoczesnych domach o geometrycznej bryle. Są ładne i trwałe, ale oczywiście pod warunkiem, że były odpowiednio pielęgnowane i poddawane regularnej konserwacji. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się drewno egzotyczne lub dobrej jakości drewno twarde. Nie da się uniknąć wystawienia rolet zewnętrznych na działanie słońca czy deszczu, dlatego tylko nieliczne gatunki drewna przetrwają nienaruszone i ładne. Drewniane rolety pionowe na zewnątrz zbierają świetne opinie, warto jednak kupić je od sprawdzonego producenta, jak Vertex. Sprawdź także ten artykuł o roletach zewnętrznych antywłamaniowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły