Żaluzje wewnętrzne a żaluzje zewnętrzne

Pierwszy, podstawowy podział żaluzji dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne (zwane także żaluzjami fasadowymi). Jak się łatwo domyślić, różnica między nimi polega wyłącznie na miejscu usadowienia. Żaluzje wewnętrzne umieszcza się w pokoju w środku, zewnętrzne – na fasadzie budynku.

Żaluzje zewnętrzne są o wiele droższe niż te wewnętrzne. Dzieje się tak, ponieważ muszą być wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów, by były odporne na deszcz, słońce czy mróz. Najczęściej stosuje się w ich przypadku regulację automatyczną elektryczną lub radiową. Niewiele czynników przemawia za żaluzjami fasadowymi. Tak naprawdę są droższe, trudniejsze w montażu i mniej praktyczne, ale za to naprawdę bardzo dobrze wyglądają. Mają także lepsze właściwości chroniące pomieszczenie przed nagrzaniem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roletach okiennych.

Żaluzje pionowe lub poziome

Żaluzje okienne wewnętrzne można podzielić na pionowe i poziome. Te drugie są najbardziej popularne. Niewielkie lamelki czy klepki przesuwają się o 90 stopni, więc mogą być otwarte lub zamknięte. Oczywiście żaluzje poziome można także zsuwać do góry, by całkowicie odsłonić okno. To podobne jak w przypadku rolety dzień noc, pozwalają na regulację nasłonecznienia pomieszczenia.

Żaluzje pionowe, czyli tak zwane wertykale, są z reguły spotykane w biurach. Czasami jednak pojawiają się w domach, zwłaszcza te zrobione z materiałów, na przykład poliestru. Świetnie się sprawdzają na drzwi balkonowe lub w przypadku olbrzymich okien, gdy szklana tafla obejmuje niemal całą ścianę. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami na temat zakupu rolet?

Podział żaluzji ze względu na materiał

Żaluzje mogą być wykonane z różnych tworzyw. Najbardziej popularne są zdecydowanie żaluzje aluminiowe, które są bardzo nowoczesne, bardzo eleganckie i bardzo lekkie. Ładnie prezentują się w pomieszczeniach bardziej szykownych, pasują także do stylu industrialnego. Minimalistyczne i niewielkie, wspaniale wyglądają na oknach, zatem można zastosować je niemalże w każdym pomieszczeniu. Żaluzje aluminiowe odbijają światło, więc nie dopuszczają do nagrzania się pomieszczeń w czasie upałów.

Żaluzje drewniane także często są wybierane. Ich miłośnikami są osoby, które wolą styl elegancki, klasyczny. Żaluzje drewniane tak naprawdę wszędzie pasują. Są lekkie i naturalne, a to ma duże znaczenie dla fanów stylu eko. Drewno jest bardzo trwałe, ale należy pamiętać, że musi być starannie pielęgnowane, by ładnie się trzymać i być odporne na uszkodzenia i wilgoć.

Dobre opinie zbierają także żaluzje bambusowe (czasami nazywane także roletami bambusowymi). Nie są zbyt trwałe, ale nie potrzebują takiej pielęgnacji jak drewno. Bambus dodaje każdemu pomieszczeniu niezwykłego charakteru, ale nie ze wszystkim dobrze się komponuje. Naturalne, lekkie mebelki, dużo kwiatów, modne liściaste wzory – żaluzje bambusowe pasują do odpowiedniej oprawy. Cennik żaluzji bambusowych jest nieco wyższy niż innych typów. Sprawdź także ten artykuł o żaluzjach i roletach dzień noc.

Cena i zakup żaluzji okiennych

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup żaluzji na wymiar. Chociaż oczywiście w wielu sklepach typu dom i ogród sprzedawane są już gotowe żaluzje wewnętrzne na standardowe okna, warto poszukać firm, które oferują stworzenie żaluzji na wymiar. Podobnie jak rolety dzień noc czy rolety rzymskie, żaluzje muszą być dobrze dopasowane do okna, jego wymiarów i możliwości montażu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele rolet

Słońce świecące prosto w okna nie daje Ci spokoju i zastanawiasz się co z tym zrobić? Kup i zamontuj na oknach rolety! Sprawdź najczęściej kupowane modele rolet przez naszych czytelników.

Żaluzje okienne drewniane, w tym żaluzje wewnętrzne i żaluzje zewnętrzne oraz ich rodzaje i ceny oraz zastosowanie
Żaluzje okienne - rodzaje, opinie, ceny, polecane modele i producenci

Bardzo wiele firm oferuje usługę wymierzenia okna, dobrania materiału i sposobu obsługi żaluzji. Te sterowane automatycznie, radiowo lub elektronicznie są o wiele droższe. Same siłowniki i system sterowania kosztują kilkaset złotych. Dlatego cennik może być naprawdę bardzo zróżnicowany. Żaluzje na drzwi balkonowe są z reguły droższe w każdym przypadku.

Orientacyjne ceny żaluzji o standardowych wymiarach

Rodzaj żaluzji

Cena

Żaluzja drewniana wewnętrzna

Ok 125 zł

Żaluzja bambusowa wewnętrzna

Ok 160 zł

Żaluzja drewniana sterowana automatycznie

od 600 zł w górę + koszt montażu

Żaluzja aluminiowa wewnętrzna

Ok 99 zł

Żaluzja aluminiowa sterowana automatycznie

od 450 zł w górę + koszt montażu

Żaluzja zewnętrzna z tworzywa sztucznego

od 199 zł za m2

Żaluzja zewnętrzna podtynkowa sterowana automatycznie

od 500 zł w górę za m2+ koszt montażu

Żaluzje okienne – opinie o producentach

Jest bardzo wielu producentów żaluzji okiennych. Są to zarówno duże firmy, które wstawiają swoje produkty do takich sklepów jak Castorama czy Leroy Merlin, jak i małe firmy działające na rynku lokalnym. Najbardziej znana marka żaluzji różnego rodzaju to Vertex. W ofercie tej marki znajdują się żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne, materiałowe, aluminiowe i drewniane. Bardzo szeroką ofertę przedstawia także Roletix czy Averti. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem żaluzji i rolet.

Kupując żaluzje, warto skorzystać z pomocy firm pośredniczących. Dopasują one odpowiednie rolety do twoich potrzeb. Najczęściej dysponują produktami kilku marek, dopasują więc idealny model do twoich potrzeb. Warto im zaufać w tym względzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły