Gdzie najlepiej sprawdzą się żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrzne to idealne rozwiązanie do nowoczesnych budynków. Bardzo modne szklane ściany muszą być nimi zasłonięte – inaczej w pomieszczeniach będzie się bardzo nagrzewało. Żaluzje elewacyjne ładnie się prezentują, a ze względu na minimalistyczny wygląd sprawdzają się w przypadku modernistycznych brył budynków. Ich wzór może być dopasowany, współgrać z bramą garażową.

Służą oczywiście do zaciemniania pomieszczeń. Dzięki temu, że można je swobodnie rozsuwać, łatwo można za ich pomocą regulować poziom zacienienia. Żaluzje elewacyjne chronią także przed nagrzewaniem. Mogą odbijać promienie słoneczne, dzięki czemu nawet w czasie gorących dni w mieszkaniu będzie chłodno. Duża część to żaluzje antywłamaniowe, zwiększające bezpieczeństwo. Ich automatyczne sterowanie to ważny element inteligentnego domu. Na uwagę zasługują także żaluzje elewacyjne termoizolujące, które sprawiają, że ocieplenie jest pełne – to rozwiązanie do domów ekologicznych.

Sprawdź również: Cennik rolet i żaluzji - wybierz miasto i sprawdź ceny

Żaluzje zewnętrzne – podział ze względu na materiał

Najwięcej osób decyduje się na zamontowanie żaluzji aluminiowych. Mają one bardzo wiele zalet – są bardzo lekkie, więc montaż jest łatwiejszy. Na dodatek są trwałe i nie poddają się działaniu czynników zewnętrznych. W przypadku żaluzji aluminiowych nie trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji, a to ważne.

Żaluzje drewniane także dobrze się sprawdzają, ale trzeba pamiętać, by je regularnie konserwować i stosować impregnat. Są jednak bardzo dobrej jakości i świetnie się prezentują. Rolety fasadowe wykonane z drewna najczęściej są harmonijkowe. Lamele zwija się do góry, składają się w harmonijkę. Mogą się schować w kasetę – ale to tylko pod warunkiem, że został zamontowany stelaż podtynkowy, wykonany zanim zrobi się ocieplenie.

Żaluzje fasadowe – rodzaj lameli

Rodzaje żaluzji fasadowych zależą nie tylko do materiału, z którego zostały wykonane, lecz także ze względu na lamele. Znaczenie ma zarówno jej kształt, jak i stopień wychylania się. Pod tym względem wyróżnia się trzy rodzaje – żaluzje C50, C80 i Z90.

Rodzaje żaluzji fasadowych w zależności od rodzaju lameli

Lamele

Rodzaj profilu

Grubość metalu

Zastosowanie

C50

W kształcie litery C

0,45 mm

Są najzwyklejsze. Mają maksymalny kąt wychyłu 75˚

C80

W kształcie litery C, maksymalnie wygięty

0,42 mm

Mają prowadnice, które sprawiają, że są nieco wzmocnione

Z90

W kształcie litery Z

0,42 mm

Najczęściej są wyposażone w profil wyciszający, pozwalają na ograniczenie dostępu promieni słonecznych.

Zobacz również: Cennik rolet kasetowych

Żaluzje zewnętrzne można podzielić także ze względu na sposób montażu. Niektóre robi się jeszcze zanim wykona się ocieplenie, podczas budowy domu. Wtedy montuje się kasetę podtynkową, do której „chowają się” składane rolety. Żaluzje zewnętrzne można jednak założyć także już w wybudowanym domu. Część z nim nadaje się do zamontowania na ramie okna – chociaż to nieco trudniejsze. Najczęściej wybiera się rolety zewnętrzne montowane do ściany. Zarówno w przypadku żaluzji podtynkowych, jak i fasadowych, można zamontować system automatycznego zamykania/otwierania i połączyć je z systemem inteligentnego domu.

Żaluzje antywłamaniowe – zastosowanie i klasa żaluzji

Do żaluzji fasadowych należą także te antywłamaniowe. Zwiększają bezpieczeństwo dzięki temu, że mają wzmocniony płaszcz aluminiowy. Są wyposażone w dolny rygiel zamykający, mocne boczne prowadnice i dodatkowe bolce antywyważeniowe. Część z nich jest wyposażona w blokadę w kasecie, więc nie można ich oderwać od ściany. Rolety fasadowe antywłamaniowe można połączyć z alarmem, który włączy się w czasie próby ich otwarcia. Wykonuje się je wyłącznie z aluminium, ponieważ jest najtrwalsze.

Żaluzje zewnętrzne lub inacze żaluzje fasadowe, a także żaluzje antywłamaniowe zewnętrzne oraz ich ceny i oponie
Żaluzje zewnętrzne - rodzaje, ceny, opinie, klasy, porady zakupowe

Żaluzje antywłamaniowe są podzielone ze względu na klasy od I do VI. Świadczą one o poziomie zabezpieczenia przed włamaniem.

  • Klasa I to najniższy poziom zabezpieczenia. Tak naprawdę chroni przed próbami rozbicia okna, na przykład przez kopnięcie.
  • Klasa II zabezpiecza przed włamaniem z użyciem prostych narzędzi: śrubokręt czy nóż.
  • Klasa III to już zabezpieczenie przed użyciem cięższych narzędzi, jak na przykład łom.
  • Klasa IV to już wyższy poziom zabezpieczenia, chroni przed bardziej doświadczonym włamywaczem.
  • Klasa V zabezpiecza przed doświadczonym włamywaczem, który ma ze sobą elektronarzędzi.
  • Klasa VI to najwyższy poziom zabezpieczenia przed włamaniem, nawet przed narzędziami o dużej mocy.

Czytaj również: Cennik rolet i żaluzji wewnętrznych i zewnętrznych

Cennik i producenci żaluzji zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są dostępne w ofertach większości producentów osłon okiennych. Najlepsze opinie zdobywają największe firmy – Aluprof, RolDom, Krispol, Krall. W przypadku żaluzji zewnętrznych ceny mogą być dość wysokie, ponieważ dochodzi jeszcze dość wysoki koszt montażu i oczywiście elementów automatycznego sterowania roletami.

Wszystkie firmy, jak Aluprof czy Krall oferują rolety aluminiowe w wielu różnych odcieniach. Mogą być zrobione na wymiar. Najczęściej sprzedają się rolety antywłamaniowe w klasach RC1-3, są o wiele tańsze. Te o najwyższych klasach pewności są najczęściej robione na zamówienie i wyceniane indywidualnie. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem żaluzji i rolet.

Orientacyjny cennik rolet zewnętrznych różnego rodzaju

Rodzaj produktu

Cena

Roleta zewnętrzna aluminiowa

200-500 zł

Roleta antywłamaniowa RC1

700-1200 zł

Roleta antywłamaniowa RC2

1300-2000 zł

Sterowanie elektryczne za pomocą włączników

Ok 250 zł

Sterowanie elektryczne pilotem

Ok 400 zł

Do cennika trzeba doliczyć jeszcze koszty montażu. Ceny rolet mogą być zatem zróżnicowane także ze względu na sposób montażu, rodzaj podłoża, bryłę domu, wysokość i tym podobne. Widełki cen są tak szerokie ze względu na rozmiar rolety.

ikona podziel się Przekaż dalej