Turbiny wiatrowe

Turbiny wiatrowe przekształcają energię kinetyczną, najczęściej w energię elektryczną. Jednak jak się później również dowiemy, możliwe jest również dzięki farmom wiatrowym uzyskiwanie energii cieplnej, a także magazynowanie prądu w wodorze. Głównymi parametrami mającymi wpływ na efektywność przetwarzania energii wiatru w energię elektryczną, jest prędkość i kierunek wiatru, a także gęstość powietrza.

Przydomowe elektrownie wiatrowe cieszą się coraz większym uznaniem. Potencjał, jaki kryją w sobie odnawialne źródła energii, pozwalają przede wszystkim na zapewnienie gospodarstwom domowym dostępu do prądu elektrycznego. Jednak małe wiatraki mogą stać się również inwestycją związaną z zarobkowaniem na produkcji energii elektrycznej. Warto w takiej sytuacji dowiedzieć się, jakie są rodzaje wiatraków, a także, czym wyróżniają się prądotwórcze turbiny wiatrowe.

Wiatraki prądotwórcze - rodzaje

Zanim przejdziemy do dokładniejszego omówienia wiatraków, które dedykowane są do domu, warto poznać ich podział pod względem mocy. Jest to najpopularniejsza klasyfikacja, która obejmuje:

  • Mikroelektrownie wiatrowe - wyróżniają się mocą nie wyższą niż 100 W. Tego typu wiatraki energetyczne najczęściej wykorzystywane są do zasilania poszczególnych elementów infrastruktury, które nie mają dostępu do innych źródeł energii. Zazwyczaj małe wiatraki służą do zasilania niedużego oświetlenia znaków drogowych, zasilania bram wjazdowych, czy też ładowania baterii akumulatorów.
  • Małe wiatraki - to najczęściej wykorzystywane wiatraki energetyczne do domu. Wyróżniają się mocą o przedziale od 100 W do 50 kW. Małe wiatraki są w stanie zaspokoić potrzeby pojedynczego gospodarstwa na energię elektryczną. Natomiast generator prądu o większej mocy pozwoli również na nadprodukcję prądu, który jest następnie sprzedawany do sieci energetycznej.
  • Duże wiatraki energetyczne - są to wiatraki prądotwórcze o mocy powyżej 100 kW. Wykorzystywane są już przede wszystkim do celów komercyjnych, czyli do sprzedaży prądu do sieci energetycznej.

Przydomowe elektrownie wiatrowe - koncepcje i zastosowania

Generator prądu z energii kinetycznej jest jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń do domu. Jednak należy mieć na uwadze, że przydomowe elektrownie wiatrowe mogą mieć zdecydowanie więcej zastosowań, o których warto wspomnieć. Wiatraki przeznaczone są do takich funkcji jak:

  • Przetwarzanie energii kinetycznej w energię mechaniczną
  • Magazynowanie energii elektrycznej, cieplnej lub w wodorze
  • Wytwarzanie energii elektrycznej, cieplnej lub sprzężonego powietrza

Jak już wspomniano, najczęściej wykorzystywaną koncepcją w wiatrakach, jest zamiana energii kinetycznej w energię elektryczną. Przydomowe elektrownie wiatrowe zazwyczaj pozyskują prąd do zaspokojenia własnych potrzeb lub też do ewentualnej sprzedaży energii elektrycznej do sieci energetycznej. Jednak należy mieć na uwadze przede wszystkim to, że jeżeli prądotwórcze małe wiatraki chcemy zainstalować z zamysłem sprzedaży prądu do przedsiębiorstwa, to należy spełnić już szereg wymogów narzuconych przez przepisy prawne. Przede wszystkim należy posiadać wszystkie zezwolenia, które umożliwiają produkcję prądu, a także dokonać wszelkich starań, aby zadbać o odpowiednią jakość energii elektrycznej. Chodzi głównie o taką samą częstotliwość oraz napięcie, które będą zgodne z parametrami sieci energetycznej, z którą chcemy podpisać umowę.

Zdecydowanie rzadszym rozwiązaniem jest zamiana energii kinetycznej w energię cieplną, lub też magazynowanie energii w wodorze. W pierwszym przypadku prądowe turbiny wiatrowe generują na początku energię elektryczną, która później przy pomocy grzałek przeobrażona zostaje w energię elektryczną. Najczęściej wiatraki energetyczne do domu służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Drugie rozwiązanie pozwala na magazynowanie energii elektrycznej. Nadmiar wyprodukowanego prądu dzięki elektrolizerowi wodoru, jest magazynowany w specjalnych zbiornikach. Następnie, gdy zachodzi taka potrzeba prąd elektryczny jest pobierany ze zbiorników lub dodatkowo przetwarzany na energię cieplną. Jeśli planujesz zainwestować w odnawialne źródła energii, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

Małe turbiny wiatrowe - ceny i opinie

Jeżeli interesuje nas założenie przydomowego generatora prądu przekształcającego energię kinetyczną w energię elektryczną, warto dowiedzieć się, jakie są przykładowe ceny poszczególnych urządzeń. Wiatraki prądowe różnią się między sobą przede wszystkim mocą, sposobem funkcjonowania, a także dodatkowym wyposażeniem w postaci przetwornic lub systemów sterowania. Te wszystkie elementy mają kluczowy wpływ na ostateczny koszt zakupu oraz montażu wiatraków prądotwórczych.

Przykładowe ceny małych wiatraków prądotwórczych

Nazwa produktu

Cena

Prądotwórcze elektrownie wiatrowe M300 80W 12V Sanko

Ceny od 590,00 zł - bardzo dobre opinie

Wiatraki prądotwórcze pionowe 3000W VATW 3kW

7600,00 zł - bardzo dobre opinie

Wiatraki prądotwórcze pionowe VATW 1000W

3350,00 zł - bardzo dobre opinie

Wiatraki prądowe 1kW WG1500W 24W

2786,00 zł

Wiatraki prądowe M300 + regulator 12V

548,00 zł

Elektrownie prądowe, wiatraki małe turbiny 400W, 12V 24V

1298,00 zł

Wiatraki prądotwórcze M300 80W 24V Sanko

590,00 zł

Generator prądu turbiny wiatrowej

31,84 zł

Generator prądu turbina wiatrowa 2KW - zestaw

10000,00 zł

Kontroler elektrownia wiatrowa 300W 12V

159,00 zł

Śmigła, elektrownia wiatrowa, śmigło trzyłopatowe

2706,00 zł

Elektrownia wiatrowa kompletna 8kW 32kW 230V

7890,00 zł

Elektrownia wiatrowa komplet 15KW-60KW/230V

13980,00 zł

Elektrownia wiatrowa kompletna 3KW-9KW/230V

8280,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej