Małe wiatraki prądotwórcze w gospodarstwach domowych

Przydomowe wiatraki elektryczne - charakterystyka

Elektrownie wiatrowe w gospodarstwach domowych to coraz prężniej rozwijający się trend. Odnawialna energia wiatrowa może być wykorzystana do produkcji prądu zwłaszcza w miejscach, gdzie zdarzają się braki w dostawie energii elektrycznej z sieci miejskiej. Małe wiatraki elektryczne mogą służyć jako zasilanie tzw. domów niskoenergetycznych. Są to budynki bardzo dobrze ocieplone z zewnątrz.

Przydomowe elektrownie wiatrowe składają się z turbiny wiatrowej. Taki wiatrak prądowy składa się z charakterystycznych łopat, czyli skrzydeł. Aby wyprodukować prąd, energia wiatrowa zamieniana jest na pracę mechaniczną, a dalej na energię elektryczną dzięki pracy specjalnego generatora.

Moc wiatraka w przydomowej elektrowni wiatrowej

Profesjonalne elektrownie wiatrowe składają się z dużych turbin wiatrowych o mocy nawet 20kW i więcej. Niestety również cena pojedynczego wiatraka będzie bardzo wysoka. W przypadku małych wiatraków prądotwórczych w gospodarstwach domowych te moce będą odpowiednio mniejsze. Popularna moc wiatraka to 3-5 kW. W zależności jednak od wielkości i potrzeb gospodarstwa można również spotkać wiatraki o mocy od 500 W do 5 kW.

Mocą wiatraka jest to, jak dużo może on wyprodukować energii elektrycznej z energii wiatrowej. Prywatni inwestorzy instalując turbiny wiatrowe w przydomowych elektrowniach muszą liczyć się z tym, że nie zawsze można zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną. Wszystko zależy od prędkości wiatru w danej lokalizacji.

Zawsze jednak, aby oszacować, ile energii wyprodukują małe wiatraki prądotwórcze, należy przeprowadzić dokładną analizę. Uwzględnia się wtedy odpowiednio zasoby wietrzności czy parametry wybranej elektrowni wiatrowej. W zależności od okolicy energia wiatrowa może być wykorzystywana w różnym stopniu. Sprawdź także ten artykuł o przydomowej elektrowni wiatrowej.

Domowe turbiny wiatrowe – rodzaje

Turbiny prądowe w elektrowni wiatrowej muszą w pewien sposób zostać aktywowane. Impulsem wprawiającym je w ruch jest zwykle wiatr o prędkości nie mniejszej niż 4 m/s. Mniejsze prędkości mogą być niewystarczające, aby wystartować turbinę. Optymalna wydajność wiatraka osiągana jest przy prędkości około 15 m/s. Natomiast wyższe wartości mogą powodować zatrzymanie turbiny i konieczność skumulowania energii. Do magazynowania nadmiaru energii wykorzystuje się najczęściej odpowiednie baterie akumulatorów.

Spotkać można kilka rodzajów turbin wiatrowych. Jedną z nich jest wiatrak o poziomej osi obrotu. Jest to opcja najpopularniejsza z uwagi na prosty mechanizm. Wystarczy jedynie ustawić go na ziemi i odpowiednio dostosować pozycję śmigła do kierunku wiatru. Drugi rodzaj wiatraków jest już bardziej zautomatyzowany. Jest to urządzenie o pionowej osi obrotu, ale jego miejscem lokalizacji może być zarówno ziemia, jak i budynek. Te wiatraki pracują niezależnie od kierunku wiatru.

Małe wiatraki prądowe – ceny

Wiadomo, ze wykorzystanie odnawialnych zasobów energetycznych takich jak energia słoneczna czy energia wiatrowa wiąże się z dużymi oszczędnościami w niedalekiej przyszłości. Największym kosztem będzie jednak początkowy zakup oraz montaż małych wiatraków prądotwórczych. Przegląd cen może nie zachęcać do takiej inwestycji, jednak w opinii specjalistów takie rozwiązanie może zwrócić się już po kilku lub kilkunastu latach.

Ceny zależą w pełni od wybranej mocy przydomowej elektrowni wiatrowej. Im większa moc turbiny, tym koszty jej budowy są większe. Cena małej turbiny wiatrowej to koszt zdecydowanie kilku tysięcy złotych.

Wykaz wybranych modeli wiatraków elektrycznych do przydomowych elektrowni

Wybrany model małej elektrowni wiatrowej

Przykładowa cena

Elektrownia wiatrowa 2000W komplet:turbina + inwerter on-grid + maszt 4m

6700,00 zł brutto

Turbina AR40 160W

5660,00 zł brutto

Turbina wiatrowa S-400 12V + kontroler 400W

1823,23 zł brutto

Odnawialne źródła energii na domu oraz wiatraki elektryczne, małe wiatraki prądotwórcze
Małe wiatraki prądotwórcze, czyli wiatraki elektryczne w domu

Przydomowe elektrownie wiatrowe – porady

Wiatraki elektryczne – odpowiednia lokalizacja

Wykorzystując wiatr do produkcji energii elektrycznej trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich jest odpowiednia lokalizacja małych wiatraków prądotwórczych. Zarówno ziemia, jak i dach budynku będą właściwymi miejscami, ale tutaj chodzi bardziej o położenie geograficzne. Najlepszymi terenami będą te nadmorskie czy górzyste. Ważne, aby były to tereny wietrzne.

Plusem wiatraków elektrycznych w przydomowej elektrowni jest to, że nie są źródłem hałasu, jak to jest w przypadku dużych wiatraków. Dlatego też nie muszą być ulokowane z dala od sąsiednich gospodarstw domowych. Warto jednak w przypadku instalacji małej elektrowni wiatrowej zastanowić się, czy dany rejon sprzyja pozyskiwaniu energii wiatrowej, czy jednak lepszym rozwiązaniem będzie energia słoneczna.

Wymiary i wysokość wiatraka – konieczne oznakowania

Jest duża różnica pomiędzy wymiarami małych wiatraków w przydomowej elektrowni, a wymiarami dużych turbin wiatrowych. Jest jednak pewien obowiązek w przypadku przekroczenia wysokości wiatraka powyżej 3 metrów.  Z uwagi na przestrzeń powietrzną wykorzystywaną przez samoloty, śmigła elektrowni wiatrowej powinny być dokładnie oznakowane.

Na najwyższym szczycie wiatraka musi być zamontowane światło błyskowe dające znaki ostrzegawcze. Śmigła, a dokładniej ich zewnętrzne końce muszą być pomalowane w pięć takich samych pasów. Kolory tych oznaczeń to czerwony lub pomarańczowy oraz biały. Wszystko dokładnie wyjaśnia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 czerwca 2003 r. w sprawie sposobu zgłaszania oraz oznakowania przeszkód lotniczych (DzU nr 130 z 24 lipca 2003 r. poz. 1193 oraz DzU nr 9, poz. 53).

ikona podziel się Przekaż dalej