Baterie słoneczne – rodzaje

Zanim sprawdzimy, jakie są najpopularniejsze rodzaje instalacji fotowoltaicznych, przyjrzymy się nieco dokładniej zasadzie działania solarów. Baterie fotowoltaiczne posiadają swoją nazwę od zjawiska fotowoltaiki, która jest odpowiedzialna za pobieranie energii z promieni słonecznych, a następnie przekształcanie jej w energię elektryczną. Odbywa się to na zasadzie pojawienia się siły elektromagnetycznej. Nie jest to możliwe bez odpowiedniego ośrodka znajdującego się w baterii solarnej, w którym powinny znajdować się przynajmniej dwa półprzewodniki. Pomiędzy dwoma półprzewodnikami lub półprzewodnikiem i metalem dochodzi do powstania różnicy potencjałów elektrycznych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kolektorach słonecznych.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Panele słoneczne

Charakterystyka

Baterie słoneczne z ogniw fotowoltaicznych polikrystalicznych

Głównym budulcem ogniw jest krzem. Sprawność instalacji jest dość wysoka, ponieważ utrzymuje się ona na poziomie nawet do 14%. Baterie fotowoltaiczne tego typu, wyróżniają się mniejszym spadkiem mocy przy rosnącej temperaturze. Dlatego wykazują się one również największą popularnością wśród wszystkich dostępnych typów solarów.

Baterie słoneczne z ogniw fotowoltaicznych monokrystalicznych

Sprawność solarów monokrystalicznych utrzymuje się na poziomie nawet 16%. Głównym budulcem baterii słonecznych monokrystalicznych jest jeden kryształ krzemu. Solary tego typu najczęściej wyróżniają się czarnym kolorem ogniw.

Solary z ogniw zbudowanych z krzemu amorficznego

Sprawność instalacji fotowoltaicznej tego typu utrzymuje się na poziomie ok. 6-10%. Głównym budulcem ogniw jest krzem, który nie został wykrystalizowany. Ze względu na niską sprawność, ich koszty także zaliczają się do bardziej atrakcyjnych.

Baterie fotowoltaiczne z ogniw CIGS

Sprawność tych paneli słonecznych jest dość wysoka, ponieważ utrzymuje się ona na poziomie od ok. 12 do 14%. Tego typu baterie fotowoltaiczne zbudowane są przede wszystkim z galu, selenu, miedzi, a także indu. Nie ma mowy tutaj o krzemie, który jest typowy w powyższych ogniwach. Ogniwa CIGS ze względu na swoją cienką strukturę określane są również mianem ogniw cienkowarstwowych.

Solary z ogniw CdTe

Panele słoneczne również zaliczają się do cienkowarstwowych. Rolę przewodnika pełni przede wszystkim tellurek kadmu. W porównaniu do poprzedniego typu solarów sprawność jest dużo wyższa, ponieważ utrzymuje się na poziomie nawet 12%. Ich dodatkową cechą charakterystyczną jest czerwony kolor.

A może zainteresuje cię także ten artykuł o panelach fotowoltaicznych?

Ceny baterii solarnych

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny baterii solarnych znanych producentów.

Baterie solarne - przykładowe ceny

Nazwa produktu

Cena

Ogniwa polikrystaliczne Soleko, moc do 3,15 kW

Koszty zestawu od 16790,00 zł

Ogniwa polikrystaliczne Soleko, moc do 4,10 kW

Koszty zestawu od 19990,00 zł

Ogniwa polikrystaliczne Soleko, moc do 4,56 kW

Koszty zestawu od 21990,00 zł

Ogniwa polikrystaliczne Soleko, moc do 5,13 kW

Koszty zestawu od 23990,00 zł

Zestawy solarne 150W 65Ah z regulatorem Tooles

1799,00 zł

Zestawy ogniw słonecznych 100 W z regulatorem, Tooles

485,00 zł

Zestawy instalacji fotowoltaicznej z regulatorem 10W, Tooles

159,00 zł

Zestawy solarów z regulatorem 20W, Tooles

Ceny baterii solarnych od 169,00 zł

Regulatory ładowania SOL-3A 12V 3A, Volt Polska

29,00 zł

Baterie słoneczne o mocy 10W 12V Celline

84,99 zł

Regulatory ładowania słonecznego, mobilny, 100W

700,00 zł

Regulatory ładowania SOL 20A LCD

94,00 zł

Regulatory ładowania ogniw słonecznych

462,78 zł

Zestaw modułów fotowoltaicznych 3kW

12900,00 zł

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne

Planujesz montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu i zastanawiasz się, jakie będą najlepsze? Dobrze trafiłeś! Sprawdź koniecznie najczęściej kupowane panele fotowoltaiczne przez internautów.

Baterie słoneczne na pomarańczowym dachu domu oraz baterie fotowoltaiczne, a także ceny baterii solarnych na dom jednorodzinny
Baterie słoneczne – rodzaje, ceny, opinie, sprawność, polecani producenci

Jak widać, ceny baterii słonecznych są dość mocno zróżnicowane. Ostateczny koszt zależy od mocy fotowoltaiki, a także rodzaju fotowoltaiki, którą zamierzamy zamontować. Panele słoneczne o większej mocy, produkujące prąd na miarę potrzeb gospodarstwa domowego, będą o wiele droższe w stosunku do pojedynczych solarów. Zazwyczaj inwestycja w małą elektrownię domową, ma na celu również sprzedaż nadwyżki energii elektrycznej do energetyki. Dzięki temu koszty ogniw fotowoltaicznych nie tylko się zwracają, ale również generują w późniejszych latach stabilny zysk. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem paneli fotowoltaicznych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?

Zanim zdecydujemy się na zakup fotowoltaiki, warto sprawdzić czy na pewno spełniamy podstawowe wymagania, aby móc czerpać korzyści z energii solarnej. Wydawać by się mogło, że panele słoneczne dostarczą nam energii elektrycznej w każdych warunkach. W końcu człowiek osiedla się w miejscach, w których musi znajdować się dostęp do promieni słonecznych. Jednak niektóre lokalizacje spowodują, iż solary nie będą tak wydajne, jak być powinny. To może przenieść się na dużo niższą sprawność instalacji, a także dłuższy okres zwrotu kosztów inwestycyjnych.

Na co należy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup baterii słonecznych? Przede wszystkim, czy miejsce, w którym planujemy ich montaż, na pewno nie jest zacienione. Istotny jest także kąt nachylenia dachu. Powinien wynosić on minimum 15 stopni i nie przekraczać ok. 65 stopni. Nie ma jednak problemu z montażem fotowoltaiki w przypadku płaskiego zadaszenia. Ponieważ w takich sytuacjach montuje się specjalne stelaże podnoszące baterie słoneczne o odpowiedni kąt. Oprócz kąta nachylenia baterii słonecznych ważnym aspektem jest ekspozycja. Optymalnym ułożeniem fotowoltaiki będzie południowa wystawa. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego należy wybrać miejsce, które jest najefektywniej nasłonecznione przez cały dzień. Ekspozycja wschodnia i zachodnia może zmniejszyć efektywność działania solarów nawet o 10%. Nie zaleca się montażu na ekspozycji północnej, ze względu na niski pobór energii słonecznej. Biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne, solary będą wykazywać się wysoką sprawnością, a także satysfakcjonującą produkcją energii elektrycznej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fotowoltaice.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii fotowoltaika