Zanim wybierzesz panele na balkon

Panele słoneczne na balkonie – w jakim celu?

Nie da się odpowiedzieć na pytanie czy fotowoltaika na balkonie ma sens, dopóki nie wiemy czego oczekiwać po takiej instalacji. Istnieją dwa podstawowe powody zakładania paneli słonecznych na balkonie lub na dachach domu wielorodzinnego – niezależność od sieci albo zabezpieczenie awaryjne. W pierwszym przypadku oczekujemy znaczącego lub całkowitego przejścia na zasilanie sprzętu domowego tą drogą. Będzie potrzeba więcej, bardziej wydajnych paneli i lepszego sprzętu dodatkowego (inwerter, okablowanie, ewentualny magazyn energii). Jeżeli przekroczymy pewien próg mocy paneli, to dostawca prądu może zażądać założenia licznika dwukierunkowego. W tym przypadku będziemy się rozliczać na zasadzie net-billingu, tak jak gospodarstwa jednorodzinne.

W lepszej sytuacji są ci, którzy zamierzają zamontować panele słoneczne na balkonie tylko na wszelki wypadek. Mogą odciążyć sieć używając takiej instalacji do ładowania urządzeń mobilnych i mieć dodatkowe źródło zasilania w razie przerw w dostawach prądu. Instalacja będzie miała na tyle małą moc, że nie trzeba jej będzie rejestrować, ale też nie zmniejszy nam w znaczący sposób rachunków za prąd.

Czy można mieć fotowoltaikę na balkonie?

To co napisaliśmy powyżej sugeruje, że fotowoltaika w bloku, to tylko kwestia decyzji jak będziemy ją użytkować. Niestety zawsze trzeba sobie zadać pytanie czy można mieć fotowoltaikę na balkonie w danym przypadku. Odpowiedzi na to pytanie będą zależne od dwóch podstawowych czynników:

  1. Niektóre balkony w blokach mają niedużą wytrzymałość na obciążenia. Założenie dużych paneli na barierce mogłoby uszkodzić konstrukcję (i drogocenne baterie słoneczne). Dlatego przed podjęciem decyzji najlepiej poszukać firmy, która oceni wytrzymałość balkonu.
  2. Zgoda na założenie paneli zależy od tego kto jest właścicielem elewacji i jaka będzie jego decyzja. W najlepszej sytuacji są wspólnoty mieszkaniowe, które podejmują decyzję zbiorowo i zbiorowo ją realizują. W innych przypadkach ta część mieszkania należy do spółdzielni, administracji lub prywatnego właściciela domu. Zanim założymy zestaw solarny na balkon trzeba uzyskać pozwolenie.

Jakie baterie słoneczne na jaki balkon?

Zanim przebrniemy przez pierwsze decyzje i formalności, to musimy rozpatrzyć czy to się w ogóle opłaca. Fotowoltaika na balkonie będzie miała różną wydajność w zależności od wielkości i tzw. wystawy balkonu. Balkon zorientowany na północ czy północny-wschód jest najmniej korzystny. Idealnie jeżeli mamy duży balkon południowy. Mocny, szeroki balkon, na którym bez problemu przeprowadzimy montaż kilku paneli, ma szansę faktycznie zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Możemy nawet zapłacić mniej, bo panele słoneczne na balkonie południowym nie muszą być superwydajne, żeby działały. Jeżeli mamy ograniczone miejsce albo niekorzystne położenie, musimy zainwestować w bardziej wydajne urządzenia, które dobrze wykorzystają dostępną energię słoneczną. Przyjrzyjmy się teraz pokrótce jakie mamy opcje.

Zestaw plug-in – czyli dedykowany zestaw solarny na balkon

Tak naprawdę gotowe zestawy fotowoltaiczne są produkowane do różnych celów. Mogą być specjalnie przeznaczone do montażu na balkonie. W tym przypadku panel lub panele są przystosowane do zawieszenia na barierce. Są też małe zestawy przeznaczone do konkretnych zadań – zasilania oświetlenia ledowego, podgrzewania wody czy do kampera lub na jacht. Nas najbardziej interesują baterie słoneczne na balkon z pełnym oporządzeniem (akumulator, falownik, okablowanie). Chociaż mając duży balkon lub taras można też eksperymentować z zestawem do kampera lub na działkę.

Jak działa fotowoltaika balkonowa z takiego zestawu? W przeciwieństwie do zestawów turystycznych jest ona najczęściej przeznaczona do połączenia z siecią. Zestaw zawiera panele o mocy 800W lub większej, falownik i okablowanie oraz instrukcję połączenia. Zwykle załączone są też stelaże umożliwiające postawienie lub zawieszenie paneli na balkonie. Taki zestaw może być 3 do 4 razy droższy od zestawu, który zmontowalibyśmy samodzielnie. Płacimy za łatwą, szybką i bezpieczną możliwość przejścia na własne zasilanie. Sprawdź także ten artykuł: Cena paneli fotowoltaicznych 2023 - ile kosztuje cała instalacja fotowoltaiczna?

Monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Wybierając baterie słoneczne na balkon do własnego montażu musimy zapoznać się z ich mocą i wydajnością. Podstawowe dwa rodzaje paneli krzemowych są zbudowane z ogniw monokrystalicznych lub polikrystalicznych. Solary monokrystaliczne są bardziej wydajne. Z wyglądu przypominają zaokrąglone prostokąty i mają kolor czarny. Chociaż są nieco droższe od polikrystalicznych, to doskonale nadają się do fotowoltaiki w bloku, bo wytworzą więcej prądu, zajmując mniej miejsca. Panele monokrystaliczne bez problemu dostaniemy w wersji elastycznej, co może być przydatne w pewnych instalacjach. Jednak różnica nie jest aż tak duża, żeby wystrzegać się paneli polikrystalicznych na balkon. Te ostatnie są prostokątne, koloru nieco jaśniejszego (niebieskie) i wytwarzają prąd ze sprawnością maksymalnie do 17%. Są za to tańsze i bardziej powszechnie dostępne. Jeżeli zaczynamy przygodę z solarami na balkonie i chcemy poeksperymentować, ten wydatek będzie bezpieczniejszy.

A może inne?

Jeżeli ktoś zakłada panele fotowoltaiczne w bloku, to zwykle są krzemowe baterie monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Mimo wszystko warto wspomnieć o innych technologiach. Stosunkowo dostępne na rynku są panele krzemowe amorficzne, należące do grupy cienkowarstwowych. Mają mniejszą sprawność od poli- i monokrystalicznych, i krótszą żywotność, ale są też tańsze. Ich wielką zaletą jest to, że są lekkie i cienkie, nie będą więc obciążać elewacji tak jak panele krystaliczne na stelażu.

Inne rodzaje paneli cienkowarstwowych to panele CdTe – wykonane z tellurku kadmu i CIS, CIGS – wykonane z miedzi w roli przewodnika, indu, selenu i arsenku galu jako półprzewodników. Te rodzaje baterii słonecznych są rzadziej dostępne na rynku i mniej wydajne. Za to są lekkie i dobrze pobierają energię ze światła rozproszonego.

Panele fotowoltaiczne w bloku – inne opcje

Fotowoltaika na balkonie ma swoje wielkie zalety. Każdy może indywidualnie zdecydować czy i jakie solary chce założyć. Jednak nie zawsze konstrukcja elewacji na to pozwala. Poza tym usytuowanie balkonu może niekorzystnie wpływać na pobieranie energii. Jeżeli lokatorzy lub wspólnota mieszkaniowa dogadają się między sobą i z administratorem, to można ustawić panele słoneczne na dachu. Ten wariant paneli fotowoltaicznych w bloku jest zwykle rozwiązaniem awaryjnym. Nie zaspokoi to zapotrzebowania na prąd w całym bloku, ale może obniżyć opłaty. Można je też wykorzystać do zasilania oświetlenia na korytarzu i dźwigu windy. Wielką zaletą paneli fotowoltaicznych w bloku na dachu jest możliwość ustawienia stelaży pod najbardziej korzystnym kątem. Słońce operuje lepiej i bardziej równomiernie na powierzchni dachu.

W niektórych domach wielorodzinnych istnieje możliwość zamontowania paneli słonecznych w inny sposób – np. na gzymsie elewacji, z lekkim nachyleniem. Nie jest to rozwiązanie wystarczające i raczej unika się go ze względu na trudną dostępność takiego panelu.

Fotowoltaika w bloku – koszt i opłacalność

Pytając ile kosztuje fotowoltaika na balkonie bierzemy pod uwagę zarówno koszt zakupu i montażu w różnych wariantach, jak i ewentualne tempo zwrotu inwestycji.

Po pierwsze trzeba pamiętać, że panele słoneczne na balkonie nie podchodzą pod rządowe programy dofinansowania. W każdym razie nie ma zwrotów za zestaw solarny na balkon pojedynczego lokatora. Na dopłaty mogą liczyć właściciele i administracje domów wielorodzinnych, jeżeli rozwiązanie będzie całościowe dla danego domu. Większość inwestorów w baterie słoneczne na balkon po prostu musi wyłożyć pieniądze i czekać aż inwestycja zwróci się w rachunkach.

Ile zapłacimy za zestaw solarny na balkon?

Za gotowy zestaw solarny na balkon o mocy 800Wp będzie to około 4-5 tys. zł.

Za kombinowany we własnym zakresie możemy zapłacić od 1000-1500 do 4-5 tys. zł. Cena zależy od tego jak dobrze rozeznamy rynek, czy inwestujemy w nowy sprzęt czy w używany oraz jakiej mocy spodziewamy się na wyjściu. Warto mieć na uwadze, że instalacje dla domów jednorodzinnych zaczynają się od 25-30 tys. zł. Jednak ich moc jest nieporównywalnie wyższa – 3-5 kWp to minimum.

A kiedy nam się zwróci?

Tutaj jest problem, bo im mniejsza moc instalacji, tym mniejsza szansa na pełne zaspokojenie zapotrzebowania na energię. Za to instalacja o dużej mocy jest droższa. Trudno też przewidzieć w jakim tempie będą rosły rachunki za prąd z sieci. Biorąc to wszystko pod uwagę zwykle szacuje się 5-10 lat.

Czy zatem fotowoltaika w bloku się opłaca? Tak, jeżeli nas na to stać. Niestety – jest to inwestycja, której nie powinno się początkowo traktować jako zabezpieczenia finansowego. Darmowy prąd z własnego balkonu to przecież także zabezpieczenie przed przerwami w dostawach z sieci i stabilizacja rachunków, niezależnie od rosnących cen prądu u dostawcy.

Nawet małe baterie słoneczne na balkon mogą spełnić częściowo wszystkie powyższe funkcje, dlatego warto rozważyć ich zakup.

ikona podziel się Przekaż dalej