Fotowoltaika a śnieg

Panele fotowoltaiczne są coraz częściej spotykane na dachach domów jednorodzinnych czy budynków użytku publicznego. W związku z tym pojawia się coroczny problem dotyczący tego, czy pojawiający się zimą śnieg nie uszkodzi całej instalacji. Jeśli chodzi o temat awarii mechanicznej, to panele fotowoltaiczne są odporne na uszkodzenia spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Pojawia się jednak problem taki, że zalegający śnieg blokuje dostęp promieni słonecznych do modułu. Warstwa śniegu leżąca na panelach spowoduje, że instalacja fotowoltaiczna nie uruchomi się i nie będzie pracować. Z drugiej strony okres zimy charakteryzuje się zmniejszoną pracą paneli fotowoltaicznych, ponieważ naturalnym zjawiskiem jest krótki czas nasłonecznienia i promienie słoneczne o stosunkowo małej dawce energii.

Czy zatem konieczne jest odśnieżanie paneli fotowoltaicznych? Wszystko zależy od tego, jaka jest sytuacja atmosferyczna i lokalizacja paneli. Jeśli śnieg pojawia się okresowo i nie leży dłużej niż kilka dni, to odśnieżanie nie będzie konieczne. Jeśli jednak opady śniegu utrzymują się długi czas, a do tego panele położone są na dachu o niewielkim kącie nachylenia, to odśnieżenie będzie wskazane. Warto również zauważyć, że osuwający się śnieg z dachu oczyszcza panele fotowoltaiczne z brudu czy zanieczyszczeń atmosferycznych. Sprawdź także ten artykuł na temat ogniw słonecznych.

Usuwanie śniegu na panelach fotowoltaicznych

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest znacznie trudniejsze niż odśnieżanie chodników czy odśnieżanie dachów. Przede wszystkim trzeba być ostrożnym podczas prac, aby nie doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń paneli. Mocne pocieranie narzędziami po powierzchni panelu fotowoltaicznego może spowodować zarysowania czy pęknięcia modułu. Dodatkowo nie ma dostępnych narzędzi do odśnieżania, które byłyby w pełni dedykowane delikatnych panelom fotowoltaicznym.

Przypruszone panele fotowoltaiczne, a także czy odśnieżać panele fotowoltaiczne krok po kroku
Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne, czyli jak odśnieżać fotowoltaikę krok po kroku

Podczas usuwania śniegu z paneli konieczne jest skorzystanie z wysokiej drabiny czy mini dźwigu, aby dostać się do instalacji. Można także wejść na dach zachowując wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Należy szczególnie uważać na osuwający się śnieg, aby nie znaleźć się pod nim. Nie należy także używać żadnych dodatkowych płynów chemicznych czy innych rozpuszczalników lodu, czym można doprowadzić do uszkodzeń, a jedynie mechanicznie w sposób delikatny zsunąć zalegający śnieg w dół. Czym można odśnieżyć panel? Można skorzystać z narzędzi do odśnieżania z miękką końcówką.

O czym trzeba pamiętać podczas odśnieżania panelu fotowoltaicznego?

  • Bezpieczeństwo osoby usuwającej śnieg i osób w pobliżu
  • Wybór narzędzi z delikatną końcówką (mniejsze ryzyko uszkodzeń mechanicznych modułu)
  • Usunięcie luźnej warstwy śniegu bez dodatkowego skrobania po powierzchni panelu

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – porady praktyczne

Ryzyko uszkodzenia i powstania zarysowań na panelu jest dość duże, jeśli usuwanie śniegu z niego przeprowadza się w sposób nieprawidłowy. Dlatego też, czasem lepiej jest odczekać kilka godzin lub kilka dni, aż śnieg sam stopnieje, c o w polskich warunkach jest często spotykane. Jeśli natomiast instalacja fotowoltaiczna ma być zamontowana na dachu domu jednorodzinnego znajdującego się w wysokogórskim klimacie, to warto rozważyć projekt dachu o dużym kącie nachylenia, aby śnieg mógł się samoistnie ewakuować.

Podsumowując, konieczność odśnieżania paneli fotowoltaicznych zależy od danej sytuacji. Warto indywidualnie rozważyć plusy i minusy usuwania śniegu z paneli. Jeśli budynek znajduje się w klimacie o niewielkich opadach zimą, to obecność śniegu przez kilka do kilkunastu dni w ciągu całego sezonu nie wpłynie znacząco na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Z pewnością częściej będzie dochodzić do odśnieżania chodników i odśnieżania dachów.

ikona podziel się Przekaż dalej