Czy konieczne jest odśnieżanie paneli fotowoltaicznych? Wyjaśniamy krok po kroku
Odśnieżanie chodników czy odśnieżanie dachów bywa nieodłącznym elementem polskiej zimy zwłaszcza w rejonach wyżynno-górskich. Zalegający na budynkach czy drogach śnieg może powodować niebezpieczne sytuacje dla ludzi. Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych również jest zalecane? Jeśli tak, to czym i jak odśnieżyć panel? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Fotowoltaika a śnieg
Panele fotowoltaiczne są coraz częściej spotykane na dachach domów jednorodzinnych czy budynków użytku publicznego. W związku z tym pojawia się coroczny problem dotyczący tego, czy pojawiający się zimą śnieg nie uszkodzi całej instalacji. Jeśli chodzi o temat awarii mechanicznej, to panele fotowoltaiczne są odporne na uszkodzenia spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
Pojawia się jednak problem taki, że zalegający śnieg blokuje dostęp promieni słonecznych do modułu. Warstwa śniegu leżąca na panelach spowoduje, że instalacja fotowoltaiczna nie uruchomi się i nie będzie pracować. Z drugiej strony okres zimy charakteryzuje się zmniejszoną pracą paneli fotowoltaicznych, ponieważ naturalnym zjawiskiem jest krótki czas nasłonecznienia i promienie słoneczne o stosunkowo małej dawce energii.
Czy zatem konieczne jest odśnieżanie paneli fotowoltaicznych? Wszystko zależy od tego, jaka jest sytuacja atmosferyczna i lokalizacja paneli. Jeśli śnieg pojawia się okresowo i nie leży dłużej niż kilka dni, to odśnieżanie nie będzie konieczne. Jeśli jednak opady śniegu utrzymują się długi czas, a do tego panele położone są na dachu o niewielkim kącie nachylenia, to odśnieżenie będzie wskazane. Warto również zauważyć, że osuwający się śnieg z dachu oczyszcza panele fotowoltaiczne z brudu czy zanieczyszczeń atmosferycznych. Sprawdź także ten artykuł na temat ogniw słonecznych.
Usuwanie śniegu na panelach fotowoltaicznych
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest znacznie trudniejsze niż odśnieżanie chodników czy odśnieżanie dachów. Przede wszystkim trzeba być ostrożnym podczas prac, aby nie doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń paneli. Mocne pocieranie narzędziami po powierzchni panelu fotowoltaicznego może spowodować zarysowania czy pęknięcia modułu. Dodatkowo nie ma dostępnych narzędzi do odśnieżania, które byłyby w pełni dedykowane delikatnych panelom fotowoltaicznym.

Podczas usuwania śniegu z paneli konieczne jest skorzystanie z wysokiej drabiny czy mini dźwigu, aby dostać się do instalacji. Można także wejść na dach zachowując wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Należy szczególnie uważać na osuwający się śnieg, aby nie znaleźć się pod nim. Nie należy także używać żadnych dodatkowych płynów chemicznych czy innych rozpuszczalników lodu, czym można doprowadzić do uszkodzeń, a jedynie mechanicznie w sposób delikatny zsunąć zalegający śnieg w dół. Czym można odśnieżyć panel? Można skorzystać z narzędzi do odśnieżania z miękką końcówką.
O czym trzeba pamiętać podczas odśnieżania panelu fotowoltaicznego?
- Bezpieczeństwo osoby usuwającej śnieg i osób w pobliżu
- Wybór narzędzi z delikatną końcówką (mniejsze ryzyko uszkodzeń mechanicznych modułu)
- Usunięcie luźnej warstwy śniegu bez dodatkowego skrobania po powierzchni panelu
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – porady praktyczne
Ryzyko uszkodzenia i powstania zarysowań na panelu jest dość duże, jeśli usuwanie śniegu z niego przeprowadza się w sposób nieprawidłowy. Dlatego też, czasem lepiej jest odczekać kilka godzin lub kilka dni, aż śnieg sam stopnieje, c o w polskich warunkach jest często spotykane. Jeśli natomiast instalacja fotowoltaiczna ma być zamontowana na dachu domu jednorodzinnego znajdującego się w wysokogórskim klimacie, to warto rozważyć projekt dachu o dużym kącie nachylenia, aby śnieg mógł się samoistnie ewakuować.
Podsumowując, konieczność odśnieżania paneli fotowoltaicznych zależy od danej sytuacji. Warto indywidualnie rozważyć plusy i minusy usuwania śniegu z paneli. Jeśli budynek znajduje się w klimacie o niewielkich opadach zimą, to obecność śniegu przez kilka do kilkunastu dni w ciągu całego sezonu nie wpłynie znacząco na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Z pewnością częściej będzie dochodzić do odśnieżania chodników i odśnieżania dachów.
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
Powiązane artykuły
-
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej na dom będzie odpowiednia?
-
Czy fotowoltaika się opłaca w 2023 roku - liczymy czy warto
-
Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne 2023 - jaką mają moc?
-
Pożary fotowoltaiki - jakie są realne zagrożenia?
-
Magazyny energii do fotowoltaiki - cena, rodzaje, co do domu?
-
Ranking paneli fotowoltaicznych - które modele wygrywają?
-
Opinie na temat fotowoltaiki - zalety i wady, które widzą użytkownicy
-
Odliczenie fotowoltaiki od podatku - jak i ile można odliczyć?
-
Jak odczytać licznik dwukierunkowy przy fotowoltaice?
-
Opłata mocowa a fotowoltaika - stawki, zasady płacenia w 2023
-
Zasady rozliczania fotowoltaiki krok po kroku - wyjaśniamy
-
Jakie rachunki za prąd z fotowoltaiką? Sprawdzamy oszczędności
-
Jakie ogrzewanie domu przy fotowoltaice będzie najlepsze?
-
Fotowoltaika a zbyt wysokie napięcie w sieci - co zrobić?
-
Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?
-
Jaka powinna być odległość paneli fotowoltaicznych od granicy działki?
-
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych? Wyjaśniamy
-
Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych - jaki jest najlepszy?
-
Negatywne opinie o panelach fotowoltaicznych - przegląd
-
Jakie mamy taryfy prądu? Którą najlepiej wybrać? Sprawdzamy!
-
Czym jest moc bierna w instalacji fotowoltaicznej? Wyjaśniamy
-
Prosument w fotowoltaice - definicja i zasady rozliczenia
-
Akumulatory do fotowoltaiki - rodzaje, ceny, co wybrać?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych - ważne zasady i zalecenia
-
Fotowoltaika off grid - cena, opinie, zalety, wady
-
Jak wybrać ogniwa słoneczne na instalację fotowoltaiczną?
-
Falownik do fotowoltaiki w domu - jak wybrać, ile kosztuje?
-
Wybieramy inwerter fotowoltaiczny - rodzaje, ceny, parametry
-
Wybieramy zestaw fotowoltaiczny krok po kroku – rodzaje, ceny, opinie
-
Instalacje fotowoltaiczne PV – ceny, opinie, porady, montaż