Dachy solarne kontra solary na dachu – najważniejsze różnice

Po co budować dach, a następnie kupować panele, skoro można mieć dach z paneli fotowoltaicznych? Możliwe, że natknęliście się gdzieś w internecie na podobne zdanie. Czy ta opcja jest jeszcze jedną futurystyczną modą, czy po prostu lepszym rozwiązaniem?

Czym są dachy solarne?

Panele fotowoltaiczne na dachu nadal stanowią przeważającą część instalacji. Powierzchnia dachu jest zwykle większa, mniej zacieniona niż ta wokół budynku, a niektóre dachy mają odpowiednie nachylenie, pozwalające optymalnie korzystać z promieni słonecznych.

Dachy solarne to całkiem nowe rozwiązanie, które łączy obie konstrukcje. Mówiąc najogólniej panele fotowoltaiczne stają się integralną częścią dachu, zamiast blachy czy innego materiału pokryciowego. Nie trzeba ich mocować na dachu z papy, dachu z blachy trapezowej czy na klasycznej dachówce.

Jednocześnie spełniają funkcję prądotwórczą i ochronną. Ma to swoje zalety, np. nie jest potrzebna osobna konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu. Podczas budowy zapłacimy więcej za taki dach, ale oszczędzimy w porównaniu z kupnem paneli na dach, i montowaniu ich osobno po jego zbudowaniu.

Innym czynnikiem, który przyciąga zainteresowanie inwestorów jest estetyka. Fotowoltaiczne pokrycia dachowe, tj. dachówka fotowoltaiczna, są zintegrowane z powierzchnią tej części budynku. Doskonale przydaje się to np. przy modernizacji budynków zabytkowych. Dachówka solarna zamiast blachy nie tylko nie niszczy estetyki budynku, ale może być lepiej dopasowana do niestandardowych kształtów dachu. Poza tym dach z paneli fotowoltaicznych jest lżejszy niż panele dodawane do istniejącej konstrukcji dachu.

Dlaczego panele na dachu ciągle są popularne?

Osobno montowane panele słoneczne na dach są cały czas chętniej wybieranym rozwiązaniem. Technologia jest bardziej dopracowana, dopasowana do różnych warunków. Można je bez problemu położyć na dachu z papy i wspomnianym wcześniej dachu z blachy trapezowej, a także na większości pokryć dachowych. Do każdego dachu wybiera się odpowiednie mocowania. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu w większości przypadków nie zawyża bardzo kosztów montażu – chyba że potrzebujemy stelaży na całkiem płaski dach lub na grunt.

Inwestor musi jednak zadać sobie pytanie czy panele słoneczne niszczą dach? Niestety do pewnego stopnia tak. Panele fotowoltaiczne na dachu mogą powodować jego deformacje, zaburzać wodoszczelność i przeciążać konstrukcję. Zwykle dzieje się tak kiedy dach nie jest odpowiednio dobrany do paneli lub nie dopilnowano czegoś podczas montażu. Dachy solarne na pewno częściowo rozwiązują ten problem. Zwłaszcza jeżeli są robione z lekkich paneli cienkowarstwowych, a konstrukcja dachu jest zarazem konstrukcją podtrzymującą zestaw solarny.

Panele słoneczne na dach są powszechnie dostępne w Polsce, czego nie można powiedzieć o fotowoltaicznych pokryciach dachowych, które nadawałyby się do użycia zamiast blachy czy dachówki. To dopiero rozwijająca się gałąź branży OZE, więc musimy się liczyć z kosztami i małą dostępnością.

Ile kosztuje dach z paneli fotowoltaicznych?

Załóżmy, że chcemy sobie zamontować taki dach. Pierwszą rzeczą, którą musimy sprawdzić jest cena. Ile kosztuje dach z paneli fotowoltaicznych? Niestety wciąż dużo. Na polskim rynku dostępne są nieliczne firmy oferujące panele tego typu, a mniejsza konkurencja oznacza wyższą cenę i mniejszy wybór.

Dach z paneli fotowoltaicznych – cena

Mówiąc o kosztach montażu dachów solarnych musimy pamiętać, że to nie tylko kolejne urządzenie na dachu, ale też samo pokrycie. Fotowoltaiczne pokrycia dachowe kosztują drożej niż panele słoneczne na dach, ale nie będziemy płacić dodatkowo za montaż dachówki.

Dokładna cena zależy od wybranej marki, ale mieści się w granicach 1500 zł za metr kwadratowy lub jak kto woli, w granicach 16 tys. złotych z 1 kW (zwykle jednak taniej 6000-11000 zł). Najpopularniejsza moc instalacji to 5-6 kW, czyli za dach zapłacimy od 36 tys. do 60 tys. zł. Do tego dodajmy okablowanie, falownik, magazyn – wszystko co jest potrzebne w normalnej mikroinstlacji.

Ile kosztują tradycyjne panele fotowoltaiczne na dachu?

Jeżeli mamy już zbudowany dom z odpowiednio mocnym dachem, to wystarczy dokupić panele. Może nie będą wyglądać tak ładnie, ale na pewno kosztują mniej. Za zestaw paneli o porównywalnej mocy zapłacimy ok. 25-30 tys. zł. Cena montażu zależy od tego na jakim dachu lub w innym miejscu będziemy je montować. W cenę wchodzi konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu o różnym pokryciu, kształcie i powierzchni. Na dachu z papy montuje się panele za pomocą specjalnych uchwytów. Na dachu z blachy trapezowej można zastosować kilka różnych form mocowań, również umożliwiających zmianę ustawienia paneli. W ofercie firm w Polsce znajdziemy nawet montowanie paneli na dachu zielonym z różnym rodzajem podłoży, co na pewno docenią właściciele i projektanci domów ekologicznych. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat fotowoltaiki.

Czy dachy solarne są opłacalne na dłuższą metę?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba się zastanowić nad przyszłością dachów solarnych. Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu jest łatwa, w cenie przystępnej dla coraz większej ilości indywidualnych inwestorów i ma dobre zaplecze techniczne.

Dach z paneli fotowoltaicznych na pewno ma tę zaletę, że otrzymujemy dach i panele w jednym. Minusem jest to, że panele są droższe, a nie tak wydajne jak instalacje tradycyjne. Jeżeli zdecydujemy się na panele cienkowarstwowe, to dodatkowo mogą nie być tak żywotne jak baterie słoneczne I generacji. W efekcie pieniądze, które wydamy na budowę dachu nie zwrócą się przed koniecznością wymiany paneli. Szacuje się, że zwrot za dachówki solarne można uzyskać w ciągu 12-20 lat. Dla porównania zwrot za instalację fotowoltaiczną starego typu, przy odpowiednim dostosowaniu do potrzeb budynku można ocenić na 6-10 lat.

Jednak technologia może być rozwijana w kolejnych latach. Tym bardziej, że OZE są promowane, a systemy BIPV (PV zintegrowanych z budynkiem) są kuszącym rozwiązaniem dla architektury. Na razie można do nich podchodzić jak do ciekawostki. Na pewno znajdą się osoby, które stać na taki wydatek i które z entuzjazmem wezmą udział w eksperymencie jakim są dachy solarne. Dla tych osób jest to inwestycja w przyszłość. Mimo wszystko to nie jest optymalne rozwiązanie dla przeciętnego polskiego obywatela, jeżeli lepszą wydajność może mieć za mniejsze pieniądze. Na popularność dachów fotowoltaicznych powinniśmy poczekać co najmniej kilka lat.

Gdzie jeszcze można wykorzystać technologię BIPV?

A może lepiej postawić na coś innego niż dach? Panele mogą stanowić część konstrukcji tarasu, okna czy nawet ściany. Już teraz istnieją w Polsce i na świecie firmy, które zdecydowały się na takie źródło energii. Co prawda ustawienie paneli w pionie nie wykorzystuje maksymalnie promieni słonecznych, ale pobieranie energii ze słońca jest bardziej równomiernie rozłożone we wszystkich sezonach. Dzięki ustawieniu pionowemu względem horyzontu, panele korzystają dłużej z promieni słonecznych, nawet kiedy słońce jest nisko nad horyzontem. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla budynków, które mają wokół dużo wolnej przestrzeni. Dobrze jest połączyć ustawienie pionowe z panelami amorficznymi, które lepiej radzą sobie z rozproszonym światłem.

Panele zintegrowane z konstrukcją mogą też dobrze posłużyć jako część tarasu. W tym przypadku nie są obciążone zadaniem ochrony domu przed warunkami atmosferycznymi. Wystarczy, że zostaną same zabezpieczone przed deszczem, śniegiem i nadmiernym gorącem. Taras jest też zwykle bardziej wysuniętą do przodu częścią budynku. Przy odpowiednim położeniu budynku panele zintegrowane z barierkami tarasu mogą działać niewiele gorzej niż dach z paneli fotowoltaicznych.

ikona podziel się Przekaż dalej