Instalacje fotowoltaiczne - opis

Jeżeli chcemy zrozumieć, w jaki sposób działają panele fotowoltaiczne, należy zrozumieć w jaki sposób promienie słoneczne są ostatecznie przekształcane w energię elektryczną. Panele zbudowane z półprzewodnika, jakim jest krzem, nie tylko pochłaniają promienie słoneczne, ale jednocześnie wprawiają w ruch elektrony. Między górną, a dolną warstwą panelu wytwarza się pole elektryczne. Jeżeli panele słoneczne zamkniemy przy pomocy specjalnego odbiornika energii, to przyczynimy się do zamknięcia obwodu. To ostateczne skutkuje przesyłaniem prądu stałego.

Instalacje fotowoltaiczne muszą być wyposażone także w inwerter, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Dopiero taki prąd elektryczny może być wykorzystywany do pracy urządzeń elektrycznych. Jeżeli całkowita moc paneli nie przekracza 40 kW, wtedy panele są określane jako mikroinstalacja fotowoltaiczna. Jej zaletą jest to, że nie potrzebujemy żadnych pozwoleń na montaż paneli.

Fotowoltaika dla firm - zalety

Instalacje fotowoltaiczne posiadają bardzo wiele zalet, dzięki którym czerpiemy również finansowe korzyści. Przede wszystkim odpowiednio dopasowana fotowoltaika dla firm wspomaga lub powoduje, że przedsiębiorstwa są całkowicie samowystarczalne, jeżeli chodzi o pobór energii elektrycznej do pracy urządzeń elektrycznych.

Do największych korzyści zainstalowania paneli fotowoltaicznych zaliczymy:

  • Zabezpieczenie przed podwyżkami - koszty za korzystanie z prądy elektrycznego w każdym roku są przez dostawców podwyższane. Dzięki posiadaniu samodzielnej instalacji fotowoltaicznej w firmie chronimy się przed rosnącymi kosztami.
  • Łatwy montaż - instalacje fotowoltaiczne w porównaniu do innych źródeł energii, jakimi może być na przykład energetyka wiatrowa, przy sprzyjających warunkach, nie stwarzają większych problemów montażowych
  • Ochrona środowiska - produkcja prądu elektrycznego przy pomocy paneli fotowoltaicznych nie generuje żadnych zanieczyszczeń. Jednocześnie mamy tutaj do czynienia z korzystaniem z zasobów odnawialnych źródeł energii.
  • Szybki zwrot inwestycji - energetyka wiatrowa potrzebuje bardzo dużych nakładów finansowych, co przekłada się również na dość długi zwrot inwestycji. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy zamontujemy instalacje fotowoltaiczne zwracające się nawet po 6 latach. Po tym okresie firmy czerpią darmowy prąd, którego nadwyżki mogą być odsprzedawane. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fotowoltaice.

Darmowy prąd w firmie - opłacalność inwestycji

Fotowoltaika dla firm pozwala na korzystanie z prądu elektrycznego przynajmniej w czterech różnych wariantach. Pierwszym z nich jest produkcja prądu elektrycznego, który wspomaga pracę urządzeń. Dzięki czemu znacznie obniżamy rachunki za prąd. Drugą opcją jest produkowanie energii elektrycznej o mocy dostosowanej dla naszego biznesu. Produkując odpowiednią ilość prądu zgodnie z poziomem jego zużycia, powodujemy, że jest on rzeczywiście darmowy, ponieważ nie musimy się wspomagać zasilaniem z sieci energetycznej.

Fotowoltaika zamontowana na dachach hal przemysłowych, a także co warto wiedzieć o fotowoltaice dla firm w pigułce
Fotowoltaika dla firm krok po kroku, czyli co warto wiedzieć, jak założyć, koszty inwestycji

Najpopularniejsze pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje!


Kolejną opcją jest produkcja nadwyżek prądu elektrycznego w firmie. W tym przypadku prąd możemy magazynować w akumulatorach, których koszt jest bardzo wysoki. Dzięki temu w każdej chwili możemy skorzystać z nadwyżki energii elektrycznej, gdy zużycie prądu mocno wzrośnie lub okresie jesienno-zimowym, kiedy produkcja prądu przy pomocy paneli mocno zmaleje. Unikając zakupu akumulatora, możemy oddawać wytworzony prąd do sieci energetycznej. Niestety musimy odebrać zmagazynowaną energię w ciągu roku, ponieważ po tym czasie ona przepada.

Jednak bardzo często firmy decydują się na instalacje fotowoltaiczne w celu produkcji, a także dalszej odsprzedaży prądu elektrycznego. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to możliwe jedynie po wcześniejszym uzyskaniu koncesji na ten cel. Wniosek należy złożyć w Urzędzie Regulacji Energetyki bądź w oddziałach terenowych tego urzędu. Koncesja jest wydawana w momencie, gdy spełnimy określone warunki. Do nich zalicza się chociażby:

  • Niezaleganie z podatkami na rzecz budżetu państwa
  • Posiadanie decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu
  • Zatrudnienie osób, które mogą pełnić zawód odpowiedzialny za eksploatację instalacji elektrycznej
  • Posiadanie stosownych środków finansowych lub gwarancję pozyskania dofinansowania bądź pożyczki na ten cel

Fotowoltaika leasing dla biznesu

Jeżeli nie stać nas, aby w firmie zamontować instalację fotowoltaiczną, możemy skorzystać z różnych form pozyskiwania finansów na ten cel. Jednym z nich jest leasing fotowoltaiki dla biznesu. W ten sposób może być finansowana zarówno mikroinstalacja fotowoltaiczna, jak i również instalacja o większej mocy. Fotowoltaika dla firm w ten sposób dedykowana jest z opłatą wstępną na poziomie od 5 do 45%. Natomiast okres finansowania najczęściej wynosi maksymalnie od 6 do 8 lat. Polecamy artykuł: Cennik paneli fotowoltaicznych 2021 i ich montażu, w którym znajdują się szczegółowe informacje na temat kosztów fotowoltaiki.

Dzięki ofercie leasingu firmy mogą liczyć na darmowy prąd lub przynajmniej na bardzo duże obniżenie kosztów zużytego prądu elektrycznego. Mikroinstalacja fotowoltaiczna może być finansowana poprzez m.in. leasing operacyjny, kapitałowy lub w formie pożyczki leasingowej. Jest to produkt finansowy, z którego możemy skorzystać w bankach lub firmach pożyczkowych. Dlatego przed skorzystaniem z leasingu, należy porównać ze sobą różne oferty wybierając dla firmy najkorzystniejszy produkt.

Dofinansowaniem objęta jest również energetyka wiatrowa. Jednym z warunków ubiegania się o fundusze jest moc powyżej 5 MWe. Energetyka wiatrowa jest objęta dofinansowaniami poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tego tytułu można ubiegać się również o dofinansowanie na budowę instalacji wykorzystującej promieniowanie słoneczne, biogaz, czy też energię geotermalną. Zatem zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i również energetyka wiatrowa może być współfinansowana przez państwo lub ze środków unijnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii fotowoltaika