Jakie wymiary przybierają panele fotowoltaiczne? Typowa wielkość pv

Waga paneli fotowoltaicznych jest ściśle uzależniona od ich wariantów wymiarowych. W ofercie producentów znajdziemy różne instalacje, których wielkość zostaje uzależniona od liczby ogniw. Jeden panel posiada średnio od 48 do 72 ogniw. Jak łatwo się domyślić, ciężar i wielkość paneli z 48 ogniwami będzie znacznie mniejszy niż w przypadku pv z 72 ogniwami. Warto o tym pamiętać, przed wyborem konkretnych instalacji.

Standardowe panele słoneczne na potrzeby domu jednorodzinnego przeważnie posiadają 60 ogniw. Większa liczba ogniw (np. 72) częściej znajduje zastosowanie w przemyśle. Rozmiary instalacji uległy standaryzacji. Kwadratowe ogniwo sześciocalowe posiada standardowy format 156 x 156 mm. Dla uzyskania 60 ogniw stosuje się połączenie w 10 kolumnach i sześciu rzędach. Ostateczna wielkość będzie zwiększona poprzez odległość między ogniwami i odległości ramy od ogniw panelu. Podsumowując wszystkie wymiary, uzyskujemy standardową wielkość 165 x 100 cm. Jest to przeciętna wielkość jednego panelu słonecznego z 60 ogniwami polikrystalicznymi.

Niekiedy fotowoltaika przybiera mniej standardowe wymiary. Przeciętna długość jednego panelu rozciąga się pomiędzy przedziałami 165 – 170 cm. Ich szerokość na ogół pozostaje niezmienna i waha się w zakresie ok. 100 cm. Fotowoltaika na potrzeby przemysłowe posiada około 72 ogniw na panel. Jest to rozwiązanie, które umożliwia pozyskanie większej ilości energii elektrycznej. Panele z 72 ogniwami przeważnie osiągają standardową wielkość 100 x 200 cm, co przekłada się również na ich większy ciężar.

Ile waży panel fotowoltaiczny – przeciętny ciężar na jeden pv

Wiemy już, jakie standardowe wymiary osiąga jeden panel fotowoltaiczny. Bardzo istotnym parametrem będzie także jego waga. Ile waży panel fotowoltaiczny? Ogólnie przyjmuje się, że jeden panel PV osiąga ciężar 18 do 25 kilogramów. Panele z 72 ogniwami będą odpowiednio cięższe.

Jak widzimy, waga jednego panelu PV może okazać się dość zróżnicowana. Ma to szczególne znaczenie, jeśli panele słoneczne mają być zamontowane na dachu budynku. Warto zauważyć, że fotowoltaika może posiadać dwa rodzaje zabezpieczeń. Jeden z najbardziej popularnych to zabezpieczenie szkłem od dołu i folią ochronną od góry. Dzięki temu panele słoneczne osiągają mniejszą masę. Drugie rozwiązanie, zapewniające większą odporność oznacza wyższy ciężar paneli. W tym przypadku panele słoneczne zostają zabezpieczone szkłem zarówno od góry, jak i od dołu. Ile waży panel fotowoltaiczny z pełną osłoną szklaną? Tego typu panele słoneczne są cięższe o około 4 – 5 kilogramów od swoich odpowiedników, które zabezpieczono folią ochronną.

Najpopularniejsze pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje!


Zwiększona waga i duże wymiary instalacji mogą wymagać montażu nie na dachu, a bezpośrednio na gruncie. Jest to rozwiązanie, które posiada coraz więcej zwolenników. Panele słoneczne na gruncie można idealnie wyregulować względem stron świata i kąta padania promieni słonecznych. Pozwala to na uzyskanie optymalnej efektywności. Minusem jest natomiast konieczność posiadania odpowiednio dużej i nasłonecznionej przestrzeni przed budynkiem. Sprawdź także ten artykuł na temat paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika a powierzchnia dachu

Z karty produktu dowiemy się, jaka jest waga i ciężar pojedynczego panelu. Dzięki temu uzyskamy możliwość przeliczenia wymaganej powierzchni montażowej na dachu. Typowa instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnym może wytworzyć 5 kW energii. Typowy panel fotowoltaiczny o rozmiarze 168 x 100 pozwala na uzyskanie około 250 W energii. Zatem kompletna instalacja powinna składać się z 20 paneli. Z obliczeń wynika, że całkowita powierzchnia instalacji na dach wynosi około 34 metry kwadratowe. Z kolei typowa waga wszystkich paneli to 360 – 500 kg (nie wliczając dodatkowych elementów montażowych).

Dodajmy jeszcze, że fotowoltaika wymaga odpowiedniego podłoża. Problem pojawia się w przypadku dachów z lukarnami i oknami dachowymi. Wygospodarowanie przestrzeni 34 metrów kwadratowych będzie też problematyczne w przypadku dachów płaskich. Podczas montażu paneli PV na dachach płaskich przeważnie stosuje się odpowiednie odległości pomiędzy modułami.

Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi wymiarami wolnej powierzchni na dachu, możemy wykorzystać inne elementy zabudowy. Fotowoltaika może znajdować się również na dachach budynków gospodarczych, dużych wiat czy altan. Innym rozwiązaniem będzie wykonanie instalacji na gruncie. Rozwiązanie jest szczególnie popularne w przypadku paneli fotowoltaicznych o większej mocy. To właśnie większe, bardziej wydajne instalacje PV posiadają duże wymiary oraz znaczny ciężar, który nie sprawdziłby się na większości pokryć dachowych.

ikona podziel się Przekaż dalej