Taryfy prądu – co mamy do wyboru?

Taryfy dla domu

W Polsce istnieje kilka dużych i sporo małych firm sprzedających prąd do domów. Najpopularniejsze z nich to Tauron i PGE. Każda taka firma proponuje taryfy prądu w zróżnicowanych cenach. Taryfy G są przeznaczone dla użytkowników prywatnych i określa się je jako taryfy dla domu. Oto przegląd najważniejszych taryf, oferowanych przez sprzedawców prądu:

G11 – najprostsza taryfa, o równych stawkach przez całą dobę, tzw. jednostrefowa. Jest popularna, bo łatwo można przewidzieć miesięczne wydatki na prąd. Opłaca się w przypadku małego zużycia prądu, zużycia równego przez cały dzień lub wysokiej autokonsumpcji u prosumentów on grid.

G12 – taryfa dwustrefowa, w której godziny szczytu są droższe a godziny nocne lub poza szczytem tańsze. Znana też jako nocna taryfa. Pozwala oszczędzić osobom, które w nocy włączają agregaty lub pracują na komputerze. Jest też korzystna dla domów, w których w godzinach szczytu wykorzystuje się energię bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych.

G12w – taryfa weekendowa; działa na podobnej zasadzie jak dwustrefowa, tylko tańsze godziny obejmują również weekendy.

G13 – taryfa trzystrefowa, dostępna obecnie tylko dla klientów firmy Tauron. Dzieli się na strefę wysokich, średnich i niskich cen, według wyznaczonych przedziałów godzin. Najdroższe są godziny tzw. szczytu popołudniowego, a właściwie wieczornego, który latem przypada na 19:00-22:00, a zimą na 16:00-21:00. Średnia strefa to godziny przedpołudniowe – 7:00-13:00. Najmniej zapłacimy za używanie prądu w pozostałych porach dnia, przede wszystkim nocą i po południu. Jest to taryfa specyficznie dedykowana użytkownikom pomp ciepła i innych agregatów czynnych nocą. Może się okazać korzystna dla każdego domu, którego mieszkańcy potrafią dobrze zarządzać użyciem energii.

Taryfa budowlana?

Taryfą budowlaną nazywa się taryfę C11. Jak zauważyliście nie należy ona do taryf G. Tak jak G11 jest to taryfa jednostrefowa. Jaka jest różnica między taryfą C11 i G11? Przede wszystkim ta pierwsza jest przeznaczona głównie dla firm, które korzystają z sieci niskiego napięcia (do 40kW). Jednak istnieje możliwość wykorzystania jej przez klientów indywidualnych.

Z punktu widzenia przedsiębiorców C11 jest taką samą taryfą dla firm jak inne taryfy energetyczne z grupy C. Jej wybór w tym przypadku zależy od tego czy działalność prowadzimy w domu czy poza nim oraz od rozłożenia pracy w ciągu dnia.

Jakie są inne taryfy dla firm?

Wszystkie taryfy prądu oznaczone literą C1 są przeznaczone dla użytkowników sieci niskiego napięcia. Podobnie jak w przypadku taryf energetycznych z grupy G odpowiednie kody odróżniają kilkustrefowe od jednostrefowej. C12 dzieli dzień na dwie strefy. Z czego C12a wyróżnia godziny szczytu (droższa taryfa) i godziny poza szczytem (tańsza taryfa prądu). C12b to w praktyce taryfa nocna, dzieląca dzień na droższą strefę dzienną i tańszą nocną.

Oprócz tego klienci firmowi mogą wybrać taryfy energii elektrycznej dla użytkowników sieci napięcia o mocy umownej wyższej niż 40 kW. W tym przypadku są one oznaczone kodem C2 i odpowiednimi kodami szczegółowymi: C21 – taryfa jednostrefowa, C22a i C22b – dwustrefowe, C23 – trzystrefowa.

Firmy korzystające z sieci średniego napięcia mają do wyboru taryfy energetyczne oznaczone literą B. Kody cyfrowe działają tak samo jak w przypadku taryf G i C, tylko dodatkowo dostępna jest czterostrefowa taryfa B24.

Jak czytać kod?

Żeby szybciej zrozumieć jaka jest charakterystyka taryf energii elektrycznej najlepiej jest po prostu poznać tajniki stosowanych kodów. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Oto wyjaśnienie:

  1. Pierwsza litera – wielką literą na początku kodu oznacza się dla kogo przeznaczona jest dana taryfa. G to klienci indywidualni, C – małe firmy, B – średnie firmy przemysłowe. Istnieje jeszcze oznaczenie A, zarezerwowane dla dużych firm, korzystających z sieci wysokiego napięcia.
  2. Pierwsza cyfra – 1 lub 2. Oznacza moc umowną sieci (1 – do 40 kW, 2 – powyżej 40 kW)
  3. Druga cyfra informuje o ilości stref. Odpowiedni 1 – jednostrefowa, 2 – dwustrefowa itd.

Dodatkowe litery a i b na końcu kodu oznaczają specyfikę stref np. dzienna i nocna lub godziny szczytu i poza szczytem. Litera w informuje o rozciągnięciu tańszej strefy na dni weekendu.

Listwa z włącznikiem, kalkulator oraz pieniądze w banknotach polskich, a także taryfy prądu i ich rodzaje
Jakie są taryfy prądu do wyboru, czyli warunki poboru prądu w zależności od wybranej taryfy

Którą taryfę prądu wybrać i dlaczego?

Osobnym zagadnieniem jest wybór najlepszej taryfy w konkretnym przypadku. Składa się na to specyfika rytmu pracy w danym domu lub przedsiębiorstwie, konkretne ceny oferowane przez sprzedawców prądu oraz ewentualny dostęp do własnej energii elektrycznej (zwykle z fotowoltaiki). W dalszej części powiemy dokładnie ile kosztuje kWh prądu u danego sprzedawcy. Najpierw przyjrzyjmy się specyfice taryf, niezależnie od aktualnych cen.

Jaką taryfę wybrać dla domu?

To zagadnienie interesuje najwięcej osób. Nawet przedsiębiorcy prowadzący działalność w domu mogą się zdecydować na taryfy prądu z grupy G.

Wśród użytkowników podłączonych do sieci dużą popularnością cieszy się taryfa G11. Dzięki temu, że jest jednostrefowa i znamy stawkę dla PGE, Tauron i innych sprzedawców, można łatwo obliczyć ile zapłacimy za prąd. Jeżeli nie mamy regularnych godzin pracy, które można by podporządkować taryfom wielostrefowym, to najlepiej wybrać właśnie G11. Innym przypadkiem, kiedy wybór tej taryfy może się okazać korzystny jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Jeżeli większość energii używanej w domu pochodzi z naszej mikroinstalacji, to nie ma sensu dzielić dnia na strefy. Można tylko sprawdzić czy u innego sprzedawcy będzie dostępna tańsza taryfa prądu na tych samych zasadach.

II taryfa energii elektrycznej, która jest najchętniej wybierana przez indywidualnych klientów i prosumentów to G12. Taryfa dwustrefowa, z tańszą nocną taryfą, pozwala ekonomicznie wykorzystać rytm dnia w danym gospodarstwie. Dobrze nadaje się dla domów, w których poza godzinami szczytu używa się agregatów różnego rodzaju. Można ją też dopasować do  pracy paneli słonecznych, które najwięcej prądu dostarczają właśnie w godzinach szczytu. G12w dodatkowo obejmuje weekend. Doskonale nadaje się dla rodzin, które w tygodniu spędzają czas poza domem, a w sobotę i niedzielę zwiększają swoją aktywność w domu.

Podobne zalety ma taryfa G13, niestety niedostępna dla klientów PGE i większości mniejszych sprzedawców prądu. Trzystrefowy podział dnia pozwala bardziej precyzyjnie dopasować pracę i aktywność w domu do zróżnicowanych cen prądu w ciągu dnia. Tu też najtańsza jest taryfa nocna, specyficznie przeznaczona dla użytkowników agregatów ogrzewających dom, zwłaszcza pomp ciepła. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat rachunków za prąd.

Najpopularniejsze pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje!


Najlepsze taryfy dla firm

Przedsiębiorcom pracującym z domu, zwłaszcza jeżeli ich praca nie jest bezpośrednio związana z dużym użyciem prądu (tzw. wolne zawody, freelancerzy, niektórzy artyści itp.), najbardziej opłaca się pozostać na taryfach z grupy G. II taryfa energii elektrycznej, w dwustrefowej G12 lub G12w może się okazać wystarczająca dla użytkowników laptopów czy komputerów stacjonarnych.

Jeżeli chodzi o małe i większe przedsiębiorstwa poza miejscem zamieszkania, to będą przypisane do taryfy C lub B, bardzo rzadko A, w zależności od tego z jakiej sieci korzystają i jakie jest jej napięcie umowne. Główna decyzja dotyczy ilości wybranych stref. Tutaj trudniej jest doradzić, bo specyfika wykorzystania prądu zależy od charakterystyki przedsiębiorstwa. Dla firm produkcyjnych, pracujących na trzy zmiany, najkorzystniejsze jest zwykle korzystanie z taryf jednostrefowych. Jeżeli rodzaj pracy będzie zależał od zmiany (np. więcej produkcji w nocy, więcej kontroli jakości i prac biurowych w dzień), to warto pomyśleć o taryfie nocnej. Tańsza taryfa prądu przyda się też tym przedsiębiorstwom, które część prądu w ciągu dnia wytwarzają z fotowoltaiki.

Ceny prądu w różnych taryfach

Przejdźmy teraz do konkretów. Każdy sprzedawca prądu proponuje trochę inną stawkę za korzystanie z energii elektrycznej w różnych taryfach. Tańsza taryfa prądu zależy więc nie tylko od wyboru stref, ale też od tego kto go sprzedaje. Dodatkowo komplikuje sprawę trzystopniowe wycenianie energii. Dla użytkowników zużywających do 2000 kWh rocznie cena jest najniższa, dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2600 kWh dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, do 3000 kWh dla gospodarstw rolnych. Musimy jeszcze pamiętać, że odpowiedź na pytanie ile kosztuje kWh prądu nie będzie zawsze taka sama. Oficjalna stawka poniżej limitu to 0,77 zł/kWh, powyżej limitu 1,27 zł/kWh. U poszczególnych sprzedawców i operatorów te stawki mogą się jednak nieznacznie różnić. Ile kosztuje kWh prądu u najpopularniejszych dostawców?

Aktualny cennik taryf energii elektrycznej

Sprzedawcy prądu

Cena u tego samego operatora G11

Cena u innego operatora G11

Poniżej limitu

Powyżej limitu

Poniżej limitu

Powyżej limitu

PGE

0,80

1,31

Tauron: 0,75

E.ON: 0,70

Energa: 0,82

Enea: 0,74

Tauron: 1,22

E.ON: 1,16

Energa: 1,32

Enea: 1,21

Tauron

0,75

1,22

PGE: 0,80

E.ON: 0,70

Energa: 0,82

Enea: 0,74

PGE: 1,31

E.ON: 1,16

Energa: 1,32

Enea: 1,21

E.ON

0,70

1,16

PGE: 0,80

Tauron: 0,75

Energa: 0,82

Enea: 0,74

PGE: 1,31

Tauron: 1,22

Energa: 1,32

Enea: 1,21

Energa

0,82

1,32

PGE: 0,79

Tauron: 0,75

E.ON: 0,70

Enea: 0,74

PGE: 1,31

Tauron: 1,22

E.ON: 1,16

Enea: 1,21

Ponieważ II taryfa energii elektrycznej jest tańsza w określonych godzinach, a droższa w innych poniżej przytaczamy osobno ogólną tabelę taryf wielostrefowych:

Taryfy wielostrefowe

Taryfa

Godziny szczytowe/dzienne

Godziny pozaszczytowe/nocne

Poniżej limitu

Powyżej limitu

Poniżej limitu

Powyżej limitu

G12

0,89

1,27

0,45

0,99

G12w

0,95

1,32

0,42

0,95

Jak widać taryfa weekendowa, która obejmuje godziny nocne i dni weekendu jest jeszcze korzystniejsza niż nocna taryfa. Zaoszczędzimy na niej nieznacznie, ale jeżeli ktoś jest aktywny w domu w weekendy, to jest bardzo opłacalna.

Znajomość taryf prądu i różnic w cenach u różnych operatorów oraz sprzedawców energii pozwala precyzyjnie wybrać optymalną opcję opłat. Dzięki temu nawet w czasach rosnących cen za energię możemy sporo zaoszczędzić.

ikona podziel się Przekaż dalej