Dlaczego wymiary paneli fotowoltaicznych są ważne?

Kupując panele PV często zwracamy uwagę na ich moc, sprawność i wygląd. Oto kilka przyczyn, dla których warto znać też ich wymiary i ciężar:

  1. Stosunek mocy do zajmowanej powierzchni. Moc monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych jest zwykle większa niż polikrystalicznych. Na stronach producentów i w ofercie dystrybutorów możemy się jednak spotkać z panelami polikrystalicznymi o mocy takiej samej jak monokrystaliczne. Jeżeli natrafimy na taki panel solarny, to następnym krokiem powinno być porównanie wymiarów. Czasami panel o słabszej wydajności wydaje się tak samo mocny jak panel lepszej jakości, bo różnica została nadrobiona dzięki większej powierzchni.
  2. Waga paneli słonecznych. Różnica w ciężarze może być niewielka, warto jednak zwrócić uwagę czy panele nie są cięższe od innych odpowiedników o tej samej mocy i czy nasz dach lub wiata wytrzymają takie obciążenie.
  3. Wymiary paneli fotowoltaicznych dopasowane do konkretnej powierzchni. Dotyczy to szczególnie paneli PV kupowanych do kampera czy na dach albo pojedynczych paneli na balkon. Na niewielkiej przestrzeni potrzebne są panele o mniejszych wymiarach niż te, których używa się w instalacjach dachowych lub przemysłowych. Innym rozwiązaniem np. na balkon jest zakupienie jednego dużego panela o dużej mocy.

Jakie są najpopularniejsze wymiary paneli fotowoltaicznych?

Wymiary paneli fotowoltaicznych zależą od ilości i wielkości ogniw. Większość producentów ogniw fotowoltaicznych tworzy panele w kilku standardowych wymiarach. Zwykle podaje się je w milimetrach, centymetrach lub metrach. Oto najbardziej rozpowszechnione wymiary:

  • 1650 mm x 992 mm – panele o długości 1650 do 1700 oraz szerokości 992-1090 to standard. Tej wielkości panele mają grubość ok. 3-4 cm (grubowarstwowe) i ciężar ok. 19 kg. Na jeden taki panel solarny przypada 60 ogniw fotowoltaicznych. Przykładem może być panel monokrystaliczny Risen, o mocy 400W i wymiarach 1754 x 1096 x 30, który kosztuje ok. 770 zł. Dla porównania panel polikrystaliczny marki MAXX o wymiarach 1640x992x35 i mocy 280W, dostępny w cenie 689 zł.
  • 1956 mm x 992 mm – duże panele PV o długości bliskiej lub przekraczającej 2 m (72 ogniwa) są najczęściej wykorzystywane w instalacjach komercyjnych i farmach fotowoltaicznych. Doskonale nadają się do zapełniania powierzchni, gdzie jest więcej miejsca wzdłuż niż wszerz np. na wysokich, spadzistych dachach. W sklepach możemy się spotkać z niższą ceną za pojedynczy panel. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle są one sprzedawane firmom w ilościach hurtowych. Poza tym większa powierzchnia nie przekłada się już w takim stopniu na moc. Panele dostępne do użytku indywidualnego są odpowiednio droższe w stosunku do mniejszych i słabszych opcji. Przykładowo panel monokrystaliczny Longi, o wymiarach 2094 mm x 1134 mm x 35 mm, wadze 26 kg i mocy 500W kosztuje ok. 850 zł za sztukę.

Coraz częściej można się spotkać z mniejszymi wymiarami paneli fotowoltaicznych i bardziej kwadratowym kształtem. Najczęściej są to panele o wymiarach ok. 1000-1500 x 660-900 mm. Na zachodzie dość dużą popularnością cieszą się też wymiary 1580 x 808 mm, ale u nas można je spotkać znacznie rzadziej. Waga paneli słonecznych tego typu jest odpowiednio mniejsza – od kilkunastu nawet do 10 kg.

Mniejsze panele fotowoltaiczne

Sporą popularnością cieszy się nie tylko fotowoltaika na budynkach, ale przeznaczona do zasilania urządzeń elektrycznych na kempingach i wycieczkach. Tutaj producenci mają do zaproponowania przede wszystkim większy wybór paneli elastycznych – niestety o odpowiednio niższej wydajności i wyższej cenie. Natomiast waga paneli słonecznych na jacht czy do kampera jest o wiele mniejsza. Przykładem może być panel słoneczny firmy EcoFlow, o mocy 100W, wymiarach 1055 x 612 x 25 i wadze zaledwie 0,37 kg. Kosztuje ok. 600 zł, ale ponieważ jest to rozwiązanie proponowane do kampera, wystarczy kupić jeden lub dwa.

Innym miejscem, gdzie małe panele lub panele o niestandardowych wymiarach mogą się przydać jest balkon. Coraz więcej osób stawia na dodatkowe lub awaryjne źródło energii elektrycznej właśnie na balkonie lub elewacji. W zależności od powierzchni i wytrzymałości balkonu można zamontować jeden lub więcej paneli. W przyszłości alternatywą może być również stosowanie fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Tutaj wymiary są bardziej elastycznie dostosowane do rodzaju elewacji. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat fotowoltaiki.

Jak obliczyć powierzchnię jaką zajmą panele fotowoltaiczne?

W zależności od tego jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych w stosunku do wydajności, zajmą one mniej lub więcej miejsca. Obliczanie tej powierzchni jest dość proste. Trzeba ustalić jaka moc instalacji będzie nam potrzebna i jaką powierzchnią dysponujemy. Następnie wybieramy panele, których stosunek ceny do wydajności jest dla nas najlepszy. Przykładowo do instalacji o mocy 3,5 kW (mała instalacja domowa) wystarczy 14 paneli 250 W, lub 7 paneli 500 W. Monokrystaliczny panel solarny o mocy 500 W będzie miał prawdopodobnie wymiary ok. 2mx1m czyli zajmie powierzchnię 14 m wzwyż i 7 wszerz. Do tego trzeba dodać odległości między rzędami paneli. Zwykle zaleca się od 0,5 do 1 m przy instalacjach na dachu i trochę więcej (2,5-3-krotność wysokości) przy instalacjach na gruncie. Minimalna odległość paneli od krawędzi dachu powinna wynosić ok. 20-30 cm, ale zaleca się 0,5 m. Jak widać powierzchnia zajęta przez panele zależy od wielu czynników. Jeżeli jednak znamy wymiary dostępnej przestrzeni i paneli, które sobie wybraliśmy, to wyliczenie powierzchni opiera się na najprostszej matematyce. Dla ułatwienia dodamy, że zwykle przyjmuje się około 2 kWp mocy paneli na powierzchnię 10m2.

Technologie wytwarzania paneli słonecznych są coraz bardziej zróżnicowane. Duże zainteresowanie tym źródłem energii elektrycznej stymuluje coraz więcej producentów do szukania własnych rozwiązań. Z tego powodu coraz trudniej jest doradzić jakie wymiary paneli powinniśmy wybrać na konkretne potrzeby. Tutaj inwestora ogranicza tak naprawdę tylko budżet i powierzchnia, którą dysponuje.

ikona podziel się Przekaż dalej