Najbardziej wydajne, czyli jakie?

Żeby lepiej ocenić które modele paneli fotowoltaicznych są najbardziej wydajne, trzeba je porównać z przeciętnymi modelami. Przy okazji dowiecie się jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować, jeżeli komuś zależy na wydajności.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych a ich wydajność

Z paneli dostępnych dla przeciętnego inwestora najpopularniejsze są monokrystaliczne i polikrystaliczne. W pewnych przypadkach polecane są też ogniwa barwnikowe lub amorficzne. Jednak nie odznaczają się tak wysoką wydajnością jak grubowarstwowe. Ponieważ nas interesują najbardziej wydajne, skupimy się tu na popularnych markach i modelach.

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne to jak dotąd panele monokrystaliczne. To polecane ogniwa ze względu na dużą absorpcję promieni słonecznych. Różnice w cenach między polikrystalicznymi i monokrystalicznymi nie są ostatnio aż tak duże.

Full Black to rodzaje paneli fotowoltaicznych, które zwykle docierają na szczyt wszelkich list rankingowych. Czarna powierzchnia sprawia, że są to modele, które uzyskują szczególnie wysoką moc znamionową. Trzeba jednak pamiętać, że mogą działać gorzej w czasie dużego nasłonecznienia i upałów. Czarny kolor absorbuje promienie słoneczne, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku baterii słonecznych, ale może powodować zbyt szybkie nagrzewanie i ostatecznie spadek mocy.

Przeciętna wydajność paneli

Wydajność nie jest jedyną zaletą paneli fotowoltaicznych, ale jedną z najważniejszych. Kiedy czytamy informację o wydajności, to z czym ją porównać? Jaka jest norma?

Wydajność można mierzyć po prostu porównując moc znamionową lub procent sprawności. Możliwe, że widzieliście już niejeden ranking, który podawał sprawność paneli w procentach. Jest to ilość energii słonecznej jaką panele są w stanie przerobić na energię elektryczną.

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne, używane dziś w instalacjach domowych, mają sprawność ok. 23%. Udało się uzyskać większą sprawność w panelach III generacji, ale nie jest ona stabilna i nie wiadomo jak długo utrzyma się na podobnym poziomie, dlatego nie są jeszcze masowo produkowane.

Przeciętne baterie monokrystaliczne osiągają od 17 do 23% sprawności. Dla paneli polikrystalicznych jest to 16-18%. Dla porównania panele amorficzne wyrabiają jedynie 6-10%. Głównie z tego powodu szukając najbardziej wydajnych rodzajów paneli fotowoltaicznych ograniczymy się do ogniw monokrystalicznych.

Warto dodać, że mniej wydajne panele amorficzne i inne panele II oraz III generacji są cenione z innych powodów. Przede wszystkim lepiej działają w wysokich temperaturach i nie tracą tak bardzo na wydajności kiedy dostępne jest światło rozproszone.

Na co zwrócić uwagę?

Niektórzy producenci chwalą się wysoką wydajnością swoich produktów, ale gwarancja produktu jest na 12-15 lat. To jeszcze nie jest powód do obaw, ale może oznaczać, że bateria szybko traci wydajność. W takim wypadku lepiej zainwestować w panele o nieco niższych parametrach, ale o całościowo wysokiej ocenie w rankingu.

Na przykład:

Bateria Tongwei osiąga od 20,5 nawet do 22,3% sprawności oraz moc do 405 do 565W. Można by powiedzieć, że są to najmocniejsze panele fotowoltaiczne. Niestety jednocześnie lądują w rankingach poniżej pierwszej dziesiątki ze względu na mniejszą wiarygodność firmy i zawodność produktów. Gwarancja produktu zależy od techniki wykonania i jest wystawiana na 12 do 25 lat. Niewątpliwie natomiast są to tanie panele o wysokiej wydajności.

Jeżeli chodzi o budowę, to panele szyba-szyba zachowują wydajność dłużej, ze względu na lepszą i bardziej trwałą ochronę. Dodajmy, że wszystkie prezentowane w rankingu poniżej panele są dwustronne. Oznacza to, że potrafią produkować więcej energii, dzięki światłu odbijanemu od gruntu. Warto zwrócić uwagę na tę właściwość, przymierzając się do montażu paneli. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat fotowoltaiki.

Ranking najwydajniejszych modeli na rok 2023

Szukając najmocniejszych paneli fotowoltaicznych dobrze jest kierować się podanymi wcześniej parametrami. Jak co roku dużą popularnością cieszą się wybrane modele i marki. Poniżej przedstawiamy ranking polecanych ogniw ze względu na wydajność:

  1. MAXEON 3 marki SunPower – maksymalna sprawność to 22,6% (pod tym względem SunPower to niekwestionowany lider na rynku), baterie MAXEON mają moc nominalną 400 Wp, 25 lat gwarancji liniowego spadku mocy do 92%
  2. NIWA Black marki Jolywood – maksymalna sprawność 22,45, moc 580Wp, gwarancja jakościowa 20-25 lat (zależnie od modelu)
  3. Lion, Lynx marki Recom – maksymalna sprawność 22,4%, największa moc powyżej 700Wp, gwarancja produktu do 30 lat
  4. ZNShine – maksymalna sprawność 20,46%, 415 Wp mocy nominalnej, gwarancja produktu 12 lat, gwarancja na uzysk 30 lat
  5. Titan S Full Black marki Risen – maksymalna sprawność 20,3-21,1%, 405 Wp mocy nominalnej, 25 lat gwarancji liniowego spadku mocy

Najpopularniejsze pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje!


Dobre opinie mają też panele marek Panasonic, LG Solar, Solarwatt, Futura Sun. Jeżeli komuś zależy na taniej baterii o dużej mocy, to wspomniana wcześniej firma Tongwei na pewno jest do rozważenia.

Niektóre modele paneli fotowoltaicznych mogą mieć dobre opinie użytkowników, nawet jeżeli nie znalazły się na naszej liście. Ponieważ wszyscy producenci rozwijają swoje technologie, to rankingi mogą się szybko zmieniać. Natomiast dostęp do sprawdzonych firm i technologii gwarantuje, że nominalna moc i sprawność nie będzie jedynym atutem paneli fotowoltaicznych.

Jak zadbać o wydajność paneli?

Chcąc uzyskać jak najwięcej mocy z baterii, trzeba nie tylko wybrać odpowiednią firmę, ale wiedzieć kiedy panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne.

Nawet najwydajniejsze panele fotowoltaiczne nie będą dobrze pracować, jeżeli nie zadbamy o ich odpowiednie ułożenie, prawidłowy montaż, konserwację i czyszczenie.

Nasłonecznienie a temperatura

Podstawowym czynnikiem, zapewniającym wydajność wszystkich modeli paneli fotowoltaicznych jest dostęp do jak największej ilości promieni słonecznych. Jednocześnie panele mogą tracić na wydajności kiedy są wystawione na działanie wysokich temperatur. Dlatego polecane ogniwa są często nie tylko wydajne, ale odporne na wysokie temperatury. Oprócz mocy i sprawności warto zwrócić uwagę na taki parametr jak współczynnik temperaturowy. Istnieją różne oznaczenia dotyczące tego parametru. Być może najprostszym do zrozumienia jest NOCT. Podaje on maksymalną temperaturę osiągana przez panel w normalnych warunkach. Im niższa tym lepiej, bo oznacza, że nie nagrzewa się za bardzo. Przyjmuje się, że dobry panel ma współczynnik NOCT poniżej 50°C.

Zacienienie

Intuicyjnie możemy dojść do wniosku, że zacienienie obniża temperaturę paneli. Tak jednak nie jest. Wręcz może je uszkodzić. Zacienione ogniwo nie produkuje energii. Zamiast tego pobiera ją od ogniw nasłonecznionych, co powoduje powstanie w tym miejscu tzw. hot-spotu. Odporność na zacienienie można regulować lub wybrać modele, które są na nie bardziej odporne. Mimo to najlepiej jest go po prostu unikać.

Unikanie zacienienia nie oznacza, że trzeba ściąć wszystkie drzewa. Dobrze jeżeli w okolicy jest dużo zieleni, trawników i drzew, które obniżają temperaturę powietrza wokół domu czy farmy fotowoltaicznej. Jednak drzewa nie powinny się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie paneli.

Mycie paneli

Regularne czyszczenie – mniej więcej raz na pół roku – poprawia sprawność paneli. Chociaż krążą na ten temat różne opinie, to najlepiej stosować się do zaleceń producenta lub specjalistów od tematu. Częściowo naszym sprzymierzeńcem w zachowaniu czystych paneli jest deszcz, który zmywa pospolite zabrudzenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę czy po ulewie nie zostają zacieki lub inne zabrudzenia czy rysy. Panele myjemy wodą destylowaną lub zmiękczoną.

Jak ustawić panele

Wszystkie rodzaje paneli fotowoltaicznych działają lepiej, jeżeli ustawimy je odpowiednio względem słońca. Promienie słoneczne nie padają z góry, ale pod kątem. Na naszej szerokości geograficznej optymalne ustawienie to południe lub południowy wschód i nachylenie paneli 30-40 stopni. To jednak nie wszystko. Trzeba im zapewnić przewiew, który pozwoli uniknąć zbytniego nagrzania. Nie jest to problem w przypadku paneli na gruncie, ale może być jeżeli planujemy panele na pochyłym dachu. Wówczas trzeba zapewnić co najmniej 10 cm odległości między powierzchnią dachu i panelami.

Warto zwrócić uwagę jaki model kupujemy i jak można optymalnie wykorzystać jego specyficzne właściwości. Najmocniejsze panele fotowoltaiczne zwykle są dwustronne. Z tego powodu montowanie ich na pochyłym dachu jest marnowaniem potencjału. Najlepiej montować je na powierzchni płaskiej (może to być płaski dach lub grunt), na stelażu.

Dopiero biorąc pod uwagę specyfikę miejsca i samej konstrukcji paneli możemy uzyskać z nich rzeczywiście optymalną ilość energii elektrycznej.

ikona podziel się Przekaż dalej