Opłacalność fotowoltaiki

Opłacalność to podstawowy temat poruszany nie tylko w gronie profesjonalistów. Czy panele fotowoltaiczne rzeczywiście pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd? A może pozwalają na bardziej dalekosiężną oszczędność? Opinie na ten temat są różne. Na niejednym forum internetowym znajdziemy emocjonalne dyskusje między zwolennikami i przeciwnikami tej technologii. Zanim wdamy się w dyskusję, warto sprecyzować o jakie opinie na temat fotowoltaiki chodzi. Pytając o opłacalność fotowoltaiki możemy mieć na myśli:

  • opłacalność w danym przypadku (do czego najlepiej nadają się panele fotowoltaiczne: Samochód, zasilanie domu, zasilanie działki, farma fotowoltaiczna?)
  • opłacalność w dłuższej perspektywie („ceny prądu rosną, a ja mam własny”)
  • opłacalność w sensie ogólnym (czy państwo, Unia Europejska itp. powinny stawiać na energię z fotowoltaiki i do jakiego stopnia?).

Na wszystkie powyższe tematy ludzie mają pozytywne, ale i negatywne opinie. Są one wynikiem wiedzy i własnego doświadczenia użytkowników.

Kiedy panele są opłacalne dla domu?

Jak każda technologia instalacje fotowoltaiczne mają swoje zalety i wady. Chociaż możliwość wytworzenia energii ze słońca i wykorzystania jej na miejscu wydaje się kusząca, nie wszystkie proponowane projekty są równie opłacalne.

Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim domowe instalacje. Szczególnie panele na dachu, bo dają duże możliwości wytwarzania własnego prądu, nie zajmując dużo miejsca. W ostatnich latach dokonano tu wielu zmian. Z jednej strony dostępne są lepsze technologie, a rząd dopłaca do instalacji. Z drugiej przepisy dotyczące rozliczania nie dla wszystkich są korzystne.

Dużo kontrowersji narosło zwłaszcza wokół kosztowego systemu rozliczania czyli net-billingu. Na wielu portalach znajdziemy stwierdzenia, że jest to po prostu inny sposób rozliczenia, ale opinie klientów sieci, którzy założyli fotowoltaikę są różne. Główne zarzuty to większa komplikacja rozliczeń i zmuszanie inwestorów do kupowania własnych magazynów energii. Oczywiście nikt nikogo nie zmusza, jednak nowy system rozliczania, w połączeniu z rosnącymi cenami energii z sieci, staje się bardziej opłacalny kiedy zwiększymy konsumpcję własnego prądu. Czy to okoliczności gospodarcze, polityka energetyczna czy rzeczywiście wada fotowoltaiki?

Rozliczenie kosztowe, według cen rynkowych energii ma te same zalety i wady co każdy udział w działaniach rynkowych. Posiadanie odpowiednich środków umożliwia nawet zysk na sprzedaży energii do sieci (oczywiście nie na poziomie dochodów z działalności, ale korzystny jako wyrównanie innych opłat). Jeżeli będziemy polegać na sieci jak na wirtualnym magazynie energii (jak to przewiduje net-metering), to nie wydamy, ale też nie zarobimy.

Ostatnio Unia Europejska ogłosiła, że do 2026 roku wszystkie domy jednorodzinne będą musiały mieć własne instalacje fotowoltaiczne. Jeżeli program nie napotka żadnych przeszkód, to za kilka lat pytanie o opłacalność fotowoltaiki nie będzie miało sensu. Zamiast tego trzeba będzie rozważyć jaka opcja z obecnie dostępnych będzie najbardziej opłacalna.

Panele fotowoltaiczne jako źródło zarobku

Ostatnio panele fotowoltaiczne są też przedstawiane jako dobry pomysł na biznes. Mimo że Europejczycy mają podzielone opinie na temat fotowoltaiki, to zachęca się gospodarstwa i firmy do przechodzenia na OZE. Z punktu widzenia przedsiębiorczości taka inwestycja może się okazać całkiem sensowna, jest to jednak duży wydatek. Dlatego opinie na temat jej opłacalności mają sens, jeżeli ktoś ma kapitał do zainwestowania. Oprócz paneli, które stanowią co najmniej 50% wydatków, trzeba zadbać o okablowanie, stelaże, sprzęt przetwarzający duże ilości prądu oraz ochronę farmy. Jeżeli nie zakładamy fotowoltaiki na własnej ziemi, to trzeba też zainwestować w zakupienie miejsca. Zwykle wykorzystuje się pod takie inwestycje ziemie gorszej jakości (grunty orne IV,V klasy). Niezbędna jest poza tym decyzja środowiskowa. Wszystko da się załatwić, ale nie jest to inwestycja na poziomie sklepu internetowego czy stoiska z kawą. Opłacalność fotowoltaiki w tym przypadku zależy od tego jak dużo możemy zainwestować i czy podejmiemy właściwe decyzje odnośnie miejsca i sprzedaży energii. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat fotowoltaiki.

Jakie są rachunki za prąd?

Jeżeli chodzi o opłacalność fotowoltaiki, to opinie klientów na temat cen energii są kluczowe. Ceny prądu rosną, a w mediach zachęca się nas do zakładania instalacji fotowoltaicznych. Jaki jest realny wpływ fotowoltaiki na opłaty za energię? Jakie są rachunki za prąd przy fotowoltaice?

Wielu inwestorów chciałoby uzyskać zerowe opłaty za prąd. Jeżeli można wyprodukować więcej energii niż się zużyje, to sprawa powinna być oczywista, prawda? Niestety jest to możliwe tylko w przypadku instalacji off-grid. Jeżeli mamy umowę z operatorem i dystrybutorem prądu z sieci, to będziemy musieli zapłacić przynajmniej kilkadziesiąt złotych opłat stałych i zmiennych miesięcznie. W zależności od mocy instalacji, taryfy i zużycia, roczne opłaty mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeżeli wszystko jest dobrze podłączone powinny być jednak co najmniej o kilkadziesiąt procent niższe niż opłaty przy korzystaniu z prądu sieciowego. Problem z wyliczeniami polega na tym, że osoby podłączone od początku 2023 roku płacą wyższy podatek i prawdopodobnie wyższą taryfę niż w zeszłym roku. W takiej sytuacji rachunek może wyglądać na mało opłacalny w porównaniu z zeszłorocznym czy tym sprzed dwóch lat. Chociaż to często jest przyczyną zgłaszania negatywnych opinii o opłacalności fotowoltaiki, to najlepiej porównywać nie z opłatami sprzed roku czy kilku lat, ale z tegorocznymi dla gospodarstwa o podobnym zużyciu energii.

Wady paneli fotowoltaicznych

Na temat paneli fotowoltaicznych istnieją też jednoznacznie negatywne opinie. Jakie są wady paneli fotowoltaicznych według ich użytkowników? Najczęściej można usłyszeć narzekanie na nieopłacalność inwestycji. Co prawda za prąd miesięcznie płaci się mniej, ale pieniądze wydane na sam sprzęt nie zwrócą się przez następnych kilka lat. Co jeszcze wpływa na opinie klientów?

Najpopularniejsze pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje!


Panel fotowoltaiczny, a także opinie na temat fotowltaiki, wady i zalety
Zalety i wady fotowoltaiki, a także opinie na temat paneli fotowoltaicznych

  • wydajność w stosunku do parametrów przedstawionych przez producenta – negatywne opinie mogą wynikać z rozdźwięku między oczekiwanym efektem, a rzeczywistością. Przyczyną rozczarowania klientów mogą być zbyt wygórowane oczekiwania. Niestety przyczyniają się do nich również oszuści, którzy w wadliwy sposób zamontowali instalację, a wzięli pieniądze jak za profesjonalną pracę.
  • awarie i zniszczenia – na ogniwa fotowoltaiczne można dostać gwarancję produktu od 12 do 30 lat. Zwykle wynosi ona od 15 do 25 lat. To nie znaczy, że urządzenia te są odporne na wszystko. Podpisując gwarancję inwestor może nie dopatrzyć wszystkich warunków umowy i okaże się, że na jakieś zniszczenie nie ma gwarancji. Żeby tego uniknąć warto przeczytać warunki gwarancji przez kupnem paneli. Dokumenty są dostępne w internecie. Dobrze jest też przejrzeć ranking niezawodności i wiarygodności sprzętu. Negatywne opinie klientów na temat psucia paneli i ograniczonych możliwości zwrotu lub naprawy zwykle wynikają z niezapoznania się z tymi, powszechnie dostępnymi informacjami.
  • niejasne zapisy w gwarancji – przedmiotem opinii mogą być też zapisy w gwarancji, które nie pozwalają jednoznacznie określić praw i obowiązków obu stron. Z tymi opiniami spotkamy się rzadziej, ale temat pojawia się na niejednym forum.
  • kwestie ekologiczne – w powszechnym przekonaniu panele słoneczne są najbardziej wydajnym i ekologicznym źródłem energii. Chociaż kilka lat temu trwała zaciekła debata na temat wyższości energii atomowej nad solarami, to ostatecznie przeciętny użytkownik uważa je za przyjazne dla środowiska. Nie będziemy tu przywoływać całej debaty. Jako zalety z ekologicznego punktu widzenia wymienia się zmniejszenie emisji i ogólnego zanieczyszczenia powietrza. W Polsce jedną z głównych motywacji zakładania paneli razem z pompami ciepła jest likwidacja smogu. Bardziej profesjonalni ekolodzy zdają sobie jednak sprawę z wad takich jak – konieczność używania rzadkich pierwiastków, szkodliwość niektórych składników paneli czy trudności z recyklingiem.

Czy opłaca się zakładać fotowoltaikę?

Opinie na temat fotowoltaiki są potrzebne głównie po to, żeby zdecydować o jej założeniu i doborze optymalnego zestawu urządzeń. W takim razie czy opłaca się zakładać fotowoltaikę?

Raczej tak. Trzeba to jednak robić mądrze. Opinie na forum mogą pomóc ominąć powszechnie popełniane błędy, takie jak przewymiarowanie, montowanie bez doświadczenia, zatrudnianie oszustów czy niewłaściwy dobór rodzaju paneli.

Na przykład wiele opinii i profesjonalnych wypowiedzi zachęca do zakładania paneli na dachu, ale nie wszystkie konstrukcje działają najlepiej w tych warunkach. Jeżeli chcemy zainwestować w bardzo wydajne panele dwustronne, to o wiele lepiej umieścić je na stelażu. Zaletą tego typu baterii słonecznych jest produkcja dodatkowej energii z odbitych promieni słonecznych. Są to więc idealne panele do ustawienia na gruncie, chyba, że mamy możliwość ustawienia paneli na dachu płaskim np. na bloku.

Wymiana osobistych doświadczeń jest też dobrym sposobem na ominięcie treści reklamowych danego producenta. Jeżeli znajdziemy się na stronie Panasonic czy LG Solar, to dowiemy się, że są to producenci najlepszych paneli na świecie. Chociaż dużym firmom z renomą daleko do oszustów, a ich produkty są powszechnie uważane za wiarygodne, to warto posłuchać co mają do powiedzenia użytkownicy konkretnej marki i modelu.

Szczególnie ważne są opinie tych, którzy używali paneli przez jakiś czas w konkretnych warunkach. Na przykład rok użytkowania fotowoltaiki z pompami ciepła w małym domu jednorodzinnym daje jakieś pojęcie jak taka instalacja rzeczywiście się sprawdza. Im więcej wiemy na temat technologii, której chcemy użyć, tym większa szansa, że wybierzemy najlepszą opcję.

ikona podziel się Przekaż dalej