Panele solarne a panele fotowoltaiczne

Bardzo częstym problemem jest niemożność odróżnienia modułów fotowoltaicznych od kolektorów słonecznych. Dla wielu osób obie instalacje wydają się być identyczne. Jednak różni ich nie tylko budowa, ale również główne przeznaczenie. Panele fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej, podczas gdy głównym zadaniem solarów jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Czasami również panele słoneczne wykorzystywane są do ogrzewania, a dokładniej uzupełniania pracy instalacji grzewczej w budynku jednorodzinnym. Zatem zakres działania kolektorów słonecznych jest ukierunkowany na własny użytek. Warto wspomnieć, iż kolektory fotowoltaiczne przeznaczone do produkcji energii elektrycznej pozwalają również na czerpanie z tego tytułu zysków.

Kolektory fotowoltaiczne i solary różnią się również między sobą budową. Najpopularniejszym budulcem ogniw słonecznych jest krzem. Same ogniwa są zabezpieczone szybą umieszczoną w ramie. Od spodniej strony baterii fotowoltaicznych znajduje się warstwa płyty oklejona folią poliestrową. Natomiast budowa solarów jest całkowicie inna. Najistotniejszym elementem budowy paneli słonecznych jest absorber, którego zadaniem jest pochłanianie promieni słonecznych. Ten element solarów przykryty jest szkłem solarnym wraz z obramowaniem. Pod warstwą absorbera znajdują się poszczególne warstwy: orurowania, welonu szklanego, a także izolacji dolnej i bocznej. Ostatnią warstwę tworzy aluminiowa obudowa, na której opiera się cały panel słoneczny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kolektorach słonecznych.

Głównym surowcem, z którego produkuje się absorber jest aluminium lub miedź. Warstwa ta odpowiedzialna jest za pochłanianie promieni słonecznych na poziomie ok. 90-95%. Chociaż zdarza się również, iż absorber zbudowany jest z chromu lub tlenków krzemu i tytanu. Na uwagę zasługuje także orurowanie, które także produkuje się głównie z aluminium. Układ rurek może mieć charakter harfowy lub meandrowy.

Panele słoneczne – rodzaje

Panele słoneczne dzielimy pod względem konstrukcyjnym na próżniowe oraz płaskie.

Rodzaje paneli słonecznych

Typ kolektora słonecznego

Charakterystyka

Kolektory słoneczne płaskie

Cechą charakterystyczną solarów płaskich jest absorber zbudowany z blachy, który jest zintegrowany z rurkami przepływowymi. W przypadku tego typu kolektorów absorbery posiadają na swoim wyposażeniu powłoki selektywne. Dzięki czemu są one bardziej wrażliwe na czynniki pogodowe, przez co straty energii cieplnej są dużo niższe.

Kolektory słoneczne próżniowe z bezpośrednim przepływem

Wyróżnikiem paneli słonecznych próżniowych są rury szklane, które mają budowę jednościenną lub dwuścienną.  Panele solarne z bezpośrednim przepływem wyróżniają się absorberem, który znajduje się wewnątrz rur. Właśnie w tym miejscu dochodzi do przepływu medium roboczego.

Kolektory słoneczne próżniowe z rurkami grzewczymi

Produkcja ciepłej wody użytkowej zachodzi w zamkniętym obwodzie. Dla przypomnienia energia cieplna jest przemieszczana z absorbera do medium grzewczego.

Płaskie panele słoneczne próżniowe

Jest to dość mało powszechne rozwiązanie, jednak wykorzystuje ono m.in. zasadę konwekcji. Dzięki temu straty energii cieplnej są o wiele niższe.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne

Planujesz montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu i zastanawiasz się, jakie będą najlepsze? Dobrze trafiłeś! Sprawdź koniecznie najczęściej kupowane panele fotowoltaiczne przez internautów.

Mając na uwadze cechy charakterystyczne poszczególnych kolektorów, warto dowiedzieć się, jaki typ instalacji będzie odpowiedni dla twojego gospodarstwa domowego. Jeżeli będzie ci zależeć jedynie na wspomaganiu ogrzewania ciepłej wody użytkowej porą letnią, to właściwym wyborem będą kolektory płaskie. Natomiast na całoroczne korzystanie z instalacji solarnej przygotowane są kolektory próżniowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o panelach fotowoltaicznych?

Kolektory słoneczne – ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny i opinie na temat kolektorów słonecznych oraz modułów fotowoltaicznych znanych producentów.

Panele solarne podczas montażu na dachu, a także panele fotowoltaiczne a panele słoneczne, ich ceny i opinie
Panele solarne – opinie, ceny, opłacalność, inwestycji, polecane instalacje
Kolektory słoneczne - przykładowe ceny

Nazwa produktu

Cena

Panele słoneczne próżniowe HCA-58/30

Ceny od 1899,00 zł – bardzo dobre opinie

Panele próżniowe do podgrzewania ciepłej wody użytkowej HP 30

Ceny od 2550,00 zł – bardzo dobre opinie

Zestaw ogniw słonecznych próżniowych PROECO MK-20 SUS bezciśnieniowy

1049,00 zł

Zestaw ogniw słonecznych WBER SOL ECO 2,0, solar płaski

720,00 zł

Zestaw ogniw słonecznych KS2100 TP Hewalex

1270,00 zł

Kolektor słoneczny do podgrzewania ciepłej wody użytkowej KS2400 TO Hewalex

1400,00 zł

Producent paneli fotowoltaicznych Bruk Bet Solar, Panel poli Bep 280 WP

579,00 zł

Producent paneli fotowoltaicznych Bruk Bet Solar, elektrownia domowa

15990,00 zł

Producent paneli fotowoltaicznych Bruk Bet Solar, baterie fotowoltaiczne 335W

1030,80 zł

Producent paneli fotowoltaicznych, solary prądotwórcze 280W Pv

762,00 zł

Baterie fotowoltaiczne 160W/12V monokrystaliczne

599,00 zł

Panele fotowoltaiczne Just Solar, Moc 280W

444,00 zł

Kolektory fotowoltaiczne Jinko Solar

459,00 zł

Solary prądotwórcze polikrystaliczne, Moc 5,13 kW, zestaw

23990,00 zł

Solary prądotwórcze monokrystaliczne, Moc 5,04 kW, zestaw

25490,00 zł

Baterie fotowoltaiczne system On-Grid 3,3 kWp

12639,00 zł

Baterie fotowoltaiczne – zastosowanie

W odróżnieniu od kolektorów słonecznych baterie fotowoltaiczne służą przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej na skalę jednego gospodarstwa domowego. Czasami jednak solary prądotwórcze wykorzystywane są również jako inwestycja. Przy większych elektrowniach domowych nadprodukcja energii elektrycznej sprzedawana jest bezpośrednio do dostawców. W przypadku modułów fotowoltaicznych głównym budulcem są kryształy krzemu. Pod tym względem wymieniamy kolektory fotowoltaiczne monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz cienkowarstwowe.

Podczas gdy kolektory słoneczne największą efektywność zyskują w okresie letnim, panele fotowoltaiczne najbardziej przydatne są w okresie grzewczym. Moc baterii fotowoltaicznych wraz ze wzrostem temperatury spada. Odpowiedzialne jest za to zjawisko drgań w sieci krystalicznej. Decydując się na kolektory fotowoltaiczne, możemy spodziewać się zwrotu finansowego po ok. 7-10 latach. Natomiast w przypadku kolektorów słonecznych, opłacalność ogrzewania ciepłej wody użytkowej zaczyna się już nawet po 5 latach. Słoneczne panele to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem paneli fotowoltaicznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii fotowoltaika