Piec indukcyjny i fotowoltaika - czy to dobre połączenie?
Łączenie różnych technik ogrzewania domu z fotowoltaiką jest coraz częściej stosowane jako alternatywa dla pieców na paliwa stałe. Dzięki temu mieszkańcy stają się bardziej niezależni energetycznie, a państwo może zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Jednym z urządzeń grzewczych, które można łączyć z panelami jest piec indukcyjny. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu i zobaczmy jak działa w porównaniu z innymi.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa piec indukcyjny?
Zanim połączymy piec indukcyjny z panelami fotowoltaicznymi dobrze jest zrozumieć zasadę jego działania. Jest to rodzaj grzewczego urządzenia elektrycznego. Zwykle ogrzewanie domu prądem nie jest zbyt opłacalne. jeżeli korzystamy z prądu z sieci, to energia elektryczna jest coraz droższa. Co prawda fotowoltaika zapewnia nam darmowy prąd, ale im więcej energii przeznaczymy na ogrzewanie, tym mniej zostanie do zasilania innych urządzeń. Trzeba albo ograniczyć zużycie prądu gdzie indziej, albo powiększyć moc instalacji, co generuje dodatkowe koszty.
Kocioł indukcyjny ogrzewa pomieszczenia, wykorzystując zasadę indukcji magnetycznej. Jest to zjawisko powszechnie stosowane w różnych urządzeniach, polega na wytwarzaniu zmiennego pola magnetycznego w uzwojeniu pierwotnym, przez które przepuszczany jest prąd (np. z fotowoltaiki). Pole magnetyczne generuje siłę elektryczną we wtórnym obwodzie zamkniętym, umożliwiając powstanie prądu indukcyjnego, który jest przekształcany w energię cieplną.
Technologia ta umożliwia maksymalne wykorzystanie wytwarzanej energii, czyli zapewnia wyższą efektywność energetyczną. Dlatego jeżeli zastanawiacie się jaki piec do fotowoltaiki będzie najlepszy, to indukcyjny wygrywa z tradycyjnym piecem elektrycznym.
Kocioł indykcyjny – cechy i opłacalność
Wady i zalety połączenia pieca indukcyjnego z panelami
Kocioł i ogniwa fotowoltaiczne to coraz częściej promowany sposób na ekologiczny system grzewczy. Jak w przypadku każdego rozwiązania, ma ono swoje wady i zalety. Najważniejsze plusy połączenia kotła indukcyjnego z fotowoltaiką to:
- źródło prądu znajduje się na miejscu i jest nisko kosztowe
- piec nie wytwarza spalin, można go umieścić w różnych pomieszczeniach
- jest wyjątkowo wydajny w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania domu prądem
- kocioł indukcyjny jest łatwy w montażu
- nadaje się do zasilania centralnego ogrzewania (może ogrzewać cały dom i duże powierzchnie np. sklepy, hale)
- nie generuje hałasu
- większość urządzeń można dostosować do wybranej taryfy
Piec indukcyjny z panelami fotowoltaicznymi to zestaw, który ma też swoje wady. Najważniejsze z nich to:
- wysoka cena pieca (ale niższa w porównaniu z pompą ciepła)
- wysokie koszty ogrzewania w budynku o słabej izolacji cieplnej
- im mniej prądu wytwarza fotowoltaika, tym więcej potrzebuje piec (to problem z każdym ogrzewaniem na prąd, połączonym z instalacją fotowoltaiczną w naszym klimacie; wynika z mniejszej dostępności światła słonecznego w okresie jesienno-zimowym).
Od czego zależy oszczędność pieca?
Czy piec indukcyjny jest oszczędny? W porównaniu do tradycyjnych pieców elektrycznych na pewno tak. Wiele cech pieców indukcyjnych zależy jednak od okoliczności w jakich się ich używa. Trudno powiedzieć o uniwersalnej opłacalności. To czy kocioł i ogniwa fotowoltaiczne sprawdzą się jako oszczędny sposób ogrzewania zależy od termoizolacji domu, rodzaju grzejników, ogrzewanej powierzchni, a także warunków pogodowych w danym regionie. Fotowoltaika może w całości lub częściowo pokryć najważniejszy aspekt kosztów ogrzewania – dostęp do energii elektrycznej. Mimo wszystko, żeby system grzewczy działał sprawnie trzeba go dostosować do warunków danego budynku i potrzeb jego mieszkańców. Na co zwrócić uwagę?
- Budynek – dobrze żeby posiadał termoizolację. W budynkach starego typu można przeprowadzić termomodernizację z pomocą rządowego dofinansowania. Niestety nie wszyscy się do niej kwalifikują. Warto obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Przy niskim zapotrzebowaniu na pewno opłaci się zamontować kocioł i ogniwa fotowoltaiczne.
- Rodzaj systemu grzewczego – opłaca się połączyć jakiekolwiek urządzenie centralne np. z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Do tego można dodać grzejniki olejowe, które dobrze się nagrzewają i oddają ciepło także po wyłączeniu. Każde ogrzewanie niskotemperaturowe jest mniej energochłonne.
- Moc instalacji fotowoltaicznej – jeżeli chcemy korzystać z własnego prądu do zasilania kotła indukcyjnego, to trzeba dobrze dobrać moc instalacji. Ile prądu zużywa piec indukcyjny? Do ogrzania domu ze średnią termoizolacją, do 120 m2 powierzchni, powinien wystarczyć piec o mocy 9-10kW. Trzeba wziąć pod uwagę jakie jest nasze zapotrzebowanie, ile zużywamy w ciągu dnia (zwykle jest to od 5 do 8 godzin), ile miesięcy w roku będziemy używać pieca. Wszystkie te czynniki złożą się na roczne zużycie prądu.
Piec indukcyjny czy pompa ciepła?
Piec indukcyjny z panelami fotowoltaicznymi to niewątpliwie jedno z lepszych rozwiązań energetycznych. Zwłaszcza jeżeli chcemy wykorzystać instalację fotowoltaiczną do ogrzewania domu prądem. Jednak opcja z pompami ciepła ma też swoje zalety. Należałoby zadać pytanie: co lepsze – piec indukcyjny czy pompa ciepła?
Porównanie zasad działania pieca i pompy ciepła
Porównując piece i pompy ciepła musimy pamiętać, że są to zupełnie różne grupy urządzeń. Istnieje kilka powszechnie używanych rodzajów pomp ciepła, z których najpopularniejsze są powietrzne, chociaż gruntowe też cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Pompy ciepła wykorzystują ciepło bezpośrednio ze źródeł odnawialnych. Gruntowa z ziemi (zwłaszcza głębinowa), powietrzna z powietrza. Ponieważ ich zasada działania opiera się na przenoszeniu temperatury za pomocą czynnika grzewczego, można ten proces odwrócić. W przeciwieństwie do pieca indukcyjnego, pompa ciepła może służyć jako klimatyzator. Jest to więc urządzenie przydatne przez cały rok i załatwiające co najmniej dwie ważne funkcje.
Prąd z instalacji fotowoltaicznej pompy ciepła pobierają jako dodatkowe źródło energii do zasilenia sprężarki i niewielkie ilości do zasilenia systemów monitorujących oraz optymalizujących.
Poważną różnicą jaka rzuca się w oczy, kiedy porównujemy pompy i piece, jest ich cena. Piec indukcyjny jest być może drogi, ale pompa powietrzna (najtańsza opcja) potrafi być dwa, trzy razy droższa. Za piec o mocy 10 kW zapłacimy około 8-9 tys. zł. Takie urządzenie jest właściwie gotowe do podłączenia. Pompa ciepła za ok. 20 tys. zł wymaga dodatkowo instalacji przez osoby z uprawnieniami f-gazowymi. O pompach głębinowych nawet nie warto mówić w tej kategorii. Koszt ich zakupu i montażu może dojść do 80-100 tys.
Jednak na dłuższą metę ten początkowy wydatek może się okazać opłacalny, bo pompa na pewno generuje niższe koszty ogrzewania i zużywa mniej prądu do wyprodukowania większej ilości ciepła. Prąd jest tutaj tylko energią wspomagającą. To przekłada się na wymaganą moc instalacji fotowoltaicznej, która nie musi być tak wysoka jak przy piecu indukcyjnym. Pompa ma wyższą cenę, ale zwraca się szybciej. Poza tym do pomp ciepła możemy dostać dopłatę. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fotowoltaice.
Pompa czy piec?
W przypadku obu technologii dużo zależy od tego czy kwalifikujemy się do programu dopłat, czy mamy lub zamierzamy założyć instalację o większej czy o mniejszej mocy, a także jaki budynek będziemy ogrzewać. Za użyciem pompy ciepła przemawia przede wszystkim możliwość wykorzystania jej do klimatyzacji budynku. Nieporównywalne są też koszty użytkowania. Z drugiej strony jest to urządzenie bardziej złożone, dlatego wymaga konserwacji co jakiś czas. Piec indukcyjny nie będzie wymagał serwisowania i wymiany części, może się najwyżej zepsuć. Oczywiście producenci dają na niego gwarancję. Długość gwarancji może się różnić w zależności od producenta i modelu, ale zwykle jest wystawiana na 10 lat.
Jeżeli chodzi o urządzenia w systemie grzewczym, to pompa zwykle lepiej współdziała z niskotemperaturowymi grzejnikami i ogrzewaniem wielkopowierzchniowym. Nie jest to wada ani zaleta, ale w dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne. Na pewno coraz większa popularność ogrzewania kotłami indukcyjnymi nie bierze się znikąd. To jedna z technologii, które mogą się okazać coraz powszechniejszym trendem w przyszłości. Szczególnie w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi.
Niezależnie od tego jaki system grzewczy wybierzemy zawsze lepiej jest mieć dobrze ocieplony budynek i mądrze zaplanowane zarządzanie energią. Dzięki temu każdy wybór będzie przyjazny dla środowiska i dla naszych portfeli.