Panele fotowoltaiczne – rodzaje i ceny

Panele słoneczne i ich rodzaje

Panele fotowoltaiczne są skonstruowane z krzemowych ognisk. Wśród najbardziej popularnych paneli wyróżnić można dwa rodzaje, które później szerzej omówimy:

 • monokrystaliczne
 • polikrystaliczne

Na rynku największym powodzeniem, głównie ze względu na cenę, jest stosowanie paneli polikrystalicznych (cena od 500 zł / jeden moduł). Z tego też względu, woltaiczne panele mono i polikrystaliczne stanowią aż 90 % oferty na rynku. Kolejnymi popularnymi panelami fotowoltaicznymi są wykonane z krzemu amorficznego. Te panele wykazują się mniejszą sprawnością, ale za to są nieco tańsze (cena od 300 zł / jeden moduł). Ich wydajność jest o 30 % niższa niż paneli mono i polikrystalicznych.

Fotoogniwa drugiej generacji to ogniwa cienkowarstwowe. Najczęściej są one wykonane z krzemu amorficznego oraz mikrokrystalicznego. Mimo, że są najczęściej szklane, to warstwy takich paneli są dość cienkie (w porównaniu do mono i polikrystalicznych ogniw). Oprócz nich, wyróżnia się też panele fotogalwaniczne i ogniwa fotowoltaiczne oparte nie na krzemie, a na mieszance półprzewodników. Może to być m.in.:

 • fosfor indu,
 • siarczek kadmu,
 • tellurek kadmu,
 • arsenek galu.

Do grupy cienkowarstwowych można zaliczyć ogniwa fotowoltaiczne CIGS. Są sprawniejsze od krzemowych amorficznych, ale cennik paneli fotowoltaicznych CIGS to już ok. 480 zł / jeden moduł. Warto wspomnieć, że kolektory fotowoltaiczne cienkowarstwowe są technologiami, które nie są przystosowane jednak do masowego stosowania. Nie są bowiem aż tak wydajne oraz służą krócej, niż panele solarne mono i polikrystaliczne. Właśnie dlatego ludzie stawiają raczej na tę drugą grupę paneli słonecznych. Warto zatem sprawdzić cennik paneli fotowoltaicznych oraz ich montażu jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Baterie fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne

Jak można wywnioskować, najbardziej popularne są aktualnie grubowarstwowe ogniska krzemowe – monokrystaliczne i polikrystaliczne. Cennik paneli fotowoltaicznych zależeć będzie od rozmiaru i rodzaju, a także jakości komponentów. Jednak, cena za jeden czy drugi zestaw komponentów jest na tyle dobra, że ludziom opłaca się budować z nich instalacje. Poza tym, solary fotowoltaiczne mono i polikrystaliczne posiadają dobrą wydajność energetyczną, przez co ludzie stawiają właśnie na nie. Moduły monokrystaliczne są bardziej wydajne, dlatego też dominują na rynku. Mało tego, producenci cały czas wprowadzają nowe modyfikacje, by woltaiczne moduły osiągały coraz to lepszą sprawność i dłuższą wydajność, a także by miały lepsze właściwości użytkowe. Przedstawimy teraz, jak wydajne są panele fotogalwaniczne mono oraz polikrystaliczne. Warto wiedzieć, czym te baterie fotowoltaiczne różnią się od siebie, by dokonać właściwego wyboru przy zakupie.

Moduły monokrystaliczne – ich wydajność to ok. 19-20 %. Na rynku można znaleźć panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, które przekraczają moc znamionową 350 Wp. Dzięki tym panelom, zbudować można wydajną instalację, jednocześnie o mniejszej powierzchni od instalacji z ogniw polikrystalicznych. Monokrystaliczne panele mogą być granatowe, ciemnoniebieskie lub czarne, a w kształcie są romboidalne. To bardzo wydajne panele, jednak są też droższe niż polikrystaliczne. Również z tego względu, że produkcja tych kolektorów jest droższa.

Panele fotowoltaiczne i obliczane koszty, a także panele słoneczne i ich zalety
Jak wybrać panele fotowoltaiczne, czyli panele słoneczne i porady zakupowe

Moduły polikrystaliczne – są mniej wydajne od monokrystalicznych. Jednak, naprawdę warto jest rozważyć ich montaż zwłaszcza w miejscu, gdzie powierzchnia nie jest ograniczona. Ich wydajność to ok. 15-16 %, a moc znamionowa nie przekracza 300 Wp. Panele fotowoltaiczne posiadają niebieską barwę i są kwadratowe.

Jak wybrać panele słoneczne? Wyjaśniamy

Parametry paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę?

Wybierając panele fotowoltaiczne należy pamiętać, że ważny jest nie tylko ich rodzaj. Powinieneś skupić się głównie na parametrach technicznych paneli takich, jak moc oraz wydajność. Moc paneli słonecznych wyrażana jest jako watt peak, czyli wat mocy szczytowej (Wp). Jest to moc, którą może osiągnąć dane ogniwo w warunkach badawczych.

Sprawność, bo tak też mówi się o wydajności paneli, zależeć będzie od rodzaju, ale też zastosowań rozwiązań konstrukcyjnych w panelach. Wraz z wiekiem, a więc okresem eksploatacji, wydajność modułów będzie spadać. Największym więc chyba wyzwaniem dla wszystkich producentów paneli solarnych jest przedłużanie ich sprawności.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Kupujemy panele słoneczne, krok po kroku

Początkującym w temacie ciężko będzie odróżnić lepsze i gorsze panele solarne. Nie da się tego zrobić „na oko”, jednak porównanie parametrów powinno wiele wyjaśnić. Podczas wyboru paneli fotowoltaicznych, nie zapomnij o sprawdzeniu:

 • Mocy szczytowej – określana jako Wp. W naszych polskich warunkach, średnia moc na cały rok powinna wynosić przynajmniej 10 % mocy szczytowej.
 • Tolerancji mocy – czyli jak duża różnica może być między nominalną mocą szczytową, a rzeczywistą mocą. Pamiętaj, że materiały paneli nigdy nie są jednorodne i czasami może się zdarzyć, że od założonych właściwości wystąpią małe odchylenia zakresu mocy.
 • Temperaturowego współczynnika mocy – kiedy wzrasta temperatura paneli, maleje ich moc. O procentowym spadku przy wzroście temperatury będzie informował współczynnik temperaturowy mocy albo kelwin (K).
 • Współczynnika wypełnienia FF – to inaczej opis jakości ogniwa. Jeżeli wartość będzie bliższa 100 %, to kształt prądowo-napięciowej charakterystyki panelu będzie zbliżony do prostokąta. A więc, do kształtu idealnego.
 • Napięcia w punkcie mocy maksymalnej – należy pamiętać, że im większa będzie różnica między napięciem systemu paneli a tą wartością, tym większy będzie spadek mocy i straty energetyczne.
 • Sprawności – wyraża się ją w procentach. Jest to stosunek maksymalnej mocy elektrycznej do mocy promieniowania światła słonecznego, które pada na panele fotowoltaiczne.
 • Prądu zwarcia – to największy możliwy prąd, który jest generowany przez światło wpadające do paneli w momencie, gdy zwarte są jego styki. Wartość parametru podaje się w amperach (A). Im więcej amperów, tym lepiej!
 • Napięcia obwodu otwartego – jest to tzw. napięcie jałowe, czyli największa możliwa różnica potencjałów na stykach paneli. Jest ono mierzone w woltach (V). To napięcie nie może przekraczać maksymalnego napięcia wyjściowego regulatora ładowania akumulatorów.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii fotowoltaika