Fotowoltaika i jej popularność

Jaki zestaw fotowoltaiczny? Najlepsze ogniwa fotowoltaiczne

Każdy zestaw fotowoltaiczny składa się z określonych elementów. Jego kluczową część stanowią zbudowane z ogniw panele fotowoltaiczne, które pozwalają na to, by promienie słoneczne tworzyć mogły energię. Panele dla domu występują w dwóch wersjach:

  • monokrystalicznej (do której stworzenia wykorzystano monokrystaliczny kryształ krzemu)
  • polikrystalicznej (również wykonane z krzemu, jednak nieco mniej wydajne od pierwszych)

Nierzadko owe panele coraz częściej są zastępowane przez znacznie bardziej cenione krzemowe ogniwa fotowoltaiczne cienkowarstwowe drugiej generacji. Ich wydajność jest bowiem znacznie wyższa. Ogniwo stanowi tutaj element półprzewodnikowy. Padające na nie promienie słoneczne sprawiają, że wytwarzana zostaje siła elektromotoryczna. W rezultacie owe ogniwa fotowoltaiczne decydują o tym, że powstaje prąd elektryczny.

Inwerter (czyli innymi słowy falownik) ma zaś za zadanie zmienić prąd stały, który produkuje instalacja fotowoltaiczna, na prąd zmienny, który wykorzystuje się z powodzeniem w domowych sieciach. Niekiedy stosuje się także optymalizatory, ale nie są one koniecznymi elementami układu. Można używać ogniw fotowoltaicznych bez optymalizatorów. Szukasz polecanych instalatorów? Wypełnij ten krótki formularz i sprawdź najlepsze oferty z okolicy!

Instalacja fotowoltaiczna z podłączeniem do sieci czy bez niego?

Warto wyjaśnić, że w przypadku zastosowania instalacji fotowoltaicznej istnieje możliwość jej przyłączenia do pracującej sieci elektroenergetycznej (którą inwestorzy często wykorzystują). To jednak nie jedyna opcja. Aktualnie można bowiem cieszyć się zaletami fotowoltaiki bez podłączania instalacji do sieci, w tym przypadku należy jednak zastosować szereg elementów dodatkowych. Są nimi:

  • Inwertery off-grid
  • Akumulatory
  • Regulatory

Rzadko kto pozwala sobie na wygenerowanie tak wysokich kosztów, ponadto w sezonie jesienno-zimowym rozwiązanie nie jest w stanie zapewnić idealnej ciągłości dostarczania energii elektrycznej dla domu. Zdecydowanie częściej zatem Polacy wykorzystują pierwszą opcję, a instalacja fotowoltaiczna podłączona zostaje do sieci.

Baterie fotowoltaiczne i ich wersje

Baterie fotowoltaiczne zakupić można w wersjach o różnej mocy. Ich wiodącymi producentami są aktualnie takie marki, jak chociażby:

  • Selfa PV
  • Bruk-Bet Solar
  • Solar-Energy
  • Soleko Polska
  • Hewalex
  • Immergas
  • Solsum

Udziela się na zakup baterii fotowoltaicznych wielu lat gwarancji (nawet do 30 lat liniowej gwarancji sprawności). Wykazują one wysoką odporność na czynniki środowiskowe, będąc rozwiązaniem idealnym dla domu nowoczesnego, takiego, którego mieszkańcy pragną czerpać energię z alternatywnych źródeł, długofalowo generując na tym spore oszczędności.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne

Planujesz montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu i zastanawiasz się, jakie będą najlepsze? Dobrze trafiłeś! Sprawdź koniecznie najczęściej kupowane panele fotowoltaiczne przez internautów.

Fotowoltaika – cena zestawu - jaki koszt?

Jak już wspomnieliśmy, zakup kompletnego systemu wiąże się z relatywnie sporym kosztem, jednak z biegiem czasu inwestycja się zwraca. Ile konkretnie wynosi średnia cena zestawu dla domu?

Za ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne trzeba zwykle zapłacić 500-2000 złotych/szt. Ogniwa polikrystaliczne to koszt rzędu 500-1800 złotych/szt. Wspomnieć warto również o mało popularnych w naszym kraju ogniwach amorficznych. Ceny zestawu w ich przypadku są relatywnie niskie, za sztukę zapłacić trzeba średnio 100 złotych. Niestety ich moc nie jest raczej zbyt satysfakcjonująca.

Cena montażu instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona głównie od tego, w jakim miejscu nastąpi podłączenie ogniw fotowoltaicznych (najczęściej montuje się je na dachach, rzadziej znajdują swoje miejsce bezpośrednio na ziemi).

Jak kupić panele fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. To wciąż młody rynek, na którym jest kilku graczy o ugruntowanej pozycji oraz wiele młodych firm, które kosztem niższej marży chcą wybić się przed konkurencję. W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł  opłaca się każdemu.

Dobrym sposobem na porównanie ofert z bardzo wielu źródeł jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. W Twoim imieniu roześlemy zapytanie do firm z całej Polski zajmujących się fotowoltaiką, a Ty otrzymasz do porównania oferty z wielu źródeł. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję zakupową wiedząc, że nie przepłacasz, a system opinii u naszych partnerów pozwoli Ci odsiać oferty nierzetelnych firm. Usługa jest darmowa, wystarczy że wypełnisz krótki formularz w tym miejscu.

Panele fotowoltaiczne podczas montażu oraz zestaw fotowoltaiczny i cena za ogniwa fotowoltaiczne
Jaki zestaw fotowoltaiczny warto kupić oraz jaka jest cena zestawu

Ogniwa fotowoltaiczne dla wymagających - opinie

Kompletne zestawy fotowoltaiczne a ich parametry techniczne

W przypadku chęci zakupu zestawu fotowoltaicznego należy zapoznać się z parametrami technicznymi każdego z nich, dobierając ten najbardziej optymalny w przypadku konkretnego gospodarstwa domowego.

Gdy chodzi o kompletne zestawy, liczy się przede wszystkim moc znamionowa, która w rezultacie decyduje o tym, ile prądu uda się dzięki instalacji wytworzyć. Znaczenie ma również to, jaką tolerancję mocy poda producent w przypadku modułów wytwarzanych w jednej serii.

Warto zwrócić uwagę także na temperaturowy współczynnik mocy. Wszak pamiętać należy, że podczas testów modułów obowiązują konkretne warunki (w tym temperaturowe). Należy zatem wiedzieć, na jaką skalę obniżona zostanie moc, gdy owe okoliczności się zmienią. Redukcja sprawności to również istotny parametr. Kupujący zwrócić muszą także uwagę na punkt maksymalnej mocy oraz roczny spadek mocy.

Kiedy jednak dobierze się odpowiednio wszelkie parametry techniczne, można cieszyć się z perfekcyjnej pracy całego układu generującego prąd elektryczny dla domu. Opinie tych, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie, są w przeważającej większości przypadków bardzo pozytywne. Przyznają oni, że warto wykorzystywać innowacyjne opcje na miarę XXI wieku. Niekiedy jednak w opiniach pojawia się stwierdzenie, że system ten mógłby być nieco tańszy.

Panele solarne wykorzystujące energię słoneczną

Pamiętajmy o tym, że panele solarne nie służą wyłącznie temu, by wygenerować domownikom oszczędności w zakresie rachunków za energię elektryczną. Stanowią one sposób na to, by skutecznie zmniejszać zanieczyszczenia środowiska, z których skutkami już boryka się współczesny świat.

Nic więc dziwnego, że na zakup paneli solarnych decyduje się dziś coraz więcej świadomych użytkowników, można również otrzymać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne do domu.

O proponowanych obecnie dotacjach przeczytać możemy na stronach rządowych. W grę wchodzi również niskooprocentowany kredyt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii fotowoltaika