Ciepła woda podgrzewana solarami na dachu

Różne rodzaje kolektorów słonecznych

W użyciu są zwykle kolektory płaskie albo próżniowe. Pierwszy typ składa się z izolowanej termicznie płaskiej skrzynki, w której znajdują się rurki miedziane z przepływającym przez nie czynnikiem absorbującym ciepło. Dla ochrony urządzenia przed wpływami zewnętrznymi skrzynka posiada pokrywę szklaną. Optymalne ustawienie względem słońca umożliwia maksymalne pochłanianie energii słonecznej.

Bardziej zaawansowane technicznie są kolektory próżniowe. Te składają się z licznych rurek szklanych o podwójnych ściankach. Podczas gdy wewnątrz rur przepływa absorber, na zewnątrz znajduje się próżnia. Czynnik absorbujący pochłania promieniowanie słoneczne, podgrzewa się i oddaje dalej energię cieplną do instalacji grzewczej. Próżnia redukuje straty ciepła i zapewnia przez to większą sprawność kolektora.

Istnieją też kolektory skupiające, których cena i koszt montażu są wyższe od poprzednich, a które pozwalają na dostosowanie ich położenia do kąta padania promieni słonecznych. Poza pytaniem, ile kosztują solary na wodę, ważne są też inne czynniki, jak dach i jego konstrukcja, nasłonecznienie i obiekty zacieniające. Dach powinien zapewniać grzanie wody przynajmniej przez sześć godzin dziennie.

Montaż i ustawienie solarów

Dobór kolektorów słonecznych przeprowadza się zawsze indywidualnie. Wielkość ich powierzchni zależy między innymi od stanowiska, nachylenia dachu i jego ustawienia względem słońca oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę w domu. Dla celów orientacyjnych można przyjąć ok. 1,5 m2 powierzchni kolektora na jedną osobę korzystającą z ciepłej wody. Ponieważ kolektory próżniowe mogą z tej samej powierzchni uzyskać więcej ciepła, można to uwzględnić w szacunkach. 

Solary umieszcza się w taki sposób, aby były skierowane na południe, co zapewnia maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Przeważnie są montowane na dachu, ponieważ nie zajmują przez to dodatkowej powierzchni i są lepiej nasłonecznione. Kolektory mogą być jednak ustawione również na ścianie budynku albo na gruncie.

Istotne znaczenie dla wydajności solarów ma ich kąt nachylenia względem słońca. Zwykle kąt ustawienia wynosi 34-70 stopni. Do całorocznego podgrzewania wody instalację solarną ustawia się pod kątem 55-60 stopni. Kolektory ciepłej wody zorientowane na wschód lub zachód wykazują straty na poziomie 10-20% w zależności od ich nachylenia. W razie potrzeby, jeśli ustawienie w kierunku południowym nie jest możliwe, można zrekompensować tę różnicę większą powierzchnią kolektora.

Ile kosztują solary na wodę?

Sam solar do ogrzewania wody nie wystarczy

Jeśli w domu jednorodzinnym kolektory słoneczne będą tylko podgrzewać wodę użytkową, wystarczy powierzchnia 1,5 m2 (do 2 m2) w przeliczeniu na jedną osobę. Poza kolektorami słonecznymi cała instalacja wymaga zakupu i montażu:

  • zasobnik ciepłej wody użytkowej (w przypadku zapowietrzenia, dobrze jest wiedzieć, jak odpowietrzyć bojler,
  • regulator solarny,
  • zestaw przyłączeniowy,
  • akcesoria do solarów.
Koszty i ceny montażu solarów na wodę, czyli ile dokładnie kosztują solary na wodę oraz koszt ich montażu
Solary na wodę na dachu, czyli ile kosztują solary na wodę, ceny i koszty

Cała inwestycja w solary na wodę kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Roczne zapotrzebowanie w energię cieplną do podgrzewania wody użytkowej jest zwykle zaspokojone w 70%, co pozwala na zwrot kosztów z biegiem czasu. Poza aspektem finansowym znaczenie posiada również ekologiczność rozwiązania. Wykorzystanie energii słonecznej odbywa się bez szkody dla środowiska.

Przykładowe ceny zestawów solarnych

Jeden kolektor o powierzchni ok. 2,5 m2 kosztuje ok. 2500 zł. Dla rodziny czteroosobowej potrzebne będą trzy takie kolektory. Zestaw solarny HEWALEX przeznaczony do przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 2-4 osób – dwa kolektory płaskie o powierzchni 3,6 m2 oraz podgrzewacz wody o pojemności 200 l – cena ok. 4700 zł.

Do ceny zestawu należy doliczyć cenę montażu. Koszt montażu solarów na wodę zależy od rozmiaru i rodzaju instalacji, typu dachu i rodzaju pokrycia oraz stopnia trudności połączenia z istniejącą instalacją grzewczą. Cena montażu wynosi ok. 1500 – 3000 zł. Możliwa jest instalacja solarów na wodę obok paneli fotowoltaicznych. Tego typu instalacje wymagają podstawowej wiedzy, czym gasić urządzenia elektryczne i wyposażenia w odpowiedni sprzęt. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru solarów do basenu.

Kolektory słoneczne to nie panele fotowoltaiczne

Zarówno solar, jak i panel fotowoltaiczny opierają swoje działanie na wykorzystaniu energii słonecznej. Zestawione w moduły ogniwa fotowoltaiczne z warstwą krzemu krystalicznego przemieniają promienie słoneczne w energię elektryczną. Oznacza to, że pozyskana energia elektryczna może zasilać oświetlenie i ogrzewanie domu, a także służyć do podgrzewania wody. Nadmiar wytworzonej energii jest przekazywany do sieci. Jak rozliczać się z zakładem energetycznym i jak odczytywać licznik dwukierunkowy, informują odpowiednie przepisy prosumenckie.

Solar umożliwiający grzanie wody energią słoneczną posiada absorber do pochłaniania promieniowania i zamiany w ciepło. Ogrzany płyn w wężownicy zasobnika zapewnia ciepłą wodę w domowej instalacji. Warto dowiedzieć się, ile wynosi dofinansowanie kolektorów słonecznych oraz jak odliczyć fotowoltaikę od podatku, ponieważ koszt instalacji jest dosyć wysoki.

ikona podziel się Przekaż dalej