10 elektronarzędzi i maszyn, które musisz mieć w swoim warsztacie
Nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu z powodzeniem bez odpowiednich narzędzi. Jak wyposażyć swój warsztat? Sprawdź, jakie elektronarzędzia przydadzą się na co dzień i skompletuj wyposażenie swojego zakładu.
Tak jak trudno myśleć o warsztatach samochodowych bez podnośnika oraz zestawu kluczy, tak odpowiednie elektronarzędzia warsztatowe to niezbędnik każdego stolarza. Wiertarki stołowe, szlifierki stołowe, frezarki stolarskie - to tylko część sprzętów potrzebnych do podstawowych prac stolarskich. Co jeszcze warto mieć pod ręką? Poznaj 10 elektronarzędzi i maszyn, które musisz mieć w swoim warsztacie
Wiertarki stołowe, czyli przydatne narzędzia wielofunkcyjne
Elektronarzędzia akumulatorowe to oczywiście niezwykle przydatne i praktyczne urządzenia, dzięki którym podczas prac można mieć więcej swobody, a także nie przejmować się dostępem do gniazdka elektrycznego. W warsztacie stolarskim przede wszystkim liczy się jednak precyzja, dlatego poza wygodnymi narzędziami na akumulator, warto mieć także urządzenia dla profesjonalistów, jak właśnie wiertarki stołowe. Stabilny stół roboczy zapewnia dokładność, jaką trudno osiągnąć bez odpowiedniego uchwytu oraz systemu regulacji. Poza możliwością dokładnego ustawienia wiertarki, istotna jest także kontrola momentu obrotowego, aby dopasować intensywność pracy urządzenia do materiału poddawanego obróbce. W pracy stolarza niezwykle przydatny jest również wskaźnik głębokości wiercenia z ustawianym ogranicznikiem ruchu.
Szlifierki stołowe do produkcji i konserwacji
Odpowiednie wygładzenie powierzchni to jeden z wymogów udanego stolarskiego projektu. Do większości tego typu zadań wystarczające będą standardowe elektronarzędzia, jak szlifierka kątowa. Jednak znów odsuwamy na bok zestaw elektronarzędzi akumulatorowych i do ciężkich prac proponujemy szlifierkę stołową, zazwyczaj w wydaniu dwutarczowym z kamieniami o różnej ziarnistości. Szlifierka bywa niezwykle przydatna zarówno na etapie produkcji mebli, jak i przy wszelkiego rodzaju pracach konserwatorskich, kiedy nierzadko jednym z etapów jest usunięcie starej warstwy lakieru. Wykorzystywane w tym celu elektronarzędzia bywają ciężkie i niepraktyczne, natomiast szlifierka stołowa wymaga jedynie przyłożenia przedmiotu pod odpowiednim kątem.
Frezarki stolarskie
Przy obróbce zarówno miękkiego, jak i twardego drewna niezastąpiona będzie frezarka stolarska. Każdy stolarz może sięgnąć po różnego profesjonalne elektronarzędzia tego typu, od frezarek ręcznych, przez modele stołowe po górnowrzecionowe. Jednak najwięcej możliwości a zarazem najwyższy poziom profesjonalizmu można osiągnąć dzięki solidnej frezarce stolarskiej. Mocny, żeliwny stół gwarantuje stabilność, a regulacja nachylenia i wysokości wrzeciona umożliwia szerokie zastosowanie frezarek.
Wiertarko-wkrętarki, czyli elektronarzędzia nie tylko dla fachowców
Dziś bez solidnej wiertarko-wkrętarki trudno wyobrazić sobie nie tylko profesjonalny warsztat, ale nawet przydomowy garaż. Tanie elektronarzędzia tego typu są powszechnie dostępne, jednak dziś chcemy skupić się na sprzęcie dla zawodowców. Wybór elektronarzędzi z górnej półki jest równie okazały, dzięki czemu można dokładnie dopasować sprzęt do najczęstszych zadań czy innych prac stolarskich. Wygodnym rozwiązaniem w kwestii wiertarko-wkrętarek może być kompleksowy zestaw, który będzie obejmował nie tylko urządzenie, ale także dwa akumulatory oraz wygodny w transporcie kufer.
Przecinarki taśmowe
Podczas wszelkiego rodzaju prac remontowo-budowlanych precyzyjne przycięcie materiału to podstawa. Dlatego do cięcia nie warto zdawać się na zwykły nożyk czy wręcz kolano fachowca. Niezastąpiona w tej materii będzie odpowiednia przecinarka. Taśmowy model sprawdzi się przy wszelkiego rodzaju pracach rzemieślniczych, a dzięki stabilnej konstrukcji każde cięcie będzie precyzyjne, co zaowocuje nie tylko dobrze wykonaną pracą, ale również minimalnym zużyciem materiałów.
Gwinciarki
Przechodzimy do coraz bardziej specjalistycznych zadań, a konkretnie do gwintów. Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek meble bez odpowiedniego gwintowania. Zapewnia ono wytrzymałość łączeń i w efekcie dłuższą żywotność produktów. Dlatego też gwinciarka także powinna stanowić ważny element wyposażenia warsztatu stolarskiego.
Pistolety do kleju na gorąco
Skoro już przy łączeniach jesteśmy, kolejnymi elektronarzędziami, które warto mieć w zakładzie są pistolety do kleju na gorąco. Dobrej jakości urządzenie potrafi trwale związać różnego rodzaju materiały z metalu czy drewna. Pistolet jest w stanie niekiedy stworzyć równie trwałe połączenie co śruba.
Opalarki elektryczne
W wielu pracach stolarskich opalarka elektryczna znacząco ułatwia działanie. Tego rodzaju elektronarzędzi raczej nie znajdziemy w prywatnych domach, ale już w zakładzie stolarskim opalarka bywa bezcenna, zwłaszcza gdy trzeba np. usunąć starą warstwę farby. Doceni to zwłaszcza fachowiec, który często podejmuje się prac renowacyjnych.
Ostrzałki do wierteł
Ciągłe kupowanie wierteł może wiązać się ze sporym firmowym wydatkiem. Można go jednak uniknąć, jeśli wyposażmy warsztat w ostrzałki do wierteł. Sprzęt nie wymaga fachowej wiedzy, natomiast może znacząco wydłużyć żywotność wierteł majsterkowiczów.
Radia budowlane
Na koniec coś lżejszego niż fachowe klucze udarowe. Radio budowlane może stworzyć w warsztacie przyjazną atmosferę, sprawić, że czas podczas pracy będzie upływał szybciej i przyjemniej. Warto o tym pamiętać, ale zamiast głośnika Bluetooth, który przestanie działać po pierwszym kontakcie z kurzem, warto postawić na pancerne radia budowlane.
Z takim sprzętem bez trudu sprostasz zadaniom w branży i zapewnisz klientom kompleksowe usługi oraz produkty. Skompletuj swoje elektronarzędzia i rozwijaj swój stolarski biznes.