Kwiaty domowe o szczególnie dekoracyjnych liściach

Płaskla łosioroga (Platycerium bifurcatum) – egzotyczna paproć niczym poroże łosia

Wiele zielonych rosoch łosia wyrastających z doniczki to najkrótszy opis płaskli łosiorogiej z rodziny paprotkowatych. Ale Platycerium nie pochodzi z Północy, gdzie jest ojczyzna łosi, ale z tropikalnych lasów deszczowych Azji i Australii. Ta niezwykła paproć zalicza się do epifitów, czyli roślin, które wykorzystują inne gatunki jako podpory, samodzielnie pobierając pokarm. Taki tryb życia zapewnia paproci bardziej korzystne warunki świetlne niż walka o przetrwanie na dnie lasu.

Szarozielone liście mają długość 40-90 cm, filcowy nalot chroni je przed wysychaniem. Liście paproci rosną na wszystkie strony i z wiekiem rozgałęziają się, przypominając poroże łosia-łopatacza. Do podstawowych wymagań tej paproci należy: wysoka wilgotność powietrza, stanowisko w miejscu zacienionym, optymalna temperatura powyżej 20°C i nie powinna spadać poniżej 16°C nawet zimą oraz substrat, który powinien być mieszanką grubej ziemi liściastej, torfu i kawałków kory.

Begonia plamista (Begonia maculata) – begonia z pstrągowymi liśćmi

Ciepłolubna begonia plamiasta pochodzi z lasów Brazylii. Szczególną cechą tej egzotycznej rośliny ozdobnej są srebrzystobiałe plamki na zielonych liściach. W zależności od oświetlenia połyskują one metalicznie, co tłumaczy skojarzenie z łuskami pstrąga. Begonie jako rośliny doniczkowe nadają się do ogrzewanych pomieszczeń i ciepłych ogrodów zimowych.

Kwiat begonia w doniczne, a także inne piękne i ciekawe kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku
Jakie są najciekawsze i najpiękniejsze kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku

Roślina rośnie krzaczasto i osiąga w mieszkaniu wysokość do jednego metra. Duże, gładkie i połyskujące liście są niesymetryczne, sercowatolancetowate stanowią ozdobę przez cały rok. Begonia dzięki swoim dużym liściom wytwarza świeży tlen, a zarazem filtruje powietrze, oczyszczając je. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia.

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) – sukulent jak sznur pereł

Ojczyzną tej uroczej, nieco osobliwie wyglądającej rośliny sukulentowej jest Afryka Południowo-Zachodnia. Rośnie tam w cieniu skał i krzewów, chroniących ją przed mocnym słońcem. Należy do bardzo licznej rodziny astrowatych, która skupia również niektóre sukulenty. Starzec Rowleya jest płożącą albo zwisającą rośliną o filigranowych pędach z listkami w formie ziaren grochu. Cienkie łodygi o metrowej czasem długości wyglądają niczym sznury zielonych pereł.

Kwiat starzec w doniczne, a także inne piękne i ciekawe kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku
Najciekawsze i najpiękniejsze kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku

Uprawa i pielęgnacja tej rośliny powinna uwzględniać płaski system korzeniowy tuż pod powierzchnią ziemi. Doniczka do mieszkania albo na balkon powinna być raczej płytka. Idealne jest miejsce przy południowozachodnim albo południowowschodnim oknie.

Wilczomlecz palczasty (Euphorbia tirucalli) – afrykańskie drzewo ołówkowe

W swoich naturalnych warunkach w południowej i wschodniej Afryce ten wilczomlecz rośnie jako drzewo i osiąga wysokość do 10 m. Jako kwiaty balkonowe i pokojowe przedstawiciele tego gatunku dorastają nie więcej niż 40-80 cm. Z soczystych pędów rośliny rozgałęziają się dekoracyjne, „ołówkowe” pędy. Wilczomlecz tworzy również małe, podłużne listki, które szybko opadają – jest to normalne zjawisko i nie należy się tym przejmować.

Kwiat wilczomlecz w doniczne, a także inne piękne i ciekawe kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku
Jakie są najciekawsze i najpiękniejsze kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku

Wilczomlecz palczasty lubi jasne stanowiska i znosi nawet bezpośrednie nasłonecznienie. Można je sadzić do ziemi do kaktusów. Jako sukulent, roślina ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Hawajska palma (Brighamia insignis) – sukulent udający palmę

Kwiaty doniczkowe dają możliwość uprawy bardziej wyszukanych gatunków niż kwiaty ogrodowe. Na przykład taka hawajska palma z gładkim pniem i pióropuszem liści na górze. W naturalnych warunkach rośnie endemicznie na Hawajach i należy – o dziwo – do rodziny dzwonkowatych. Można powiedzieć, że bliżej tej „palmie” do jasieńca i lobelii niż na przykład daktylowca.

Jest sukulentem łodygowym o wyprostowanym pniu dochodzącym do 1-5 m. Cienkie, niesukulentowe liście tworzą rozetę na szczycie pnia. Są odwrotnie jajowate, jasnozielone i mają 12-30 cm długości i 6-12 cm szerokości. Lubi słońce, może stać w ogrodzie albo na tarasie.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Dzbanecznik (Nepenthes L.) – egzotyczna roślina owadożerna

Dzbanecznik łowi i trawi owady; już ta właściwość dodaje roślinie nadzwyczajnej atrakcyjności. Ale posiada ona jeszcze inne szczególne właściwości. Na przykład wygląd. Roślina jest obwieszona licznymi, pięknymi w formie dzbankami. Są to specjalne liście, które wypełnione płynem trawiennym działają jak pułapki. W odróżnieniu od muchołówki czy rosiczki dzbaneczniki nie łowią swoich ofiar aktywnie, zamykając je w matni, ale są biernymi naczyniami, do których wpadają owady. Dzbanki mają specjalnie przygotowane śliskie obrzeże, które wabi owady. Ofiara zsuwa się do środka dzbanka i zostaje rozłożona na substancje wchłaniane przez roślinę.

Kwiat dzbanecznik w czasie kwitnienia, a także inne piękne i ciekawe kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku
Najciekawsze i najpiękniejsze kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku

Dzbanecznik wymaga wysokiej wilgotności powietrza, stałej wysokiej temperatury (20-30°C) i bardzo słonecznego miejsca w mieszkaniu. Inaczej nie wytworzy pułapek. Podłoże jest potrzebne specjalnie przygotowane dla tego rodzaju roślin. Można je kupić w specjalistycznych sklepach.

Kaktus zygzakowaty (Epiphyllum anguliger) – dwustronne brzeszczoty piły w doniczce

Ten kaktus nie ma kolców. Jego liście są zielone, płaskie i długie. Są z obu stron ząbkowane i przypominają ostrze piły. Wraz ze wzrostem „brzeszczoty” kaktusa zwieszają się łukowato na dół. Także duże kwiaty tego meksykańskiego kaktusa są piękne i pachnące. Kaktus zygzakowaty życzy sobie miejsca na parapecie jasnego, ale nie w pełnym słońcu. Aby pędy nie cierpiały od oparzeń, trzeba roślinę powoli przyzwyczajać do światła albo umieścić pod ochronnym dachem liści na przykład między kwiaty balkonowe. Kiedy jesienią temperatura zacznie spadać poniżej 10°C, kaktus musi wrócić do mieszkania.

Kwiaty na balkon i domowe o niezwykłych kwiatach

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) – rajski ptak w mieszkaniu

Niezwykle efektowna, duża przedstawicielka rodziny strelicjowatych. Występuje nad brzegami rzek w Afryce Południowej. Dorasta do dwóch metrów wysokości. Nawet bez pełnych niezwykłego uroku kwiatów, strelicja jest piękną rośliną ozdobną. Jej ogromne liście o długości 50-100 cm są niebieskozielone i skórzaste. Jedyne w swoim rodzaju kwiaty strelicji przypominają formą i barwami rajskiego ptaka z krainy fantazji.

Kwiat strelicja w czasie kwitnienia, a także inne piękne i ciekawe kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku
Jakie są najciekawsze i najpiękniejsze kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku

Dla strelicji trzeba wybrać stanowisko jasne do słonecznego. W miejscu zbyt ciemnym nie rozwinie kwiatów. Rośnie w normalnej temperaturze pokojowej, przy czym im cieplej, tym dłuższe wyrastają liście. Kiedy zaczną się tworzyć pąki kwiatowe, rośliny nie należy przestawiać, ponieważ mogą się nie otworzyć. Podłoże powinno być żyzne, gliniasto-piaszczyste, z dobrym drenażem.

Helikonia papuzia (Heliconia psittacorum) – atrakcyjna krewniaczka bananowca

Ozdobą tej oryginalnej rośliny doniczkowej są niezwykłe kwiaty. Charakterystyczna jest zarówno niecodzienna ich forma, jak i dobór mocnych barw. Nie bez powodu nosi epitet gatunkowy „papuzia”. Helikonia papuzia dorasta do 2-3 m w swoim środowisku, a w uprawie doniczkowej ponad metr. Liście przypominają formą liście bananowca. Kłosowe kwiatostany składają się pomarańczowych wydłużonych podkwiatków, które otaczają małe kwiaty właściwe.

Kwiat helikonia w czasie kwitnienia, a także inne piękne i ciekawe kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku
Najciekawsze i najpiękniejsze kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku

Podłoże dla heliokonii powinno być próchniczne, żyzne, luźne i przepuszczalne. Roślina nie znosi suszy ani zastoju wody. Przez cały rok temperatura powietrza powinna być rzędu 25°C i nie może spadać poniżej 15°C. Potrzebuje dużo światła.

Storczyki (Orchis L.) – fascynujące rośliny o niezwykłym bogactwie gatunków

Orchidee od dawna już przestały być symbolem egzotyki i luksusu, wyhodowano odmiany, które mogą rosnąć w zwykłych domowych warunkach. Niemniej jednak tych kwiatów nie może zabraknąć na liście najciekawszych i najbardziej niezwykłych. Ich długo utrzymujące się kwiaty w niezliczonej liczbie form i barwnych wariantów stanowią źródło nieustannego podziwu. Chociaż ich liście, rzeczywiście, są dosyć nudne.

Kwiaty storczyki w czasie kwitnienia, a także inne piękne i ciekawe kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku
Jakie są najciekawsze i najpiękniejsze kwiaty domowe, czyli polecane kwiaty donieczkowe do domu krok po kroku

Spośród bogactwa gatunków i odmian każdy, zarówno ekspert od storczyków, jak i ogrodnik-amator, znajdzie dla siebie ulubiony egzemplarz. Wszystkie storczyki rosną na stanowiskach jasnych ale nie nazbyt nasłonecznionych. Trzeba też zwracać uwagę, aby zimą ich liście nie dotykały zimnej szyby, a latem nie były wystawione na bezpośrednie promienie słońca. W zależności od gatunku, należy storczykom zapewnić też odpowiednią temperaturę powietrza. Wybór doniczki, substratu i sposobu podlewania stanowi ważny element pomyślnej uprawy tych niezwykłych kwiatów.

Szczególne kwiaty domowe to szczególna uprawa i pielęgnacja

Istnieje podstawowy powód, dla którego w wielu mieszkaniach można spotkać takie same kwiaty doniczkowe. Większość osób jest po prostu przekonana o ich braku wymagań i całkowitej odporności na niekorzystne czynniki. Stąd wzięła się moda na przykład na paprotki, sansewierie, zamiokulkasy.

Nie należy jednak wpadać w panikę; nie trzeba być wcale zawodowym ogrodnikiem, aby mieć w mieszkaniu oryginalne i niezwykłe rośliny. Kwiaty na balkon i do mieszkania wymagają tylko odrobinę uwagi i zainteresowania ich potrzebami. Wystarczy odpowiednie miejsce na balkonie i parapecie, właściwe podlewanie i nawożenie, a większość kwiatów sprawdzi się w każdym domu.

ikona podziel się Przekaż dalej