TOP 10 – polecane rośliny na skalniak, które warto posadzić w ogrodzie

1. Goryczka bezłodygowa

Jest to roślina, która naturalnie występuje w Alpach oraz Karpatach. Stanowi doskonałe byliny na skalniak, potrafiąc dorosnąć do ok. 10 centymetrów wysokości. Liście goryczki są ciemnozielone i tworzą niesamowite rozety. Z pąków w okresie kwitnienia (maj / czerwiec) rozwijają się okazałe kwiaty ciemnoniebieskiej barwy, które nakrapiane są dodatkowo zielonymi plamkami i cętkami. Goryczka bezłodygowa może być też biała, różowa, kobaltowa lub błękitna. Każda z nich posiada swój niesamowity urok.

Skalniaki ozdobione tą goryczką bezłodygową będą prezentować się naprawdę efektownie. Możesz je sadzić pojedynczo albo w grupach, umieszczając pomiędzy kamieniami. Poleca się też sadzenie goryczki bezłodygowej na murkach skalnych czy niskich rabatach składających się z bylin. Goryczka znakomicie skomponuje się np. z rojnikami, które też świetnie nadadzą się do posadzenia na skalniak ogrodowy.

2. Miłek letni

Jest to roślina jednoroczna, pochodząca z rośliny jaskrowatych. Rośnie w całej Polsce, głównie na polach uprawnych oraz na ugorach. Kwitnienie miłka letniego przypada na maj / czerwiec. Kwiatki wyrastają wówczas na końcu łodygi i są barwy pomarańczowej. Roślina znakomicie rośnie w słońcu, jednak jej stanowisko powinno zostać możliwie osłonięte od wiatru. Najlepsza gleba dla miłka będzie próchniczna oraz wilgotna.

Miłek letni o czerwonych kwiatach z czarną plamką na płatkach, a także 10 najlepszych roślin na skalniak krok po kroku
TOP 10 najlepszych roślin na skalniak, czyli najlepsze rośliny do posadzenia na skalniaku

Miłek letni wspaniale prezentuje się na skalniaku. Posadzone w większej grupie stanowić będą idealne kwiaty na skalniak, ale też na rabaty. Bardzo dobrze miłek wyglądać będzie również na murku ogrodowym, przepięknie odznaczając się na tle ogrodu.

3. Narcyz cyklamenowaty

Narcyzy kwitną na przełomie kwietnia / maja. Powinno się je sadzić zaś końcem sierpnia, a maksymalnie do października – zakopując na głębokości ok. 10 cm w glebie. Pamiętaj, by sadzić kwiaty w słońcu lub nieco zacienionym miejscu ogrodu. Konieczna będzie gleba wilgotna i próchnicza, by roślina mogła prawidłowo się rozwijać. Narcyzy wykopuje się w lipcu.

Narcyz cyklamenowaty doskonale ozdobi skalniaki swoim mocno żółtym kolorem. Rośliny ozdobne zakwitają wczesną wiosną, wymownie podkreślając każdą aranżację ogrodową i świetnie kontrastując z szarymi kamieniami skalniaka.

Roboty koszące do trawy - super ceny

Kępa niskich żonkili rosnących w ogrodzie skalnym, a także 10 najlepszych roślin, idealnych na skalniak
10 najlepszych roślin na skalniak, czyli najlepsze i najpiękniejsze rośliny do posadzenia na skalniaku

4. Ramonda pirenejska

To niesamowite rośliny na skalniak, które tworzą rozety liści. Kwiaty ramondy pirenejskiej charakteryzują się pięcioma płatkami o fioletowym kolorze, a także ciemnozielonym gąszczem liści. Roślina kwitnie w maju aż do czerwca – mniej więcej do połowy miesiąca. Najlepiej będzie ramondzie w miejscu wilgotnym oraz zacienionym.

Ramonda pirenejska o fioletowych kwiatach w ogrodzie skalnym, a także 10 najlepszych roślin na skalniak, które można uprawać w Polsce
TOP 10 najlepszych roślin na skalniak, czyli jakie gatunki roślin wybrać na skalniak

Ramonda pirenejska powinna być osłonięta zimą. Doskonale będzie rosła w zdrenowanej glebie, która jest próchniczna. Zdecydowanie jest to jedna z najpiękniejszych, najbardziej efektownych roślin na skalniak.

5. Floks szydlasty

Floks określany jest również jako płomyk szydlasty. To bylina rosnąca w naturalnym środowisku w Ameryce Północnej. Jest też jednak jedną z najchętniej sadzanych bylin na skalnikach w Polsce. Rośliny są wieloletnie i składają się w bardzo gęste kobierce. Kwiaty floksa są najczęściej różowe, białe bądź fioletowe.

Floks szydlasty krok po kroku, czyli 10 najlepszych roślin na skalniak
10 najlepszych roślin na skalniak, rośliny do posadzenia na skalniaku, najlepsze gatunki

Floks szydlasty najchętniej wysadzany jest w ogrodach skalnych, choć często też sadzi się go na obrzeżach rabat oraz na murkach. Możesz skomponować go z innymi roślinami na skalniaki ogrodowe, jak np. miłek letni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.

Najlepsze rośliny na skalniak w Polsce – poznaj je wszystkie!

6. Ubiorek okółkowy

Niesamowita roślina z Europy Południowej, która może dorosnąć nawet do 40 centymetrów. Kwitnie na przełomie lipca / sierpnia oraz maja / czerwca. Zachwyca swoimi kolorami – purpurą, niebiesko-fioletowym odcieniem lub delikatnym różem i bielą. Najlepiej rośnie w słońcu. Ubiorek jest rośliną jednoroczną, zresztą jedną z najmniej wymagających.

Ubiorek o delikatnych fioletowych kwiatach do posadzenia na skalniaku, a także inne 10 najlepszych roślin na skalniak krok po kroku
10 najlepszych roślin na skalniak, czyli najlepsze gatunki roślin do posadzenia na skalniaku

Kwiat znakomicie rosnąć będzie nawet w słabej ziemi. Bez problemu można uprawiać ubiorki na rabatach, choć najbardziej dostojnie prezentuje się na skalniakach. Najlepiej sadzić je po kilka, by mogły stworzyć zwarty kobierzec.

7. Skalnice

Wielu hodowców uważa, że to najlepsze rośliny na skalniaki. Najpiękniejszą odmianą jest Ardensa, która często pojawia się w polskich ogrodach. Skalnice są przepięknymi roślinami ozdobnymi, które odmienić potrafią każdy skalniak. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnisz im minimalne wymagania – jak wilgotne podłoże, półcień, zasadowy lub obojętny odczyn gleby i skalistą, ewentualnie żwirową ziemię.

Różowe, białe i fioletowe skalnice do posadzenia w ogrodzie skalnym, a także 10 najlepszych roślin na skalniak krok po kroku
10 najlepszych roślin na skalniak, czyli najlepsze rośliny, które można posadzić na skalniaku, TOP 10

Skalnice to iglaki, które powinno wybierać się ze szczególnym namysłem i rozwagą. Dobrze pielęgnowane mogą się bowiem mocno rozwinąć, przysłaniając inne rośliny na skalniaku. Dlatego też lepiej jest sadzić je z tyłu kompozycji.

8. Wiesiołek

Jest to jedna z piękniejszych roślin na skalniak, którą chyba każdy doskonale zna. Wiesiołek jest byliną najlepiej czującą się w słońcu. Doskonale wygląda zwłaszcza skomponowany z szarymi kamieniami. Miej jedynie na uwadze, że nasiona wiesiołka po wysiewie bardzo szybko kiełkują – pod warunkiem, że przechłodzisz je na 3 tygodnie przed siewem.

Wiesiołek o żółtych kwiatach na skalniaku, a także TOP 10 najlepszych roślin, które można posadzić na skalniaku, rośliny na skalniak
TOP 10 najlepszych roślin na skalniak, czyli gatunki, które najlepiej sprawdzą się na skalniak

Zaleca się sadzić wiesiołka w maju zwłaszcza, że poszczególne kwiatki mogą pojawić się jeszcze tego samego roku na skalniaku.9. Rozwar wielokwiatowy

Rozwar jest niesamowicie rozkwitającą rośliną, która nada się na skalniaki, a także na rabaty kwiatowe. Pochodzi z Azji, jednak znakomicie odnajduje się w polskich ogrodach. Nie ma wysokich wymagań co do pielęgnacji, więc nawet początkujący ogrodnik powinien sobie z rozwarem poradzić. Roślina preferuje skalniaki nasłonecznione, choć w półcieniu również nie będzie jej źle. Pamiętaj o tym, by zachować umiarkowanie wilgotną glebę i sadzić rozwar w ziemi o obojętnym pH. Wystrzegaj się przelewania podłoża, bo roślina może szybko zgnić.

Rozwar wielkokwiatowy doskonale wygląda na skalniaku, gdzie posadzone będą wyłącznie rośliny zielone. Sprawdzi się również obok roślin, które nie mają mocnych, krzykliwych kolorów.

10. Fiołki rogate

To krewniak bratka, który przepięknie ozdobi każdy ogród. Fiołki mogą przybierać różne kolory, rozwijając się wiosną i zimą. Bardzo często ozdobione są dodatkowo kreseczkami i plamkami, które ucieszą oczy każdego ogrodnika. Fiołki najbardziej preferują nasłonecznione stanowiska, a także umiarkowaną glebę. Fiołki rogate rosną maksymalnie do 20 centymetrów, świetnie czując się w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Są to rośliny wieloletnie, w przeciwieństwie do bratków.

Fiołki rogate doskonale komponować będą się z innymi roślinami na skalniaku. Niesamowicie zestawiają się z narcyzem cyklamenowatym, podkreślając aranżację skalniaka oraz zupełnie zmieniając charakter każdego ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny