Drzewka i krzewy ozdobne w ogrodzie – jak dokonać dobrego wyboru?

Projektowanie przestrzeni, a ozdobne drzewka

Dostępne w ofertach sprzedaży drzewa i krzewy ozdobne dzielą się na wiele grup, a dokonanie ostatecznego wyboru rośliny nie jest rzeczą oczywistą. Dlatego wybór warto poprzedzić dokładnym rozplanowaniem przestrzeni ogrodowej.

Podstawowy projekt ogrodu możemy wykonać na etapie tworzenia nowych przestrzeni, a także przy reorganizacji ogrodu. Jest to istotna czynność, która pozwala zaplanować lokalizacje ścieżek, rabatek kwiatowych czy ogrodowego miejsca wypoczynku. W naszym projekcie należy także uwzględnić ewentualne oczko wodne, kaskady, skalniaki i inne niewielkie elementy architektury ogrodowej. Przy okazji rozplanujemy miejsca, w których znajdą się ozdobne drzewka.

Plan ogrodu powinien uwzględniać docelowe rozmiary roślin. Drzewa i krzewy ozdobne posiadają zróżnicowany pokrój, wysokość oraz walory dekoracyjne. W niewielkich aranżacjach ogrodowych lepiej sprawdzają się małe drzewa ozdobne i krzewy. W dużych przestrzeniach możemy już wybierać większe drzewa iglaste ozdobne czy większe krzewy ozdobne. Przy okazji możemy też zwrócić uwagę na terminy kwitnienia gatunków liściastych. Dobrze dopasowane krzewy ozdobne i drzewka ozdobne będą dekorować naszą posesję przez cały sezon wegetacji.

Drzewa ozdobne liściaste, szczepione na pniu, a może drzewa iglaste ozdobne?

W ogrodzie dobrze sprawdzają się drzewa ozdobne liściaste, które dekorują aranżacje już od wiosny. Piękna brzoza brodawkowa, jabłonie ozdobne czy klon palmowy mogą ożywić przestrzeń i nadać jej ciekawego charakteru. Warto przy tym zauważyć, że kwitnące drzewa ozdobne przeważnie rozpoczynają kwitnienie w sezonie wiosennym. W ofertach sprzedaży znajdziemy także drzewa ozdobne liściaste, które rozpoczynają kwitnienie w nieco późniejszym terminie, a na jesień zachwycają pięknym wybarwieniem liści. Dobre skomponowanie kilku gatunków sprawi, że ozdobne drzewka mogą stanowić ozdobę ogrodu przez cały sezon.

Kolejne popularne rozwiązanie to drzewka ozdobne szczepione na pniu. Są to niewielkich rozmiarów drzewa i krzewy ozdobne, które występują w wielu odmianach i ciekawych formach. Drzewka szczepione na pniu świetnie sprawdzają się w niewielkich ogrodach, a duża różnorodność odmian zwraca uwagę umożliwia dopasowanie do każdej aranżacji.

Drzewka ozdobne szczepione na pniu to na przykład brzoza brodawkowata czy wierzba japońska. Ochrona roślin nie jest skomplikowana, a harmonogram prac pielęgnacyjnych zostaje uzależniony od konkretnej odmiany. Drzewa szczepione na pniu mogą ozdabiać oczko wodne, miejsca wypoczynku czy tereny w pobliżu szlaków komunikacyjnych.

W ogrodzie dobrze sprawdzają się także drzewa iglaste ozdobne. Większość gatunków przyjmuje większe rozmiary, dzięki czemu sprawdzają się w ogrodzie o większej przestrzeni. Do najpopularniejszych gatunków należy żywotnik zachodni, cyprysik i jałowiec. Drzewa iglaste ozdobne są rozwiązaniem uniwersalnym i sprawdzają się w dowolnej stylistyce aranżacji ogrodów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.

Prezentujemy najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne – Top 10 roślin w ogrodzie

Małe drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu

Efektowne, niewielkich rozmiarów drzewka ozdobne pasują zarówno do dużych, jak i małych aranżacji ogrodowych. Wyróżnia je uniwersalność zastosowania oraz ciekawe walory dekoracyjne. Poniżej zaprezentujemy nasze propozycje na najpiękniejsze ozdobne drzewka o niewielkich rozmiarach.

Klon palmowy – to coraz popularniejsze, małe drzewa ozdobne, których największym walorem dekoracyjnym okazują się różnobarwne liście. Klon palmowy wytwarza gęsto rozmieszczone liście w odcieniu koloru czerwonego, złotego, żółtego i pomarańczowego. W ofercie sprzedaży znajdziemy ciekawe odmiany do uprawy w ogrodzie. Klon palmowy może sprawdzić się także jako parkowe drzewo ozdobne. Roślina dobrze sprawdza się w nasadzeniach pojedynczych, a także w szpalerach.

Klon palmowy oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Jakie są ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Brzoza brodawkowata – to mniej popularne drzewa ozdobne liściaste. Drzewko może być szczepione na pniu, a jego niewielki rozmiar sprawdza się szczególnie w niewielkich ogrodach. Głównym walorem dekoracyjnym rośliny są jej efektownie wyglądające liście. Tego typu drzewa i krzewy ozdobne dekorują posesje przez cały sezon wegetacji. Co ciekawe, ochrona roślin nie jest trudna, a brzoza brodawkowata występuje w wielu interesujących odmianach.

Brzoza brodawkowata oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Wiśnia piłkowana – to kolejne niewielkich rozmiarów, ozdobne drzewka. Wiśnia piłkowana wyróżnia się dość nietypowym wyglądem, który idealnie komponuje się w ogrodach zainspirowanych stylem japońskim, nowoczesnym oraz naturalistycznym. Wiśnia kwitnie od kwietnia do maja, a niektóre odmiany kontynuują kwitnienie także w czerwcu. Co ciekawe, kwitnące drzewa ozdobne posiadają także efektowne liście o brązowawym wybarwieniu. Jesienią liście wybarwiają się na kolor złoty stanowiąc ciekawą dekorację przestrzeni.

Wiśnia piłkowana oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Jakie są ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Roboty koszące do trawy - super ceny

Piękne i popularne drzewa iglaste ozdobne

Wybierając drzewa ozdobne do ogrodu, nie sposób pominąć gatunków iglastych. W ofercie szkółek odnajdziemy wiele ciekawych roślin, które wyróżniają się łatwością uprawy i wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Do grupy popularnych i nieskomplikowanych w uprawie drzewek iglastych należą

Żywotnik zachodni – wyjątkowe drzewa ozdobne do ogrodu, które nadają się do tworzenia żywopłotów i szpalerów. W ofercie sprzedaży znajdziemy żywotniki o pokroju kulistym i kolumnowym. Warto także zauważyć, że żywotnik jest rośliną bardzo wytrzymałą, dzięki czemu dobrze sprawdzi się jako drzewo parkowe ozdobne. Roślina może ozdobić oczko wodne, wyznaczyć granice posesji czy stanowić tło dla takich roślin jak trawy ozdobne i niewielkie krzewy owocowe.

Żywotnik zachodni oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Jodła koreańska – coraz popularniejsze drzewa ozdobne do ogrodu, które po wielu latach osiągają uprawy osiągają dwa do trzech metrów wysokości. Jodła koreańska rośnie bardzo powoli i nadaje się do formowania. Może być wykorzystana jako parkowe drzewo ozdobne, ale i jako element dekoracji niewielkiego, przydomowego ogródka. Tego typu drzewa ozdobne do ogrodu wytwarzają gęsto rozmieszczone igły, pomiędzy którymi wyrastają ozdobne szyszki. Co ciekawe, szyszki pojawiają się już w pierwszych latach uprawy, a ich purpurowe lub stalowo niebieskie wybarwienie stanowi ciekawą dekorację. Przed szpalerami z jodły koreańskiej mogą znajdować się nowoczesne trawy ozdobne lub niewielkich rozmiarów krzewy ozdobne.

Jodła koreańska oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Jakie są ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Cedr atlaski – popularne drzewo, które potrafi wyrosnąć nawet do sześciu metrów wysokości. Cedr atlaski stanowi ciekawą dekorację do dużych ogrodów i może sprawdzić się jako parkowe drzewo ozdobne. Roślinę charakteryzuje szybki przyrost oraz podatność na formowanie. Tego typu drzewa ozdobne do ogrodu nadają się na szpalery, ale i dobrze prezentują się w nasadzeniach pojedynczych. Mogą być tłem pod małe drzewa ozdobne, a od strony południowej można wysadzać trawy ozdobne. Ze względu na intensywny przyrost, cedr atlaski wymaga regularnego przycinania formującego. Bez tego może zająć dużą przestrzeń w ogrodzie.

Cedr atlaski oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Większe, liściaste drzewa ozdobne do ogrodu

Większa przestrzeń daje wiele możliwości dekoracji ogrodu. Na dużych posesjach świetnie sprawdzają się liściaste drzewa ozdobne do ogrodu. Ich głównym atutem zazwyczaj okazują się efektowne kwiatostany, jednak niektóre drzewa i krzewy ozdobne mogą ożywiać przestrzeń przez cały sezon letni. Poniżej prezentujemy cztery najpiękniejsze drzewka ozdobne

Jabłonie ozdobne – nazywane również rajskimi jabłoniami. Zdaniem wielu ogrodników są to najpiękniejsze, kwitnące drzewa ozdobne. W ofercie handlowej znajdziemy różne odmiany, które łączy bardzo obfite kwitnienie. Tego typu drzewa ozdobne do ogrodu osiągają do pięciu metrów wysokości, dlatego sprawdzają się jedynie na większych przestrzeniach. Jabłonie ozdobne kwitną przez całą wiosnę, a w okresie jesiennym ich dekorację stanowią intensywnie wybarwione owoce.

Jabłoń ozdobna oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Jakie są ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Magnolia Loebnera – omawiając drzewa i krzewy ozdobne, nie sposób pominąć magnolii. Są to wyjątkowe drzewa ozdobne do ogrodu, które sprawdzą się w każdej aranżacji. Magnolia Loebnera to kwitnące drzewa ozdobne, osiągające do pięciu metrów wysokości. Podobnie jak jabłonie ozdobne, tworzą piękne, gęste kwiatostany, które pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty przybierają barwę jasnego różu, a ich dodatkowym atutem jest delikatny, przyjemny zapach. Magnolia Loebnera może być traktowana jako parkowe drzewo ozdobne, a ze względu na duże rozmiary, staje się ciekawą propozycją do dużych aranżacji zainspirowanych stylem dworkowym.

Magnolia Loebnera oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Judaszowiec wschodni – ciekawe drzewka ozdobne, których ozdobą są jadalne, purpurowo żółte kwiaty. Judaszowce wschodnie wyrastają na wysokość dwóch, trzech metrów i stanowią uniwersalną dekorację posesji. Podobnie jak inne drzewa i krzewy ozdobne, judaszowiec wschodni kwitnie od kwietnia, zapewniając ciekawe efekty dekoracji przestrzeni. Jesienią jego ozdobę stanowią przebarwione na złoty kolor liście. Co ciekawe, ozdobne drzewka pozostawiają brunatne strąki, które wyróżniają roślinę w sezonie zimowym.

Judaszowiec wschodni oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Jakie są ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Świdośliwa Lamarcka – wyjątkowe drzewa i krzewy ozdobne, których nie można pominąć w naszym zestawieniu. Świdośliwy dzielą się na wiele odmian, dorastających do kilku metrów wysokości. Rośliny nadają się do formowania na małe drzewa ozdobne, jak i na duże formy roślinne. Ich cechą wspólną jest obfite kwitnienie oraz bardzo smaczne i zdrowe owoce. Świdośliwy lamarckie sprawdzą się, jako ozdobne drzewka do małego i do dużego ogrodu. Wystarczy dobrać odpowiednią odmianę. Nowo posadzone drzewka ozdobne charakteryzują się szybkim przyrostem. Warto także zaznaczyć, że wszystkie świdośliwy lubią słoneczne ekspozycje i dobrze prezentują się w ogrodach zainspirowanych stylem naturalnym, dworkowym czy nowoczesnym.

Świdośliwa oraz ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Ciekawe i polecane drzewa ozdobne do ogrodu, czyli najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny