Rośliny wiosenne to nie tylko byliny

Forsycja (Forsythia) – krzew ozdobny o niepowtarzalnej urodzie

Krzew należący do rodziny oliwkowatych, który ze względu na kolor kwiatów stał się absolutnym klasykiem. Piękne złote kwiaty forsycji wnoszą do ogrodu światło na wiele tygodni. Oprócz znanych od dawna odmian istnieją też wielkokwiatowe, jak na przykład ‘Goldrausch’ o wyjątkowo dużych kwiatach w ciemnożółtym kolorze, które rozwijają się również na jednorocznych pędach. Do małych ogrodów nadają się szczególnie odmiany karłowe o wysokości do 150 cm.

Porzeczka krwistoczerwona (Ribes sanguineum) – krzew z gronami czerwonych kwiatów

Krzew z rodziny agrestowatych, którego ojczyzną jest Ameryka Północna, w Polsce jest sadzony tylko jako roślina ozdobna. Ozdobę stanowią piękne, zwisające grona kwiatów o długości do 8 cm. Porzeczki krwistoczerwone nadają się do pojedynczych nasadzeń albo w formie kwiatowych żywopłotów. Najpiękniejsze kombinacje powstają z obsypaną złotem kwiatów forsycją albo krzewami o białych płatkach.

Porzeczka w czasie kwtnienia i inne najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa

Tawuła szara‘Grefsheim' (Spiraea ×cinerea) – malowniczy krzew o śnieżnobiałych kwiatach

Czarujący krzew z rodziny różowatych o długich, wygiętych łukowato pędach, które wiosną całkowicie przykrywa biały welon kwiatów. Piękne i eleganckie zarazem tawuły są klasykami w wiosennych ogrodach. Do tego rodzaju botanicznego należy wiele roślin, które różnią się kolorem kwiatów i okresem kwitnienia. Niektóre mają kwiaty różowe, inne o białych płatkach, a inne fascynują jesienią czerwienią i złotem liści.

Tawuła w czasie kwtnienia i inne najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa
Najpiękniejsze i najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa

Kalina koralowa 'Roseum' (Viburnum opulus) – czarujący przepych kwiatów

Okazałe kule kwiatowe tego krzewu z rodziny piżmaczkowatych zdobią ogród przez wiele tygodni. Ogromne, pełne kwiatostany tej odmiany kaliny koralowej mogą też znaleźć miejsce w domu jako kwiaty cięte w klasycznym białym wystroju wnętrz. Pasują też do mieszanych, kolorowych bukietów. Łatwy w uprawie krzew ma długi okres kwitnienia, a przed przekwitaniem kwiaty stają się lekko różowe, co dodatkowo dodaje im uroku.

Kalina w czasie kwtnienia i inne najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa

Śliwa wiśniowa 'Nigra' (Prunus cerasifera) – piękny kontrast ciemnoczerwonych liści

Krzew albo niskie drzewo z rodziny różowatych w wyrazisty sposób wkomponuje się w każdy ogrodowy układ i stworzy efektowny kontrast względem otoczenia. Od rozwoju liści w maju po późną jesień śliwa wiśniowa okryta jest dekoracyjnymi czerwonymi liśćmi. Są one ciemnopurpurowe, eliptyczne i połyskujące. Różowe kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści. Czerwone, kuliste owoce o średnicy ok. 2 cm są jadalne. Czy to w roli solitera, czy w mieszanej grupie, wiosenny krzew śliwy wiśniowej wszędzie dobrze pasuje.

Śliwa w czasie kwtnienia i inne najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa
Najpiękniejsze i najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa

Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii) – ciekawy pokrój i smaczne owoce

Liczne gwiaździste kwiaty świdośliwy przemieniają ten krzew z rodziny różowatych w biały obłok. Biało kwitnące krzewy stanowią piękny kontrast z rozwijającymi się równocześnie liśćmi. Kwiaty duże, o średnicy do 25 mm są zebrane w groniaste kwiatostany po kilka sztuk. Po kilku tygodniach po przekwitnięciu, ukazują się niebieskoczarne owoce, jadalne i smaczne dla ludzi i zwierząt. Roślina jest mało wymagająca co do gleby i odporna na suszę i mróz. Preferuje stanowisko słoneczne do półzacienionego. Z czasem krzew przyjmuje harmonijną formę, cięcie formujące nie jest konieczne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych kwiatach ogrodowych.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Kwiaty wiosenne mniej znane

Szafirek miękkolistny (Leopoldia comosa)

Oryginalny widok w wiosennym ogrodzie przedstawiają kwitnące szafirki miękkolistne. Od kwietnia do maja rozwijają ekstrawaganckie fioletowoniebieskie kwiatostany, na których wierzchołkach powiewają na długich szypułkach kwiaty płonne. Dolne kwiaty płodne tworzą cylindryczne grono. Jest to gatunek byliny cebulowej z rodziny szparagowatych.

Szafirek w czasie kwtnienia i inne najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa

Szafirki, jak większość kwiatów cebulowych, preferują stanowiska słoneczne i ciepłe z luźną, przepuszczalną i niezbyt wilgotną ziemią. Jak zwykle w przypadku roślin wiosennych, liście szafirka miękkolistnego można ściąć dopiero wtedy, gdy w sposób naturalny zwiędną i pożółkną. Wcześnie startująca z rozwojem roślina musi po kwitnieniu zgromadzić w cebuli zapasy energii na przyszły sezon. Szafirki rosną najlepiej, kiedy raz posadzone mogą się przez lata swobodnie rozwijać.

Miłek amurski (Adonis amurensis)

Syberyjski gatunek miłka z rodziny jaskrowatych rośnie w dorzeczu Amuru, ale też w innych regionach wschodniej Azji. Jego złote kwiaty tworzą niezwykle piękny widok w wiosennym ogrodzie. Roślina w okresie kwitnienia osiąga wysokość 5-15 cm, a potem dorasta do 30 cm. Organem przetrwalnikowym jest krótkie kłącze. Liście są trójkątne, dwu- albo trzykrotnie pierzaście podzielone i mają wielkość około 7 cm na 9 cm. Obupłciowe kwiaty mają średnicę 2,5-3,5 cm. Jak większość roślin z rodziny jaskrowatych, miłek amurski zawiera substancje toksyczne.

Psiząb liliowy (Erythronium dens-canis)

Cebulowa bylina z rodziny liliowatych jest prawdziwym wiosennym klejnotem. Jasnoróżowe albo liliowe kwiaty o sześciu płatkach odwiniętych do tyłu zwisają wdzięcznie na cienkich łodyżkach. Tworzą piękny kontrast z niebieskozielonymi, czerwono plamiastymi liśćmi. Nazwę zawdzięcza podłużnym, białawym cebulkom, które przypominają ząb psa. Idealnym miejscem dla rośliny jest półcienisty zakątek z przepuszczalną, żyzną i próchniczną ziemią, na przykład w pobliżu krzewów albo w ogrodzie skalnym.

Psiząb w czasie kwtnienia i inne najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa
Najpiękniejsze i najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa

Pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata)

Kłączowa bylina z rodziny pierwiosnkowatych pochodzi z górzystych regionów Tybetu i Afganistanu. Z kępy odziomkowych liści o wysokości do 30 cm wyrastają pędy kwiatowe. Na nich od marca do maja rozwijają się efektowne kule kwiatostanów. Pojedyncze kwiaty mają średnicę około 10 mm i są koloru białego, różowego albo fioletowopurpurowego. Ten egzotyczny pierwiosnek lubi miejsca półzacienione na glebie żyznej i wilgotnej.

Pierwiosnek w czasie kwtnienia i inne najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze rośliny wiosenne i kwiaty wiosenne do ogrodu w Polsce oraz ich uprawa

Dlaczego rośliny wiosenne tak się śpieszą?

Liczne gatunki roślin budzą się wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca i szybko rozwijają kwiaty i liście. Nawet w Polsce potrafią zakwitnąć już w marcu albo pod koniec lutego. Są to prawdziwi mistrzowie survivalu odporni na mróz dzięki specjalnym przystosowaniom. Niektóre dysponują specjalnymi organami jak bulwy i cebule, w których magazynują energię. Wczesną wiosną, ze względu na niedobór promieni słonecznych, wydajność fotosyntezy jest zbyt mała, aby umożliwić rozwój pędów, liści i kwiatów. Rośliny wiosenne korzystają ze zgromadzonych wcześniej zasobów.

Innym sposobem na bardzo wczesny start w sezon wegetacyjny jest umiejętność wykorzystania pierwszych ciepłych dni do szybkiego rozwoju kwiatów i liści. Naturalnym stanowiskiem roślin wcześnie kwitnących są przeważnie cieniste lasy. Z tego powodu muszą się śpieszyć, aby zdążyć z rozwojem, dopóki drzewa i krzewy nie przesłonią całkiem dostępu do życiodajnej energii słońca.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny