10 błędów przy planowaniu instalacji w domu - tego unikaj!

Wykonanie instalacji elektrycznej w domu ma kluczowe znaczenie dla jego użytkowników.  Odpowiednio zaplanowana instalacja, pieczołowicie dobrane materiały oraz profesjonalne wykonanie dają gwarancję satysfakcji na długie lata.

Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację elektryczną, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Wykonanie instalacji elektrycznej w domu

1. Niewłaściwe dobranie grubości przewodu

Najpoważniejszym błędem często popełnianym przy montażu instalacji elektrycznej jest nieodpowiednio dobrana grubość przewodu względem obciążenia. W takim przypadku przewody zbyt cienkie będą się nagrzewać co z czasem może skutkować wieloma awariami oraz pożarem. Jego grubość powinna zostać dobrana do parametrów podłączanych urządzeń.

2. Linka czy drut?

Otóż tutaj zdania są mocno podzielone. Oczywiście o wiele łatwiej jest wykonywać połączenia, kiedy mamy drut. Zarabianie końcówek jest łatwiejsze i pewne. Jednak linka również jest dobrym wyborem, często niestety o wiele droższym. Różnica byłaby widoczna w momencie, kiedy częstotliwość byłaby większa. Przy standardowych 50 Hz nie będzie jej widać. Łatwość wpuszczania linki w peszel to dodatkowy jej atut.

3. Linia a ilość urządzeń

Decydujące znaczenie przy planowaniu instalacji ma ilość urządzeń podpiętych pod jedną linię. Nie powinniśmy na niej montować zbyt dużej ilości gniazdek. Sprawi to, że będzie o wiele trudniej zlokalizować i usunąć potencjalną awarię. Nie jesteśmy w stanie obliczyć dokładnie, jaki prąd popłynie przez kabel przy niewiadomej ilości podłączonych urządzeń. Możemy tutaj posiłkować się bezpiecznikami, które w razie potrzeby odetną zasilanie.

10 największych błędów przy planowaniu instalacji w domu 2

4. Jaki przewód do oświetlenia?

Oświetlenie w domu jednorodzinnym nie wymaga grubego przewodu. Standardowo dla oświetlenia LED jest to 0,75 mm, natomiast dla zwyczajnych żarówek 1,5 mm. Nie ma potrzeby montowania zbyt grubego przewodu, bowiem nie wpłynie to na poprawne funkcjonowanie instalacji elektrycznej. Jednak zbyt cienkie przewody mogą ulec uszkodzeniu podczas samego montażu.

5. Przewody bez peszli

Gdzie znaleźć pewnego elektryka?

Szukasz sprawdzonego fachowca, który wykona instalacje elektryczne w Twoim domu? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz oferty od sprawdzonych fachowców.

Coraz częściej spotkać możemy instalacje bez użycia peszla. Jedynym plusem jest skrócenie czasu montażu i oszczędzenie ścianom wycinania bruzd. Niestety na tym się kończą zalety takiego rozwiązania. Kiedy przewód jest zbyt płytko, łatwo możemy go uszkodzić, wbijając choćby gwóźdź w ścianę. Kolejnym negatywnym skutkiem jest pękanie tynku w miejscach, gdzie położony został kabel. Różnica temperatur sprawia, że materiał się kurczy i rozszerza. Będąc w peszlu, nie ma takiego problemu.

6. Zbyt duże bezpieczniki

Niedopuszczalne jest zastosowanie nieodpowiednich bezpieczników względem przekroju przewodów. W przypadku, kiedy bezpiecznik ma zbyt dużą wartość niż rzeczywisty, maksymalny prąd płynący w danym przewodzie, może dojść do zniszczenia instalacji. Bardzo ważne, aby dokładnie przekalkulować dobór bezpiecznika z tolerancją +- 10% - 20%.

7. Zwłoka bezpieczników w poszczególnych sekcjach

Bezpieczniki dzielą się na kilka rodzajów, bezzwłoczne typu B, ze zwłoką typu C oraz ze zwłoką typu D. Bezpieczniki ze zwłoką stosowane są do rozruchu większych maszyn, które pobierają duży prąd chwilowy.

Aby bezpieczniki nie zadziałały zbyt szybko, dobiera się odpowiednie do danego urządzenia. Dodatkowe parametry bezpieczników to prąd, jaki może przez niego przepłynąć, od 6 A do 63 A. Jednakże w domu jednorodzinnym największych, jakich się używa, to 25 A.

10 największych błędów przy planowaniu instalacji w domu 3

8. Bezpieczniki różnicowoprądowe

Są to urządzenie zabezpieczające, rozłączające obwód po wykryciu, że prąd elektryczny z niego wypływający nie jest taki sam, jak wpływający. Aby urządzenie to działało prawidłowo, powinno być podłączone do uziemienia. Taka ochrona jest bardzo ważna zwłaszcza teraz, kiedy urządzeń elektrycznych w każdym domu jest bardzo wiele.

Promocje na akcesoria elektryczne - sprawdź ceny!

9. Puszki instalacyjne

Większość błędów w montażu instalacji elektrycznej polega na zbyt dużej ilości przewodów w puszcze instalacyjnej. Takie działanie ogranicza dostęp do przewodów i odpowiedniego ich oznakowania. Nie mniej ważne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Dobranie odpowiedniej wielkości puszki ułatwia pracę i sprawia, że unikniemy w przyszłości spięcia przez wysokiej wilgotności powietrze. Prawdziwie bezpieczne są te, które mają przeprowadzone badania i uzyskały odpowiednie atesty.

10. Oznaczenia przewodów

Może się wydawać, że odpowiednia kolorystyka przewodów nie jest istotna. Błąd! Jest to jedna z najważniejszych kwestii. Dokładne oznaczenie przewodów pozwala nam szybko i łatwo na podstawie schematu zmodernizować instalację. W momencie większej awarii specjaliści usuną usterkę szybciej, bez potrzeby sprawdzania, który kabel odpowiada za daną linię, fazy i uziemienie. Poprawnie wykonana instalacja to bezpieczeństwo, które jest rzeczą najistotniejszą.

Planowanie instalacji elektrycznej w domu nie jest prostą sprawą. Co więcej, osoby bez odpowiednich kwalifikacji nie powinni nawet się za to zabierać. Zarówno rozplanowanie, jak i wykonanie instalacji należy pozostawić osobom wykwalifikowanym. Sami natomiast możemy jedynie rozdysponować miejsca na gniazdka, a także poinformować o rodzajach i ilości urządzeń elektrycznych, jakie planujemy zamontować w swoim domu.Najciekawsze promocje na lampy!

Ocena: 3,7/5 (głosów 30)
, aktualizacja 18 września 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
instalacje elektryczne w domu porady budowlane
Komentarze (21)
 • 17 lutego 2019 01:02 - ~Blackader napisał(a) ocena: 11 głosowało: 23

  Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. Charakterystyki B, C lub D to to nie "zwłoki".

 • 28 lutego 2019 03:02 - ~ELEKTRYK napisał(a) ocena: 8 głosowało: 20

  Bezpiecznik różnicowoprądowy??? nie ma czegoś takiego.

 • 16 marca 2019 07:03 - ~Paweł napisał(a) ocena: 5 głosowało: 19

  Totalne bzdury, jak tak można czytelników wprowadzać w błąd???
  Nie ma bezpiecznika różnicowoprądowego, wyłącznika różnicowoprądowego nie podłącza się do uziemienia...
  Wielkość puszki ma wpływ na spięcia przy zwiększonej wilgotności powietrza?
  Żal ogarnia jak się takie artykuły czyta...

 • 19 marca 2019 11:03 - ~elektryk napisał(a) ocena: 10 głosowało: 10

  przedmówcy mają rację,
  szkoda że jak tylko pojawia się artykuł o elektryce to zawsze są w nim błędy,

 • 21 marca 2019 08:03 - ~zdun napisał(a) ocena: 9 głosowało: 9

  1000 błędów po przeczytaniu „takiego czegoś” - tego unikaj!

  ogarnij się waść i wstydu oszczędź
  oczywiście nie czytałem wszystkiego...przebrnąłem przez kilka linijek...później już tylko nagłówki.... też nie da się ...

 • 01 kwietnia 2019 10:04 - ~kierownik budowy napisał(a) ocena: 11 głosowało: 11

  Za takie brednie powinni karać!!!!

 • 12 maja 2019 04:05 - ~Ariel K. napisał(a) ocena: 7 głosowało: 11

  Nie bezpiecznik ale wyłącznik różnicowoprądowy i podłącza się go do przewodu neutralnego a nie uziemienia , podłączając go do uziemienia prąd wypływający będzie zawsze inny niż wpływający co będzie skutkowało ciągłym rozłączaniem obwodu przez ów wyłącznik.

 • 14 maja 2019 03:05 - ~Dzezik napisał(a) ocena: 5 głosowało: 5

  linia a 'ilość' urządzeń. skoro ktoś nie potrafi poprawnie pisać po polsku to nie wiadomo czy treść jest poprawna, poza pomyleniem ilości z liczbą użyto też nieprawidłowo słowa bezpiecznik. Może niech ktoś inny sprawdza artykuły przed publikacją, to standardowa praktyka w publikacjach, i nie chodzi tylko o literówki czy błedy językowe.

 • 11 czerwca 2019 03:06 - ~Automatyk ERC napisał(a) ocena: 8 głosowało: 8

  Ten artykuł to żenada.
  Co za bzdury tu publikują.
  Zastanawiam się czy artykuły dotyczące innych dziedzin też mają tyle błędów.

 • 14 czerwca 2019 08:06 - ~Ted napisał(a) ocena: 4 głosowało: 4

  Tego artykułu chyba nie pisał elektryk.

 • 30 czerwca 2019 10:06 - ~toporek8 napisał(a) ocena: 5 głosowało: 5

  Aż strach czytać inne artykuły, na nieznane sobie tematy...

 • 03 sierpnia 2019 07:08 - ~Emeryt elektryk napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  "Bezpieczniki różnicowoprądowe ?;Taka ochrona jest bardzo ważna zwłaszcza teraz, kiedy urządzeń elektrycznych w każdym domu jest bardzo wiele? . Redakcjo ogarnijcie się. Autor nie ma zieloneego pojęcia o instalacjach elektrycznych.

 • 08 sierpnia 2019 08:08 - ~Robert napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  >Ted< i wszyscy przedmówcy:
  macie rację: tego artykułu nie pisał elektryk, a już napewno nie elektryk-praktyk.
  Jest w tym artykule kilka błędów: "bezpiecznik różnicowo-prądowy", "zwłoki typu C i D", "ilość urzadzeń podłączona do jednej linii" itd.
  W komentarzach możemy jednak pomóc laikom i nie-elektykom, którzy szukają w internecie poprawnych (czytaj: prawdziwych) informacji i przekazując naszą wiedzę i wieloletnie doświadczenie pomóc innym przebrnąć przez trudny, choć interesujacy etap budowy domu jakim jest instalacja elektryczna :-)
  Pomagajmy sobie :-)
  A autorowi sugeruję: każdorazowo przed publikacją dać tekst do przeczytania zaprzyjaźnionemu elektrykowi-praktykowi, by w przyszłości uniknąć takich wpadek (czasami bardzo śmiesznych - mnie osobiście najbardziej ubawiły "urządzenia podłączone do jednej linii" - jeżeli dobrze zgaduję, autor miał na myśli "obwód elektryczny")

  Niech moc (nie-elektryczna) będzie z Wami!

 • 14 sierpnia 2019 01:08 - ~majster napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Masakra, kto to pisał?! Wypowiadać się o elektryce nie mając pojęcia o rodzajach zabezpieczeń, sposobach ich podłaczenia i działaniu!!!

 • 19 sierpnia 2019 03:08 - ~elektryk napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  No niestety, artykuły techniczne także o tematyce elektrycznej nie wolno pisać "prozą". To ma być poezja zwłaszcza przy obecnych możliwościach rynkowych. A teorii niestety trzeba się nauczyć bo szkoda zdrowia na praktykę w tym zakresie proszę pana redaktora. I niech moc będzie z panem, a czytelnikom współczuję.

 • 07 września 2019 07:09 - ~ANTYCI.UL napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  widzialem filmik jak pani architekt mówi,,,urzadzenie które potrzebuja wiecej pradu jak np. lodówka,,,,,,,taka sama zenada jak ten artykulik

 • 13 września 2019 07:09 - ~Tomek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost liczby "fachowców" temat dobry zaś jego opracowanie co najwyżej mizerne. Warto przygotowując artykuł porozmawiać z praktykami wtedy liczba wypisywanych głupot drastycznie spada. ale cóż chyba niektórzy mają bardzo wąską specjalizację (wiedzą, że jest instalacja i coś tam jeszcze).

 • 18 września 2019 08:09 - ~anka napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  o matko i córko, czy autor był na amfie jak pisał te wypociny, ani merytorycznie, ani po polsku.....

 • 02 października 2019 09:10 - ~kris napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Witam. Myślę że nie chodzi tutaj o artykuł i jego poprawność techniczną a o zwykłą reklamę. Jeżeli się mylę to rzeczywiście niech takie osoby więcej nie piszą.

 • 02 października 2019 11:10 - ~Janusz napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  To jakiś bełkot pijanego lamera.

 • 18 października 2019 09:10 - ~xXx napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Totalna klęska. Z dbałości o własne zdrowie i bezpieczeństwo radzę nieobeznanym z elektrycznością nie czerpać wiedzy z tego artykułu. Autor nie ma pojęcia o czym pisze, coś gdzieś słyszał, ale wyłącznie na tym się skończyło. Celem artykułu najwyraźniej jest umieszczenie linków reklamowych.
  Możecie się śmiać, ale prąd to nie żarty. Samodzielne wykonanie instalacji elektrycznej bez posiadania odpowiedniej wiedzy może spowodować pożar lub śmiertelne porażenie.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij