10 błędów, które sprawią, że Twój nowy dom będzie koszmarem

Dom to inwestycja na całe życie. To miejsce najważniejsze dla każdego człowieka. Jest on dla nas prawdziwą ostoją spokoju i bezpieczeństwa, dlatego projektując własne cztery kąty, wystrzegajmy się błędów, które w przyszłości mogłyby spędzać nam sen z powiek.

Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Projekt domu do budowy

1. Dobór materiałów

Materiały budowlane to najistotniejszy element podczas budowy domu. Ich jakość przekłada się na komfort użytkowania oraz trwałość budynku. Pozorna oszczędność z czasem będzie nam spędzać sen z powiek. Im więcej zainwestujemy w nasze gniazdko, tym dłużej będziemy się nim cieszyć bez większego wkładu finansowego.

2. Izolacja termiczna

Piętą achillesową każdego domu jest jego docieplenie. Nie wykonane zgodnie z założeniami projektowymi może skutkować wieloma przykrymi następstwami. Począwszy od pojawiania się pleśni i grzybów, przez zacieki na ścianach wewnętrznych, aż po erozję materiałów budowlanych. Im większa sprawność izolacji termicznej, tym więcej ciepła pozostaje w budynku. Obecnie standardowa grubość styropianu to 10 - 15 cm, ale nie każdy stosuje się do tego, a to błąd, który można przypłacić większymi kosztami ogrzewania.

3. Pustak gazo-beton

Pustaki te są nieco droższe niż zwyczajne bloczki. Ale ta różnica jest widoczna jedynie na papierze. Dzięki zastosowaniu bloczków oszczędzamy czas i zyskujemy najwyższą jakość. W połączeniu z dobrą zaprawą klejową unikniemy mostków termicznych. To rozwiązanie przełoży się na niższe koszty ogrzewania. Z perspektywy czasu oszczędności będą coraz bardziej widoczne.

4. Więźba dachowa

Jest to bardzo ważny element domu, już nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych. Silny wiatr, obfite opady śniegu mogą wyrządzić wiele szkód. Jeśli skupimy się na dobrej jakości drewnie, to mamy pewność, że więźba będzie służyła wiele długich lat.

Wnosząc zmiany do projektu dachu, musimy zwrócić uwagę na rozłożenie ciężaru. Nie może być on osłabiony względem przelicznika ciężaru na metr kwadratowy.

5. Podpiwniczenie

Zmiany w projekcie odnośnie podpiwniczenia możemy wprowadzać do pewnego stopnia. Pod warunkiem, że to nie spowoduje przesunięcia położenia parteru względem poziomu terenu. Podpiwniczenie zwłaszcza na terenach o dużej przepuszczalności wód gruntowych winno być wykonane z dobrej jakości materiałów. Tylko w ten sposób mamy pewność, że fundamenty będą należycie zabezpieczone przed niszczycielskim wpływem wilgoci.

10 największych błędów przy projektowaniu domu 2

6. Okna i drzwi

Drzwi oraz okna są najbardziej narażone na działanie promieni UV, oraz negatywnych warunków atmosferycznych. Ich jakość ma kluczowe znaczenie dla odpowiednich warunków użytkowania domu. Dobre okna izolują lepiej, przez co nie tracimy tyle ciepła. Z drzwiami jest bardzo podobnie z tą różnicą, że zazwyczaj są one adekwatnie docieplone. Należy zwrócić również uwagę na izolację akustyczną, im wyższej klasy okna i drzwi, tym mniej hałasu przedostanie się do budynku.

Wybraliśmy najlepsze promocje w marketach budowlanych

7. Ogrzewanie podłogowe

W przypadku nowo budowanych domów warto skorzystać z możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego. Jego żywotność oczywiście zależy od jakości materiałów. Natomiast oszczędzamy mnóstwo miejsca, przestrzenie stają się jeszcze większe optycznie, bo nie podwieszamy grzejników na ścianach. To doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie wygodę, komfort oraz gust.

8. Płyta kartonowo-gipsowa

Wykończenie wnętrz, a raczej dobór materiałów zależy od inwestora. Nie ma żadnych przeciwwskazań projektowych, co do używania różnych materiałów. Zanim jednak pomyślimy o płytach gipsowo kartonowych, warto zastanowić się nad klimatem panującym w naszym kraju. Jeśli dopuścimy do sytuacji, gdzie zacznie przedostawać się wilgoć do płyty, to nastąpi jej rozwarstwienie. Oczywiście możemy skorzystać z płyt gipsowych z powłoką wodoodporną. Jest to nieco droższe rozwiązanie, ale daje pewność, że nic złego się nie stanie.

9. Wylewki

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Częstym błędem, jaki popełniają inwestorzy, jest oszczędzanie na jakości betonu podczas jego wylewania. Pomimo tego, że jest to raczej element niewidoczny, przykryty glazurą, panelami podłogowymi czy parkietem to od niego wiele zależy. Zbrojenie oraz odizolowanie go od podłoża jest bardzo ważne. Dobrym rozwiązaniem jest położenie dodatkowej warstwy styropianu oraz mocnej folii izolującej. Wówczas nie przenika wilgoć ani niska temperatura.

10. Zmiany w projekcie

Możemy nanosić zmiany w projekcie do pewnego stopnia. Warto więc dobrze przemyśleć sprawę, ponieważ w późniejszym czasie może to być trudne lub niemożliwe do wykonania. Zwłaszcza w przypadku drzwi i okien. Te elementy mają wielkie znaczenie dla naszego komfortu użytkowania domu. O ile obecnie nie są wymagane dodatkowe okna czy drzwi, o tyle przyszłość czasem nas może zaskoczyć. Warto więc myśleć przyszłościowo, a tym samym ograniczać późniejsze koszty.

Pamiętajmy, że raz wybudowany dom trudno przebudować lub poprawić. Dlatego etap jego projektowania jest tak ważny. Jeśli zastosujemy się do powyższych rad, z pewnością stworzymy przytulny, ekonomiczny i naprawdę bezpieczny dom.

Najciekawsze promocje budowlane w internecie - sprawdź ceny!

Ocena: 3,2/5 (głosów 11)
, aktualizacja 10 czerwca 2019
Komentarze (5)
 • 13 czerwca 2019 10:06 - ~Darek Manchester napisał(a) ocena: -8 głosowało: 10

  Nie wiem co za głąb kapuściany pisał ten artykuł, ale podłogówka to chyba najgorsze co może być...
  Nikt nie napisał o tym, że część ciepła produkowanego przez ogrzewanie podłogowe jest bezpowrotnie tracona wskutek posadowienia na podłodze mebli - łóżka, biurka, szafy, itd.
  Sam miałem podłogówkę w domu przez wiele lat (elektryczną). Koszt ogromny, rachunki wysokie. I żeby było względnie ciepło, to ogrzewanie musiało chodzić na prawdę długi czas.
  P.s. podłogówka bardzo szybko się wychładza.

  Grzejniki (gazowe, wodne, elektryczne etc.) montuje się pod oknem po to, aby powstał bufor ciepła blokujący zimno idące do domu od strony okna (mostek termiczny).

  Ogrzewanie podłogowe to po pierwsze: dość mocno chybiony pomysł
  Po drugie: rozwiązanie takie - jeżeli już się je wprowadza - wprowadzać należy tam, gdzie prąd jest tani, czyli np. na Islandii. Tam prawie wszyscy używają podłogówki.
  Wiem, bo byłem.

  Ptk. 10 - bzdury totalne. W Anglii większość domów jest ,,przedłużana" (z ang. extention) o konserwatoria i oranżerie. Są też ludzie wytrwali, którzy mieszkając w domu szeregowym w konfiguracji dom-dom-3m przerwy(na podjazd samochodowy)-3m przerwy, dom-dom-3m przerwy-3m przerwy, itd. decydują się przeznaczyć te 3 m aż do płotu sąsiada na pomieszczenia użytkowe (garaż, pokój sypialny).
  Tu mowa o Anglii, gdzie bez pozwolenia nie podepniesz dodatkowego gniazdka, a gdzie sfera polskiego nielegalu... (gdzie Rzym, gdzie Krym)

  I od kiedy gazobeton jest droższy niż silikat?

 • 18 czerwca 2019 10:06 - ~Darek Manchester napisał(a) ocena: -3 głosowało: 9

  Aha, i jeszcze jedna sprawa: nie próbuję namówić nikogo na odejście od podłogowego; nie mam w tym finansowego interesu (nie jestem projektantem/monterem innych systemów grzewczych).
  Jednak wiele lat użytkowania o.p. to częste usterki, co wiąże się z kosztami (chociażby wymiana szybko zużywających się podzespołów) i innymi problemami. Oto kilka z nich:
  Jeżeli o.p. jest na prąd, a w sezonie grzewczym takowego zabraknie (co w PL zdarza się często, np. przez burze albo mrozy), to o komforcie można zapomnieć.
  Części do o.p. są drogie i często musieliśmy czekać na ich sprowadzenie.
  O.p. trzeba często odpowietrzać i regulować, aby woda się w środku nie zagotowała i nie spowodowała wycieku, a także czyścić z rdzy zgromadzonej wewnątrz układu.
  Do o.p. nie może przyjść kominiarz i - analogicznie, jak w przypadku np. pieca c.o. - wyczyścić go ot tak, jak to ma miejsce w blokach z piecami kaflowymi, a problemy zatykania się i awarii też tutaj występują.
  Rurki plastikowe - jak wszystko - też mają swoją żywotność - pomijając fakt, że po okreśłonym czasie ich użytkowania należy je wymienić tak, jak zużywającą się część w samochodzie - nikt nie napisał o ryzyku mechanicznego uszkodzenia tychże rurek podczas montażu wskutek nieudolności, niefachowości ekipy montującej. I do tego: ile firm montażowych daje jakąkolwiek gwarancję liczoną w latach na trwałość tejże instalacji? Przecież - jeżeli nastąpi uszkodzenie, to woda zacznie się wydostawać z instalacji bezpośrednio do podłogi i posadzki, a chyba nie muszę pisać co to później oznacza.
  Nikt też nie napisał o mikropęknięciach powstających wskutek różnicy temperatur (,,pracowanie" podłogi).
  Mimo, że u mnie w domu instalacja była produkowana ,,dla nas" (czyli odrobinę lepsza jakość wykonania) a nie dla klienta, to ta lista usterek jest niepełna, bo ta opinia jest na podstawie jednego domu.

  Szanowni Państwo, którzy to czytacie: popytajcie swoich znajomych, którzy mają takie ogrzewanie - czy to rzeczywiście jest ,,taaaaki komfort i taaakie oszczędności"...

  Bo dla mnie opinia o wygodzie i komforcie jest mocno naciągana... jeśli nie po prostu napisana pod zamówienie (artykuł sponsorowany).

 • 04 lipca 2019 03:07 - ~Kozak napisał(a) ocena: 4 głosowało: 4

  10 lat uzytkuje o.p. na gaz,lepszego i tanszego rozwiazania brak.

 • 16 lipca 2019 12:07 - ~Tasha napisał(a) ocena: -4 głosowało: 4

  Czy jesteś w kryzysie finansowym, szukasz pieniędzy, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą lub zapłacić rachunki ?, PayLATER Loan otrzymuje wszystkie rodzaje pożyczek przy niskim oprocentowaniu 2% Złóż wniosek teraz przez e-mail na adres: ( paylaterloan @ zoho . com ) LUB WhatsApp ( + 1 929 222 7518 )

 • 29 sierpnia 2019 11:08 - ~Fox napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  How can heat be lost with radiant floor heating by placing furniture on top? Nothing is lost. Furniture, carpet or etc. Some items on the floor lower the heat transfer to the space, heat is not lost. Basic physics. All components have a life span, PEX tubing, steel piping and etc. Everything ends, everything turns to dust. What is the value of the space taken by the radiators in a more conventional system? We lose over 6% of our living space in our house due to radiators (cast iron-I do love them). 6% of 500k for a home is 30,000pln. Radiators cost a lot of money! We did a 60m2 addition and installed radiant heat. Works wonderful and the material and installation costs were about the same as a radiator system. We did gain 3 or 4m2 living space and living space is the purpose of a house. In Warsaw the cost per m2 is on the order of 5000, 10000pln/m2. We saved at least 15,000pln by using radiant heating over traditional radiators.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij