1. Dobór materiałów

Materiały budowlane to najistotniejszy element podczas budowy domu. Ich jakość przekłada się na komfort użytkowania oraz trwałość budynku. Pozorna oszczędność z czasem będzie nam spędzać sen z powiek. Im więcej zainwestujemy w nasze gniazdko, tym dłużej będziemy się nim cieszyć bez większego wkładu finansowego.

2. Izolacja termiczna

Piętą achillesową każdego domu jest jego docieplenie. Nie wykonane zgodnie z założeniami projektowymi może skutkować wieloma przykrymi następstwami. Począwszy od pojawiania się pleśni i grzybów, przez zacieki na ścianach wewnętrznych, aż po erozję materiałów budowlanych. Im większa sprawność izolacji termicznej, tym więcej ciepła pozostaje w budynku. Obecnie standardowa grubość styropianu to 10 - 15 cm, ale nie każdy stosuje się do tego, a to błąd, który można przypłacić większymi kosztami ogrzewania.

3. Pustak gazo-beton

Pustaki te są nieco droższe niż zwyczajne bloczki. Ale ta różnica jest widoczna jedynie na papierze. Dzięki zastosowaniu bloczków oszczędzamy czas i zyskujemy najwyższą jakość. W połączeniu z dobrą zaprawą klejową unikniemy mostków termicznych. To rozwiązanie przełoży się na niższe koszty ogrzewania. Z perspektywy czasu oszczędności będą coraz bardziej widoczne.

4. Więźba dachowa

Jest to bardzo ważny element domu, już nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych. Silny wiatr, obfite opady śniegu mogą wyrządzić wiele szkód. Jeśli skupimy się na dobrej jakości drewnie, to mamy pewność, że więźba będzie służyła wiele długich lat.

Wnosząc zmiany do projektu dachu, musimy zwrócić uwagę na rozłożenie ciężaru. Nie może być on osłabiony względem przelicznika ciężaru na metr kwadratowy.

5. Podpiwniczenie

Zmiany w projekcie odnośnie podpiwniczenia możemy wprowadzać do pewnego stopnia. Pod warunkiem, że to nie spowoduje przesunięcia położenia parteru względem poziomu terenu. Podpiwniczenie zwłaszcza na terenach o dużej przepuszczalności wód gruntowych winno być wykonane z dobrej jakości materiałów. Tylko w ten sposób mamy pewność, że fundamenty będą należycie zabezpieczone przed niszczycielskim wpływem wilgoci.

W przypadku okien i drzwi bardzo często popełniane są bardzo popularne błędy. W projekcie muszą być dokładnie zaznaczone i wymierzone
10 błędów, które sprawią, że Twój nowy dom będzie koszmarem

6. Okna i drzwi

Drzwi oraz okna są najbardziej narażone na działanie promieni UV, oraz negatywnych warunków atmosferycznych. Ich jakość ma kluczowe znaczenie dla odpowiednich warunków użytkowania domu. Dobre okna izolują lepiej, przez co nie tracimy tyle ciepła. Z drzwiami jest bardzo podobnie z tą różnicą, że zazwyczaj są one adekwatnie docieplone. Należy zwrócić również uwagę na izolację akustyczną, im wyższej klasy okna i drzwi, tym mniej hałasu przedostanie się do budynku.

Łazienki - sanitariaty w atrakcyjnych cenach!

7. Ogrzewanie podłogowe

W przypadku nowo budowanych domów warto skorzystać z możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego. Jego żywotność oczywiście zależy od jakości materiałów. Natomiast oszczędzamy mnóstwo miejsca, przestrzenie stają się jeszcze większe optycznie, bo nie podwieszamy grzejników na ścianach. To doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie wygodę, komfort oraz gust.

8. Płyta kartonowo-gipsowa

Wykończenie wnętrz, a raczej dobór materiałów zależy od inwestora. Nie ma żadnych przeciwwskazań projektowych, co do używania różnych materiałów. Zanim jednak pomyślimy o płytach gipsowo kartonowych, warto zastanowić się nad klimatem panującym w naszym kraju. Jeśli dopuścimy do sytuacji, gdzie zacznie przedostawać się wilgoć do płyty, to nastąpi jej rozwarstwienie. Oczywiście możemy skorzystać z płyt gipsowych z powłoką wodoodporną. Jest to nieco droższe rozwiązanie, ale daje pewność, że nic złego się nie stanie.

9. Wylewki

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Częstym błędem, jaki popełniają inwestorzy, jest oszczędzanie na jakości betonu podczas jego wylewania. Pomimo tego, że jest to raczej element niewidoczny, przykryty glazurą, panelami podłogowymi czy parkietem to od niego wiele zależy. Zbrojenie oraz odizolowanie go od podłoża jest bardzo ważne. Dobrym rozwiązaniem jest położenie dodatkowej warstwy styropianu oraz mocnej folii izolującej. Wówczas nie przenika wilgoć ani niska temperatura.

10. Zmiany w projekcie

Możemy nanosić zmiany w projekcie do pewnego stopnia. Warto więc dobrze przemyśleć sprawę, ponieważ w późniejszym czasie może to być trudne lub niemożliwe do wykonania. Zwłaszcza w przypadku drzwi i okien. Te elementy mają wielkie znaczenie dla naszego komfortu użytkowania domu. O ile obecnie nie są wymagane dodatkowe okna czy drzwi, o tyle przyszłość czasem nas może zaskoczyć. Warto więc myśleć przyszłościowo, a tym samym ograniczać późniejsze koszty.Pamiętajmy, że raz wybudowany dom trudno przebudować lub poprawić. Dlatego etap jego projektowania jest tak ważny. Jeśli zastosujemy się do powyższych rad, z pewnością stworzymy przytulny, ekonomiczny i naprawdę bezpieczny dom.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny