10 błędów, które sprawią, że Twój nowy dom będzie koszmarem
Dom to inwestycja na całe życie. To miejsce najważniejsze dla każdego człowieka. Jest on dla nas prawdziwą ostoją spokoju i bezpieczeństwa, dlatego projektując własne cztery kąty, wystrzegajmy się błędów, które w przyszłości mogłyby spędzać nam sen z powiek.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

1. Dobór materiałów
Materiały budowlane to najistotniejszy element podczas budowy domu. Ich jakość przekłada się na komfort użytkowania oraz trwałość budynku. Pozorna oszczędność z czasem będzie nam spędzać sen z powiek. Im więcej zainwestujemy w nasze gniazdko, tym dłużej będziemy się nim cieszyć bez większego wkładu finansowego.
2. Izolacja termiczna
Piętą achillesową każdego domu jest jego docieplenie. Nie wykonane zgodnie z założeniami projektowymi może skutkować wieloma przykrymi następstwami. Począwszy od pojawiania się pleśni i grzybów, przez zacieki na ścianach wewnętrznych, aż po erozję materiałów budowlanych. Im większa sprawność izolacji termicznej, tym więcej ciepła pozostaje w budynku. Obecnie standardowa grubość styropianu to 10 - 15 cm, ale nie każdy stosuje się do tego, a to błąd, który można przypłacić większymi kosztami ogrzewania.
3. Pustak gazo-beton
Pustaki te są nieco droższe niż zwyczajne bloczki. Ale ta różnica jest widoczna jedynie na papierze. Dzięki zastosowaniu bloczków oszczędzamy czas i zyskujemy najwyższą jakość. W połączeniu z dobrą zaprawą klejową unikniemy mostków termicznych. To rozwiązanie przełoży się na niższe koszty ogrzewania. Z perspektywy czasu oszczędności będą coraz bardziej widoczne.
4. Więźba dachowa
Jest to bardzo ważny element domu, już nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych. Silny wiatr, obfite opady śniegu mogą wyrządzić wiele szkód. Jeśli skupimy się na dobrej jakości drewnie, to mamy pewność, że więźba będzie służyła wiele długich lat.
Wnosząc zmiany do projektu dachu, musimy zwrócić uwagę na rozłożenie ciężaru. Nie może być on osłabiony względem przelicznika ciężaru na metr kwadratowy.
5. Podpiwniczenie
Zmiany w projekcie odnośnie podpiwniczenia możemy wprowadzać do pewnego stopnia. Pod warunkiem, że to nie spowoduje przesunięcia położenia parteru względem poziomu terenu. Podpiwniczenie zwłaszcza na terenach o dużej przepuszczalności wód gruntowych winno być wykonane z dobrej jakości materiałów. Tylko w ten sposób mamy pewność, że fundamenty będą należycie zabezpieczone przed niszczycielskim wpływem wilgoci.

6. Okna i drzwi
Drzwi oraz okna są najbardziej narażone na działanie promieni UV, oraz negatywnych warunków atmosferycznych. Ich jakość ma kluczowe znaczenie dla odpowiednich warunków użytkowania domu. Dobre okna izolują lepiej, przez co nie tracimy tyle ciepła. Z drzwiami jest bardzo podobnie z tą różnicą, że zazwyczaj są one adekwatnie docieplone. Należy zwrócić również uwagę na izolację akustyczną, im wyższej klasy okna i drzwi, tym mniej hałasu przedostanie się do budynku.
Łazienki - sanitariaty w atrakcyjnych cenach!
7. Ogrzewanie podłogowe
W przypadku nowo budowanych domów warto skorzystać z możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego. Jego żywotność oczywiście zależy od jakości materiałów. Natomiast oszczędzamy mnóstwo miejsca, przestrzenie stają się jeszcze większe optycznie, bo nie podwieszamy grzejników na ścianach. To doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie wygodę, komfort oraz gust.
8. Płyta kartonowo-gipsowa
Wykończenie wnętrz, a raczej dobór materiałów zależy od inwestora. Nie ma żadnych przeciwwskazań projektowych, co do używania różnych materiałów. Zanim jednak pomyślimy o płytach gipsowo kartonowych, warto zastanowić się nad klimatem panującym w naszym kraju. Jeśli dopuścimy do sytuacji, gdzie zacznie przedostawać się wilgoć do płyty, to nastąpi jej rozwarstwienie. Oczywiście możemy skorzystać z płyt gipsowych z powłoką wodoodporną. Jest to nieco droższe rozwiązanie, ale daje pewność, że nic złego się nie stanie.
9. Wylewki
Częstym błędem, jaki popełniają inwestorzy, jest oszczędzanie na jakości betonu podczas jego wylewania. Pomimo tego, że jest to raczej element niewidoczny, przykryty glazurą, panelami podłogowymi czy parkietem to od niego wiele zależy. Zbrojenie oraz odizolowanie go od podłoża jest bardzo ważne. Dobrym rozwiązaniem jest położenie dodatkowej warstwy styropianu oraz mocnej folii izolującej. Wówczas nie przenika wilgoć ani niska temperatura.
10. Zmiany w projekcie
Możemy nanosić zmiany w projekcie do pewnego stopnia. Warto więc dobrze przemyśleć sprawę, ponieważ w późniejszym czasie może to być trudne lub niemożliwe do wykonania. Zwłaszcza w przypadku drzwi i okien. Te elementy mają wielkie znaczenie dla naszego komfortu użytkowania domu. O ile obecnie nie są wymagane dodatkowe okna czy drzwi, o tyle przyszłość czasem nas może zaskoczyć. Warto więc myśleć przyszłościowo, a tym samym ograniczać późniejsze koszty.
Pamiętajmy, że raz wybudowany dom trudno przebudować lub poprawić. Dlatego etap jego projektowania jest tak ważny. Jeśli zastosujemy się do powyższych rad, z pewnością stworzymy przytulny, ekonomiczny i naprawdę bezpieczny dom.
Nikt nie napisał o tym, że część ciepła produkowanego przez ogrzewanie podłogowe jest bezpowrotnie tracona wskutek posadowienia na podłodze mebli - łóżka, biurka, szafy, itd.
Sam miałem podłogówkę w domu przez wiele lat (elektryczną). Koszt ogromny, rachunki wysokie. I żeby było względnie ciepło, to ogrzewanie musiało chodzić na prawdę długi czas.
P.s. podłogówka bardzo szybko się wychładza.
Grzejniki (gazowe, wodne, elektryczne etc.) montuje się pod oknem po to, aby powstał bufor ciepła blokujący zimno idące do domu od strony okna (mostek termiczny).
Ogrzewanie podłogowe to po pierwsze: dość mocno chybiony pomysł
Po drugie: rozwiązanie takie - jeżeli już się je wprowadza - wprowadzać należy tam, gdzie prąd jest tani, czyli np. na Islandii. Tam prawie wszyscy używają podłogówki.
Wiem, bo byłem.
Ptk. 10 - bzdury totalne. W Anglii większość domów jest ,,przedłużana" (z ang. extention) o konserwatoria i oranżerie. Są też ludzie wytrwali, którzy mieszkając w domu szeregowym w konfiguracji dom-dom-3m przerwy(na podjazd samochodowy)-3m przerwy, dom-dom-3m przerwy-3m przerwy, itd. decydują się przeznaczyć te 3 m aż do płotu sąsiada na pomieszczenia użytkowe (garaż, pokój sypialny).
Tu mowa o Anglii, gdzie bez pozwolenia nie podepniesz dodatkowego gniazdka, a gdzie sfera polskiego nielegalu... (gdzie Rzym, gdzie Krym)
I od kiedy gazobeton jest droższy niż silikat?
Jednak wiele lat użytkowania o.p. to częste usterki, co wiąże się z kosztami (chociażby wymiana szybko zużywających się podzespołów) i innymi problemami. Oto kilka z nich:
Jeżeli o.p. jest na prąd, a w sezonie grzewczym takowego zabraknie (co w PL zdarza się często, np. przez burze albo mrozy), to o komforcie można zapomnieć.
Części do o.p. są drogie i często musieliśmy czekać na ich sprowadzenie.
O.p. trzeba często odpowietrzać i regulować, aby woda się w środku nie zagotowała i nie spowodowała wycieku, a także czyścić z rdzy zgromadzonej wewnątrz układu.
Do o.p. nie może przyjść kominiarz i - analogicznie, jak w przypadku np. pieca c.o. - wyczyścić go ot tak, jak to ma miejsce w blokach z piecami kaflowymi, a problemy zatykania się i awarii też tutaj występują.
Rurki plastikowe - jak wszystko - też mają swoją żywotność - pomijając fakt, że po okreśłonym czasie ich użytkowania należy je wymienić tak, jak zużywającą się część w samochodzie - nikt nie napisał o ryzyku mechanicznego uszkodzenia tychże rurek podczas montażu wskutek nieudolności, niefachowości ekipy montującej. I do tego: ile firm montażowych daje jakąkolwiek gwarancję liczoną w latach na trwałość tejże instalacji? Przecież - jeżeli nastąpi uszkodzenie, to woda zacznie się wydostawać z instalacji bezpośrednio do podłogi i posadzki, a chyba nie muszę pisać co to później oznacza.
Nikt też nie napisał o mikropęknięciach powstających wskutek różnicy temperatur (,,pracowanie" podłogi).
Mimo, że u mnie w domu instalacja była produkowana ,,dla nas" (czyli odrobinę lepsza jakość wykonania) a nie dla klienta, to ta lista usterek jest niepełna, bo ta opinia jest na podstawie jednego domu.
Szanowni Państwo, którzy to czytacie: popytajcie swoich znajomych, którzy mają takie ogrzewanie - czy to rzeczywiście jest ,,taaaaki komfort i taaakie oszczędności"...
Bo dla mnie opinia o wygodzie i komforcie jest mocno naciągana... jeśli nie po prostu napisana pod zamówienie (artykuł sponsorowany).
Przesunęli Cię z działu paznokci czy pieluchomajtek dla seniorów?
1 o jakim błędzie mowa?
2 o jakim błędzie mowa?
3 Pustaki te są nieco droższe niż zwyczajne bloczki. Co to są zwyczajne bloczki? Bo jak betonowe to nie widziałem jeszcze ścian w domu poza piwnicznymi z bloczka betonowego.
a jak nie betonowe to jakie?
4 więźba, zmiany , drewno dobrej jakości o czym mowa. Czy istnieje ktoś kto zmienia bez konsultacji konstrukcje więźby i zastosuje świadomie złej jakości drewno. Chyba będzie musiał dopłacić za takie zmiany. Człowieku sprawdź znaczenie swoich snów u jakiegoś wróżbity bo Twoja rodzina musi coś z tobą zrobić. Nie opieraj się. Może być tylko lepiej.
Szkoda słów na dalszy komentarz.
Ale mam prośbę. Na końcu tych ............ napisałeś o zastosowaniu się do rad. Czy możesz łaskawie podać te rady.
Stary nie podawaj nazwiska ani redakcji w której sprzątasz po godzinach ale jak się dowiedzą że włamujesz się do ich komputerów i piszesz coś takiego to się zorientują że jesteś z konkurencji i ich ośmieszasz.
PS
Nie podpowiadaj znajomym jak budować bo nie obejrzysz meczu w towarzystwie.
jakości betonu jako wylewka - może jakaś sugestia
Podstawa, to dobrze wykonanie ocieplenia budynku!!!
1. Dobra izolacja podłoża 28 cm styropianu + 40 cm wełny w stropie,
2. Wylewka anhydrytowa, która szybciej się rozgrzewa,
3. Wszędzie położone terakota,
4. Dobra izolacja ścian,
5. Dobre okna ( trzy szybowe).
Roczny koszt ogrzewania domu 160 m2 wraz z ciepłą wodą przy stałej temperaturze (23C) wynosi 2 500zł.
Baranem, to jest ten który ociepla dom 10 cm styropianu o najgorszych parametrach i ogrzewa dom prądem a później pisze, że podłogówka jest do niczego.
Przy okazji:
Darek Manchester - ogrzewanie podłogowe nie jest równe ogrzewaniu podłogowemu. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. W Polsce ogrzewanie podłogowe głównie realizuje się jako instalacje rurowe (wodne) zapewne takie autor miał na myśli.
Być może nie jest ono idealne ale ma swoje plusy pod warunkiem, że wykonane jest z dobrych materiałów i z należytą starannością. Generalnie ogrzewanie powierzchniowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym tym samym stosując pompy ciepła czy ogrzewanie gazem jest jak najbardziej opłacalne.
Posiadając ogrzewanie podłogowe musimy sobie zdawać sprawę z jego przywar i lepiej stosować meble na nóżkach, które nie izolują podłogi oraz stosując na podłogach takie materiały, które będą odpowiednie do tego rodzaju ogrzewania. Możliwe jest stosowanie innego typu ogrzewania powierzchniowego a mianowicie ogrzewanie ścienne, które zapewni ogrzewanie obiektu w tych miejscach gdzie najwięcej tracimy ciepła.
Albo połączenia kilku sposobów ogrzewania. Raz spałem w hotelu który ogrzewany był przez ściany.
Ich temperatura nie była zbyt wysoka (na mój dotyk) ok. dwudziestu kilku stopni. A komfort niesamowity.
Zgodzę się, że ogrzewanie elektryczne nie jest najlepszym pomysłem.
Fox- zgadzam się z tobą w 100% - I agree with you 100%.
Dalej autor pisze: "Pustaki te są nieco droższe niż zwyczajne bloczki" jakoś nie znalazłem słowa "silikat".
Darek Manchester - Sądzę, że trzeba znać Polskie realia. Kiedyś ludzie budowali z tzw "bloczków" były to bloki szlakowe lub z innym wypełnieniem np. keramzyt, itp. Każdy pakował co miał i kalkulował aby jak najtańsze to było.
Zgodzę się z autorem, że pustak gazo-beton jest droższym rozwiązaniem w stosunku do w/w wynalazków.
A przy tym dobrej marki Pustak gazo-beton na pewno będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż budowa z
pustaka gazo-betonowego gorszego wyrobu. Niestety raz naciąłem się na taki. Przy kolejnej budowie nie musiałem klienta już przekonywać jak zobaczył jak wygląda po latach ściana z marnej jakości pustaka.
Nie będę tutaj reklamował firmy jednak pustaki gazo-betonowe "Y...a" mnie nie zawiodły a przy tym się fajnie je klei.