Tradycyjne oświetlenie sufitu podwieszanego

1. Oświetlenie sufitu podwieszanego żyrandolem

Jednym z najpopularniejszych i klasycznych rozwiązań oświetlenia podwieszonego sufitu, jest montaż żyrandola. Obecnie do wyboru mamy wiele rodzajów żyrandoli zaczynając od klasycznych drewnianych bądź szklanych, a kończąc na aluminiowych, bądź kryształowych. Dzięki temu żyrandole nie pełnią funkcji tylko praktycznej, ale i również dekoracyjną. Ich zaletą może być duża liczba źródeł światła, w niektórych przypadkach wynosząca nawet kilkadziesiąt sztuk. Jeżeli będą one skierowane w różne strony (przy żyrandolach typu pająk), możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty świetlne. Sprawdź także, jakie oświetlenie wybrać do salonu.

2. Plafony

Wyróżniają się najczęściej bardzo małą odległością źródła światła od sufitu. Zwykle swoim kształtem przypominają latający spodek. Wśród dostępnych produktów dominują głównie plafony wykonane z metalu i szkła. Ze względu na konstrukcję tego rodzaju lampy, nie wyglądają one zbyt efektownie w przypadku podwieszanych sufitów. Jednak jeżeli komuś zależy na połączeniu minimalizmy z klasyczną wersją oświetlenia, może być zadowolony z takiego wyboru.

3. Halogeny sufitowe

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są halogeny sufitowe. Jest to zamiennik dla wycofanych żarówek w ramach dyrektywy Unii Europejskiej. Żarówki te działają na bazie szlachetnego gazu wypełniającego jej wnętrze. Niestety takie rozwiązania nie zaliczają się do zbyt energooszczędnych. Jednak zakup samych żarówek bądź lampek halogenowych, jest o wiele tańszy od ledowych. Najczęściej halogeny sufitowe występują w formie oczek, a dokładniej wpustów. W ten sposób można je bezpośrednio montować w sufitach.

4. Kinkiety na oświetlenie sufitu podwieszanego

Chcąc oświetlić podwieszany sufit z zupełnie innej perspektywy, możemy zdecydować się na kinkiety. Obecnie do wyboru mamy zarówno tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne modele. W zależności od parametrów technicznych dostępne są kinkiety na tradycyjne żarówki, a także LED. Mogą one być źródłem światła o różnym kącie padania, barwie oraz natężeniu.

5. Reflektorki

Są to specjalne oprawy najczęściej z kilkoma źródłami światła. Reflektorki mogą być z wbudowanymi diodami lub wymiennymi żarówkami. Montuje się je bezpośrednio na sufitach podwieszanych. Ich największą zaletą jest to, że w każdej chwili poszczególne oprawy żarówek można skierować w dowolną stronę oraz pod dogodnym kątem. Dzięki temu uzyskujemy zmienny kąt padania światła. Reflektorki zwykle wykonane są z malowanego metalu.

Nowoczesne oświetlenie sufitu podwieszanego

6. Żarówki LED

Żarówki LED bez opraw jako oświetlenie podwieszanego sufitu? Jeżeli ktoś lub odważne i efektowne rozwiązania, to na pewno będzie zadowolony z tego pomysłu. Są to designerskie żarówki, które często różnią się między sobą wielkością, kształtem, a nawet kolorem. Niektóre z nich są stylizowane na starodawne, inne idą w stronę totalnej awangardy. Podwieszenie wielu żarówek ledowych wiszących swobodnie na różnej wysokości może dać spektakularny efekt. Takie ciepłe oświetlenie sufitu podwieszanego zagwarantuje efekt rozgwieżdżonego nieba.

Oświetlenie sufitu podwieszanego można zrobić na kilka sposobów. Najczęściej jednak używane są halogenki lub małe lampki LED.
10 pomysłów na oświetlenie sufitu podwieszonego

7. Oświetlenie w suficie podwieszanym - oświetlenie punktowe

Punktowe oświetlenie w suficie podwieszanym może być halogenowe lub ledowe. O tym pierwszym wspomniano nieco wcześniej. Teraz warto przyjrzeć się „punktówkom” ledowym. Wyróżniają się one większą oszczędnością energii elektrycznej. Dyskretne rozwiązania można zastosować w każdym miejscu podwieszonego sufitu. Zwykle można manewrować kątem nachylenia reflektorka, dzięki czemu uzyskamy inne efekty świetlne.

Łazienki - sanitariaty w atrakcyjnych cenach!

8. Taśmy LED w sufitach podwieszanych

W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się taśmy LED na suficie podwieszanym. Dają one nie tylko bardzo efektowne światło, ale również można je z łatwością zamontować w dowolnym miejscu. Zatem, gdy LEDy na suficie okażą się niewystarczające, możemy sięgnąć po samoprzylepne taśmy ledowe. Wbrew pozorom nie są to aż tak drogie produkty. Pamiętajmy o zakupieniu zasilacza, który sprawdzi się przy taśmie o długości do 5 m. Powyżej tej wartości, światło nie świeci z tak dużym natężeniem.

Znajdź sprawdzonego fachowca

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od sufitów podwieszanych lub od ogólnych remontów, wypełnij ten formularz, W odpowiedzi otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Do wyboru mamy taśmy LED na suficie podwieszanym typu 5050 oraz 3528. Numeracja świadczy o wielkości diody. Natomiast możemy zdecydować się również na oświetlenie z zagęszczeniem diod na metrze bieżącym oraz większym natężeniem światła. Dzięki temu oświetlenie w suficie podwieszanym może być o zmiennym charakterze.

9. Oświetlenie RGB

Standardowe LEDy na suficie montujemy w różnych odcieniach bieli. Nie ma żadnych przeszkód, by zamontować światło RGB z dołączonym specjalnym sterownikiem. Urządzenie pozwala nam nie tylko na wybranie odpowiedniego koloru, ale również na przechodzenie pomiędzy różnymi efektami specjalnymi. Do dyspozycji najczęściej mamy tryb migania smooth, fade, flash, czy też stroboskop. Dodatkowo możemy sterować dynamiką przyciemniania oraz przygaszania.

10. System inteligentnego oświetlenia

Philips Hue to system oświetlenia LED-owego, który daje naprawdę wiele możliwości. Jest to system inteligentnego sterowania światłem. W tym momencie LEDy na suficie to nie wszystko, co możemy uzyskać. System działa po zainstalowaniu zestawu startowego oraz specjalnej aplikacji. Dzięki aplikacji można dołączyć nawet do 50 urządzeń. To pozwala na sterowanie oświetleniem znajdującym się nie tylko na suficie podwieszonym, ale również zamontowanych w pozostałych miejscach.

Montaż oświetlenia led w suficie podwieszanym oraz w pozostałych miejscach pozwala na zintegrowanie się systemu z pozostałymi urządzeniami. Dzięki temu możemy uzyskać efekty świetlne dopasowane do słuchanej muzyki bądź oglądanego filmu.

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych

LEDy na suficie podwieszanym mogą występować w postaci wcześniej wymienionych źródeł punktowych bądź taśm LED-owych. Te drugie oczywiście są dużo łatwiejsze w montażu. Wystarczy je przykleić na specjalną warstwę samoprzypelną. Natomiast montaż oświetlenia led w suficie podwieszanym w postaci „punktówek”, wymaga zastosowania wiertarki z otwornicą. Należy zachować prawidłową odległość wynoszącą około 10 cm pomiędzy spotem a stropem. Przed wycięciem otworu należy zaznaczyć miejsca, w których mają znaleźć się źródła światła. Ważne, aby rozstaw pomiędzy nimi znajdował się w odpowiedniej odległości. Ponieważ za rzadki, może powodować powstanie zbyt dużej ilości cienia. Natomiast zbyt gęste rozmieszczenie punktówek, przyczyni się do niepotrzebnej straty energii.

Oświetlenie LED na półce i ścianie gipsowo-kartonowej

Oprawy sufitowe umieszczone na półce gipspwp-kartonowej przyczyni się do tego, że światło będzie się efektownie odbijać od sufitu i padać na pomieszczenie. Zbyt głębokie umieszczenie oprawy na podwieszonej półce, może przyczynić się do zbyt dużych strat światła.

Innym rozwiązaniem na montaż oświetlenia LED w sufitach podwieszanych, jest umieszczenie punktówki na ścianie półki gipsowo-kartonowej. Wtedy promienie świetlne będą rozchodzić się pod zupełnie innym kątem. Niestety przyczyni się to, do niedoświetlenia rogów wewnątrz półki.

Oświetlenie sufitu podwieszanego w każdym pomieszczeniu

LEDy na suficie w pomieszczeniach suchych

Oświetlenie led na suficie, czyli popularne LEDy na suficie w każdym pomieszczeniu, w którym nie ma podwyższonej wilgoci, nie muszą spełniać żadnych warunków. Mogą to być zwykłe taśmy ledowe, które tylko zostaną odpowiednio zamaskowane. Mogą to być również punktówki ledowe lub efektowne reflektorki.

LEDy na suficie w kuchni i łazience

Zarówno w kuchni, jak i również w łazience mamy do czynienia z podwyższonym poziomem wilgoci. Dlatego, jeżeli zdecydujemy się na montaż taśm ledowych, to należy zaopatrzyć się w taśmy zabezpieczone warstwą silikonową. Dzięki temu oświetlenie w kuchni, łazience oraz innych tego typu pomieszczeniach nie jest narażone na destrukcyjne czynniki. Takie oświetlenie led na suficie będzie prawidłowo spełniało swoją funkcję.

Podsumowanie

Wśród różnych rozwiązań oświetlenia sufitu podwieszonego, do najczęstszych zaliczają się żarówki halogenowe oraz LEDy. Pamiętajmy, że żarówki halogenowe nie są tak energooszczędne, jak diody ledowe. Dodatkowo wydzielają one energię cieplną, dlatego należy zachować wzmożoną ostrożność przy ich montażu. Natomiast oprawy sufitowe z diodami LED są energooszczędne oraz bezpieczniejsze w użytkowaniu. Mając do dyspozycji 10 różnych inspiracji, co i jak zamontować w sufitach podwieszanych, na pewno znajdziemy również coś dla siebie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny